Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Jak vnímají čtenáři FF pojem "alternativní univerzum"

Jak vnímají čtenáři FF pojem "alternativní univerzum"

Víte, že... si na Vyplňto.cz můžete zdarma vytvořit vlastní dotazník?

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Eva Veselá
Šetření:18. 06. 2013 - 25. 06. 2013
Počet respondentů:172
Počet otázek (max/průměr):24 / 13.56
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:55,3 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.13:41
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den,

říkám si belldandy a vedu vlastní web o fanouškovské tvorbě a slashi - belldandy.webnode.cz. 

Byla jsem požádána o napsání článku o různém chápání a pojímání slova AU (alternativní univerzum) ve fanfiction příbězích. Protože bych si napřed ráda ujasnila, jak toto slovo chápou a jak mu rozumí ostatní čtenáři a autoři fanfiction, chci se na vás touto cestou obrátit se žádostí o pomoc.  

Prosím, vyplňte tento dotazník a pomozte mi s tvorbou vlastního názoru o úloze AU příběhů v FF a o jeho vnímání čtenáři FF. Dotazník je anonymní, ale veřejný. Jeho výsledky však budou zveřejněny, jak na mém blogu, tak v archívu dotázníkové služby "Vyplň to". 

Předem děkuji za vaši pomoc. 

Odpovědi respondentů

1. Proč čtete nebo píšete fanfikční příběhy ?

Můžete zatrhnout i více odpovědí.

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Především mám rád(a) "své" hrdiny a hledám příběhy, kde vystupují.12572,67 %72,67 %  
Hledám další příběhy ze svého oblíbeného světa.12572,67 %72,67 %  
Toužím po pokračování příběhů, které již znám.9052,33 %52,33 %  
Je to jinak. Popište mi prosím jak.84,65 %4,65 %  
Hledám jen něco ke čtení. Na fikčním světě mi vlastně nesejde.74,07 %4,07 %  

Graf

2. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Baví mě psát a chci psát.

Baví me to

Co se týče JKR, měla jsem velký problém s posledním dílem a hlavně pak s epilogem, takže jsem hledala něco, kde by to všechno dopadlo jinak. A když se začne jednou hledat, není problém tomu zcela propadnout. Nehledě na to, že je to únik z nepříjemné reality ;-)

Často a ráda utíkám do fantazie.

Díky FF se mi povedlo dostat z různě těžkých situacích, myslím, že člověku může poct "vypsat" se z toho, co ho trápí, nebo v různých příbězích může najít sám sebe.

hladam ine konce pribehov ktore poznam

Hľadám relax a pri FF som ho našla. :)

Jsem nadšena fantazií a kreativitou autorů FF. Je to něco ve stylu : vezmi kancelářskou sponku ( kterou samozřejmě někdo vymyslel a vyrobil ) a vymysli co nevíce způsobů jejího využití. A můžeš ji podle libosti natahovat a kroutit... Základem bude vždy sponka, ale výsledek už je tvé dílo.

líbí se mi alternativní konce typu - Kdyby..

Na fikčním světě - aspon nachvílu sa dostanem do sveta kde je slušná šanca úprimnou snahou niečo zmenit. V skutočnom svete nech sa snažím akokolvek často je výsledok nezmenitelný.

Nejraději čtu příběhy s mými oblíbenými postavami, pokud jsou dobré, tak rozhodně hledám pokračování, ale ráda hledám i nové. S příběhy v AU problém nemám, pokud jsou dobré, čtu je taky.

Někdy mě kánon neuspokojuje, některé věci bych chtěla jinak a tak hledám příběhy, které by naplnily mé představy.

Někdy se zdá příběh nedokončený, nebo jenom chci vědět jak to bylo dál. A taky v tom hraje roli jestli je ff slash nebo ne. hodně ff slashového zaměření přece alespoň zpoloviny mění celý kánon. tak nějak celkově si uzpůsobuju kánon podle toho na co mám zrovna chuť a náladu. někdy se mi jedna z hlavních kladných postav nelíbí a tak z ní udělám zpáporáka a naopak. Je to prostě o tom svůj oblíbený příběh s oblíbenými postavami a nebo alespoň jejich charaktery vyprávět po svém a nebýt při tom obviněn z krádeže a plagiátorství.

Občas sa mi nepáči, ako skončí daný film/kniha/seriál a rada si prečítam nejaké to pokračovanie, či pozisťujem ako to vnímajú ostatní

Po tolika letech je jedním z největších důvodů čtení FF pomoc mladším autorům co se týče styl psaní, slovní zásoby a kreativity. Nesnesu myšlenku na to, jak to dle mého názoru jde s těmito schopnosti v mladé populaci dolů.

Protože mě to svým způsobem naplňuje, rozvíjí a hodně se tím naučím.

Protože si ráda přečtu příběhy, v nichž dostanou více prostoru i postavy, které neměly v kanónu tolik prostoru. Protože někdy nesouhlasíme s původními záměry autora, a tak v naší povídce mohou některé postavy přežít či se stát celé události jinak. Protože je zábava číst příběhy postav, ať už se tyto příběhy drží kanónu či jsou úplně originální. A navíc si můžeme spárovat jakékoliv postavy z příběhu a nedržet se kanónu.

Především proto, že nejsem schopná vymyslet svůj vlastní svět - je daleko jedodušší na něco navázat, něčeho se chytit a jen dále rozvíjet již vzniklé postavy/světy/nápady apod. Čtu ho proto, že mě baví dívat se na věci z různých úhlů pohledu a také proto, že o postavách, které mi nějakým způsobem utkvěly v paměti, se ráda dozvím víc.

Při psaní ff příběhů je to na mně. Pokud se mi v originále něco nelíbilo, můžu to změnit nebo rozvinout. Pokud mě při čtení napadla nějaká myšlenka, která se však neshodovala s autorovou, můžu jí tzv. "vdechnout život".

Ráda čtu oplzlou literaturu o lásce dvou mužů.

spíše píšu s tím, že si vytrhávám svou oblíbenou postavu ze skupiny kde vystupuje nebo si vymýšlím vlastní příběhy s vlastními hrdiny na základě nějakého seriálu/knihy

Začala jsem ze zájmu a zvědavosti číst zejména slash příběhy a čtu dál kvůli setkávání se s oblíbenými postavami.

3. Dáváte přednost kanonické věrnosti příběhu nebo originalitě?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Chci obojí, však se to vzájemně nevylučuje.8750,58 %50,58 %  
Nezáleží na tom, důležité jsou jiné vlastnosti příběhu.4928,49 %28,49 %  
Originalitě.179,88 %9,88 %  
Kanonické věrnosti.137,56 %7,56 %  
Chci obojí, však se to vzájemně nevylučuje42,33 %2,33 %  
Originalitě10,58 %0,58 %  
Nevím10,58 %0,58 %  

Graf

4. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Bytostně nesnáším OOC. Když už se někdo rozhodne pro OOC, může si stejně tak rovnou vymyslet nějaké originální charaktery a nemusí mršit charaktery, které milujeme právě proto jaké jsou.

Důležitý je pro mě i kvalita jazyka (slohu) a přestože mám ráda kanonickou věrnost i originalitu, někdy si zamiluji příběh který tato kritéria příliš nesplňuje, ale prostě je dobrý.

fascinuje mě, když autoři zvládnou vzít kanonický příběh a podívat se na něj z jiného překvapivého úhlu

Chci především dobře napsaný příběh, který má něco do sebe.

Jak jsem již zmínila, konec se mi vůbec nelíbil, resp. se mi nelíbil celý sedmý díl, takže jsem pro jiné AU a jejich konce :-D

Myslím, že na prvním místě je u mě logika příběhu a věrnost jak skutečnosti, tak i v menší míře kánonu. To zdaleka neznamená, že se ho autor musí držet do posledního písmenka, nicméně by si měl asi předem ustanovit, na jakých základech chce stavět, a podle toho se pak řídit. Takže ano, dodržování kánonu je mi sympatičtější, ale není to nezbytná podmínka.

Nevadí mi originalita, ale spíše mi vadí přehnané OOC.

Odklon od kánonu mi nevadí, pokud autor naprosto nezmění charaktery postav a nestanou se z nich "ťuťu-ňuňu" žvatlající individua. A to jsem příznivkyní "klišoidní romantiky".

Ono se to úplně nevylučuje, ale odstát obojímu na sto procent je složité a pokud jde o mne ani ne žádoucí.

Originalita se s porušením kánonu nijak nevylučuje. Vždycky je možnost kánon nějak obejít, i hrdinové mohou lhát, mohlo se jim pouze něco zdát, nepřebrali si dobře situaci... Takže přesnější odpověď je asi taková, že originalitu ke čtení rozhodně potřebuji a při psaní se o ní snažím, ale zároveň si zakládám na tom, aby příběh co nejpřesněji odpovídal kánonu.

Počítá se i originalita, ale mám za to, že pokud použiji nějakou postavu, měla bych se držet co nejvíce jejích vlastností, případně měnit jen v nezbytně nutné míře, kterou příběh vyžaduje.

Podle mě je na každém příběhu nejdůležitější psychologická propracovanost postav. Pokud někdo dokáže vystihnout charakter postavy ještě lépe než originální dílo, klobouk dolů. Ale nevadí mi ani, pokud je postava OOC, pokud je její charakter a celkové vystupování konzistentní a věrohodné.

pokud narazim na povídku kde se dodržuje kánon a povídka mě zaujme ráda si jí přečtu. to samé platí i o povídce kde se autor/ka vydá vlastní cestou. i když je pravda, že někdy samozvaný spisovatel opravdu ujede. v tom případě může být povídka sebelpší a stejně to skřípe. jenožíe já to stejně dočtu do konce. ovšem pokud je odchylka dostatečně a rozumě vysvětléná podložená v průběhu povídky je to ta nejlepší varianta.

Rozhodující je pro mě kvalita příběhu.

Samozřejmě na časovém sledu tak urputně netrvám,spíše změna povahy je horší prohřešek

spíš záleží na tom jak se příběh vyvíjí, pokud postavy přirozeně s příběhem rostou, nevidím problém v tom, že se spisovatel nedrží originálu.

To je těžká otázka - myslím, že originalita je důležitá, ale nesmí to být na úkor příběhu. Je to podobné jako - co je klišé a co není... Záleží na stupni sečtělosti autora a čtenářů.

Většinou originalitě, ale s tím, že je zachována určitá kaničnost - třeba charakter postav. Přece jen bych nestála o to, kdyby moje oblíbená postava (a ano, je to Severus) všude pobíhala s vřelým americkým úsměvem na tváři a všude věšela srdíčka.

Většinou se AU vyhýbám, pokud to jde. Mírný odklon od kanonického děje je pro mě akceptovatelný (alternativní konec, ignorace smrti charakteru, reverse AU - postavy si prohodí role), ale příběhy zasazené kompletně do jiného světa (př.: poslední dobou populární coffe shop AU) mě příliš nelákají.

Vybírám podle ratingu.

Vyhledávám příběhy, které striktně respektují kánon a rozvíjí (nebo napravují) další osudy mých oblíbených hrdinů.

Záleží na náladě, postavách... Nevyhýbám se ani jednomu

Záleží na příběhu. U některých originalita dostatečně vyvažuje odchýlení od kánonu, u jiných je odchýlení samoúčelné. A někdy je příběh tak dobrý po jazykové a stylistické stránce, že je mi ukradená jak originalita, tak kanonická věrnost.

Záleží na tom, jak to umí podat autor. Většinou mám ráda, pokud se události a reálie příliš neliší od kanónu a originální je pouze to, co nebylo v kanónu obsaženo a kde má autor volné pole působnosti. Např. Cruciatus je nejhorší mučící kletba a žádná jiná nevyvolává horší muka. Pokud to začne autor příliš měnit, nelíbí se mi to. Samozřejmě pokud se některé události nestanou (Sirius na Odboru záhad či Remus v bitvě), tak to jsem ráda, protože třeba jejich smrt považuji spíše za zbytečnou.

5. Čtete rád(a) AU příběhy?

Můžete zatrhnout i více možností.

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Mám je rád(a), baví mě, co se může přihodit jinak za změněných podmínek.10460,47 %60,47 %  
Snesu skoro cokoli, kde vystupují mé oblíbené postavy.5833,72 %33,72 %  
Nikdy nebo jen okrajově. Nemám je v oblibě.2011,63 %11,63 %  
Možná bych četl(a), ale moc AU příběhů neznám.158,72 %8,72 %  
Je to jinak. V další otázce popište jak.116,4 %6,4 %  
Vlastně je čtu stále. Skoro žádné jiné příběhy ani neznám.74,07 %4,07 %  
Mám je rád(a), baví mě, co se může přihodit jinak za změněných podmínek31,74 %1,74 %  

Graf

6. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Co je AU a co není? Když postavu postavíme před problém, který v kánonu prostě není řešen, kde je psáno, že musí zachovat tak a tak? A pokud vezmeme postavu Severuse prostě v hrubých rysech, jeho uštěpacnost, krutost, ale vynecháme jeho srdce, je to i tak kánon? Nevím, někdy prostě nevím...

Co je vlastně přesně AU? Jak moc změněná skutečnost to je nebo není?

Čtu ráda kvalitní příběhy, jež mají hlavu a patu. V kanonickém světě se jich bohužel mnoho nevyskytuje, nebo jsem jich mnoho nenašla, AU svět je bohatší a zjevně i pro autory inspirativnější. Mnoho autorů je zřejmě v životě spíše ve fázi, kterou již vytěžuje kánon, proto píší souběžné příběhy (s výjimkou příběhů dětí postav původního kánonu); kvalitních děl z života po ukončení školní docházky je skutečně nemnoho.

Dávám přednost těm kanoničtějším, ale postavy jsou hlavní.

Hlavně záleží na kvalitě příběhu. Jestli mě zaujme a tak.

Hodně záleží na fandomu, v některých AU vyloženě vyhledávám, v jiných mi lezou na nervy.

jak sem psala nahoře. podleme jě drtivá většina ff au. už jenom proto, že autor/ka to napsali aby vyprávěli příběh podle sebe. u jenom to se liší od kánonu. tudíž ano čtu au povídky. narazila jsem na skvělé příběhy a i na povídky které sem ani neměla sílu dočít (to se stalo asi u dvou nebo třech případů, věštšinou zatnu zuby a marně doufám, že se v další kapitole objeví nějakým zárakame zlepšení a má naděje je válcována až do spásného konce povídky)

Jde hlavně o příběh, když je dobrý tak tolik nezáleží na tom jestli je AU nebo ne.

Mám je ráda, pokud jsou mé oblíbené postavy věrné své předloze.

Nemám žaludek na angst. SPN je DEFINICE angstu, feels a bolesti. Solution=AU.

Nesmí to být přehnané. Čili, pokud se třeba HP světa týče, úplně klidně akceptuji severitus, ale bytostně nesnáším např. přesun světa třeba na vesmírnou loď (což je extrémní blbost, ale nic jiného mě teď nenapadlo.) :)

Nevím co to znamena

Ono záleží jak dramatické je to AU, když neumře Sirius, ale charakter postav se nijak nezmění proč, ne. Ale když povídka začíná slovy; Severus se s úsměvem probudil ve svých světle růžových peřinách... tak sorry, ale to je moc. I když pokud je to parodie/komedie, semtam prostě člověk potřebuje vypnout.

Pokud se tam objeví snarry,jsem ochotná do toho jít.

sama občas toto používám ve svých povídkách

Spíše bych řekla, že snesu jen určitou míru změněných podmínek. Čtu některé AU, ale někdy je to na mě "až moc AU".

Termín AU nemám ráda a většinou jsem ostražitá, když ho v úvodu povídky vidím. Záleží však, co se myslí pojmem AU (více v u ot. 10) S FF zasazenými např. do sedmého ročníku obvykle nemívám problém, kdežto povídkám odehravajícím se v podrstatě v úplně přetvořené realitě se vyhýbám.

To je těžký, záleží na tom, jak si definuješ AU. Podle někoho je AU sebemenší odchylka od kánonu, popř. dodržování kánonu jen po určitou dobu, pro dalšího jedině když se změní celý svět, ve kterém se postavy nachází. Takže první AU - neznám skoro nic jinýho; druhý případ - zas až tak moc je nemusím, ale i ty můžou být dobré.

Tohle škatulkování... Tak jak to vnímám já, je AU téměř celá FF. A je to jen dobře.

Vezměme si množinu všech FF na světě. Polovina z toho jsou AU. Z toho je další polovina High School AU. HS-AU mají tu tradici být naprosto out of character, zápletka stojí za uleželý mlíko, interpunkce a pravopis mizerná, korektura nic moc a povětšinou jsou to ještě spolupráce, kde co odstavec, to věta a číst se to, bez jakéhokoliv prominutí nedá. Jsem schopná prokousat se první částí AU. Pokud ji vyhodnotím jako "čitelnou", zkouším to číst dál. 86% AU nečtu. Mám prostě dobrý důvod.

Vůbec neřeším, jestli je příběh AU nebo není, není to pro mě důležité. Má odpověď se asi blíží druhé možnosti, ale nemám to tak, že bych AU musela "snášet", může být stejně dobrý (nebo špatný) jako kánon, důležitější jsou jiné věci.

Vzhledem k tomu, že podle nejširší definice, je AU příběh všechno, co není popis vynechané scény v originálu nebo příběh vlastních postav zasazených do reálií již stvořeného světa, tak v mém případě záleží na tom, jak moc je to AU. Pokud se příběh odehrává v kánonických reáliích a s postavami, které mají odpovídající charaktery, potom přečtu cokoliv. Příběhy, kde si autor/ka vezme jenom jména a možná charaktery vůbec nečtu. Příkladem je "A štipka láskavosti k tomu" kteroužto povídku jsem nikdy nečetla a ani se k tomu nechystám.

Záleží na konkrétním.

7. Fánon je podle vás:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Vše to, co nebylo součástí kánonu, i když ho to nepopírá.12975 %75 %  
Jen to, co je v rozporu s kánonem.2313,37 %13,37 %  
Je to jinak. Napište mi jak.1911,05 %11,05 %  
Vše to, co nebylo součástí kánonu, i kdzyž ho to nepopírá.10,58 %0,58 %  

Graf

8. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Mám pocit, že ani jedna odpověď není dobře. Fánon je "kánon ff povídek", neboli to, co se vžilo ve ff světě a bere se v něm za dané, aniž to to má podklad v knihách.

Asi souhlasím s touto odpovědí - popravdě jsem nad tím nikdy nepřemýšlela.

Fánon je prostě rozšířená verze nosného příběhu. Někdy se s ním prolíná tak úzce, že už nelze rozlišit. Vždyť - jak mi víme, jak to JKR nebo jiná autor myslel? Co když za půl roku zjistíme, že JKR napsala jako gaye nejen Brumbála, ale i Filche?

Fánon je úzus, který vznikl v rámci ff světa a není identický s kánonem. Proto se mu taky říká fánon, což v podstatě znamená "ff kánon". Něco, co se tu bere za dané, ale nepochází to z knih. Severus má mastné vlasy, je kmotrem Draca, Hermiona má divoké nezkrotné háro a já nevím co ještě.

I když fanóm uplně nezavrhuji,přece jen čtu hlavně snarry.Což je v rozporu s kanónem,že?:D

Jak já chápu Fánon, jde o mírně posunutou fikci. příklad - Nemagické příběhy HP, byť postavy mají zachovám charakter už nejsou fánon.

Je to prostě rozšiřování kánonu fanoušky. :) Tj. detaily a fakta, které kánon nepopírají, ale vymysleli je fandové, takže nejsou oficiální. :)

Je to tak, že ani nevím, co to je :-D

Jednoduše vše, co se ve fanouškovském světe tak rozšířilo, že je to obecně přijímáno jako fakt téměř kanonického rázu. Kupříkladu si vůbec nejsem jistá, jestli v HP fandomu je Severus Dracovým kmotrem pouze podle fanonu, nebo i kanonicky.

Jednu odpověď jsem v předchozí otázce vybrala, když je povinná, ale tohle bylo poprvé, co jsem se nad fánonem zamyslela a nějak si ho zadefinovala. Doteď jsem tu potřebu necítila, zas to tak neprožívám.

Jsou to fakta o postávách, která už považujeme za kánonická, ale vznikly autory FF a rozšířily se do povědomí čtenářů.

Nejsem si jistá, ale myslím, že je to třeba skoro v každé povídce přítomná bezhůlková magie. Jako taková mi nevadí, ale nesnáším když se z postav (hlavně Pottera) z ničeho nic stanou reinkarnace Merlina s veškerou jeho sílou.

Nenapadá mě zrovna žádný vhodný příklad, ale myslím, že do fánonu se může zařadit i nějaký detail z kánonu, který někdo použije a dalším se to zalíbí. Definovala bych fánon spíš jako to, co nebylo součástí kánonu anebo bylo nepodstatnou součástí; jen by to nemělo kánon popírat.

Neřeším.

nevím

nevím

nevim co víc kt omu napsat. je to podle mě rozvedení kánonu. například nějaký lehkých náznaku které byly v kánonu jenom nastíněné.

S tímto slovem jsem se setkala poprvé...

Slovíčko mi to je neznáme. Ale asi to bude fanouškovský canon. Tudíž něco, co se mezi fanoušky rozšíří (nebo ne a myslí si to jen jeden), ať už je to v rozporu s originálním příběhem, nebo ne. My prostě budeme vědět, že pokud to v rozporu není, tak je to dobře, pokud to v rozporu je, tak originální příběh je blbě.

Spíš taková zažitá "klišé". Fakta, která se sice nevyskytují v kánonu, ale fandomem jsou tak zažitá, že jsou už v podstatě na stejné úrovni s kánonem (a mnozí čtenáři už vlastně ani netuší, jestli to v kánonu bylo nebo ne :))

upřímně netuším, co to je fánon a to FF čtu už nějaký ten rok.

Vnímám kánon jako jádro a vše ostatní, ať už to kánon kopíruje, mění, nebo jde úplně proti němu, je fánon. A kdybych si to představila nějak graficky, je kánon vlastně kupodivu součástí fánonu... ( no tohle ? )

Vše co není součástí kánonu ani to nebylo původním autorem potvrzeno či řečeno, ale je to často používáno případně dokonce bráno za platné.

Vživote som to slovo nepočula

Zní to trochu jako fandom.

9. Co očekáváte od příběhu, když uvidíte na začátku povídky označení AU?

Příklady uvádím na HP sérii, pokud jste fanoušek jiných fandomů, prosím, zkuste si je převést na svůj fandom.

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Příběh, který obsahuje nějakou zásadní odchylku od kánonu. (např. Sirius neskončil za závojem a adoptoval Harryho.)9152,91 %52,91 %  
Příběh, ve kterém sice objevují stejné postavy jako v kánonu, ale jinak je celé prostředí, v němž se odehrává, jiné. (např. Bradavice jsou uměleckou školou.)5230,23 %30,23 %  
Je to jinak. V příští otázce vyjádřete jak.148,14 %8,14 %  
Jakýkoli FF příběh, který obsahuje třeba ijen malou odchylku od kánonu. (např. Mnoholičný lektvar lze užívát dny a nikoli jen hodiny.)95,23 %5,23 %  
Příběh, ve kterém sice objevují stejné postavy jako v kánonu, ale jinak je celé prostředí, v němž se odehrává, jiné. (např. Bradavice jsou uměleckou školou)31,74 %1,74 %  
Příběh, který obsahuje nějakou zásadní odchylku od kánonu (např. Sirius neskončil za závojem, adoptoval Harryho)21,16 %1,16 %  
Příběh, který obsahuje nějakou zásadní odchylku od kánonu (třeba - Sirius neskončil za závojem, adoptoval Harryho)10,58 %0,58 %  

Graf

10. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

AU pro mě znamená, že budu tolerantnější k PODSTATNÝM odchylkám od kánonu, zvláště pokud tyto odchylky budou důležité pro příběh. Na oplátku očekávám, že autor ode mě nevyžaduje doslovnou znalost všech dílů HP, abych pochopila, v čem spočívá senzačnost jeho povídky.

Další možností je, že je kánon ctěn do určité chvíle (knihy 1-4, 1-5, totéž bez smrti Síria, 1-6, totéž bez smrti Brumbála, 1-7 bez úmrtí Snapea... apod.).

druhý i třetí bod. Malé odchylky za AU nepovažuji.

Ha, tu to je... AU beru jako příběh z (trochu) jiného prostředí, zásadní odchylky od kánonu jsou pro mě jen trochu pozměněná skutečnost (někdy výborná - Severus přežil pád Voldemorta, jindy trochu horší).

Já bych řekla, že všechno výše zmiňované dohromady

Kombinace bodu dvě a tři. Když se řekně AU, jako první si vybavím spíš 3., tedy např. příběhy zasazené do mudlovského světa atd. Považuju však za AU i povídky, které jiným způsobem převyprávějí průběh války (pokud byly napsány po vydání 7. dílu) atd.

Kombinace možnosti 2 a 3. Očekávám, že v AU budou alespoň některé zásadní prvky stejné s originálem, ale všechno ostatní může být klidně jinak.

Malé rozpory s canonem ještzě nejou AU. AU jsou vesmíry, které jsou postavené na jiném principu. Může to být jen osoba, která nezemřela, ale také to může být úplně jiné místo (ty strašně rozšířený high-school-AU). Zatímco ten první typ, kdy se jedné o originální příběh s podstanou změnou někde uprostřed, a tudíž je konec jiný, nepovažuji zase až tak úplně za AU. AU je například ale svět, kde mají postavy příběhu opačná pohlaví. Nebo zrcadlové charaktery.

moznost 2 i 3

Může jít i o známé postavy, přesunuté nejen v místě, ale i v čase. Můžou do toho času přicestovat, nebo se tam prostě rovnou narodit. Dokonce se mohou setkat osoby, které se v kánonu nevyskytují ve stejném čase.

myslím, že sem se k tomu jíž vyjádřila výše. opakovat tedy není potřeba.

Nejsem si jistá, ale mám pocit, že ta třetí varianta v nabídce je tzv. fúze - zasazení postav do zcela jiného prostředí, mělo by to být něco mezi AU a crossover.

Očekávám, že v něm bude něco navíc, nebo něco v rozporu, nebo bude úplně jiný než kánon, ale to očekávám spíš podvědomě, není to tak, že by to hrálo roli při výběru.

Podľa mňa je AU možnosť č. 2 a zároveň aj možnosť č. 3, ale možnosť č. 3 je viac AU ako možnosť č. 2.

Příběh, v němž jsou použity učité prvky z kánonu, takové, které se autorovi nějakým způsobem hodí. Naopak jsou některé skutečnosti úplně vypuštěny a nahrazeny jinými. V těchto povídkách je těžké se orientovat, často autoři ani sami nevědí, co svým hrdinům dovolili a co naopak ne, jak co funguje. Zamotávají se do vlastních výmyslů, což je pro čtenáře nepříjemné.

Sama za sebe bych příběhy jako AU označovala pouze v poslední možnosti. Ze skutečnosti vím, že se tak označují možnosti všechny, a proto tedy se řídím spíš obsahem. Neřekla bych, že tohle vyrování je momentálně příliš vypovídající.

Úplná změnu charakteru postav. Změna prostředí, do kterého jsou postavy umístěny. Postupný vývoj postav k jinému charakteru mi nevadí, všichni se měníme a vyvíjíme, proč by nemohly i postavy se kterými si hrajeme...

Uznávám dva druhy AU, to, cos napsala jako druhé + jako třetí, tudíž "velká odchylka od kánonu" nebo "úplně jiné prostředí"

V podstatě očekávám zásadní odchylku od kánonu, ale myslím, že se do toho dají zahrnout i zbývající možnosti - malá odchylka i úplně změněné prostředí. Pokud by byla možnost zahrnout více odpovědí, určitě bych zahrnula i změněné prostředí.

V předchozí otázce bych ráda zaškrtla možnost dvě i tři zároveň.

Vlastně se podle toho neřídím. Pokud je příběh dobrý, tak se mi líbí, ať už je označen AU nebo ne.

Vlastně všechno jmenované je AU, ale když se tohle slovo použije, představím si postavy zasazené v úplně jiném prostředí a příběhu.

Volila bych i možnost 3.

vsetky odpovede dokopy...ocakavam cokolvek coho je schopna fantazia.

Všechny tři první správně. Od malémalé odchylky po výraznou změnu ustálenosti.

11. Co si sami myslíte, že by měl pojem AU příběh označovat?

Tato otázka je tu kvůli možnosti, že se běžná praxe a to, co považuje za správné, nějakým způsobem liší. Pokud to tak není, zatrhněte stejnou možnost jako u předchozí otázky.

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Příběh, který obsahuje nějakou zásadní odchylku od kánonu.9555,23 %55,23 %  
Příběh, ve kterém sice objevují stejné postavy jako v kánonu, ale jinak je celé prostředí, v němž se odehrává, ze zásady jiné.5733,14 %33,14 %  
Jakýkoli FF příběh, který obsahuje třeba ijen malou odchylku od kánonu.105,81 %5,81 %  
Něco jiného. V příští otázce vyjádřete co.84,65 %4,65 %  
Příběh, ve kterém sice objevují stejné postavy jako v kánonu, ale jinak je celé prstředí, v němž se odehrává ze zásady jiné.10,58 %0,58 %  
Příběh, který obsahuje nějakou zásadní odchylku od kánonu10,58 %0,58 %  

Graf

12. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

AU chápu jako varování před odchylkami, které by puristům mohly způsobit újmu na zdraví. Příklad: Jestli to "AU" je tam proto, že kouzelný klobouk zařadí Harryho do Zmijozelu, nebo jestli se Harry ocitne ve Středozemi u Galdalfa, tak to beru. Jestli celé "AU" spočívá v tom, že Hedvika není sovice sněžná, ale sova pálená, případně obráceně, je to mimo dosah mého chápání AU.

AU příběh chápu jako jinou verzi životů postav, mají stejné vlastnosti, stejný vzhled a příp změny by měly být věrohodně odůvodněny. To je vlastně asi celé na čem to závisí. Každopádně např u HP by to mělo být asi stále z kouzelnického světa, nicméně zda bude Harry mocný nebo bude mít štěstí a dobré kamarády, zda bude bystrozor nebo chytač... Už jen slash je podobný tomu, že Bradavice jsou umělecká škola!

Jediné, co od AU víceméně očekávám, je, že zde budou prvky jednoznačně spojující FF s originálem. Takže v zásadě "Příběh, ve kterém sice objevují stejné postavy jako v kánonu, ale jinak je celé prostředí, v němž se odehrává, ze zásady jiné." Ale záleží na definici postavy. V AU mi nevadí, ani když postavy svým charakterem a vystupováním neodpovídají kánonu. Řekla bych, že AU je v nejširším slova smyslu prostě příběh nějakým způsobem založený na originálním díle, který ale ve většině ohledů originálu vůbec odpovídat nemusí.

Malé odchylky bych neřešila, AU znamená jiný vesmír, takže to musí být opravdu něco podstatného. Ale osobně se domnívám, že malé změny v kánonu za účelem fungování zápletky jsou pěkně pitomé.

Můj názor na AU je spojení odpovědi dvě a tři v minulé otázce :)

nezalezi mi na tom, ci je pribeh oznaceny

opět sem se o tom zmínila výše. podle mě je to drtivá většina povídek ff.

opět si myslím, že vše dohromady, protože to mohou být odchylky nejen v ději, ale i v povaze postav apod.

Poznámka, která platí i pro otázku 9: dvě možné odpovědi (2 a 3) chápu jako překrývající se. Příběh, ve kterém se objevují stejné postavy, ale prostředí je ze zásady jiné je pro mě příběh, který obsahuje nějakou zásadní odchylku od kánonu.

Sama za sebe nepovažuji tohle rozdělování za důležité, ale chápu, že pro některé čtenáře to důležité je.

Vfr

Viz odpověď 10

Viz. odpověď na 10.

Volila bych i možnost 3.

13. Myslíte si, že by před každou odchylkou od kánonu měl autor své čtenáře varovat?

Můžete zatrhnout i více nabízených odpovědí.

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, ale značit všechny není možné. Je třeba zmínit jen ty zásadní.8549,42 %49,42 %  
Sám/sama značení nepotřebuji, ale považuji ho za správné kvůli dalším čtenářům.4727,33 %27,33 %  
Ne. Rád(a) se nechám překvapit.4325 %25 %  
Ne. Považuji značení za nesmysl.2313,37 %13,37 %  
Je to jinak. V následující otázce napište jak.137,56 %7,56 %  
Ano. Každá odchylka od kánonu by měla být vyznačena.63,49 %3,49 %  

Graf

14. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Ak ide o zásadnú odchylku, bolo by fajn ak by bola vysvetlená- môže to vyplývať z kontextu pribehu alebo to uviest ako autorsku poznamku...

Autor by měl čtenáře rozhodně předem varovat. Někteří čtenáři si i při malé nabídce stejně pečlivě vybírají co čtou. A já se k nim též řadím.

Dle mého názoru opravdu stačí upozornit jen na zásadní změny oproti originálu.

Je dobré upozornit na to, že se FF odchyluje od kánonu, ale záleží na uvážení autora a jeho záměrech, zda a do jaké míry bude toto dodržovat. Myslím, že je slušnost respektovat autorská práva, ale je nesmysl dovádět to do extrému a upozorňovat na každý prvek který patří původnímu autorovi a který autorovi FF.

Kdyby spisovatelé upozorňovali na každou odchylku od kánonu, nedělali by vlastně nic jiného a na samotný příběh by se nedostalo. Pravděpodobně stačí v úvodu povídky naznačit výrazné odchylky a nechat na čtenáři, jestli do toho půjde. Upozorňování v průběhu (např. u každé kapitoly) je rušivé.

Mezi fanoušky Harryho Potter jsem narazila na čtenáře, kteří vytýkali nesprávnou barvu očí u Draca, věková dospělost 18 let apod. A chtěli, aby byli na podobné odlišnosti upozorněni. Mě osobně takovéto drobnosti nevadí. Ale pokud je psán příběh o Temném Harry, zlém Brumbálovi, jsem ráda, když to vím předem.

Nemyslím si, že autor má vůči čtenářům jakékoliv povinnosti. Nechala bych to teda na něm. Možná si ale měla na mysli otázku: Chtěl(a) byste být před odchylkou odchylkou od kánonu varován(a)? Pak bych odpověděla, že ne - a nejde ani o to, že bych to považovala za nesmysl, ani o to, že se chci nechat překvapit. Prostě mě to nezajímá.

Nemyslím, že samotné AU něco tak zásadního vyjadřuje. Spíš by se to hodilo do popisu příběhu.

Obvykle se ani na značení nedívám, ale jsou takové výjimky kdy podle různých kritérií něco vyhledávám a mezi označenými díly se člověk lépe orientuje. Ale v zásadě si nemyslím, že by musel (nebohý) autor varovat před každou odchylkou.

Odchylky by měly být rozhodně oznámeny, ale nemusejí být vypsané explicitně, aby se neztratil moment překvapení u čtení. Nejsou-li odchylky oznámeny, vede to nutně čtenáře k domněnce, že autor udělal chybu, tj. že v kánonu něco přehlédl. Osobně jsem pro vysvětlující poznámky pod čarou typu "ano, vím, toto JKR řešila jinak, tato odchylka je vědomá", obzvláště u drobností (jiné vlastnosti lektvarů či rostlin, jiné uspořádání budov apod.).

Označeny by měly být povídky, které se výrazně liší od kánonu. Prostředím, charakterem postav, základními principy, na kterých je kánon postaven.

Pod Sirius na Odboru záhad přežije, nepovažuji to za AU či výraznou odchylku. V mnoha příbězích je to běžná věc. Jako AU mi spíše přijde, kdyby byl Sirius potomkem samotného Artuše a měl se stát králem králů anebo by se z něj stala velmi slavná popová hvězda.

Podle mě stačí upozorňovat jenom na zásadní odchylky - tedy takové, které nějak ovlivňují děj. Což je ovšem většina. Malé odchylky co jsem koukala většinou vyplývají z faktické chyby nebo špatné znalosti kánonu. A pokud něco autor pozměnil úmyslně kvůli příběhu, tak už to není malá odchylka, ale zásadní. :)

Podle mého, pokud před začátkem ve shrnutí uvedu všechny podrobnosti, o tom co bude jinak, čtenář už dopředu ví, o co v příbehu půjde. Nejsem proti zmínit to zásadní, např. když v ff HP postupně dojde k odhalení, že Harry je synem Severuse nebo jiné postavy, protože vím, že někteří nemají takové příbehy radi. Pokud však o nšco takového zásadního v příbehu nejde, nemyslím si, že je důležité to zmiňovat.

Pokud čtenář kánon zná, odchylku si uvědomí sám (alespoň ve většině případů).

Pokud myšlenka, že každý považuje za AU něco jiného je správná, a ano asi je, tak by strojé označení AU nebylo postačující. Pokud by autor vypsal dobředu změny, jedná se o spoiler. Je třeba zvolit kompromis v obecnějším popisu, možná přidat rozsah AU (např. silné AU apod.)

Pokud už na začátku povídky autor pracuje s nějakou odchylkou od kánonu (např. začínám děj v šestém ročníku, ale Sirius žije...), měl by na to upozornit. Pokud k odchylce dojde až v průběhu děje (začínám od pátého ročníku, dojdu k boji na Ministerstvu a tam nechám Siriuse přežít), není potřeba na to upozorňovat, ale v dalších kapitolách bych pak v popisku uváděla, že už jde o AU.

stačí uvést varování na začátku díla, pak už není potřeba je jej dokola opakovat

Třeba změnu prostředí, převrácený charakter některých postav (kupříkladu zlý Brumbál a hodný a týraný Voldy, mpreg - slabší nátury by ho nemusely rozdýchat).

Vzhledem k tomu, že každý autor chápe trochu jinak svět, podle kterého píše, takže odchylky se dají očekávat vždy. Takže neměly by se všechny značit, nicméně si myslím, že když autor provede významější (opravdu významější) změnu, mohl by to už označit, popř. vysvětlit (viz Lanevřiny poznámky pod kapitolou). A pak samozřejmě si myslím, že absolutní AU, viz Harry není kouzelník ale malíř pokojů, to by se značit mělo.

Vzhledem k tomu, že při psaní vlastně netuším kolik odchylek od kánonu udělám, je dost dobře nemožné, je všechny vyjmenovat, zejména když některé vzniknou náhodou nebo skutečností, že si opravdu nepamatuji každý detail. Nicméně považuji za správné upozornit, pokud je tam zásadní odchylka, která se příběhu týká a o které předem vím. Zároveň bych tak ale neučinila, pokud by to znamenalo vyzrazení zápletky příběhu.

Značit jen hodně zásadní (přežití Siriuse, např.). Za zásadní nepovažuji informaci, že nějaký lektvar funguje jinak, či že si např. Percy vzal někoho jiného...

15. Myslíte, že odchylky od kánonu jsou v FF běžné nebo jsou spíše vyjímkou?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Odchylky jsou běžné.16193,6 %93,6 %  
Odchyky jsou výjimečné.63,49 %3,49 %  
Je to jinak.52,91 %2,91 %  

Graf

16. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Jaký by byl přece smysl fanfiction, kdyby se autoři drželi striktně kánonu, který mnohé nechává nevyřčené? :)

Je tam obojí.... když vycházely knihy, bylo víc kanonických povídek, teď už to chce AU svět a hodně fantazie, aby bylo něco nového.

Kde by se jinak ty originální příběhy vzaly?

Kdyby my stačilo to co je v kánonu nemám potřebu číst jakoukoli FF.

myslím, že sú bežné aj v prípade, že nie je taká odchýlka vopred vyznačená a podľa mňa je tiež možné, že proste autor ff poviedok si nevšimne odchýlku (ale to asi len v prípade tých nepodstatných a malých)

Nesleduji to.

Obojí, jak který autor, to se nedá paušalizovat.

Pokud odchylky nejsou běžné, tak já si holt takové povídky vybírám :-)

Pokud se odchylkou myslí AU, tak těch je hromada. :) Ale dost záleží na fandomu.

povedal by som, ze je to na polovicu

proč by nebyly běžné? Ve FF jsou většinou úmyslně

V každém ff je odchylka. V 99% případů (vyjma QaF etc) jde o heterosexuální muže a my z nich děláme gaye. Protože o tom to celé je. FF bylo vynalezeno, jen kvůli změně sex. orientace našich oblíbenců...

17. Proč si myslíte že se autoři kánonu vždy nedrží?

Odpověď na otázku není povinná, ale budu ráda, když se o nějakou pokusíte, i kdyby nebyla příliš promyšlená.

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

a prečo by to robili? :D veď autormi sa stali ľudia, ktorí boli predtým čtenáři, takže každý píše príbehy, ktoré má sám rád a ktoré ho zaujímajú. Možno sa nájdu aj autori, ktorí sa nedržia presne kánonu, lebo sa im nechce vyhľadávať každú drobnosť kánonu, ale to je tiež v poriadku.

aby byla sranda... abychom měli co číst...

Aby byla zábava, přece. Důležitý je dobrý příběh....

Buď nechtějí, nebo omylem přehlédly cokoli v originálním díle.

Často staví příběh na pouze naznačované lásce a prohlubují ji.

Dodržet přesně kánon mi přijde ve ff prakticky nemožné. Jen autor sám ví, co by chtěl dále "říci".

držet se jen kánonu by byla nuda, překážka pro tvořivého ducha...

fantazia pracuje u kazdeho inak. napis pribeh a dodrzat kanon je tazke a to tym, ze autorm nie je /v pripade HP/ JKR ale ja.

Fantazie

Fantazie je kánonem přilíš omezována.

Fantazie. Kdyby se lidi držely jen zajetých kolejí, nikdy by fanfiction ani nevznikla.

FF je skvelý nápad - často však inšpiruje k ešte lepším ff. Skvelý príklad je FF HP. Pomaly sú niektoré poviedky dlhšie ako originálna kniha a má fanušikov aj tam kde knihu nečítaly.

hmmm...myslím, že by to mohlo byť aj tým, že niektorí autori si niečo prečítajú/pozrú raz a kvôli správnemu napísaniu poviedky a dodržaniu kánonu už nepovažujú za potrebné to urobiť znovu (netvrdím ale, že to robiť musia)

Hodně lidí si napřed vymyslí zápletku a na kánon myslí až potom, jde hlavně o postavy. A když jim kánon nepasuje, je jednodušší udělat AU než změnit zápletku.

Chcú zmeniť niektoré okolnosti / udalosti v kánone, s ktorými nesúhlasia, alebo potrebujú doplniť novú postavu.

Chtějí popustit uzdu fantazie a pokud se jedná o pairingy tak třeba zrovna ten co není kánon je jejich oblíbený

I když autor použie "něčí svět" tak má svou fantazii a je přirozené, že ji do příběhu vloží.

I když jsou zákonitosti, které FF v podstatě limitují, fantazie pisatelů limitována není, proto si kánon ohýbají a přizpůsobují a píší příběhy, kde je možné to, co v originálu díla neexistuje. Myslím, že bez odchylek psát fanfiction nejde. Jako čtenář převážně slashe si uvědomuji, že bez nich by vůbec slash nebyl možný. Někdy jsou maličké, někdy větší, mně především záleží na tom, aby se příběh dobře četl, aby měl nápad a jiskru a spád. V takovém případě mi vlastně nevadí žádná změna. A kdyby se všichni drželi jen kánonu, neměli bychom co číst. Takže: Díky Merlinovi za to, že se ho nedrží!

Jako autorka ff si myslím, že k tomu značně přispívá naše (čtenářská) nespokojenost s kánonem. Milujeme postavy, ke kterým jsme během napínavého čtení přilnuli, chceme s nimi dál pracovat, ale zároveň do toho chceme vnést náš nápad, naši fantazii, ne se striktně držet předlohy.

Jako čtenářku, autorku a překladatelku FF HP přiznávám, že mě baví fantazie, jak lidé původní příběh přetvářejí a každou smysluplnou změnu vítám, jako obohocení scény fanfiction.

Jakožto autorka slash tvorby si myslím, že je pro autory (kteří se zabývají stejnou tématikou jako já) doslova nemožné držet se daného kánonu. Obzvlášť, když píší FF převážně na bojové/akční anime, mangy, filmy a knihy, kde se yaoi/shounen-ai nevyskytuje. Lze jen stěží dodržet hlavní směr příběhu, pokud z krvelačného bojovníka učiníte mírumilovného/zamilovaného beránka.

Je to nuda. Ne vážně, vezměte si jenom slash/yaoi povídky. Pokud se budeme držet párů, které se canonicky mají rády, nikdy se nikam nedostaneme. Když vezmeme jenom ty, kteří se potkali, jsem pořád tam, kde jsme byli, než jsme z toho pozadí vylezli. Fanoušci můžou vždycky a všechno. Okolí je za to má právo lynčovat, když udělají moc velkou kravinu.

Je to složitější vymyslet nějaký zajímavý příběh, který se přesně drží kánonu, i když by to někdy bylo spíše ku prospěchu se více držet předlohy, neboť občas se člověk při čtení nestačí divit.

Jednak jim to dává větší možnosti v tom, o čem mohou psát, a je tu tak větší variabilita a originálnost povídek a jednak je to často určitá možnost změnit něco, s čím v tom kánonu nesouhlasí, nelíbí se jim. Zejména třeba i v otázkách smrti oblíbené postavy, nebo pro ně nepochopitelného pairingu postav.

Jednoduše proto, že ne všichni autoři si ve chvíli, kdy FF píší, pamatují do sebemenšího detailu vše, co bylo napsáno v originále. A druhý, asi ještě častější důvod je originalita. Pokud chce autor FF napsat dobrý příběh, obvykle má promyšlenou vlastní dějovou linii, která se ne vždy musí ve všem shodovat s kánonem. (Což je podle mě v naprosto v pořádku).

Jsou spousty věcí, které se kánonu neřešily a také spousta postav, které neměly příliš prostoru. A občas asi i autoři chtějí změnit, něco co se jim na kánonu vyloženě nelíbí- něčí smrt, nějaká nelogičnost...

Jsou tvůrčí a kánon jim nestačí k vyjádření toho co by chtěli, tak to posunou někam dále.

Kadý autor může kánon vnímat trochu jinak, takže ho i rozdílně prezentuje.

Kánon nemá šanci postihnout vše, spousta věcí je jen v náznacích a zde nastupuje na scénu ff. AU příběhy jdou ještě dál v tom, že si pokládají a následně odpovídají otázku Co kdyby...? I drobná odchylka pak přináší spoustu možnosti na nové zápletky

Kánon popisuje pouze značně omezené prostředí a stituace odehrávající se v tomto prostředí - velká plocha zůstává nepokryta, pokud chce autor směřovat své postavy jiným směrem, tak si musí určitě věci domyslet. Představivost autorů.

kánon se kolikrát prostě nehodí do příběhu, který si autor vymyslel.

Kánon vždy v něčem omezuje např. Ginny a Harry spolu žili šťastně až do smrti... ale za to někteří autoři to tak nevadí, třeba nemají rádi Ginny popř. Harryho nebo jim to nepřijde správné. Potom právě přicházení AU, kdy autor vše co ho napadne napíše. Jak by se mu to líbilo, a jak by to chtěl. Myslím, že spousta autorů/čtenářů HP občas prostě chce Harryho natrvalo zabít (vždyť je tak otravný :D ) ale kánon tuto možnost nedává. A proto AU.

každý autor dá do povídky svůj vlastní otisk - coby kdyby někteří více jiní méně

Každý autor si upravuje osoby podle svého, dokonce bych i řekla, že samotný kánon (a postavy v něm) vnímá každý úplně jinak. Někdo například vnímá Severuse Snapea jako kladného hrdinu, jiný ho vidí naprosto opačně. A pak si povídejme o tom, jaký je samotný kánon :-). Samozřejmě tu svou roli hraje i snaha o originalitu, čehož na rozsáhlém poli fanfiction není vůbec jednoduché dosáhnout. A v neposlední řadě samozřejmě i žánr. Série knih Harry Potter, Pán Prstenů nebo Sherlock Holmes atd. nebyly romantické, nebyly to komedie ani slash... Takže řekla bych, že se autoři nedrží kánonu hlavně díky svým vlastním preferencím a preferencím čtenářů.

Každý má jinou představu hrdinů a děje, držet se kánonu je v podstatě pouze opisování originálu. Pokud je jim někdo nesympatický, nebo naopak mohou ho upravit podle sebe.

Každý má jinou představu, jak by věci měly fungovat a v kánonu není vždy vše dotaženo.

Každý máme vlastní představivost, fantazii. Při čtení originálu přemýšlíme dopředu, jak se bude příběh odvíjet a čekáme, zda se naše předpověď vyplní. Zároveň nás však napadá, co kdyby..? Pokud se pustím do psaní vlastního příbehu, chci rozvinout nápad, myšlenku, co jsem dostala a ne vždycky je to v souladu s kánonem. A pokud člověk už na začátku počítá s tím, že se nebude kánonu držet má před sebou najednou tolik prostoru na rozvinutí příběhu.

Když se budeme striktně držet kánonu, o čem bude ta masa lidí psát? Že se Harry líbal s Parvati? Otázkou je, zda to lze považovat za AU. Nikde v kánonu není zmíňka o tom, že by o tom jen uvažoval. Osobně mi přijde, že 90% příběhů je různě silné AU.

keby sa držali kánonu, vznikla by "iba" variácia na originál, takto môžu rozvíjať úplne iné príbehy

Lebo nie všetko sa im hodí do príbehu.

líbí se jim charakter postavy (většinou ji mají ve velké oblibě), ale jsou schopni si jí představit i v jiném prostředí a proto volí AU

Mají špatně vymyšlený příběh, kterému pak upravují canon, nebo canon dostatečně dobře neznají.

majú väčšie možnosti pre príbeh, pretože sa nemusia striktne držať pôvodného príbehu

Možná chtějí více zapojit fantazii, ale... Mě to trochu štve. (I když AU nebývají až taková hrůza. někdy...) K tomuto účelu by měli využívat spíše originálních povídek.

Myslím si, že je to proto, že pro autora je prvořadý příběh, který vymyslí, a jako platformu využije svůj oblíbený svět nebo postavy - kánon je tak druhořadý a může se ohýbat ve prospěch příběhu. Není to nezbytně špatně, ovšem občas z toho vyjde neskutečná blbost.

Myslim, ze se snazi vyuzit vsechny moznosti, ktere fantazie nabizi. (Tak me napada - kdyby se kanon dodrzoval, meli bychom vubec slash? :D Asi ano, ale jen u postav, kterym to predepisuje kanon... a to by byla velka skoda:))

myslím, že je to proto, že chtějí vyprávět příběh podle sebe. nějaká postava se mi nelíbí, šup s ní pryč. s kaldase udělám záporáka páč k tomu má stejně sklony a naopak. je to jednoduché. když si přečtete knížu vyše mysl si potom vymíšlí pokračování příběhu nebo ho rozvíjí. fantazie je nevěřitelná věc a čím víc jí napínáme a oýbáme tím šílenější a ujetější obrázky a nápady nám ukazuje. je to sranda, zábava a rozhodně nehrozí že by se člověk nudil.

Myslím, že jednak by to časem byla nuda. FF je zkrátka druh umění a jako takové bych ho neomezovala. Navíc se občas vyskytnou i vzácné případy, kdy kánon obsahuje chybky na kráse či logické nesrovnalosti, které FF "napraví." Je fascinující, jak úžasné věci někdy autoři FF dokáží vymyslet.

myslím, že některé to může omezovat v jejich příběhu, proto si okolnosti upraví podle svých potřeb :)

Myslím, že si sami chtějí vytvářet příběh tak, jak by se jim líbil, např. Severus Snape nebo Sirius Black přežili, Hermiona se provdá za Draca Malfoye, ...

Myslím, že to je kvůli tomu, že se jim v kánonu něco nelíbí. Sama si taky upravuji svoje příběhy, protože se mi to tam buď nehodí, nebo se mi to nelíbí.

Nač se držet kánonu, když ten už existuje?

Např. v HP je hodně zajímavých postav mrtvých. Nebylo by o kom psát. Nebo kvůli plynulosti příběhu a jeho smyslu.

Například proto, že odklonění od kánonu umožňuje širší rozvinutí příběhu. U knižních sérií (jako je právě zmíněný HP) pak navíc velké množství příběhů vznikalo v době, kdy ještě nebyly publikovány všechny díly - a tudíž známa všechna kanonická fakta - takže se příběhy, které v době svého napsání daly považovat za kanonické, po vydání dalších dílů staly AU.

Ne vždy člověku vše v kánonu sedne, ano příběh jako celek je fajn, ale podle mě neexistuje člověk, kterému by se líbilo úplně vše, vždy si najde nějakou tu část, která by podle něj měla vypadat jinak, příklad: malý prostor postavě, která by si ho zasloužila více.

Nedrží se ho, protože je lidská fantazie hodně široká a čtenáře mnohdy napadají řešení a možnosti, které třeba autora nenapadly.

Nehodí se jim do krámu.

Nechtějí se omezovat jen na kanonické prostředí.

Někdy pro logiku děje je třeba se od kánonu odchýlit. Jindy chce autor/ka s postavami zacházet jinak než Rowlingová, chce pro ně jinou budoucnost. Někdy prostě používají svoji fantazii: "Jak by to taky mohlo být..." Důvodů určitě existuje spousta.

Není snadné držet se v předem nastavených hranicích. Často autor dostane nějaký svůj vlastní nápad a je pro něj zajímavější ho využít, čímž kánon poruší. Tím rozhodně neříkám, že je to špatně. A za sebe sděluji, že porušení kánonu je lepší nesdělovat - tato skutečnost může lidi od čtení odradit (můj případ). Pokud se jedná o dobrou povídku, ve skutečnosti nemám nic proti. Jen je lepší to dopředu neědět - takové povídky prostě neotvírám.

Neodpovídá to jejich fantazii při tvorbě příběhu.

Nesouhlas s příběhem, tak jak ho vytvořili původní autoři, možnost rozvoje vlastního příběhu.

Netusim:)

no pretože Rowla zabila Severusa !! :))

no, proč by měli, není ff právě o tom "co kdyby"? :)

Podle mě tu může být víc věcí, třeba se odchýlí od kánonu, protože nemusí znát celý příběh a chování postav, proto se ho třeba i omylem nedrží A nebo taky ji kánon nemusí vyhovovat, ale postavy se jim líbí..xD A nebo prostě jen chtějí změnit to co se doopravdy stalo a jak se postavy chovají :D

Poviedky sú potom zaujímavejšie

Pozměnění může být zajímavé a kreativitě se meze nekladou. Například prohození rolí postav (Supernatural AU kde je anděl Dean a Castiel člověk), nebo pozměnění konce (X-men AU, kde Erik přemluví Charlese, aby se postavil proti lidem) jsou velice dobré myšlenky. (A smrt některých charakterů je pochopitelně ignorována z emočních důvodů.)

Pravděpodobně to autorům poskytuje více prostoru - ať už co se týče manipulace s příběhem, tak vsazování, formulování a doplňování vlastních pravidel, která třeba nebyla řečena nebo nebyla upřesněna v kánonu.

pretoze kanon je nieco co ich inspirovalo a ff je casto o tom zmenit prave to co nam na kanone vadi a nuti hladat ine sposoby vyvoja

pretoze pouzivaju svoju fantaziu

Pretože fantázii sa hranice nekladú a autor nie je povinný držať sa kanón, veď FF sa aspoň podľa mňa píše, pretože chceme niečo zmeniť. Či je to len pár,škola, smrť postavy.....

Pretože Kánon je ako stavba. Ak sa niektorému autorovi nepáči ako tá ktorá vec dopadla, tak si proste zmení niektorú časť a dorobí. Ja osobne to mám v príbehoch veľmi rada, ak nejaký autor niečo zmení. Tým pádom dostáva príbeh iný rozmer. A je to niekedy o moc zaujímavejšie.

pretože každy autor je iný,takže aj poviedka musi byť v niečom odlišná od originálu... taktiež každý vnima prýbeh inak... a autoty poviedok žijú inak ako autor originalu... takže ked si to zhrniene na každého vplívaju rôzdne okolnosti adokunca aj mi čitatelia vniname pribeh inak, takže každy si originál tak trošku posvojí svojim životným skústnostiam, ale aj udalostiam....:)

Pretože vo FF vyjadrujú kvázi svoje túžby, predstavy - aké by to bolo keby to bolo podľa nich :) Všimla som si že často krát aj nesúhlasia s faktami autora kánonu.

Pro realizaci svého pohledu na děj, postavy atp., který je často v rozporu s kánonem nebo by musel mít na kánon dopad, znamenat nějakou změnu.

Protože fantazie nezná hranic :) A protože každému se líbí něco jiného :) Někdo miluje nekánonické postavy, někdo je nesnáší (jako já). Ale svět ff je proto tak nádherný, že se v něm může najít každý. A snít. :)

Protože hlava chce jedno a ruce píšou druhé :-)

Protože i originál má chyby, nesrovnalosti, nedořešené záležitosti, má potenciál který autorka nevyužila. Protože chtějí vlastní svět-pravidla-myšlenky-nápady aplikovat ve světě stávajícím.

protože je kánon místy dějově i obsahově plytký a tím poskytuje prostor k dalšímu rozvíjení

protože je to baví dělat jinak, chtějí něco nového, originálního, mají větší znalosti o jiném prostředí nebo chcou prostě nový příběh, který by se nespojoval s původním

protože je to někdy omnoho lepší než kánon

Protože jim některé věci nevyhovují nebo v kánonu nejsou řešeny. Pokud se snaží napsat něco originálního, spárovat postavy, které se kánonu nenávidějí, přijít s něčím novým, překvapit..., tak si některé skutečnosti upraví podle svého. Někdy záměrně píší postavy OOC a někdy dokážou i věrohodně vysvětlit, proč takové jsou. A někdy jen neumí charakter postav vystihnout a tak si je przní podle svého.

Protože když se všichni chytíme kánonu, kdo vytvoří nějaké nové originální dílo?

Protože mají bujnou fantazii.

Protože mají kolikrát lepší nápad než původní autor, protože nejsou vázáni "ohledem na běžné čtenáře" (Mpreg apod.), protože mají potřebu uvést něco na správnou míru podle sebe, protože původní autor nepíše to, co (někteří) čtenáři chtějí číst (slash...) atd.

Protože na rovinu, to nejde. Nebo aspoň často. Neboť i třebas Rowlingová ne vždy se řídí svými zákony, a jak pak může autor, když si její pravidla odporují? Navíc jim to dává daleko více prostoru, nebo nemusí souhlasit s pozdějším vývojem děje...

Protože například svět Harryho Pottera dává na výběr z mnoha dalších situací a postav. Navíc je to pro autory mnohdy zajímavější, protože tak víc ukáží svoji individuální tvořivost.

Protože někdy je kánon pitomej. :D A protože je zábava uvažovat hypoteticky a proto vznikají AU. :)

Protože nesouhlasíme s tím, co autoři provedli s našimi oblíbenými či neoblíbenými postavami. Vymýšlíme alternativní konce, protože vždycky stačí málo, aby se události seběhly jinak.

Protože pak by nemělo smysl psát fánon.

Protože se jim příběh líbil jen do určitého dílu a s dalším pokračováním nebyli spokojeni. Snaží se kánon pozměnit dle své fantazie a chuti. Což je dobře. Takový příběh (jakýkoliv), který zaujme a přitáhne spoustu fanoušků, si zaslouží víc variant a různorodé konce, než jaké jim určil původní autor. Většina autorů kánonů je potěšena, že ve svých fanoušcích probudila tolik fantazie a tvůrčího zapálení, že jejich příběhy oživují vlastní tvorbou.

protože se každý autor snaží přijít s něčím novým, aby zaujal co nejvíce čtenářů. nemyslím si, že by lidi bavilo číst povídky sice s jiným průběhem, ale vždy stejným koncem

Protože si myslí, že jejich verze je lepší a někteří z nich mají pravda. Např. autoři HP ff by mohli zveřejnit vlastní verzi sedmé knihy, kde by byl v Bradavicích jeden velký gangbang a pořád by to bylo lepší než originál od Rowlingové...

Protože si přejí pro některé postavy jiný konec... Protože je výzva postavit se kánonu a vytvořit něco hodnotného, něco, co se bude čtenářům a hlavně autorovi líbit.

Protože to dává větší možnost projevům jejich fantasie, i když je to někdy i na úkor kvality příběhu, protože z toho může vzniknou i neskutečný blábol a někdy to vede k obrovským deformacím charakterů postav.

Protože to neumí a většina ani kánon udržet nedokáže byť sebevíc chce. Navíc odklonit se od něj je jednoduší a dovoluje autorovi do příběhu vložit i velkou část své fantazie.

Protože v jejich příběhu je důležité, aby se to stalo

Protože ve světě JKR existuje spousta mezer, které autoři oprávněně zaplňují.

Protože velkým zdrojem inspirace je otázka : Co by se stalo, kdyby... ?

Při jeho porušení získávají mnohem větší prostor pro působnost vlastní fantazie.

Rowla je dost přízemní co se týče sexuality,samozřejmě je to tím,že HP byl psán hlavně pro děti od 9 do 15ti.Takže by určitě nezavřela Pottera a Snapea v domě pod fideliem..a tušíme,co se stane po pár měsicích.Nebo jiný případ,ať nemluvím jen o snarry.Další příklad AUva je Sevitus.To je velký odklod od kanónu.V podstatě vše je odklon od kanónu,o čem by jsme jinak psaly nebo četly,že?

Řekla bych, že je k tomu vede "tvůrčí přetlak";-) Ale vážně - nikdy mě nenapadlo, že by to mělo být nějak důležité, držet se kánonu. Je to jako když děláš jahodový dort. Někdo chce mít pořád némlich ten samej, co mu pekla babička, já ocením i mnoho jiných variant (dokonce fakt ráda ochutnávám něco, co jsem ještě nikdy neměla, i když to neznamená, že mi všechno chutná). Má to jednu podmínku - pořád to musí mít více méně tvar dortu a chutnat po jahodách:-)

Sama za sebe jako autor musím říct, že kanonická fakta porušuji, abych vykonstruovala linii příběhu. Baví mě hry na co by, kdyby. Jak je tomu u ostatních, to se můžu jen hádat, ale nejspíš to bude směsice zmiňované hry na co by, kdyby a toho, že jim některá fakta do příběhu zkrátka nezapadají (zvlášť pokud je příběh vykonstruován a pak teprve našroubován na HP svět).

snad každého při čtení napadá a jak by to bylo kdyby... Autorům se kánon nelíbí, nezná se jim dost dobrý nebo věrohodný a svým příběhem vyjadřují svůj názor.

Snaha opravit některé nelogičnosti.

Takhle je to přece mnohem větší sranda :-)

Už jen proto, aby mohli děj více rozvíjet. Aby mohli dostat postavy do jiných situací nebo jinak podat jejich charakter.

V první řadě si myslím, že je to tak pro ně prostě jednoduší. Vidím to na tom, že strávím hodiny čuměním na cizojazyčnou potterwikia, abych si našla potřebné informace a znám lidskou povahu, takže vím, že tohle moc lidí dělat nebude. Zadruhé za to jistě může prostá neznalost kánonu nebo jeho detailů. A jistě i skutečnost, že některé části kánonu jim prostě nevyhovují v příběhu nebo se jim prostě nelíbí, tak je úmyslně změní.

väčšia variabilita pre vytvorenie vlastného príbehu,

větší prostor pro fantazii

Viděla bych dva související důvody. 1/ Autoři píší víc o hlavních než okrajových postavách originálu (typicky Harry, Hermiona, Draco...) - o těch už ale z knih spoustu věcí víme a napsat něco nového a zároveň respektujícího kánon je obtížné. 2/ Autorům se nelíbí, jak knihy skončily (smrt Severuse, Harry skončil s Ginny...), takže si je přetvářejí.

viz odpověď č. 6

Vlastné prispôsobenie im znie logickejšie ako kánonové

Za prvné - valné většině selhává paměť - třeba mě rozhodně. A pokud drží filmových předloh, tak se často dopouští chyb. Za druhé - čtenáři chtějí něco nového, tak ji to autor dává. Za třetí - sám autor touží napsat něco nového, co ještě nikdo nenapsal a zakomponovat do toho i kus sebe.

18. Proč si myslíte, že autoři FF píší AU příběhy, ve kterých promění celé prostředí?

Zajímá mě zejména, jestli si myslíte, že jsou tyto důvody jiné než u menších odchylek od kánonu? Otázka není povinná.

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

dtto

*sigh* Nevím. Možná je origináýlní svět nudí. Možná jiná prostředí (ehm ehm, střední škola ehm ehm) berou jako mnohem romantičtější prostředí pro zápletku. Ale je třeba sranda je jen tak ledabyle přemístit někam, jejich příběh nezměnit a teď si to srovnejte, lásky moje krelený...

Aby mali čím čitateľa zaujať

Aby to bylo zajímavější a originálnější.

Asi hlavně snaha o originalitu, když se změní prostředí, snadněji se odůvodní i to, že postavy se chovají jinak - ne že by to bylo správné, viz další otázka :-)

autorům to dává větší prostor, aby se předvedli... je tam možnost větší originality, jiného prostředí. o tom to AU je, že vybočuje od klasického pojetí příběhu do míst, kam si troufne sám autor (a pak jeho čtenáři).

Baví je to. Spousta lidí miluje středoškolskou AU, protože je baví pozorovat jak se jejich hrdinové vypořádají s obyčejným nudným životem. Většinou to skončí jako soap opera.

Buď to hodlají pojmout jako zábavnou povídku, anebo si celý svět vysnily prostě jinak a snaží se to uvést do praxe.

Buď z neschopnosti vymyslet zcela vlastní svět, nebo ze zvědavosti (např. jak by reagovaly postavy z literatury v našem světě - nebo v cizím, to je velmi rozšířené ve sci-fi typu 'křižáci ve vesmíru' apod.). S druhou možností si např. hraje divadelní hra "Ještě jednou profesore", knihy o výletech pana Broučka od Sv. Čecha a další literatura. ) Další možností jsou parodie, což se ovšem prolíná s předchozí možností, tj. se zvědavostí.

buť píší parodie či jen chtějí zachovat nějakou zkutečnost z povítky a od ní rozvíjejí

Důvody jsou dle mého jiné. Zcela jiné prostředí může měnit příběh, pistavy (vávoj, názory...) v mnohem větším měřítku, než při pouhých odchylkách od kánonu.

Důvody jsou stejné.

Důvody mohou být jiné. Proměnou celého prostředí dostanou ještě více prostoru pro své zpracování příběhu a postav.

Hmm...chtějí zkusit experimentovat, pozměnit nějaké věci....

Chcú, aby sa inak vyvinul dej, osudy postáv, prípadne ich vzťahy.

Chtějí zkusit zasadit např. svého oblíbeného hrdinu z FF do jiného prostředí - třeba fanynky Severuse Snapea ani nemají jinou šanci, než číst AU příběhy.

Já FF prakticky nepíšu, protože než něco napíšu, je to beztak AU, pak to párkrát předělám, pak to trochu pozměním... a skončí to tím, že pak už ani já nepoznám, z čeho jsem vycházela :-)

Jak jsem psala již výše, je to na naší představivosti. Někdo si položí otázku, jak by to vypadalo, kdyby např. Harry nevyrůstal u Dursleyů a šel například do Kruvalu a rozhodne se tu myšlenku realizovat.

Je to zajimave

jednym dovom moze byt aj to, ze uz je tazke vymysliet nieco originalne aby sa to drzalo kanonu. druhym snaha vyhnut sa obvineniu z plagiatorstva. a casto len do jedneho oblubeneho sveta vlozime oblubene postavy. kedze uz o nich bolo napisane sedem knih, citatelia uz vedia vsetko podstatne a moze sa ist rovno na pribeh nie riesit charaktery a pod.

Jsou to vpodstatě tytéž důvody, jen bych jako první důvod uvedla rozvoj vlastního příběhu.

KOho by bavilo číst pořád skoto to stejné, nejlepší jsou právě na tom ty změny, odchylky.

Lebo majú tu možnosť? Možno. Keď ja vymýšľam príbehy tak si moja hlava robí čo chce a dosť často sa mi stane, že sa dostanem (vo svojej fantází) aj tam kde som ešte nebola a kde nebol ani autor diela.

Mají rádi prostředí, na které píšou a chtějí si v něm představit své oblíbené postavy.

Mají rádi své hrdiny z originálu a chcou vyzkoušet jak by mohli zapadnout do jiného světa.

Mají svou vlastní fantazii

Malé odchylky jsou u fanfikce vždycky, nejsme původní autoři. Ty velké, inu, myslím, že jsou to věci, které člověka nějakým způsobem lákají - zasadit postavy do jiného světa a zjistit, jestli to bude fungovat, je podle mě docela dobrý důvod, proč to skutečně vyzkoušet. Myslím, že pokud má člověk dost fantazie na to, aby to zvládl, měl by to udělat a nenechat se limitovat.

Mění něco, se jim na originále nelíbí.

Menší odchylky od kánonu jsou podle mého buď nutností děje dané fikce, nebo jeho neznalostí. Proměna celého prostředí je o něčem jiném. V podstatě takové povídky nemám ráda, protože mi přijde, že se autor snaží smíchat dva různé světy dohromady. A vždycky to někde skřípe. Přijde mi, že autor chce vyjádřit svůj vlastní svět pomocí jiného. Je to jakoby se bál nebo nebyl schopný vytvořit své vlastní charaktery postav (a zřejmě z tohoto důvodu tenhle styl nečtu).

Menší odchylky od kánonu jsou v každé ff. Jinak by šlo o opisování kánonu jinými slovy a koho by to bavilo? A velké viz předchozí odpověď.

menšiu odchýlku od kánonu si nemusíme ani všimnúť, zato ak sa autor pohrá s niečím väčším a výraznejším, dá to príbehu nový rozmer a tiež otvára dvere do fantázie (ja si rada predstavujem svoje obľúbené postavy aj v iných prostrediach ako tie, ktoré im určili autori a niekedy mi inde pasujú dokoncia viac ako do pôvodných )

Moc takových příběhů neznám/doufám, že najdu nějaký který mě zaujme (bez změny charakteru postav). Asi se se svojí oblíbenou postavou nemohou "rozloučit", mají rádi prostředí do kterého ji vsadí, případně je jim blízké- snažší na popsání.

Možná chtějí zkoumat chování postav v jiném prostředí, mají na mysli situace, které by se v daném prostřední nemohly odehrát, mají blízko k určitému typu prostředí a chtěli by do něj zasadit své oblíbené postavy.

možná je fascinuje nějaké časové období a rádi by do něj HP 'přesadili', nebo prostě jen chtějí být 'jiní'

Možná proto, protože se snaží zařadit je i do reálného světa ve kterém žijeme a tím se jim více přiblížit.

Možná proto, že po letech monotónních povídek ze stejného prostředí, je čas na nějakou změnu.

Možná proto, že si zamilují postavy, ale nejsou spokojeni s prostředím, do kterého byly umístěny. Není to můj případ. Já miluji s postavami i celý svět, který pro ně byl stvořen.

Možná si nevěří natolik, aby povídku uvedli jako svůj originál a zapojení do ff jim přinese čtenáře..

Možná snaha přijít s něčím novým? Být originální? Nedostatek nápadů?

môžu vymyslieť celkom nový príbeh a vypomôžu si s kánonickými charaktermi. alebo skúšajú ako by postavy reagovali na neobvykle situácie, do ktorých sa nedostali v kánone. alebo sa nevedia rozlúčiť s obľúbenými postavami. Je strašne veľa takých ff a ich autorov, takže si nemyslím, že je na to len jeden jediný dôvod. Každý autor má predstavu o svojom príbehu a je na ňom ako si ju naplní a ako zaume čitateľov.

Myslím si, že ano. Malé odchylky vznikají spíš když je někdo nespokojený s kánonem, kdežto v AU s odlišným prostředím je spíš myšlenka " co by kdyby..." a "sakra, víš, jaká by byla sranda číst o Avengers - třeba - na střední škole?" a tak podobně. :) Ale někdy je to stejné jako u menších odchylek - nespokojenost s kánonem. :D Tedy "autor ty postavy děsně týrá a pořád vraždí, musím jim napsat svět, kde skončí spolu a šťastně až na věky." případně "autor je měkoň. Napíšu svět, kde postavy nesmírně trpí, muhaha!"

Myslím že je píší s prostého důvodu, líbí se jim charaktery, kdyby je však vzali a napsali originální povídku, nikdo by jim to nečetl. Takhle to lidé čtou, protože je tam pořád to jméno "Severus Snape". A jistě také proto, že by rádi viděli své hrdiny ve zcela originálních situacích.

myslím že většinou vzniká nápad na samotný AU a pak vám v hlavně jednoduše vyskočí postavy, které byste tam chtěli mít

Myslím, že důvod je podobný jako u menších odchylek, prostě jde o autorův záměr a původní příběh je mu těsný i když chce použít postavy.

Myslím, že někdy jim třeba nemusí sedět nápad s daným prostředím kánonu, tak ho změní..xD

Myslím, že pro (nejen začínající) autory je mnohem jednodušší "půjčit" si již jednou vykreslené, popsané charaktery z knih a dosadit je do svého "světa".

Myslím, že si chtějí převést hrdiny do prostředí, které znají, je jim důvěrně blízké, proto píší aut. postavy, většinou asi popisují sebe a vysněné setkání s kanonickými postavami.

Myslím, že to je něco zcela jiného než drobné odchylky. Ty jsou přirozené, autoři však u nich zachovávají univerzum, pracují spíš s fikčním světem než s postavami. U povídek, které zcela mění prostředí, podle mě už nejde o celý fikční svět, ale právě jen o ty postavy, někdy bohužel jen o jména postav.

nevím, četla jsem ff, ve které se v Bradavicích (éra pobertů) řešilo, co má kdo na sobě a elitou školy byly roztleskávačky(!!!), zkrátka ten příběh by měl úplně stejný "smysl", kdyby se odehrával na jakékoliv mudlovské střední škole, proč to autorka nacpala do Bradavic, je mi záhadou; možná chtěla přilákat čtenáře...?

Nooo - zkus se zeptat autorů ;-) Já bych řekla, že je oslovily spíše charaktery vybraných postav než konkrétní příběh a baví je zasazovat je do nového prostředí a vystavovat novým okolnostem. Řekla bych tedy, že je to jiný důvod, než u menších odchylek.

Nové podněty, nový prostor k realizaci postav, ozvláštnění příběhů, šokování čtenáře...

Občas je asi lepší, když místo někde na bojišti se hl. hrdinové ocitnou ve škole nebo naopak.

Od kanonu se odrazili a jejich fantazie je tam donesla...

opět to samé. chtějí to zkusit. originál se jim sice líbí ale jejich verze je akčnější, erotičtejěší nebo naopak romantičtější. přizpůsobují si kánon svým vlastním potřebaám a touhám a svojí vlastní fantazii.

Pak už totiž příběh není o Bradavicích a hlavním boji ale je o postavách a jejich pocitech, které tak možná někdy můžou víc vyniknout.

podle mého stejné důvody jako u menších odchylek

Pokud se autor snaží vytvořit unikátní příběh, nemůže se změně prostředí vyhnout. Změna prostředí je zásadní faktor pro dosažení zcela originálního příběhu.

Popravdě, to nevím a zajímalo by mě to. Můžu jen hádat, proč bych něco takového možná psala já. Třeba tomu chtějí dát hlubší význam, vezmu postavu s charakteristikou a abych jí lépe vysvětlila, nebo se mi tam prostě hodí, jí dám do jiné historické doby. Chci najít paralelu s jejich světem v tom svém, který znám. Netroufám si na onen kánonický svět, takže ho dám do svého, kde se hraje podle mých pravidel. Mám s postavami nějaký záměr, který v původním světě nejde uskutečnit...

pravděpodobně si už nevystačili s běžným prostředím postav a chtějí být originální, některým se to daří a příběh je poměrně přirozený, zatímco u jiných to skřípe a postavy se v cizím prostředí chovají necharakteristicky a to se nečte moc dobře

pretoze pouzivaju svoju fantaziu

Pretože kazdi je iný...originálny... tvoria predca pribeh takže aj ked použijú postavi a prostredie z iného príbehu nemusia aj dej,,, aj príbeh aj autor su originál

Príbeh o Martinovi z umeleckej školy by nikoho nelákal ale ak sa nazve Hery čitatelia už majú predstavu jeho tváre a povahy či vlasnostía lahšie sa vžijú do deja.

Prostě ta představa, co by dělal Harry kdyby nebyl kouzelníkem? Představivost je nekonečná. Podle mě prostě určitý autor by si rád představil oblíbenou postavu a v obyčejném či jiného jeho oblíbeném světe. A FF mu tuto možnost poskytuje. Nemusí doufat v něco co se nikdy nestane.

Protože ho třeba znají, vyrostli v něm, chtějí ukázat, že takto by to také šlo a že příběh původně z kouzelnické školy může krásné růst i na venkově ve viktoriálnské době bez kouzel.

Protože chtějí zavést své oblíbené postavy do jiných prostředí a simulovat tak případně jejich chování tam. A také kvůli větší rozmanitosti si můžou více vyhrát s jiným prostředím.

Protože je napadla zápletka, která není v původním prostředí reálná.

protože je to baví

Protože je zajímavé sledovat, jak se v tom prostředí budou chovat - pokud se tam ocitnou náhodou.

Protože je, stejně jako většiny čtenářů tíží otázka, coby, kdyby... Přesunout postavy, jejichž chování stojí částečně na prostředí ve kterém je známe, do jiného prostředí, znamená výzvu, se kterou se každý může poprat tak trochu jinak. Bez pravidel. To je na FF to úžasné

Protože jim to dává větší prostor a svobodu v tvorbě, mohou použít náměty, které by v rámci kánonu nebyly možné. Můžou tak třeba i lépe ukázat některé stránky osobností postav, které v kánonu nevynikly.

Protože jsou schopní a nebojí se.

Protože nedokáží ocenit krásu kánonu a prostředí, do něhož je zasazen. Tihle lidi nemají žádnou úctu whatsoever...

Protože vidět postavy v jiném prostředí, kde mají jiné podmínky, je vážně zábava.

Protože zasadit své oblíbené postavy do absolutně jiného prostředí či doby může být pro autory hodně lákavé a může to splnit jejich představy či můžou kombinovat oblíbené historické období či prostředí s oblíbenými postavami a to je na tom nejspíš to nejlákavější.

Snažia so do iného prostredia zasadiť známe postavy z FF, lebo tieto postavy už majú vytvorené svoje charaktery a oni si nemusia vymýšľať vlastné a len si ich prispôsobia. Ľudia majú radi svoje obľúbené postavy a chcú ich vidieť aj v iných situáciách. Autori FF tak majú viac čitateľov, ako keby si vytvorili vlastný originálny príbeh a len zmenili mená postáv.

Tak platí to co jsem psal v předchozí otázce a navíc možná je napadlo,že si příběh přečte více lidí než kdyby dosadili postavy vlastní.

Tak tohle třebas nechápu.Zářný příklad je A šťipka laskavosti k tomu,snupin zasazený do viktoriánské doby(což Ti popisovat nemusím,když jsi to četla)Celkově s tím mám problém,když se z toho vypustí magie a použijí se pouze jména.Raději bych si to přečetla jako originální fandom než to cpát pod HP.Druhá možnost je,když se magie zachová,ale strćí se to do jiného prostředí viz.Za poskytnuté služby.Kupodivu kdybych si měla vybrat,co mne irituje méně vyberu si A šťipka laskavosti k tomu.

Těch důvodů může být celá řada. Když pominu ten často podsouvaný názor (se kterým tak úplně nesouhlasím), že příběh se známými postavami si snadněji najde čtenáře, a že to tedy autor dělá ze zištných důvodů, za nejčastější důvod považuji fakt, že když člověk nad určitým příběhem stráví hodně dlouhou dobu, celé měsíce či roky úvah a propírání každého známého detailu, logicky se časem dostaví nápad, ve kterém se postavy ocitnou v naprosto odlišném prostředí. Což může být osvěžující, pokud je to dobře napsané a jsou dodrženy charaktery.

Tohle vztáhnu spíš třeba na kpop. Znají xicht, jméno skupiny, ale nic dalšího a prostě zasadí, tyhle nepatrné vědomosti do svého vlastního světa, prostě jen proto, že nemusí čtěnáři vyvětlovat úplně všechno kolem postavy. A taky vytvořit kompletně nový charakter a prostředí, příběh, okolí a to všechno je neuvěřitelně náročné, někdy si to prostě člověk chce alespoň nepatrně usnadnit anebo třeba přitáhnout čtěnáře.

Treba jim to prijde zajimave. Pro me osobne, kdyz takovouto knihu ctu, je to zazitek a neco krasneho

Určité důvody mohou být asi podobné, ale pokud dojde k zásadní změně asi je to i něčím jiným. Často možná prostě jen momentálním nápadem, třeba se zrovna dívají na nějaký film, něco čtou či tak a najednou je napadne, jak by se asi v tom samém prostředí choval Harry, nebo Hermiona atd.

ve své podstatě jsou bezradní s vlastním originálním příběhem. tak si propůjčí známější příběh, který má propracované charaktery a budují jej pomocí své fanrazie

viz 17

viz výše

Vlastné představivost, touha zapsat příběh, který se mi zdá skvělý? Nebo snad jen touha pro oživení skomírajících fandomů u FF? Experiment s charaktery postav při různých situacích? Upřímně, nepátrám po tom, ale všechny možnosti jsou využitelné.

Vyhovuje jim více, když budou psát o prostředím, které je jim bližší, nebo chtějí napsat něco zajímavého, co před nimi nikdo nenapsal.

Zkouší chování známých postav v jiném prostředí.

Zřejmě mají nápad, jak využít charakteru postavy v odlišném prostředí. Bohužel většina takových povídek, které jsem četla, postrádala dostatečnou kvalitu a zdůvodnění, proč je vlastně autor do jiného světa zasadil.

19. Myslíte si, že označení AU zbavuje autora povinnosti popsat kanonicky charakter postav?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne. Kanoničnost prostředí a charakter postav spolu nesouvisí a na charakteru postav mi záleží.9152,91 %52,91 %  
Ano. V Au příběhu je vše jinak, jak by mohl být doržen charakter.4928,49 %28,49 %  
Je to jinak. Napište mi jak.3218,6 %18,6 %  

Graf

20. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Asi takhle já nechci číst příběh s postavami které se jmenují Harry, Severus, Hermiona... ale kromě jména s těmi původními nemají nic společného.

Ach, tohle je tak těžké... Opět tu funguje velká spousta faktorů. Zaprvé se domnívám, že napsat IC je zkrátka zhola nemožné. Nebo jsem se alespoň ještě nesetkala s příběhem, kde by všechny postavy do puntíku splňovaly mou představu postav kanonických. Ale v tom bude nejspíš zakopaný pes. Vnímání těchto postav je hodně subjektivní. Samozřejmě se většina z nás dokáže shodnout na extrémech (např. pokud začne Severus nosit růžový hábit a pěstovat morčata, nikdo nebude pochybovat o tom, že to nebude IC Severus). Do FF postav se pak určitě do značné míry promítá řekněme touha autora. Zkrátka si postavu udělá takovou, jakou ji touží mít. Může k tomu docházet vědomě i podvědomě, každopádně se to děje. Když se vrátím k otázce; slovem povinnost bych ve FF vůbec neoperovala, nějak mi připadá, že se to vylučuje (i když vím, že by se se mnou někdo asi hádal). Jsem ale zastáncem maximální svobody ve FF. Pokud mě autor textem přesvědčí, že daná postava se takto chová z pádných důvodů, pak si to s chutí přečtu a nevznesu jediné slovo protestu.

Ano. V AU příběhu může být vše jinak, proto nemusí být ani doržen charakter postav.

AU prostřědí neznamená nutně i AU postavy a naopak. Asi by bylo vhodné to rozdělit. A v případě, že je Au obojí, pak to tak i napsat. (Ne, že bych to sama dělala, nikdy jsem se nad tím tak hluboce nezamýšlela)

AU toleruji, OOC však ne. Nevidím důvod, proč by charakter nemohl být i tak dodržen.

Autor nemá žádnou povinnost a skvělý příběh si vždy najde své čtenáře. Navíc čtenáři se mohou lišit v názoru jaký je vlastně původní kanonický charakter postav. Nicméně je-li příběh AU a zároveň jsou postavy opravdu mimo kánon, můžeme si klást otázku, proč autor raději nenapsal příběh svůj, originální.

I v nonAU povídkách se charaktery dost odlišují od svých kanonických protějšků a tak to nikdo už stejně neřeší a čte povídku s vědomím, že autor nemusel přesně vystihnout charaktery postav.

Já si sama za sebe myslím, že je to pouze jen na autorovi.

Jak jsem již psala, autor dle mého žádné povinnosti nemá.

Je to nejspíše dost individuální, záleží to na konkrétních situacích, konkrétních povídkách.

Kanonické může být prostředí a zároveň i charakter postav. Ale pokud je HP stejný jako od Rowlingové, má autor FF ušetřenou podstatnou práci s popisem postavy.

kazdy autor ma pravo na svoju fantaziu

Každá povídka je v tomhle jiná, podle mě.

Když autoři nezachovávají z původního světa už ani charaktery, nechápu, proč raději nenapíší vlastní originální dílo :)

Když je příběh označen za AU, tak předem počítám s tím, že bude všechno jinak. Většinou stačí pár kapitol, abych si udělala jasno, jestli se dokážu se změnami smířit, nebo ne. Když jsou mé oblíbené postavy příliš mimo charakter, nebo se mi nelíbí prostředí, do kterého je autor umístil, prostě nepokračuji ve čtení...

Koneckonců pro změnený charakter postav je tu jiné označení, ne? :-D

mám pocit, že u této otázky jde spíš o čtenáře - kolik změn dokáže unést. většinou jsem ale radši, když charakter postav zůstává stejný

Mám ráda, když jsou postavy kanonické, ne že ne, ale myslím si, že když změníme prostředí, ovlivní to nejen příběh, ale i postavy. Nikdo nemůže vědět jistě, co udělá úplně nepatrná změna, která by někdy ani nemusela být hodná přemýšlení, s člověkem. Tak je to i v životě, nejen v příbězích. Stačí jeden jediný dobrý den, nebo jen hodina, i okamžik, aby člověk odbočil na jinou cestu, než po které kráčel dosud. Když se mohou změnit reální lidé, proč ne postavy a jejich charakter?

Můžou ho pozměnit na základě jiných zkušeností, ale mělo by to být vysvětleno, protože jinak to není ani svět, ani postavy, o kterých si chci číst.

myslím si, že autor môže a nemusí dodržeť charakter postáv. takisto môže byť poviedka podľa predlohy, ale nemusí byť dodržaný charakter

Myslím, že alespoň něco by mělo být zachováno. A ostatně konkrétní postavy a jejich charakter jsou většinou důvodem, proč bych tu onu FF chtěla číst.

Myslím, že ho částečně této "povinnosti" zbavuje, protože AU příběh je pohled autora, jeho názory, které nemusí být v souladu s autorem a jeho záměrem. U AU tedy očekávám odchylky v charakterech, ale potěší mě, když je autor schopen dodržet originální charaktery.

Někdy je těžké vymyslet, jak by se daná postava v mém AU zachovala, když není podobná situace v canonu, ani není od čeho chování postavy pořádně odvodit.

Nemám nic proti změně charakteru, pokud to vychází z vývoje postavy a je to tam popsané - tj. na začátku je postava stejná jako v kánonu a postupem času se změní. Ale pokud postavy zasadíme do jiného prostředí, a ještě jim změníme charakter, tak už to není AU. To už je pak originální povídka, protože často kromě jmen a možná vizuální podoby nemá nic společného s původním dílem. To mi přijde, že už je lepší ta jména změnit a prezentovat to jako originál.

Nemohu to odsuzovat. Ale většinou se před nedodržením charakteru varuje značkou OOC. I přesto bych to nepovažovala za povinnost. Jediné, před čím by se podle mého muselo varovat je věková hranice. Možná ještě stupeň nechutnosti... a snad (ačkoliv to osobně taky nepovažuji za povinnost) sexuální zaměření postav. Neumím si představit, že by někdo přišel k újmě, protože nebyl varován, že se příběh bude odehrávat místo v Bradavicích ve vzducholodi. Pokud ho to jó hodně pohoršuje, vždycky může přestat číst. Varovat předem na přílišnou originalitu díla je sice od autorů moc pěkné, ale nemělo by to být od čtenářů bráno jako povinnost. Jde tu přece o Fanfikce...

Nemyslím si, že je nutné charakter dodržovat důsledně, ale když už se člověk nedrží vůbec, tak mi moc nedává smysl onu postavu používat, to už je lepší si vytvořit svou vlastní.

Nezbavuje ho to povinnosti úplně, ale neměl by měnit charakter všech postav. Charakter jedné nebo dvou většinou změnit musí, aby mohl dosáhnout kýženého výsledku - tedy AU.

Podle mě to záleží na autorovi jestli se bude a nebo nebude držet charekteru postav... takže těžko říct...

podle mého popisovat nemusí, ale je lepší když to udělá. když je au kánon je možné nechat postavy s původními charaktery. což je podle mě dost těžké, ale to je podle mě dost těžké u každé povídky, protože autor si vždy postavu přizpůsobí sobě aby mu seděla a také v původním díle nemáme u všech postav dostatečně popsány všechny charakterové vlastnosti.

podstatné je, aby sa zachoval charakter postáv, prostredie nie je až tak dôležité

Pokud autor píše AU příběh, měl by v popisu vysvětlit čím se od kánonu odchyluje - někdy je odchylka v prostředí, jindy v charakteru postav - a je na čtenáři, zda bude daný příběh číst. Má mít ale možnost být dopředu varován.

Pokud autor postaví kanonické postavy do situací, které nastartují jejich vývoj, a popíše jej uvěřitelně, nevadí mi nic. A pokud je postava lehce nekanonická hned od počátku příběhu, také mi to většinou nevadí. Až do určité hranice. A ta hranice opět souvisí se schopností autora podat jiný charakter věrohodně. (A pokud ta jinakost mé pomyslné hranice dosáhne, vlastně mi to taky nevadí. Prostě přestanu číst.)

Pokud by změnili výrazně charakter postav, už by to byl někdo jiný. Změna charakteru je pro mě přijatelná, pokud slouží zápletce (viz temný Brumbál).

Pokud je autor kvalitní může si označovat co chce jak chce a psát co chce jak chce a bude stále hodně čten. Pokud je nekvalitní, ani označní mu nepomůže.

Pokud je charakter nějaké postavy zásadně jiný, mělo by být kromě označení AU doplněno také označení OOC - out of character.

pokud je odchylka od kánonického charakteru nebo prostředí dobře vysvětlana a není to jenom nějaký šílený rozmar autora/ky tak je to podle mě v pohodě. i když se musim přiznat, že někdy se u něktrých nepodložených a zbrklích změn charakteru opravdu pobavim.

Pokud se postava nějak jmenuje, měla by mít svůj charakter. Samozřejmě jen charakter, nikoliv každou jednotlivou vlastnost - u těch mohou nastat změny.

Postava v AU příběhu by měla mít zachovaný charakter. Pokud to autor neumí, obhajuje se tím, že jde o AU příběh. POkud je ale povídka humorná AU, i změna charakteru postavy může být legrační.

Různé okolnosti můžou změnit charaktery postav dost výrazně. Přesto by měly být některé zásady zachovány. Nelze ze Severuse Snapa udělat veselého raracha, jako byl Sirius Black.

suhlasím troch aj s prvou odpoveďou aj s druhou

teraz, keď nad tým rozmýšľam, vlastne vždy keď vidím označenie AU, tak samozrejme predpokladám, že to bude OOC-je pravda, že niekedy je to viac, niekedy menej.

To je další problém,když autorka označí povídku AU,většinou to pochopí tak,že nemusí dodržet ani charaktery osob.Ještě jsem neobjevila AU povídku ve které by se Snape nezměnil ze zapšklého misantropa v zářného prince Krasoňe s úžasnou povahou a skvělými vlasy.

Urcite nezbavuje. Jako nejhorsi kombinace mi ovsem prijde, kdyz autor charakter postav przni, neni si toho vedom a vydava to za kanonicke.

Určitým způsobem spolu kánoničnost prostředí a postav souvisí, ale myslím, že jde udržet charakter postav i v AU, ale jak jsem psala víš nesmí to být moc přeplácaný a překombinovaný příběh a hodně záleží i na talentu autora.

Uvažujeme-li, že rodiče HP nezemřeli, bude mít pak stejný charakter? To by nedávalo smysl. Řekla bych, že pečlivý autor rozpozná, kdy si může dovolit pozměnit charakter - evoluce ve FF, vývoj postav z počátečního charakteru (totožného z kánonu) za jiných pdomínek.

V AU prostředí může být vše jinak, tedy i charakter postav může, ale nemusí být jiný.. A vystihnout charakter postav je dar, který se každému autorovi nedostává. Postavy se vyvíjí (kéž by to respektovala JKR). V AU světě se postavy mohou chovat kánonicky a naopak. V tom to, myslím, není.

V zásadě si myslím, že ne, ale k určitým odchylkám dojít může. Pokud by odchylka byla už třeba ve fázi smrti Potterových (třeba umřel jen James, ne Lily), zřejmě by se vyrazně změnil charakter Severuse, který by nebyl zatrpklý sarkastický mizera :-)

volila bych odpovědi 2 a 3, ale tak se vyjádřím, no ;-) mám za to, že ne všechny charaktery jsou v kánonu popsány do detailu, zbývá tedy prostor pro fantazii a proč ji nevyužít, když už je využita změna prostředí... ale Severuse mám ráda sarkastického, mírně protivného a hlavně inteligentního ;-)

Záleží na tom, která je to postava. Většinou mi nevadí, když se charakter postav více či méně změní, ale kdo by četl povídku, kde by byla např. hloupá Hermiona?

Změny charakterů mi v AU povídkách vadí nejvíc.

21. Jste čtenář(ka) slashe?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Převážně čtu slash.5230,23 %30,23 %  
Čtu všechno. Slash/neslash, na tom mi nezáleží.3822,09 %22,09 %  
Čtu ho jen okrajově.3620,93 %20,93 %  
Výhradně čtu slash.2615,12 %15,12 %  
Ne, slash nečtu.158,72 %8,72 %  
Převážně čtu slash21,16 %1,16 %  
Čtu ho jen okrajově10,58 %0,58 %  
Ne, slash nečtu10,58 %0,58 %  
Čtu všechno,. Slash/neslash, na tom mi nezáleží.10,58 %0,58 %  

Graf

22. Co všechno je podle vás součástí charakteru postavy?

Zatrhnětě všechny výroky, se kterými souhlasíte.

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Postava je IC, pokud její reakce, chování a řeč odpovídají tomu kanonickému.11682,27 %67,44 %  
Postava je IC, pokud se její chování sice liší od kánonu, ale tato změna je v příběhu věrohodně zdůvodněna.9164,54 %52,91 %  
Postava je OOC, pokud změníte její sexuální orientaci.4632,62 %26,74 %  
Postava je OOC, pokud naváže přátelský či milostný poměr s postavou, ke které zaujímá v kánonu nepřátelský poměr.3927,66 %22,67 %  
Postava je IC jen tehdy, pokud dodržíte všechna fakta o jejím životě známá z kánonu.2215,6 %12,79 %  

Graf

23. Pokud předchozí možnosti dostatečně nevystihly váš názor nebo chcete něco dodat, vyjádřete se zde. Takže ještě jednou: Co všechno je podle vás součástí charakteru postavy?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

"Postava je OOC, pokud změníte její sexuální orientaci." Toto mě dosti pobavilo.

Ano, každá postava má svou specifickou mluvu, ta by měla být dodržena. I fakta, pokud je autor nějak smysluplně nedovysvětlí, by kánonu měla odpovídat. Ale s postavami jsme se v mnoha situacích nesetkali. Nevíme proto, jak se v nich chovají - důležité je, aby pro nás byly uvěřitelné. Proto si myslím, že pro každého OOC i IC znamená něco jiného, každý vidí postavy trošičku jinak... Vždycky záleží na tom, aby změny, které u postav, jež já považuji za IC, proběhnou, byly opodstatněné, logické, odůvodnitelné. Ale právě změny vytvářejí příhěh.

Bohužiaľ neviem čo znamená IC a OOC

Fakta nejsou důležitá (je to AU, že ano), charakter ano. Navázání vztahu s postavou, která je nepřátelská není OOC, pokud je k tomu dojde logickým vývojem popsaným v povídce. Prostě musí autor dodat uvěřitelné důvody, proč se ti dva dali dohromady. Sexuální orientace není součástí charakteru. Má snad na Brumbálův charakter vliv, že je homosexuál? Moc ne a autorka to ani neměla potřebu v knize zmínit. A potíž je v tom, že orientaci postavy často ani neznáme. Snad jenom v knihách napsaných v první osobě a to jenom u hlavní postavy a samozřejmě pokud se k tomu nějaká jiná postava vyjádří. To, že si někdo začne se ženou, ještě nemusí nutně znamenat, že je stoprocentní heterosexuál.

inak: keby u tej istej postavy dodrzovali kanon, bola by vo vsetkych poviedkach ta ista.

K odpovědím, které jsem zaškrtla výše bych klidně přidala i "ano" pro třetí tvrzení s dodatkem, že postava by byla IC, pokud by tento poměr byl věrohodně zdůvodněn.

K tomu OOC,se musím přiznat.Snape i Potter jsou heterosexuálové,a jelikož je przníme vzájemnou homosexuální láskou,musí být logicky mimo charakter.

Kromě výše uvedeného si myslím, že změna orientace je zásahem do charakteru, který se musí někde projevit.proto nechápu stížnosti typu 'snape by nikdy nespal v oranžové ložnici' já vím, že ne, ale snape by se taky nikdy nevyspal s Harrym...

Na tuhle otázku se podle mě těžko odpovídá. Pokud se zaměřím na HP FF, které sama píšu, tak třeba takový Snape - podle knih pravděpodobně heterosexuál, ale je to tam někde řečeno? Klidně mohl být i bisexuální postava, tedy je těžké říct o něm, že v povídce, kde si to rozdává s Malfoyem je prostě OOC. Pokud se jinak chová kánonicky, nevidím důvod, proč by musel být jenom kvůli výše zmíněnému označován jako OOC, když z knih toho víme hodně ale vlastně tak málo :-(

Netrvám přísně na dodržení všech fakt o životě postavy, ale myslím si, že by takové změna měla být logická. Mohou ze Severuse udělat čistokrevného, pokud to má nějaký význam v příběhu. Jistě, i když ho udělá autor jenom tak pro nic za nic čistokrevným, přijmu to, nicméně se jistě během čtení zeptám "Proč je čistokrevný, když to nemá žádný význam?" U charakteru postav si myslím, že je v některých případech dobré rozlišovat, jestli spíš charakter odpovídá psané formě (knize) nebo filmové. Podání herce totiž může změnit charakter postavy. Dále pak, od posledního ST, rozlišuji mezi podáním postavy v klasických filmech/knihách a jejímu zpracování v moderní době. Odůvodněnou změnu charakteru v příběhu chápu, nicméně trvám na tom, aby byla uvěřitelná.

OOC podle mě je postava tehdy, pokud se charakterově absolutně liší od kánonu.

Podle meho nazoru je IC postava ta, ktera prebira chovani, zvyky, podobu a rec. Kdyz nad tim tak premyslim, je docela sporne, kdyz postava zmeni svoji orientaci - v porovnani s kanonem je to urcite OOC, ale sama bych to tak neoznacila, respektive neprijde mi to jako nejaky dramaticky prohresek vuci kanonu. I kdyz mozna je to tim, jak moc ctu slash :)

Pokud je přerod postavy nějak uvěřitelně zdůvodněný či zachycený, nemám problém ani s většími odchylkami od kánonu. A se změnou sexuální orientace - pokud to není zrovna u postavy, která je svou orientací proslulá, pak to pro mě nijak neruší kanoničnost. (Nepovažovala bych za IC Bodieho vrhajícího se na Doylea, ale u Sherlocka a dr. Watsona naopak tleskám zachování charakterů, protože i sám A.C. Doyle leccos naznačil.)

pokud je změna sexuální orientace nebo partnera tak jde podle mého o změnu kánonu ne o změnu charakteru.

Postava je IC, pokud se postava prostě chová tak, jak si to dle kánonu představujeme. Pokud by všechny postavy slahosvých příběhů byly OOC, pak bychom tady měli překrásné rozvíjející se OOC odvětví:-)

postava je OOC-ak jasne popiera niektorú informáciu z kánonu. Ak je však táto informácia dôveryhodne vysvetlená je to IC.

Postava podle mě zůstává IC i po změně sexuální orientace i po tom, co má poměr s kýmkoli jiným. OOC je podle mě ve chvíli, kdy reakce postavy neodpovídají její osobnosti (přátelský Snape)

Pravdou je, záporňák Harry Potter by mi nevyhovoval, snad jen v humorném příběhu. Stejně tak jako okouzlující a veselý Severus Snape. Ale jak jsem napsala výše, kvalitní autor umí z tohoto materiálu udělat prima věc.

Sexuální orientace není rozhodující, dokud existují bisexuálové. Proč by se někdo, kdo miloval ženu, nemohl později zamilovat do muže? A obráceně. O vývoji postav jsem výše už mluvila. Každý z nás se vyvíjí s prožitými zkušenostmi. Proč by se nemohly vyvíjet naše postavy, pokud je postavíme před jiná fakta a situace, které v kánonu nepotkaly. Ta změna charakteru musí být ovšem dobře vysvětlena...

Sice jsem zatrhla dvě odpovědi, ale pro mé vnímání postav není tohle škatulkování vůbec důležité.

Součást charakteru postavy je povaha, reakce, řeč, chování, názory... ale pokud je změna čehokoliv věrohodně vysvětlena není postava OOC, chápu to v tom případě jako vývoj postavy. Změna sexuální orientace mi přijde ve světě fantazie nepodstatná

Tak s tím posledním tvrzením si nevím rady. Řekla bych ano i ne. Ta změna chování by podle mě nesměla být úplně zásadní, jinak by to bylo OOC.

To je skoro zbytečná ptázka, z předchozích odpovědí musí být jasné, jak se stavím k této otázce.

Zatrhla jsem to, co se mi zdálo z mého pohledu nejvhodnější, ale pro každého asi znamenají pojmy IC a OOC něco jiného. Jako všechno je vnímáme velmi subjektivně a popsat je objektivně podle mě možná ani nejde.

24. Prosím, znáte-li nějaké zajímavé AU příběhy či zajímavé teoretické texty o AU v FF, upozorněte mě na ně zde:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Asi jediné AU, co jsem četla, bylo dramione z viktoriánské doby (už ani nevím, jak se jmenovalo).

Asi Tě zklamu,vyloženě AU nečtu,takže neporadím.

Bed of Silence

Belldandym domnívám se, že neznám žádný příběh, který bys ty neznala.

Co se týče teorie, doporučuji rady od SOSaček: http://sosaci.net/test/?q=node/65

Elysejský klíč, Rok jako žádný jiný a jeho dvě pokračování, je jich strašná spousta, teď se mi ale vybavily na první dobrou právě tyto dva AU příběhy.

Chtela jsem pohledat na FF deniku, ale pak jsem si vsimla, ze vetsinu tech, na ktere jsem si vzpomnela, uz jsi hodnotila, takze nic:/ Ale pokud si na nejake vzpomenu, dam ti vedet ;)

Jestli si vzpomenu, dám vědět. Takhle z hlavy nevím.

Le Petit Chat, doufám, že se k ní časem dostanu, abych ji přeložila. Pat.

Mám pocit, že většina věcí, které jsem kdy četla byly AU! :D Zajímavé. Namátkou mě napadá Covenant od Aucty Sinistry a z jiného fandomu (Sherlock BBC) XO od Mirith Griffin. To je totální masakr. :D Sherlock a John se ocitnou na mimozemském plavidle a emzáci se je pokoušejí spářit. :D Totálně AU, ale velmi pěkně dodržené charaktery

miluju snarry a většina jich je dost AU, a ty je určitě všechny znáš :D Ale mám taky ráda Hrdinného smrtijeda (dramione)

Mohla bych jmenovat povídky jako Kámen manželství a Elysejský klíč a myslím, že by nikdo nemohl nesouhlasit s tím, že se jedná o velmi kvalitní příběhy, ačkoliv jsou v nich věci úplně jinak než v kánonu. Dobrým příkladem je třeba povídka Všetko to začalo návštevou Gringottbanky (http://hp-poviedky.wgz.cz/rubriky/vsetko-to-zacalo), povídky Krev není voda a Mystik od Pecky (http://peckaff.webgarden.cz/), Harry Potter a Stříbrná paní od Lady Luny (http://www.ladyluna.estranky.cz/) a mohla bych pokračovat dál a dál, vlastně si myslím, že každá fanfikce je svým způsobem AU. Někdy to dopadne skvěle a někdy hůř (příklad za ty horší: Nezáměrně tvůj - http://dobby.wgz.cz/rubriky/slashove-poviedky/nezamerne-tvuj)

Myslím, že to je tenhle dotazník. :-)

Na všetkých strákach kde som bola boli tvoje komentáre takže myslím, že niečo sem písať je zbytočné.

Například Harry Potter a metody racionality, Harry Potter a noční můry minulé budoucnosti, Harry Potter a Zlatá zlatá strela, Bless the child,...

Někde u Nagat. Napsala to celkem neávno. Najdeš to... Co se týče AU...znám jednu typickou, která se mi osobně moc nezamlouvá. danmatsuma.blog.cz -> FF - Rok Humra. Přečetla jsem jen začátek a pak jsem s tím sekla...

ohh těch je. jsem fanoušek k-popu, takže netuším jak se tázající v tomhle odvětví orientuje, ale určitě bych doporučila povídku Arbitrage (EXO) a Anterograde Tomorrow (EXO) - obě povídky se pod těmito výrazy dají jednoduše najít přes google :)

Okultný Had, Rok jako žádný jiný, Noční múry minulé budoucnosti, Jak končí hrdinové, Šťastné dny v pekle, Resonance, Hermione Granger - the Slytherin, Zapovězenci ...

Omega verse. Nejdivnější AU, co jsem kdy četla.

osobně mám ráda stampunk!verse, ale hodně špatně se hledají... ale když už najdete něco, co není shit, většinou je to promakané jak historicky/technicky/kulturně, tak i co se týče zápletky.

Proč je tak oblíbené Coffee Shop a Library AU?

Překlad: Cat eyes - Brumbál jako zloun a Voldemort Vzkříšený - Harry do svých 17 narozenin neví, že je kouzelník V síti - Harry chatuje přes internet se záhadným cizincem

Unwell, Harry Potter a Dračí lid

V poslednej dobe zbožňujem túto stránku http://darknessinus.blog.cz/ Poviedku " Z extrému do extrému".

vzhledem k tomu, že jsem zde přeskočila z Jimminých stránek, nevím, na co jiného upozornit, JImminy stránky, jsou jedny z nejlepších a nejkvalitnějších...

Vzkříšený od Cass. Asi nejvíc AU posledních týdnů.svět ve kterém Harry až do dospělosti vyrůstá mezi mudly? Vlastně se celý kánon vůbec nestal...Ta myšlenka mě naprosto fascinuje...

Wishes are for Dreamers http://www.fanfiction.net/s/1438944/1/Wishes-are-for-Dreamers ale ten asi znáš... z teorie neznám nic...

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Nebyly nalezeny žádné zajímavé souvislosti mezi odpovědmi.

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Proč čtete nebo píšete fanfikční příběhy ?

3. Dáváte přednost kanonické věrnosti příběhu nebo originalitě?

5. Čtete rád(a) AU příběhy?

7. Fánon je podle vás:

9. Co očekáváte od příběhu, když uvidíte na začátku povídky označení AU?

11. Co si sami myslíte, že by měl pojem AU příběh označovat?

13. Myslíte si, že by před každou odchylkou od kánonu měl autor své čtenáře varovat?

15. Myslíte, že odchylky od kánonu jsou v FF běžné nebo jsou spíše vyjímkou?

19. Myslíte si, že označení AU zbavuje autora povinnosti popsat kanonicky charakter postav?

21. Jste čtenář(ka) slashe?

22. Co všechno je podle vás součástí charakteru postavy?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Proč čtete nebo píšete fanfikční příběhy ?

3. Dáváte přednost kanonické věrnosti příběhu nebo originalitě?

5. Čtete rád(a) AU příběhy?

7. Fánon je podle vás:

9. Co očekáváte od příběhu, když uvidíte na začátku povídky označení AU?

11. Co si sami myslíte, že by měl pojem AU příběh označovat?

13. Myslíte si, že by před každou odchylkou od kánonu měl autor své čtenáře varovat?

15. Myslíte, že odchylky od kánonu jsou v FF běžné nebo jsou spíše vyjímkou?

19. Myslíte si, že označení AU zbavuje autora povinnosti popsat kanonicky charakter postav?

21. Jste čtenář(ka) slashe?

22. Co všechno je podle vás součástí charakteru postavy?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Zdroje respondentů

Níže uvedený seznam obsahuje odkazy na nejvýznamnější stránky, ze kterých přišli respondenti (dle refereru):

Z bezpečnostních důvodů nejsou zobrazeny kompletní adresy, ze kterých uživatelé přišli, ani minoritní zdroje respondentů. V případě následování odkazu z outlooku, icq nebo použití firewallu obvykle není možné zdroj zjistit. Jedná se o statistiku návštěvnosti dotazníku, nikoli jeho úspěšného odeslání (z různých zdrojů mohla být úspěšnost vyplnění dotazníku různá). Údaje tedy mohou sloužit pouze pro velmi hrubou orientaci.

Citace

Veselá, E.Jak vnímají čtenáři FF pojem "alternativní univerzum" (výsledky průzkumu), 2013. Dostupné online na https://jak-vnimaji-ctenari-ff-pojem.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.