Senioři a jejich aktivity

Konec vyplňování 25. 03. 2019 23:00, výsledky budou veřejně přístupné.
Počet otázek: 26   Průměrná doba vyplňování: 00.15:04

Dobrý den. Ve svém studiu na Karlově univerzitě se zabývám problematikou života ve starším věku. Pro lepší znalost toho, jak starší lidé žijí a co dělají, potřebuji informace přímo od seniorů – od vás. Dotazník je určen pouze lidem od 60 let věku výše. Dotazník je samozřejmě zcela anonymní. Nepotřebuji znát vaše jméno ani e-mailovou adresu ani název vašeho bydliště, jde mi o celkovou situaci starších osob v naší zemi. Zato vás prosím o pečlivé a pravdivé vyplnění dotazníku. Výsledky mohou pomoci při dalším utváření státní politiky v podpoře stárnutí. Děkuji vám. 

Dr. Oldřich Čepelka, Fakulta humanitních studií Karlovy univerzity v Praze

 

Jestliže na některou otázku nechcete nebo nemůžete odpovědět, prostě ji vynechte. Po odeslání dotazníku jej můžete nechat vyplnit i svému partnerovi, je-li mu 60 a více let.

Upozornění: Provozovatel Vyplňto.cz neručí za obsah jednotlivých průzkumů. Pokud se domníváte, že tento průzkum porušuje zákony ČR, můžete jej nahlásit zde.

Diskuse k tématu

Jméno: HTML značky nepovoleny.

marina: V dotazníku jsem nevyplnila již níže uvedené sporné body, jako např. volby, zájezdy, setkání s přáteli, jízda na kole (závislé na počasí) - toto vše běžně podnikám, ale ne 1x týdně.

17. února 2019 v 17:23 - reagovat | smazat

Jirka: Děkuji. Nemám příspěvek.

17. února 2019 v 10:58 - reagovat | smazat

Autor: Odpovědi: Emo, výsledky budou od 26. 3. tady. Bude z toho i odborná studie, ale to až zadlouho (a bude taky zveřejněná). Blanko,ano, cizinci žijící v ČR se mohou zúčastnit, je-li jim letos aspoň 60. Pro JOb: ano, je to v tomto bhodě nelogické, prosím odpovězte 1-3x měsíčně. děkuji za vyplnění.

16. února 2019 v 21:17 - reagovat | smazat

Blanka: Dotazník jsem vyplnila a odeslala.

16. února 2019 v 17:30 - reagovat | smazat

JOb: Zdá se mi být nelogické na poslední z otázek 5. "Jak často jste v posledních 12 měsících vykonával(a) tyto činnosti? - pravidelné či opakované (nikoliv jednorázové) poskytování finančních darů v souhrnné výši alespoň 1000 Kč za kalendářní rok"
odpovídat vlastně frekvencí (V průměru asi 1x týdně nebo i častěji; V průměru asi 1-3x měsíčně; Během roku méně často, avšak opakovaně; Jen ojediněle nebo vůbec ne).
Co mám zapsat, když prakticky pravidelně měsíčně pošlu na (různé) dobročinné účely 1000 Kč?

16. února 2019 v 16:49 - reagovat | smazat

Ema: Před několika lety jsem vyplňovala podobný dotazník.Moje vnučka studovala na Univerzitě v Olomouci psychologii a na podobné téma psala bakalářskou práci. 300 dotazníků sehnat byla docela fuška, ale daly jsme to. Výstupy byly zajímavé a proto mne zajímá a prosila bych poslat výstupy z Vašeho výzkumu. Děkuji Em

16. února 2019 v 16:44 - reagovat | smazat

Blanka: Dotazník jsem vyplnila a odkaz poslala i do jedné profesní diskusní skupiny. Objevil se dotaz, zda je dotazník určen všem seniorům žijícím v ČR nebo výhradně českým občanům. Osobně jsem zastávala druhou variantu, ale padl důležitý argument, že občané EU žijící v ČR mají právo se zúčastnit se v ČR komunálních voleb a být voleni do zastupitelstva a měli by tudíž mít i možnost zapojit se do této dotazníkové akce, pokud splňují věkový limit. A týká se dotazník seniorů - občanů ČR trvale/dlouhodobě žijících v zahraničí? Se zájmem očekávám odpověď autora a přeji všem krásný, sluncem prozářený víkend.

16. února 2019 v 10:53 - reagovat | smazat

Jaroslava: Dotazník jsem vyplnila,odeslala. Vzdělávat,zajímat se a s pokorou přijímat vše,co nám život nabízí. Nefňukat,nekritizoval a být k dispozici potřebným. Všechno se člověku vrátí a náplní ho spokojeností. Potěšit lidi třeba milým úsměvem bez závisti a pomlouvání. Přeji všem příjemný a spokojený život a hlavně optimismus.

15. února 2019 v 20:52 - reagovat | smazat

Autor: Dobrý den všem (pokud se sem po napsání svého komentáře vůbec vracíte).Už jsem tady v minulosti psal, že 1. V otázce 3 je logická chyba s událostmi, které těžko můžete dělat každý týden, např. ty volby. Vzniklo to tak, že původně byl jen zaškrtávací seznam všelijakých aktivit, ale pak jsem se rozhodl to vymezit na ten týden, aby všichni nezaškrtli všechno (protože aspoň jednou do roka skoro každý volit nebo do kina jde, žejo). Tím vznikla chyba, za kterou se omlouvám. Ale neobávejte se, poradím si s tím. 2. Vyplňovaný dotazník se ukládá na výzkumnickém serveru vyplnto.cz po každé vaší odpovědi, proto tam dlouho nebylo tlačítko „Odeslat“. Vaše odpovědi jsou tak jako tak již v naší databázi (naprostá většina aplikací na internetu to dělá zrovna tak), takže nebojte, vaše anonymní odpovědi mám všechny. – Tento průzkum se již nyní stal v ČR největším co do počtu dotazovaných seniorů, a to díky vám všem. Také jeho tématika je ojedinělá a výsledky určitě neskončí „v šuplíku“.

15. února 2019 v 20:06 - reagovat | smazat

Alena: Eirene - tiše závidím, kultura pro mne osobně znamená odřídit si cestu do Prahy, zaplatit mnohdy tučné vstupné, v noci pak zpět a do postele po půlnoci:(

15. února 2019 v 18:54 - reagovat | smazat

V reakci na Eirene

Dana: Přesně jak to formulovala Dáďa. Jsem na tom úplně stejně.

15. února 2019 v 13:39 - reagovat | smazat

V reakci na Dáďa

Luisa: Souhlasím s minulým příspěvkem: otázky o volbách, návštěvě divadel a zájezdů jsou formulovány nesprávně

15. února 2019 v 10:09 - reagovat | smazat

Dáďa: Ačkoli chodím pravidelně k volbám, minimálně jednou týdně to není. Totéž se týká návštěv divadel a koncertů. Tyto otázky měly být formulované jinak.

15. února 2019 v 09:30 - reagovat | smazat

Eirene: Já do divadel, kina a na koncerty chodím pravidelně. Pravda je, že bydlím v Praze, a tak využívám nabídek koncertních agentur Concert a J. Chalupa, které nabízejí akce za dobrovolné vstupné, nabídek cenově výhodných lístků do divadla od univerzit 3. věku, chodím do divadel na veřejné generálky, do studentských divadel a dopolední představení pro seniory. Do Evropského domu v Praze lze chodit 2x měsíčně do kina zdarma. Ale uznávám, že v menších městech a obcích takové široké možnosti nejsou.

15. února 2019 v 08:12 - reagovat | smazat

V reakci na Věra

Standa: Otázka 21: Bydliště mám v krajském městě, ale převážnou část roku jsem na chatě, takže bydlím převážně na vesnici. Díky tomu mám také značně zredukovanou činnost na internetu, a odpovědi na některé otázky by se mírně lišily. Navíc dochází k tomu, že já jsem na chatě, a manželka je prací vázána k našemu bydlišti, takže bych na mnohé otázky namísto odpovědi "spíše spokojen" volil odpověď "velmi spokojen". Léto a zimu mám hodně rozdílnou.

15. února 2019 v 07:13 - reagovat | smazat

Navi: Zase jeden dotazník

14. února 2019 v 23:36 - reagovat | smazat

Pavel: Pro autora: dovolil jsem si vyplnit dle nejlepšího vědomí a svědomí (a znalostí) dotazník za maminku, neboť je jí 87 a PC je pro ni již trochu jiný svět. Ale i tak si myslím, že to pro Vás bude mít smysl, protože asi moc vyplněných dotazníků s takovým datem narození mít nebudete.

14. února 2019 v 21:14 - reagovat | smazat

Pepa: Oldo, tak jsem to pokořil a poslal.

14. února 2019 v 20:53 - reagovat | smazat

Věra: Váš dotazník mě tedy" pobavil".Fakt by mě zajímalo,kolik senoirů ČR má tak velký důchod,aby na otázku , zda jednou týdně chodí do divadla, kina,koncerty ,zájezdy odpoví " ANO".

14. února 2019 v 19:55 - reagovat | smazat

Petr: Dotaz na cestování a zájezdy je zcestný. Jednou týdně může cestovat babička z blízkého okolí hlídat vnučku. Já jsem zaškrtl ano, protože jezdíme na zájezdy a jednodenní výlety více než 10x ročně a to měl asi autor dotazníku na mysli.

14. února 2019 v 19:28 - reagovat | smazat

Marie: Měla jsem minulý a předminulý týden chřipku. Myslíte, že dotaz "jak minulý týden . " má vypovídací hodnotu?

14. února 2019 v 18:30 - reagovat | smazat

věra: Je rozdíl mezi chtít a moci. Ráda bych aby můj život ve stáří byl pestřejší, ale na malém místě, s 80 na krku je přístup k zajímavým aktivitám omezený. ( dostupnost ).

14. února 2019 v 15:33 - reagovat | smazat

Eva: U otázky č. 3 jsem neodpověděla na otázku jestli aspoň jednou týdně hlasuju samostatně ve volbách a aspoň jednou týdně jezdím na zájezdy.

14. února 2019 v 13:24 - reagovat | smazat

Ludvík: Není oznámení o odeslání e-mailu. Jinak dotazník, co se týká obsahu dobrý.

14. února 2019 v 12:49 - reagovat | smazat

Irena: Váš dotazník mne donutil se zamyslet na tím, že jsem sice před 5 roky ztratila bezvadného manžela, ale že už mám zase chuť být aktivní (nejen díky dceři a vnukovi, abonentkám do divadel a na koncerty, ale právě díky přednáškám U3V).

14. února 2019 v 11:39 - reagovat | smazat

Jan: Je nepochybně užitečné, zajímat se o způsob života seniorů. K dotazníku asi jediná připomínka: v jednom z oddílů jsou dotazy ohraničené frekvencí "jednou týdně" a to se u některých témat příliš nehodilo (např. dobročinné příspěvky).

14. února 2019 v 11:30 - reagovat | smazat

michaela: Jsem ráda, že nás někdo nevidí jako v reportážích - se žilkami na rukách, na lavičkách, s chodítkem. Měl byste zadat širší spektrum otázek - myslíte jen na "starší ročníky". Jinak pěkný výzkum.

14. února 2019 v 11:06 - reagovat | smazat

Autor: Ano, vím, že je vás hodně. Asi milion už! A patří mezi vás, letos mi je 71. To, že jsem začal studovat, je proto, abych měl zajímavou a užitečnou duševní činnost. Jsme již nyní dotazník s největším počtem dotazovaných seniorů :-) Díky vám všem.
(A odpovědi se ukládají průběžně, nemusíte nic dělat, žádné "odeslat dotazník" tu není třeba.)

13. února 2019 v 19:40 - reagovat | smazat

Anna: Je pěkné, že se o nás zajímáte. Jste si asi vědom, že je nás hodně. Díky.

13. února 2019 v 19:17 - reagovat | smazat

dagmar: nemám příspěvek a snažím se odeslat dotazník

13. února 2019 v 18:15 - reagovat | smazat

Autor: Emě a Daně. V průzkumu nejde o to, vystihnout celou pestrost každodenního života seniorů.Potřebujeme zmapovat, které aktivity vykonávají. Sex. aktivity tam nejsou, mohly být, snad nejsou častější než sledování televize :-) Hudební nástroje taky mohly, i když tady bude výskyt velmi řídký.

13. února 2019 v 18:01 - reagovat | smazat

Lomikel: nemáte tam sexuální aktivity ani autoerotyku a používání eros. pomůcek a to je velký nedostatek, teď nevím jestli tam byla hra na hudební nástroje

13. února 2019 v 16:13 - reagovat | smazat

Dana: Souhlasím s p. Emou a doufám, že jsme jako senioři aktivní vůbec.

13. února 2019 v 12:35 - reagovat | smazat

ema: odpovědi na aktivity v průměru 1x týdně ano-ne ,nemohou být výstižné,tak život nejde !.Ale k té moudrosti člověk dospěje až léty

13. února 2019 v 11:47 - reagovat | smazat

Autor: Máte pravdu, je to jedna ze dvou malých chyb a vznikla tak, že nejdřív byl seznam s otázkou "Co děláte.?" Ale pak jsem to upřesnil na "aspoň jednou týdně", aby všichni nevyplnili všechno, z toho bych se nedozvěděl o rozdílech mezi lidmi. No a ty dvě položky tam zůstaly. - A ano, když přispějete jednorázově, nezaškrtnete nic. Je to divné,ale nejde o statistiku, jakou dělá ČSÚ, nýbrž o zjišťování trvalejších aktivit lidí. A děkuji za vyplnění.

09. února 2019 v 08:57 - reagovat | smazat

Vinicak: Zajímalo by mně, kdo v průběhu posledních měsíců v průměru aspoň jednou týdně hlasoval ve volbách.
Moc nechápu dotazy na charitu, pokud přispívám jednou ročně, je to jednorázové a nemám tedy zaškrtávat nic?

08. února 2019 v 22:01 - reagovat | smazat

Filomena :: Myslím, že v dotazník se soustřeďuje hodně na veřejné dění. Ovšem já myslím, že spousta starších lidí má různé koníčky, pro které je v dotazníku velmi málo místa

07. února 2019 v 01:35 - reagovat | smazat

Jiří: Zprávu neumím odeslat.

05. února 2019 v 22:02 - reagovat | smazat

Olda Čepelka: Musím opět zopakovat, že normálně odpovědi odeslány jsou, protože se ukládají průběžně, nikoliv až na konci. Stačí absolvovat celý dotazník. Těším se spolu s vámi na výsledky po 25. 3.

05. února 2019 v 11:59 - reagovat | smazat

nový: nejde mně ten dotaznik jaksi odeslat, není sdělení zda byl, nebo nebyl odeslán.

05. února 2019 v 00:54 - reagovat | smazat

Zdeněk : Zajímavě složený dotazník

04. února 2019 v 21:19 - reagovat | smazat

Pan Tonik: Otázky v pohodě.

01. února 2019 v 21:02 - reagovat | smazat

Polak miroslav: Zajimave myslim spravne otazky.

01. února 2019 v 19:14 - reagovat | smazat

Standa: Zprávu neumím odeslat. Na Poslat zprávu se nic neděje.

01. února 2019 v 18:41 - reagovat | smazat

Dědaboo: Jak je to s odesláním? Co kde zmáčknout?

01. února 2019 v 17:52 - reagovat | smazat

lisyk: Také nevím jak odeslat :-) , není to fake

01. února 2019 v 17:34 - reagovat | smazat

jitka: není mi jasné odeslání, i když má být opraveno?!

01. února 2019 v 17:22 - reagovat | smazat

el iška: Nějak se to nepovedlo odeslat.

01. února 2019 v 17:17 - reagovat | smazat

Libuše : Vyplněno, ale jak odeslat? :-(

01. února 2019 v 17:04 - reagovat | smazat

O. Čepelka: Jaroslava má pravdu, byl to drobný úlet, ale vy všichni se s tím vypořádáte :-) Značte tam klidně "ne".

01. února 2019 v 16:18 - reagovat | smazat

Jaroslava: Samotné hlasování ve volbách. Ve volbách hlasuji, když se konají, nikoliv v průměru 1x týdně

01. února 2019 v 14:26 - reagovat | smazat

Zdenka: Vyplněno, ale nevím, jak poslat?

01. února 2019 v 13:37 - reagovat | smazat

Jarmila: dotazník vyplněn a doufám i odeslán

01. února 2019 v 13:12 - reagovat | smazat

Dana: Hurá ,zadařilo se odeslání .

01. února 2019 v 11:47 - reagovat | smazat

Oldřich Čepelka: Nejanost v ukončování dotazníku by již měla být opravena.

01. února 2019 v 10:04 - reagovat | smazat

nada: take mi neni jasne odeslani dotazniku. v dotazniku mi chybi role babicky, ktere se hodne z nas ve svem case venuje.

31. ledna 2019 v 22:19 - reagovat | smazat

Zdenek: nemám co dodat

31. ledna 2019 v 21:49 - reagovat | smazat

Jarda: Taky v pořádku odesláno. Počítač hlásí, že děkuje za odpovědi. Víc nechci. Hotovo.

31. ledna 2019 v 20:37 - reagovat | smazat

Inka: Odesláno. Vyplňování dotazníku končí textem: Děkuji Vám za Vaše odpovědi. Nemám zájem a vyplňování beru za ukončené.

31. ledna 2019 v 19:21 - reagovat | smazat

Dana: Zlobí mně odeslání dotazníku

31. ledna 2019 v 19:12 - reagovat | smazat

sen: Marně se snažím dotazník odeslat. Jeho ukončení není zcela jednoznačné.

31. ledna 2019 v 14:32 - reagovat | smazat

Jana: Nemám

31. ledna 2019 v 11:36 - reagovat | smazat

Vladimír Macek: Nemám

31. ledna 2019 v 10:18 - reagovat | smazat

roxy: Myslím si,že není od věci takovéto dotazníky,alespoň POKUD to bude někdo číst a respondent bude odpovídat pravdivě něco se o dnešních důchodcích dozví - pak by to chtělo poslat DÁL -nejlépe do poslanecké sněmovny,aby páni poslanci viděli,jak jsou na tom dnešní důchodci - nic ve zlém.

31. ledna 2019 v 09:19 - reagovat | smazat

jana Přibáňová: Nemám žádný příspěvek

31. ledna 2019 v 09:03 - reagovat | smazat