Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Postoj k otázkam moci, demokracie a slobody 2

Postoj k otázkam moci, demokracie a slobody 2

Kolektivní hry
Hrajete nebo byste rádi hráli nějakou kolektivní hru?

(veřejné výsledky, cca 1 minuta)

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Gabriel Szász
Šetření:10. 06. 2011 - 22. 06. 2011
Počet respondentů:82
Počet otázek (max/průměr):8 / 8
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:33,5 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.14:08
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

 Vážený respondent/ka!
 

Som študentka piateho ročníka sociálnej práce a prostredníctvom tohto dotazníku chcem zistiť, aký postoj zaujíma širšia verejnosť k otázkam moci, demokracie a slobody v občianskej spoločnosti. Chcela by som Vás preto poprosiť o jeho vyplnenie. Výsledkom Vášho času a úsilia budú informácie, ktoré budú neskôr spracované v mojej diplomovej práci.

Tento dotazník priamo nadväzuje na výsledky môjho predchádzajúceho prieskumu, ktoré sú verejne dostupné na tejto adrese:
http://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/postoj-k-otazkam-moci-demokr/
 
Jana Kozáková

Odpovědi respondentů

1. Vidíte súvislosť medzi mocou a spravodlivosťou?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

absolútne

ani nie

ano

Ano

ano

ano

Ano

ano

ano

ano

áno

ano

áno

ano - čím větší má někdo moc, tím větší má možnost ovlivňovat spravedlnost zejména ve svůj prospěch

Ano, ale bohuzel ne u nas (v Ceske republice). Nejvetsi souvislost moci a spravedlnosti muzeme videt napriklad v davnych indianskych kulturach, kde nejvyssi moc mela rada starsich, ktera take vykonavala spravedlive rozsudky (alespon z pohledu dnesni etiky). Idealizovana souvislost mezi moci a spravedlnosti, kdy se k moci dostane clovek s obecne uznavanym moralnim postojem, je v dnesni dobe bohuzel velmi vzacna.

Ano, bez faktické moci nelze spravedlnost vynutit.

ano, drzitelia moci vacsinou rozhoduju o tom, co je a co nie je spravodlive

Ano, mnohdy se zdá, že ti mocní mají větší právo na spravedlnost, resp. mají prostředky, jak jí lépe dosáhnout

ano, moc není často používaná spravedlivě.

Ano, mocni casto pojem spravedlnosti prizpusobuji vlastni predstave a vyhodam, ktere jim plynou, nebo neplynou. Kdyby byl spravedlivi, melo by to pro ne skodlivy ucinek. Casto se stava, az moc casto, ze (ponejvice) politik je celkem spravedlivy, nez ziska moc, ale po ziskani moci se jeho pojem spravedlnosti posune tak mimo, ze se stava nespravednosti.

ano, no zavisi na samotnych ludoch pri moci ako sa bude vy-/zneuzivat

Áno, súvisia spolu, ale ich vzťah nie je jednoduchý. Ľudia majú sklon spravodlivosť obchádzať, pokiaľ na nou nestojí určitá moc - niečo, čo im zabráni sa obohatiť na úkor druhých. Na druhej strane moc neznamená spravodlivosť, pretože moc môže byť zneužitá. Neviem si predstaviť ani absolútnu spravodlivosť, aj keby za ňou stála absolútna moc - je pravdepodobne nemožné životy ľudí riadiť tak, aby v každej sitácii bolo rozhodnuté spravodlivo voči všetkým. Je potrebná tolerancia a dobrá vôľa, aby mohli mať ľudia pocit spravodlivosti bez zasahovania nadradenej moci.

ano, vsetko je o peniazoch

áno,tí čo majú moc možu definovať čo je spravodlivé a čo nie

Ano.

Áno.

Ano.

Ano.

Ano.

Ano.

Ano. Moc definuje, co je spravodlivost tak, aby to mohla vyuzit vo svoj prospech.

Ano. moc je z principu aj vykonavatelom spravodlivosti.

Ano. Najviac je vztah citit, ked ide o zneuzitie moci.

Ano. Obrovsky.

ano. spravodlivost moze byt vynutitelna mocou

bohuzial ano, moc sa opiera o financne postavenie toho-ktoreho cloveka a s vysokou mierou korupcie v nasom state je tym padom spravodlivost negativne prepojena s mocou.

dnes minimální

dost mizivou

Jo, ale závisí to na osobnosti toho konkrétního člověka, který má moc.

Mnohdy je potřeba zasáhnout mocí ( třeba státní) pro uplatnění spravedlnosti, když se lidé sami nedokážou dohodnout.

Moc (v inom zmysle ako statna moc) vo svojej definicii zvadza k predpokladu, ze moze byt vyuzita v prospech drzitela moci a teda moze byt nespravodliva. Malo by byt atributom mocnych ludi, ze tuto moc nebudu nespravodlivo vyuzivat Jednou z hlavnych uloh statnej moci je vynucovanie spravodlivosti pre ludi, ktori mocou nedisponuju a byt tak opoziciou svetskej moci (v pripadoch, ked si to situacia vyzaduje).

Moc by neměla nijak ovlivňovat spravedlnost mimo schopnost moci spravedlnost vynutit.

moc dokaze zabetonovat spravodlivost, jednostranne ju orientovat spravodlivost by mala byt vykonana aj na moci, aby moc nebola nepostihnutelna, beztrestna

Moc mají poslanci a spravedlivost nikdo

Myslím si že jednolitá moc bez nějaké kontroly vytváří nespravedlnost. Částečné spravedlnosti se dá dle mého názoru dosáhnout dobře nastavenými omezeními oné moci(zákony, nařízení). Také by se to dalo interpretovat tak, že větší spravedlnosti můžeme podle mě dosáhnout snížením jednolité moci.

Myslím si, že mocní tohto sveta (vlády, finanční oligarchovia apod.) nemajú záujem o spravodlivosť pre všetkých, inak povedané - kto má moc, ten má aj právo

Na dosiahnutie spravodlivosti treba casto moc. Na druhu stranu moc (statna) by mala byt spravodliva. Spravodlivost je jedna z veci, ktora moze urcovat smerovanie a ciny moci.

na Slovensku nie .... politici su karierne orientovani a viac ich zaujima prospech

ne

ne

ne

ne

ne

ne

někde možná, někde ne

Nepriama súvislosť tu je, ale je určená vlastnosťami jednotlivcov, ktorí sú hlavnými držiteľmi moci v spoločnosti a určujú tak charakter mocenskej elity.

Nevidím, moc je spravedlivá jen tehdy, je-li výrazná zpětná vazba mezi mocnými a těmi, kteří moci podléhají.

nie

nie

nie

Nie

Nie

nie

Nie.

niekedy

Odpověď na tuto otázku záleží na charakteru jednotlivých osob, které ovlivňují spravedlnost (judikativa). Ale odpověď na tuto otázku bude zřejmě mnohem prozaičtější, vidím souvislost, tedy ano.

Samozrejme

samozrejme

Samozrejme, že áno. Spravodlivosť je založená na rešpektovaní druhých. S mocou môžem ovládať ľudí a celkovo ovládať hoho a čo chcem.

Souvislost tu určitě je, ale spíše negativní. Myslím, že lidé co mají moc, po spravedlnosti příliš netouží, spíše naopak.

Souvislost určitě vidím ve smyslu, že mocný člověk, může konat spravedlnost, ale nemusí, viz. historie.

Souvislost vidím, ale bohužel negativní. U mocných se spravedlnost příliš neuplatňuje.

Spravedlnost je křehká. Moc ji ráda využívá k uchlácholení nespokojených, současně má ale možnosti k jejímu upravování ve svůj prospěch.

Státní moc potlačuje spravedlnost. Soukromá moc tím více podporuje spravedlnost, čím je společnost svobodnější.

Súvislosť je značná, stačí sa pozrieť niekoľko rokov dozadu aj v našich krajinách, ale aj na terajšie autoritárske režimy - "spravodlivosť" má v rukách ten, kto má v rukách moc. Preto sú všetky demokracie postavené na nezávislosti súdov, kde tretia - súdna moc zväčša aj symbolicky sídli v inom meste.

Ti, co jsou mocní, většinou nejsou spravedliví. Ale kdo má moc, má velikou šanci s nespravedlností něco udělat.

určite áno

V reálu to tak samozřejmě je, ta souvislost tam je, i když by být neměla! Spravedlnost a moc by měly být dva nezávislé pojmy, dvě nezávislé entity, jedna by neměla podporovat druhou či jedna by se neměla přizpůsobovat druhé, když to vezmeme lehce filosoficky.

veľmi nie

Vidím veľmi úzke prepojenie moci so spravodlivosťou. Spravodlivosť chápem ako objektívne, nezaujaté posúdenie nejakej udalosti alebo stavu a moc by sa mala pri svojom rozhodovaní opierať o spravodlivosť , resp. podriadiť svoje rozhodnutia práve spravodlivosti.

vidím,moc ovlivnuje spravedlnost

Vláda, která by toto alespoň nepředstírala, by se nemohla udržet, tudíž nějaký vztah existovat musí.

2. Uveďte prosím svoj názor na to, kedy moc podporuje spravodlivosť a kedy nie?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

Divná otázka - např. v případě sociální spravedlnosti je neexistence školného v ČR vlastně podporou spravedlnosti, existence horentního školného, zejména pokud není v korelaci s vyššími příjmy (realita řady oborů v USA), představuje využití moci (finanční) k podpoře sociální nespravedlnosti. Jednoznačná je situace u spravedlnosti v trestněprávním pojetí - moc trestat průměrné kriminální živly je evidentně spravedlivá, zneužití politické moci k exkulpaci politických špiček je evidentně nespravedlivá.

Dle mého moc podporuje spravedlnost především v případech, kdy se jí to hodí. V ostatních případech je spravedlnost přehlížena, překrucována či vykládána ve prospěch moci.

Fungujici demokracie ano. Nefungujici (napr. tzv. lidova demokracie) nebo autoritarske/diktatorske rezimy ne.

fuuha

Iba vtedy, keď to neohrozuje jej záujmy

idealne vzdy, v skutocnosti kym nie je zneuzivana

jen kdyz se ji to hodi

Kdyz nastaví správná pravidla fungování justice a pak už se do toho neplete. Cokoli jiného je špatně.

keď je to pre fungovanie moci nevyhnutné, takže vždy

Ked jej to vyhovuje. Inak urobi vsetko preto, aby ju obisla alebo zdiskreditovala, az kym nezlegalni svoje spravanie (teda spravanie mocnych)

ked su mocní ludia spravodliví

Konkretne nyni nevim, ale v nasem state to obecne funguje opet s postannim umyslem. Tedy je-li z toho nejaky zisk, zasadi se moc o spravedlnost.

Moc by mela byt garantem spravedlnosti, ne ji podporovat, spise vyzadovat.

Moc by měla sloužit k vynucení spravedlnosti, k ničemu jinému ve vztahu k ní.

Moc je potrebna na vykonavanie spravodlivosti. Ako povedal jeden francuzky fyzik, spravodlivost bez moci je bezbrnana, moc bez spravodlivosti je tyranie.

moc moze byt politicka, ekonomicka a silova. ekonomicka /napr.korporacie/ a silova /mapr. zlocinecka organizacia/ haji z principu vlastny zaujem, teda individualnu spravodlivost. politicka moc v demokratickom systeme haji zaujem vacsiny, teda spolocensku spravodlivost, objektivnu a vacsinovu.

Moc může podporovat spravedlnost pouze tehdy, jsou-li mocní lidé na vysoké morální úrovni, ale jelikož v dnešní době se moc posuzuje podle vzdělání, které se dá koupit a podle peněz, které se dají nakrást, pochybuji o morálce těchto lidí a tudíž zpochybňuji možnost KLADNÉ podpory spravedlnosti. Spíše je tomu naopak, mocní, kteří často získávání prostředky různými praktikami zneužívají své moci ke zvrácení spravedlnosti!

Moc může podporovat spravedlnost, jen když je u moci spravedlivý člověk se zdravým rozumem, to je však neuskutečnitelné. Případně pokud jsme poškodili toho kdo je u moci.

Moc může podpořit spravedlnost tím, že se věnuje jednotlivým případům zvlášť. Ve chvíli, kdy se na případy nepoohlíží, spravedlnost nevykonává. nebo nemusí.

Moc nemusi podporovat spravodlivost z viacerych dovodov - nedostatok prostriedkov na dosahovanie spravodlivosti; ak ide spravodlivost proti pravomociam moci. Moc zvycajne podporuje spravodlivost, kedze minimalne do istej miery to je aj v jej zaujme (zodpovednost, ale aj prospech).

Moc nikdy nepodporuje spravodlivost, lebo by isla proti sebe.

moc ovlivnuje spravedlnost když by mohla být spravedlností ovlivněná moc, nebo zisky moci

Moc podpori spravodlivost vtedy, ak to pomoze jej zaujmom(moci) a naopak, moze nepodporit a kona nespravodlivo.

moc podporuje spravedlnost jen tehdy, kdy je to pro držitele moci výhodné

Moc podporuje spravedlnost když je neovlivnitelná hmotnými statky. Je-li ovlivnitelná, pak moc spravedlnost podporovat nemusí.

Moc podporuje spravedlnost např. zřizováním nezávislých soudů a soustavou dalších úřadů (např. státní zastupitelství, apod.), které dohlížejí na dodržování zákonů. Naopak moc nepodporuje spravedlnost v případě, že se snaží zasahovat do jednání těchto úřadů zmíněných výše, a ovlivňovat výsledky procesů, ke kterým jsou určeny právě tyto instituce. I to se bohužel asi všude alespoň občas děje.

moc podporuje spravedlnost ve chvíli, kdy není ničím/ nikým v té chvíli ovlivňována.

moc podporuje spravedlnost, když je všechno jednání "toho mocného" naprosto průhledné (transparentní) a nemůže nic utajit

Moc podporuje spravodlivost ked sa to nedotyka jej zaujmov inak ju nepodporuje.

Moc podporuje spravodlivost len v pripade, ked je drzitel moci charakterny clovek.

Moc podporuje spravodlivost vtedy, ked sa jej domahaju ludia ktorych zaujmy su poskodzovane. V pripade, ked sa nikto estazuje, moc nepodporuje spravodlivost.

Moc podporuje spravoslivost len ked je regulovana. Absolutna moc spravodlivost vobec nepotrebuje. Na druhej strane, nedostatok moci vedie k tolerovaniu netolerovatelneho.

Moc urcuje pravidla - zakony napriklad, ktorymi zabezpecuje, ze su vsetci clenovia spolocnosti merani jednym metrom. Napriek tomu su vsak tieto pravidla nejednoznacne, ale hlavne ani jednoznacne uplne byt nemozu a ich vyklad v konkretnych situaciach je na ludoch, ktori sa tiez radia do skupiny "mocnych" - to je pramen nespravodlivosti.

Moc v zmysle ľudí, ktorí majú možnosť rozhodovať a zasahovať do životov druhých, podporuje spravodlivosť (konanie v zmysle objektívneho rozhodnutia, čo je v danej situácii čestné a správne) najmä vtedy, ak je to pre ňu prostriedok, ako sa udržať v mocenskej pozícii. Ak spravodlivosť ukazuje proti moci, je morálka ľudí pri moci pod veľkým tlakom a často podľahnú a spravodlivosť potlačia.

Moc vetsinou nepodporuje spravedlnost, protoze ucastnici moci sami nejsou spravedlivi. (Jde o lidske svedomi u kazdeho jedince, ktery ma podil na moci.) Je treba aby byly v cinnosti paky - instrumenty, pomoci jasnych zakonu a predpisu, ktere budou hajit spravedlnost. Kdyz tyto paky - instrumenty vubec neexistuji (napriklad referendum v Ceske republice), neni mozne prinutit mocne ke spravedlnosti. Lide, a to cela populace ztraci pojem spravedlnosti manipulaci servilnich sdelovacich prostredku. Stejne tak ztraci lide pojem spravedlnosti kvuli tomu, ze neni mozne se dovolat jasneho prava podle svedomi a zdraveho rozumu. Da se rici, ze moc podporuje spravedlnost pouze pokud z toho ma nejake vyhody. Vetsinou ji nepodporuje.

Mocní jsou movitější a mohou si dovolit za tu "svou" spravedlnost bojovat u soudu.

Mocní majú svoju vlastnú spravodlivosť.

Myslím si, že moc vždy působí jen ve prospěch lidí, které ji přímo zastupují, Čím různorodější je tedy skupina osob, které zastupují moc, tak by měla být ona moc spravedlnější. Ovšem myslím si také, že čím různorodější ta daná skupina je, tím menší je její moc.

Napríklad malých podníkatelov naháňajú exekútori za nazaplatené odvody, ale tý najvačšý podnikatelia nemusia platiť dane, lebo stále majú známich vo vláde ktorý im ich dlžoby voči danovému úradu vymažú, stačí jeden telefonát.

Napríklad štátna moc podporuje spravodlivosť najmä vtedy, ak ustanovuje také zákony, ktoré odrážajú podľa spoločenské potreby a sú objektívne, jednoznačne vysvetiteľné a rovnaké pre všetkých. Moc určite nepodporuje spravodlivosť v prípadoch, kedy rozhoduje podľa svojho rozmaru a potrieb, napr. účelovo vytvára výhodnejšie podmienky pre úzku skupinu ľudí (zvýšime plat sestričkám, ale ostatným v zdravotníctve nie).

napríklad, keď človek ktorý má moc, napr. politik môže prispieť na rôzne dobročinné akcie.

např. soudy by měly rozhodovat spravedlivě, totéž všechny státní orgány ne v případě zněužití moci k osobním zájmům, kdy chybí nestrannost a dotyčný hledí jen na svůj prospěch

ne

Ne například teď, kdy vláda ČR, resp. ministr Kalousek (MF ČR) skrze soud zakázali odborářům v pondělí stávkovat. Ano například udělení amnestie presidentem.

Nedokážem posúdiť no podla mna sa spravodlivosť zmenila na silu peňazí a stráca svoju podstatu ( spravodlivosť )

nekedy

Nerozumiem celkom otázke. O akú moc ide? Štátna so štátnymi orgánmi, alebo ekonomická, vojenská, a pod.

nevim - zda se mi, ze moc podporuje spravedlivost

nie celkom jednoznacne zadana otazka, co je predmet a co podmet? (kto-co?) moc podporuje (koho-co?) spravodlivost presadzovanim objektivnych a spravodlivych rozhodnuti, pri zachovani nestrannosti (ci mam taky alebo onaky nazor, spravodlivy zakon je prednejsi). ak spravodlivost nepodporuje, vznikaju rozni "rovni a rovnejsi" a spravodlivost ma dvojaky meter

niektoré vládne kroky, zákony, ktoré ovplyvňujú sociálny život väčšiny obyvateľstva sú v prospech občanov, avšak je ich iba veľmi málo, vysoké daňové zaťaženie a odvody, menšia kúpyschopnosť obyvateľstva, nespravodlivé nastavenie celého systému

nijak

nikdy

nikdy

Nikdy

podporuje ji správnými zákony, nepodporuje když se sama nechá uplácet

Podporuje ji v případě, že neporušuje základní lidská práva a svobody a naopak.

podporuje ju, ked jej to vyhovuje a nepodporuje, ked skodi

podporuji spravedlnost hlavně tehdy, když vím, že to bude mít smysl.

pokial moc pristupuje k svojmu vladnutiu sebakriticky, je otvorena a transparentna

Pokud je moc v kontaktu s potřebami lidí, stává se moc spravedlivá. (např. císař Josef II chodil v převleku mezi lidmi, nebo přímá a průhledná demokracie) Moc je nespravedlivá tehdy, když mocní lidé jednají dle sobeckých přání. Zvýší se propast mezi chudými a bohatými, moc ztratí kontakt s lidmi, až nakonec dojde ke krvavé revoluci.

Pokud ten, kdo je u moci, je spravedlivým a moudrým člověkem, moc podporuje spravedlnost. Když je u moci sobecký, arogantní, krutý či jakkoli jinak nekompetentní člověk, využívající svou moc jen k prosazení SVÝCH zájmů, nedá se o spravedlnosti moc hovořit.

Politické kauzy

pouze při silně rozvinuté morálce toho, kdo moc má

pozitivne podporovanie spravodlivosti mocou velmi necitim

skuor moc podporuje spravodlivost politikov.....ich vlastne zaujmy jednoducho neverim ze aj ked sme v Europskej unii zijeme v spravodlivom systeme .... privela neobjasnenych kauz a ludia sa tvaria akoby nic....

Současná politická situace - moc podporuje spravedlnost pouze z populistických důvodů, moc nepodporuje spravedlnost, pokud by zasáhla do postavení, či financí politika.

Soukromá moc může podporovat spravedlnost jen ve svobodné společnosti. Státní moc nutně musí spravedlnost potlačovat.

Spravodlivosť je priamo úmerná inteligencii a altruizmu jednotlivcov, ktorí sú držitelmi moci v spoločnosti. Vládnuca elita využívajúca moc len vo svoj vlastný prospech podporuje spravodlivosť len v zriedkavých prípadoch a spravidla sa jedná len o omyly a neúmyselné zhody okolností.

Ťažko povedať, zákony, ktoré definujú čo je spravodlivé a čo nie sú vytvárané tak, aby pokryli všetky možnosti. Naneštastie to čo je myslené dobre často vytvára zbytočné problémy pre iných

Teď by velice záleželo na definici spravedlnosti, kterou je možné vnímat velmi různými, často parciální protichůdnými způsoby.

To je velmi zavisle od toho, "kto je pri moci" (kto je moc) a ci je v jeho zaujme, aby bola spravodlivost vykonavana alebo nie.

to zalezi na tom, kolko chce vladnuca strana "ukradnut" Ak je to vela, tak je spravodlivost hodne pokrivena

u matky, kdyz uci svoje decko. jakmile jde o penize moc nepodporuje spravedlivost

ve vlade vetsinou moc spravedlnost nepodporuje. vlastne vetsinou, kdyz ma nekdo moc, tak uz ho spravedlnost nezajima.

velmi diskutabilne. Ak sa vykonna moc snazi o zlepsenie nezavislosti sudov a sudcov.

viz otázka 1. záleží na charakteru jednotlivých osob, které mají možnost spravedlnost ovlivnit.

vzhladom na to, ze si nemyslim ze je medzi mocou a spravodlivostou suvislost, tak je tato otazka bezpredmetna. Moc nema suvis so spravodlivostou a preto ju nemoze "umyselne" podporovat. Ak z esencie moci vyvstane spravodlivost je to skor nahoda ako umysel. (pre moju predstavu spravodlivost - vid odpoved cislo 3)

záleží na postoji moci

záleží od toho, čo dotyčný človek alebo skupina, ktorá je "pri moci", chce dosiahnuť

Zase, je to o konkrétním člověku. Pokud je spravedlivý a má moc, zkusí spravedlnost uplatnit i v celé společnosti.

Závisí od definície pojmu moc. Pokiaľ sa držím definície ako "schopnosti vnútiť svoje, idey, normy, názory... iným", tak nachádzam vzťah medzi mocou a spravodlivosťou opäť v rovine - mocnejší si presadí svoju spravodlivosť. U nejakého utopistického ideálu maximálnej "božskej" spravodlivosti nevidím prepojenie s mocou.

Zavisi to od toho, ako disponenti moci s mocou narabaju a mozu ju vyzit v prospech alebo neprospech spravodlivosti.

3. V čom vidíte (cítite) nespravodlivosť?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

? nedokazem odpovedat

Ač člověk poctivě pracuje a platí daně, mocní to rozkradou a potřebným věcem, či lidem se peněz nedostává.

asi v nicem

bohuzial vsade.... tendre....ludia dosadeni za zasluhy na lukrativne miesta atd....

celkove v zivote. hlavne zpusob vedeni ceske republiky.

Člověk nemůže nevidět nespravedlnost v sociálním systému. Například příliš často slýchávám o lidech, kteří se rozhodli, ačkoli mají jinak silné morální zásady, obstarávat část svého příjmu na černo, bez odvodu daní. Pokud by totiž daně odváděli, jejich velký dodatečný pracovní vklad do společnosti by byl ohodnocen směšným dodatečným finančním příspěvkem k základnímu platu.

je toho vela... napr vo financnom ohodnoteni jednotlivych profesii, v tom ako su posudzovane jednotlive zlociny (za kradez dostane clovek vyssi trest nez vrazdu); dalej je nespravodlive, ze si nie su vsetci obcania pred zakonom rovni (priestupkova imunita poslancov) a zakony ako take nie su spravodlive, lebo nechrania slusnych obcanov ako by mali

jednoznacne vo vymozitelnosti prava, zakony sice platia, ale ludia sa k nim chovaju akoby neplatili pre vsetkych

Kam sa len obzriem,všade.

Kdykoli, kdž se poctivý, čestný člověk ocitne v situaci, kdy mu jeho čestné jednání a způsoby přináší problémy a komplikace, protože u "moci" je právě nekompetentní člověk (to znamená - sobecký, zlý, pomstichtivý, anebo prostě jen hloupý, omezený, zakomplexovaný, atd..)

Korupcia

na svete je dostatok, možno až nadbytok všetkého a pre všetkých, ale reálne sa mnoho ľudí snaží získať všetko "len pre seba"

napr. že o veľa veciach, ktoré sa týkajú nás všetkých rozhoduje skupina reprezentatívnych ľudí... myslím si, že by mali mať aj obyvatelia štátu svoju váhu slova pri určitých dôležitých rozhodnutiach a zmenách, novelizácia zákonov, reformy,...

Napriklad v nepouzivani rovnakeho 'metra' ci uz je to trestov, alebo odmien. Zbytocna pozitivna diskriminacia ktora vedie len ku zhorseniu stavu.

Např. pozitivní diskriminace, ať již mužů či žen v určitých oborech nebo jednoho národa, etnika či sociální skupiny před jinou.

ne

Nedostatočné docenenie, či už v práci alebo v živote. Diskriminácia bielych zo strany Rómov. Frustrácia zo súčasnej situácie v štáte, ako sa všetko zanedbáva.

nepřiměřený postoj lidí ve vrcholné politice k ,,běžným" lidem, jsou to přeci jen námi zvolení zástupci a měli by se podle toho chovat

Nerovnaká dostupnosť služieb napr: zdravotná starostlivosť. - poslanecká imunita - výhody (napr.doprava, služby) pre poslancov - nevymožiteľnosť práva - dlhé súdne pojednávania, hlavne ak ide o "mocných" - a mnoho iných

Nerovnost mezi lidmi, ať už se jedná o tzv. vyspělou občanskou společnost, nebo v rozdílech životní úrovně států třetího světa. Dále pak byrokracie, korupce, protekce - a další pojmy související s výše uvedenou nerovností mezi lidmi

Nespravedlnost je myslím to, že člověk je znevýhodněn v určité situaci kvůli parametrům jeho osoby, které v dané záležitosti nejsou relevantní.

Nespravedlnost je v ekonomickém systému. Trh je nemilosrdná a falešná soutěž, kterou ovládají velké firmy nebo lobbistické skupiny. ( podnikatelé, cigáni) Všichni jsou nuceni proti sobě soutěžit na trhu, aby dostali základní potřeby, které by jim měly náležet dle všeobecné deklarace lidských práv a svobod. Navíc se na trhu běžně spekuluje s cenami, což je de fakto falšování peněz. 95% peněz na světě je vyrobených z ničeho, spekulací. A lidé jsou nuceni za falešné peníze dávat pravou práci a suroviny.

nespravedlnost provází člověka od počátku ruku v ruce se spravedlností.

Nespravodlivost citim najhorsie ked je uzakonena.

Nespravodlivosť je najmä v prideľovaní ohodnotenia za vykonanú prácu. Samozrejme je to relatívne, nikto nevie povedať, aká je skutočná cena práce, ale podľa mňa sa často vyskytujú cituácie, kedy za rovnakú prácu niekto dostane oveľa menšie ohodnotenie, prípadne za oveľa ľahšiu prácu rovnaké ohodnotenie ako niekto za oveľa ťažšiu prácu. Potom niekto nie vlastným pričinením môže strádať a iný naopak žiť v blahobyte.

Nespravodlivosť sa prejavuje najmä v dvojakom rozhodovaní pri rovnakej záležitosti, veľmi častý prípad súdov (absencia precendesov).

nespravodlivost v tom, ze clovek s mnozstvom financnych prostriedkov je prakticky nedoktnutelny a zakony su nastavene na podporu ,,papalastva"

Nespravodlivosť všeobecne cítim už vo vzťahu s partnerkou, ktorá svojim bezhraničným egoizmom účinne popiera akýkoľvek zmysel vzájomného spolužitia. Túto osobnú skúsenosť môžem preniesť aj na spoločnosť ako celok. V okamihu, keď sa zo spoločnosti začne vytrácať prirodzený altruizmus a začnú sa objavovať egoistickí jedinci, ktorí budú s druhými systematicky manipulovať a potláčať v nich zmysel pre spravodlivosť, začne sa nevyhnutne v spoločnosti objavovať nespravodlivosť.

Niekedy nevhodne prerozdelovanie financii. Nevhodne nastavene, neprakticke zakony a ich uplatnovanie.

Opäť by som sa spýtal o akú spravodlivosť sa má jednať. Pokiaľ nejaká "božská" spravodlivosť, tak za nespravodlivé možno považovať aj to, že niekto je tučný, niekto má hnedé vlasy, alebo krivý nos. V tom prípade možno cítiť nespravodlivosť v každodenných činnostiach, napr. keď sa človek na skúšky učí na iné otázky, až po to, keď človeku ujde autobus. Pokiaľ myslíte spravodlivosť v politickom systéme, tak možno asi spomenúť známe sťažnosti, že vyššie vrstvy sú preferované, politici kradnú ale napriek tomu nikto proti nim nekoná..

Pokud se řídíme zákony a nepříhlížíme na jiné okolnosti. Nespravedlnost je také ve vymezení některých trestů, kdy je možné mít stejný trest za znásilnění a stejný trest za nelegální kopírování hudby. Příkladů by bylo i více.

Politizacia sudnictva

porušování základního principu nedotknutelnosti soukromí jedince a soukromého majetku

Pri dnesnom moralnom upadku v mnohych veciach

rozpor medzi objektivnou - demokratickou spravodlivostou a individualnym vnimanim spravodlivosti je vzdy, kedze demokracia je kompromis. vnimama nespravodlivost pri kazdom jednom kompromise, ale snazim sa respektovat volu vacsiny.

s každým člověkem se zachází jinak - často např. pozitivní diskriminace romů, dobrovolně nezaměstaných atp. u soudu - záleží na tom, k jakému soudci, resp. soudkyni se člověk dostane, jak je sympatický atp. taky vidím nerpavedlnost přirozenou - kdy a komu se člověk narodí, v jakém prostředí vyrůstá, jakou má výchovu, kolik možností, peněz atp.

Sociální nespravedlnost např. ve znevýhodnění nebo naopak nezdravém zvýhodnění některých skupin. Kriminální nespravedlnost v neexistenci trestního stíhání většiny vrcholných politiků. Obecnou nespravedlnost v tom, že zítra zkouším a vůbec se mi do toho nechce. Jistou nespravedlností je i to, že vyplňuji dotazník, jehož design i forma sběru jsou takové, že bych jako oponent doporučil nedostatečnou a jako školitel bych uvažoval o tom, že bych si zachránil čest sebevraždou.

Spravedlnost pro celou společnost je často upravována, aby byla výhodnější pro "menšiny" ve společnosti - lobbisty, politiky, odbory, nepřizpůsobivé občany... Ti, kteří do zvýhodněných skupin nepatří, mají smůlu, v případě námitek se okamžitě stávají těmi, kteří chtějí vyvolávat nespravedlnost a rozbroje.

spravodlivost je umelo vykonstruovany pojem cloveka. Clovek ma nejaku predstavu o svete a mysli si, ze ked sa svet bude chovat inak tak on ma moralne pravo zakrocit a vratit veci do stavu o ktorom si mysli (je presvedceny) ze zodpoveda spravnemu (z jeho subjektivneho pohladu) chodu veci. Ten pocit, ktory ho nuti zakrocit sa vola (ne)spravodlivost. Predstava o svete sa utvara v detstve a cez vychovu prechadza z jednej generacie na druhu. Jedinec je potom pod vplyvom spolocnosti, kde sa jednotlive subjektivne pohlady na svet (tak ako by mal fungovat) utrasu a vznikne aka si "vseobecne uznavana" predstava bytia a chovania sa jedincov v ramci ludskej rasy. Toto je, nazval by som to prirodna, alebo ak checme, generacna spravodlivost. Tyka sa veci ako napriklad 1) zabijat ludi je zle 3) kradnut je zle 4) klamat je zle no a podla vychovy a prostredia kde clovek vyrastal sa bud citi pri poruseni tychto nepisanych pravidiel vinny alebo nie a v pripade ze tie pravidla porusi iny a nie je potrestany tak citi nespravodlivost (snahu vratit sa k naucenemu, co mu dodava pocit bezpecia) druhym typom spravodlivosti/nespravodlivosti je spravanie sa vzhladom k zakonom. Ich primarnym cielom je "udrzat stado pokope". Je to nastroj vladnucej triedy ludi. Pri porusovani zakonov, ktore nezohladnuju generacnu spravodlivost a zaroven nemaju logicke opodstatnenie nespravodlivost nepocitujem.

super otazky

Toho je spousta. Má-li někdo peníze = má moc = je mu toho hodně prominuto, odpuštěno... Protože příslušné orgány jednoduše podplatí.

úplatky

Uz som hore opisal. Moc urcuje, ci sa ma spravodlivosti ucinit zadost alebo nie. Zatial neexistuje nejaka "objektivna" spravodlivost.

v aplikaci současných zákonů, v jejich zneužitelné formulaci, v tom, že není měřeno všem stejně (problémy s "nepřiměřenou" obranou, pozitivní diskriminace Romů atd.)

v daniach a socialnych odvodoch

V jakémkoli zasahování do svobodných dobrovolných interakcí a obchodů mezi lidmi.

v mnoha věcech - např. soc.dávky, výše důchodu, zvyšování důchodového věku, mzda dělníků, zisky výrobců oproti ziskům obchodníků atd.

v moci soustřeďované v rukách hloupých lidí

v nemožnosti dobrat se spravedlnosti proti mocným

v nizké úrovni soridarity současné moci

V obtížnosti dovolat se práva v současné společnosti.

V podstatě lidského bytí.

v predsudkoch, diskriminacii

V přístupu k lidem. Pokud se člověk chová slušně, platí vše, co se po něm chce, poctivě pracuje, pomáhá druhým - takový člověk se v naší době má vlastně nejhůře. Je velice smutné, když vidíme, jak prochází korupce, nekalé zakázky, jak (ne)funguje vláda, jak se každý bojí o místa - a nic se proti tomu nedělá, ano, to je nespravedlnost

V rozdělování sociálních dávek spoustě lidem, kteří by mohli pracovat, ale nechtějí ... Tito vyžírkové společnosti parazitují na úkor ostatních lidí, kteří jsou ekonomicky aktivní a přispívají svou prací do státního rozpočtu.

v rybach

v tom aky je postoj vlady k neprisposobivym obcanom

V tom ze peniaze predstavuju moc, ale nie pravda ani kvalita.

V tom že každý sa dá kúpiť.

v tom, ze muzi maji mnohem lepsi fyziologickou stavbu tela nez zeny a ze mi ukradli kolo

v tom, ze nemam v banke miliony eur, v garazi ferarri a zastup zien vtierajuci mi do tela olivovy olej 24/7. od statnej moci potom ako nespravodlivost pocitujem, ze myslienky komnizmu neboli stale postavene mimo zakon.

V tom, ze spravidlost je lahko manipulovatelna, ovplynovatelna a malokedy naozaj spravodliva. Moralka sa v dnesnej dobe nenosi.

V tom, že "spravodlivosť" sa využíva na nesprávne účely.

V tom, že € (peniaze) vládnu a nie spravodlivosť.Úplatkárstvo

V tom, že ludia, ktorí vytvárajú zákony ich porušujú.

v tom, že moc podporuje spravedlnost jen tehdy, kdy je to pro držitele moci výhodné

V tom, že pokiaľ človek nie je dostatočne finančne zaistený, nemôže si byť istý, že budú platiť pre jeho posudzovanie rovnaké kritériá ako pre "high society"

v tomto štáte vo všetkom

ve všech politických názorech

ve využívání sociálního systému Romy

Ve zvyhodnovani mensin na ukor vetsin.

Velká nespravedlnost je, že zákony neplatí pro všechny stejně. Obvzlášť když je nedodržují úřady.

Vidim i citim nespravedlnost v ceske spolecnosti ze strany statnich organu a struktur moci. Nejvetsi nespravedlnosti se dopousteji statni organy a polostatni ci statni podniky, ktere maji monopol v dane oblasti. Fungovani spolecnosti je vinou statu postavena na pronasledovani "zlocinnych jedincu", a ne na vyhoveni pranim a potrebam spoluobcanu. Obcan je postaven na roven zlocinci, ktery se musi aktivne branit a hajit, aby nebyl povazovan za zlocince. Do techto "zlocinu", ktere jsou pranyrovane ve vsech sdelovacich prostredcich je zahrnovano treba male opomenuti, ktereho se lehce dopusti naprosto kazdy. Tim je ve spolecnosti ospravedlnovana represe, ktera podle pametniku (a ja ve svych letech jiz jsem) je vetsi a neprijemnejsi, nez jakou kdy na obycejne obcany aplikoval socialisticky rezim pred 20+ lety. Nejhorsi forma represe je soucasny exekutorsky zakon a forma vymahani plateb pomoci exekutoru, je to instrument neznamy v demokraticke Evrope a temer neznamy v zamori. Predatorske uplatneni prav ze strany polostatnich organu je desive neferove. Zjednodusene: jste vinen i kdyz jste nic zleho neudelal. A "oni" maji "pravo" vam jakkoliv ublizit a znicit zivot a vy nemate realne vubec zadne zastani. je to nejvetsi zneuziti moci za poslednich dvacet let svobodneho statu.

Viz odpověď výše, především v ovlivnování úřadů, které by měly být nestranné a dbát o spravedlnost ve státě, jakoukoliv mocí (nejen vládní, ale i úplatky). Nicméně to je věc, které se jen těžko dá zcela vyhnout.

Vtedy, ked niekto porusuje moje prava a nie je mozne ho za to adekvatne potrestat.

Zdravý rozum u soudu je poslední roky nahrazován bojem o slovíčka.

Ze statni struktury maji prilis velkou moc ovlivnovat statni rozpocet a nedavaji v demokratickem state rozhodnout lidu (napriklad vyzvou o vyjadreni pomoci nejake internetove ankety). Snadno se tak deji nezodpovedne ztraty financi jen diky mocenskym slozkam a obycejny clovek nemuze nic delat, ba dokonce musi tyto uniky hradit z dani. A statnich cinitelu, kteri to vpodstate zpusobili, se to nijak vyrazne nedotkne (v mnohych pripadech z toho maji dokonce jeste prospech ve forme uplatku).

zlodeji, vrazi, nasilnici, korupce - nejsou trestany adekvatne, kdyz maji dobre pravniky. jde preci o cin!

Zneuzivani moci.

Zvolená vláda si může dovolit téměř cokoliv, i přes protesty obyvatelstva

Že neexistuje rovnaká príležitosť tak pre mladšiu generáciu aj staršiu generáciu na trhu práce.

že som nemal v časoch, keď sa formovala táto spoločnosť nemal viac rokov

4. V čom vidíte (cítite, identifikujete) nespravodlivosť pri realizácii moci zo strany štátnych štruktúr?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

v masovom klientelizme

...vsetko co som napisal predtym .....

1. Vykořisťování formou daní a povinného "pojištění" 2. Státní regulace a omezení práv všeho druhu 3. Stát se nachází v konfliktu zájmů: je to zákonodárce, žalobce i soudce v jedné osobě.

asi v nicem

Asymetricke uplatnovanie statnej moci voci mocnym (disponuju mocou) a bezmocnym (bezny obcan)

Dlhe prietahy pri sudnych procesoch, lahka podplatitelnost (nie len financnou formou). Obcan je takmer vzdy v nevyhode oproti statu.

důchodová reforma, snížení platů státních zaměstnanců

Ja osobne zatiaľ nemám dojem nespravodlivosti k štátnym štruktúram. Možno však identifikovať mnoho ukážok. Niekto vidí nespravodlivosť v tom, že on dostal pokutu od policajta, ale čierne auto značky audi pred ním nie. Veľmi populárne je (bohužiaľ) hovoriť o nespravodlivosti v kontexte rómskej otázky a to z oboch táborov. Mnoho mladých ľudí v mojom veku považuje za nespravodlivé zo strany štátnych štruktúr fakt, že miesto kde sa narodili ich naveky zväzuje a (do nedávnej doby) nemali právo pracovať v lepších podmienkach iných štátov.

Jejich výkon a schopnosti neodpovídají výši platu (a dalších příjmů).

ked sa moc sprava bozsky, nadradene, odmieta kritiku, odkazuje sa na chyby opozicie a tym odsuva pozornost od svojich

Konkrétně případ ČR - nevyspělá demokracie, kdy si stát bere své občany jako rukojmí, vysoká politika je v mnoha případech prolezlá korupcí, z toho plyne neochota lidí ke státním reformám, protože má občan pocit, že ve výsledku jemu z toho neplyne nic dobrého a reformy ve skutečnosti nejsou určeny pro něj (příklad - mnohamiliardový spor se společností Diag Human zaviněný nekompetentností vlád ČR, z čehož občan ČR neměl jakýkoli užitek, ale zaplatí škody ze své kapsy - politici tento případ krutě podcenili (či se na něm jistí lidé přiživili) a když situace dospěla, kam dospěla - zaplatí to prostě daňový poplatník - viz. občan jako rukojmí.)

Korupcia. Kauzy a kauzičky sa strácajú niekde v nedohľadne. Idú do stratena keď ide o "mocných". (Napr.porušovanie dopravných predpisov, čierne a neskôr legalizované stavby, nerovnaký meter pri riešení súdnych sporov, ......) Moc (aj keď nie štátna, ale moc peňazí) má dlhé ramená siahajúce do celého štátneho systému, ktorý je záujmami "mocných" ovplyvňovaný. Tým sú štátne orgány zaťažené v rozhodovaní.

malý priestor na vyjadrenie svojich názorov

Mam dojem, ze statne struktury realizuju svoju moc velakrat v prospech svojich zaujmov a zaujmov tych, ktori ich podporuju a vseobecny zaujem obcanov ide vtedy bokom. V tom vidim nespravodlivost. Plus v nemoznosti potrestat ich za ich chyby- naco je poslancom statna imunita?

mama mia

Mít moc člověka v 90 % případů mění a změní a téměř každý, kdo dostane moc, změní své ideály (prospěch lidu) ve prospěch svůj

Moc statnych struktur moze byt realizovana osobami, ktorych hlavny umysel nie je "spravne" riadenie statu, ale vzhladom na ziskane moznosti vlastny prospech alebo prospech partnerov (v roznych vyznamoch).

Možná jsem naiviní, ale myslím, že stát soudy neovlivňuje.

Myslim si ze nespravodlivost pri realizacie moci zo strany status je ojedinela ale predmetom vaznej diskusie. Horsie je prijatie nespravodlivosti z dovodu zle nastaveneho zakona, ktora sa casto zanedbavana, kedze jej zmena neni az taka jednoducha.

Na tuto otázku jsem odpověděla už v té předchozí. Ony totiž ani malé úřady často nedodržují svoje vlastní vyhlášky, ale po ostatních vyžadují všechno. A navíc úřady nad nimi s tím ani nic nedělají.

napriek tomu, ze ich ako obcan zivim, nespravaju sa vacsinou ako moji zamestnanci ale nadriadeni

Napriklad v podpore mensin, kedy rodina majoritnych obcanov je podporovana uplne inak ako rodina obcanov minoritnych aj napriek tomu, ze je jasne kto bude mat vacsi prinos pre stat.

Napriklad v tom, ze pocetna rodina, ktora zdemoluje dom, dostane novy, napriek tomu, ze rodina s postihnutymi detmi vyzadujucimi celodennu starostlivost nema strechu nad hlavou, pretoze rodicia si nemozu nove byvanie dovolit. Alebo v tom, ze vodic s nezapnutym pasom (cim ohrozuje len seba) dostane pokutu a poslanec opity za volantom sa trestu vyhne.

Např. Současné reformy, které centralizují moc a kapitál do rukou vrchních 10 000.

Např. viz odpověď č. 2

ne

Nejruznejsi organizace podporujici ochrance lidskych prav podryvaji dustojnost vetsinove zijici populace.

Neprůhledné a zkorumpované zakázky ve výběrových řízeních vypisovaných ministerstvy.

nerovné postavení vůči občanovi (dáno již z povahy vztahu), nejednotnost rozhodování, klientelismus

Nespravodlivosť cítim už vo formulácii zákonov. Napríklad v tom, že sirotský dôchodok po smrti môjho otca bol počítaný z jeho invalidného dôchodku. Úrady tak úplne ignorovali fakt, že predtým bol takmer 20 rokov normálne zamestnaný a odvádzal daň z príjmu. Podobných príkladov by sa dali nájsť stovky.

nevidim, v zasade funguju v poriadku

neviem

nevím

obcas se vyskytne, nekdy kvuli korupci, ale vetsinou jen kvuli prilisne byrokracii a kvuli velikosti statu, pri ktere se neda uplatnovat osobni pristup

občasné předání moci do rukou soukromých objektů (soukromí vymahači)

Obecně k tomuto problému - cítím, že zpětná vazba vláda-lidé, které vláda zastupuje, je příliš malá a projevuje se v podstatě pouze ve volbách, což je nedostatečné. V dnešní době by technologie umožňovala lidem více a příměji rozhodovat o důležitějších otázkách.

omezování svobody, daně, dotace, kvóty, ....

Platové podmienky

Pokud jde o ČR tak nemám pocit, že by tu byla nespravedlnost. Spíše se mi zdá, že tu v současné době spravedlnost až přehnaná(podle mě je to důsledkem takzvaného sociálního státu, který definuje spravedlnost tak, že každý má mít možnost dělat cokoliv. A mít na to stejné podmínky jako kdokoliv jiný. Tedy pod záštitou "spravedlnosti" se neuvažují některé parametry osob, které ovšem v dané situaci relevantní jsou.

Pokud pomineme to co jsem napsal už u předchozí otázky, pak další věcí, která se mi zcela nelíbí je mrhání státními prostředky. Kvůli nedoplatku 100 Kč jsou ochotní poslat na obyčejného člověka občas i exekutora, ale ztráty miliard na různých zakázkách se leckdy vůbec nevyšetří a nebo pro změnu k vyšetření dojde, ale zodpovědnost nikdo nenese.

popsáno v předchozích otázkách

Prilis citelny zajem mocnych o financni zisk, ktery na pomyslnych vahach silne presahuje hodnotu vykonanych sluzeb verejnosti, lidu.

Pro konkrétní příklad: v tom, že s vyšším příjmem platíme vyšší zdravotní, ale v nemocnici se vás nikdo neptá, kolik jste zaplatili. Příjde mi to jako nepsravedlnost k lidem, kterří vydělávají více a často i pracují více. A nespravedlnost v tom, že není fixní daň - už tím, že člověk vydělává více, odevzdává na daních více, proto mi příjde nespravedlivé nemít fixní daň.

Prosazování takových změn, ke kterým nemají demokratický mandát. Zneužívání médií ke státní propagandě.

První a základní účel státu je zajistit občanům základní potřeby: potraviny, vodu, bydlení, lékařskou péči, vzdělání a bezpečnost. Ale žádná vláda na světě toto nedělá. Je třeba tyto základní potřeby v nezbytné míře zajistit všem a omezit tak roli trhu ve společnosti.

Připadá mi, že spravedlnost je buď už jen pouhý pojem, kterým se moc ohání, nebo že se jedná o ohebný pojem, který je utvářen tak, aby byl vhod těm, jež se spravedlnost hodí.

realizacia moci = uplatnovanie zakonov zakon = umelo vykonstruovany vzor/pravidlo spravania sa v danej situacii ktore je takmer vzdy restriktivne (okrem napr. ustavy) pocit nespravodlivosti pri uplatnovani zakonov clovek pocituje z dovodov : 1) z dovodu porusenia zakona je obmedzena jeho osobna sloboda (staci uz fakt, ze dostane pokutu, je to zasah do jeho bytia), napriek tomu ze o zakone nevedel a nezdalo sa mu jeho konanie moralne (vid prvy typ spravodlivost, odpoved na otazku cislo 3) zle 2) zakony su nejednoznacne, je nutny vyklad a je na tretej osobe (sudca/porota) aby rozhodla o poruseni/neporuseni zakona 3) dvojaky meter, je ista aprivilegovana skupina ludi, na ktoru zakony neplatia

reformy, hierarchie vlády, sestavování státního rozpočtu.

reprezentativny mandat vykonu moci je nefunkcny.

respektujem pravny system, nespravodlivost citim ked je manipulovany zakon.

Robia si čo chcú, ako im to vyhovuje. Aby získlali oni čo najviac benefitov a pri tom nehľadia na ľudí.

Rozhodnutí soudců na objednávku vlády, průtahy při soudních řízení

soudy, statni zakazky, platby cikanum za to aby nekradli - aby si EU nemyslela ze jsou diskriminovani.

Statne struktury uplatnuju zakon iba na beznych obcanov, nadnarodne spolocnosti a bohati jedinci su mimo zakony.

státní struktura (vláda) nenese zodpovědnost za své chyby, vše přehravá na daňové poplatníky, zejména střední vrstvu a socialně slabší.

Statni struktury (a lide v nich) posunuli pravo i legislativne tak, aby vyhovovalo jejich potrebam. Napriklad nevydali zakony, ktere by garantovaly rovnou prilezitost podilu na moci a rozhodovani. Demokraticke instrumenty nejsou ve skutecnosti demokraticke, ale zneuzite pro potreby mocnych. Zakon o vseobecnem referendu neexistuje, rozdil mezi pravicovou a levicovou politikou se zcela zamlzil, protoze se moci domluvi mezi sebou a obcany statu maji pod uplnou kontrolou. Mechanismus kontroly je temer dokonaly. Spravedlnosti lze dosahnout pouze pomoci znamych ci korupci.

Státní struktury mají téměř neomezenou moc a staví protesty a protestující mimo zákon

Štátne štruktúry vnímam ako ľudí, ktorí tvorili zákony a ktorí sa v súčasnosti starajú o ich dodržiavanie. Zákony a fungovanie moci na ich základe môžu viesť k nespravodlivosti, buď vedome alebo nevedome, ja osobne vnímam realizáciu moci zo strany štátu ako v rámci možností spravodlivú.

tak najma si myslim, ze moc vyplyva hlavne z dostatku penazi a preto statnymi strukturami pohybuju skor bohati podnikatelia v pozadi

ťažko povedať, presadzovanie istých vecí bude zrejme vždy v nesúlade s prianiami druhých, každému sa nedá vyhovieť tým istým spôsobom

To, ze moc sa realizuje podla zastaralej a nepruznej a nedostacujucej legislativy.

Účelovo vytvárané zákony, zvýhodňovanie určitých skupín ľudí na úkor ostatných, prípadne úrady vydávajú povolenia na základe osobných kontaktov a nie odbornej spôsobilosti. Ďalej nie je možné akýmkoľvek relevantným spôsobom spätne skotrolovať prácu štátnych štruktúr, preretože všetky kontrolné mechanizmy (zverejnené zmluvy, verejné obsatarávania a pod.) fungujú iba čiastočne.

úplatné soudy, možnost lživé obhajoby, úplatní policisté, nemožnost potrestat poslance za špatnou práci, nemožnost odhalit uplácení, natož pak jeho potrestání

v absencií zdravého rozumu, resp. jeho substitúcií za hospodársky prospech

V byrokracii a korupci.

v nekompetentnosti

v nemožnosti dobrat se spravedlnosti proti mocným

v plytvani zdrojmi

V soucasne situaci necitim zadnou nespravedlnost.

v syroch

V tom že zákony píšu stále tý ktorý sú pri moci aby určitá skupina mala krytý chrbát a bežných ludí štát zgniavoval. Mnohý ludia si to ani neuvedomujú, sú denno denne krmený nezmyslami zo strany médii, aby im ani náhodou nenapadlo že systém riadenia štátu je založený na nespravodlivosti.

V tom, ze upravuju zakony podla vlastnych potrieb.

V tom, že ludia, ktorí vytvárajú zákony ich porušujú.

v tom, že moc podporuje spravedlnost jen tehdy, kdy je to pro držitele moci výhodné

V tom, že vládna moc proti takémuto stavu nič nepodniká, resp. robí veci iba naoko

V tom, že využíva koncept spravodlivosti na ovládanie ludí namiesto toho, aby sme prenechali túto úlohu Bohu.

Venujú sa nedpostatným veciam a banalitám, ktoré nijako nepomôžu občanovi, ktorý sa snaží pracovať alebo ktorý sa snaží nájsť si prácu, bývanie a snaží sa tu nejako prežiť. Jednoducho sme im ukradnutí.

Viz ot. 3. Stát s tím nic nedělá, naopak, korupci přihlíží či ji sám provádí. Lidi si tu vybojovali možnost svobodně volit, ale k čemu to je, když zvolení zástupci si z volebních slibů dělají jenom reklamu a není nic, co by je donutilo tyto sliby také splnit. Vždyť je to výsměch nám všem!

viz otázka 3 - důchody, zneužívání soc.dávek, státní zakázky a korupce, atd.

Zhodná odpoveď ako v bode 3. V tom, že € (peniaze) vládnu a nie spravodlivosť.Úplatkárstvo

zneprijemnovani zivota obycejnym lidem a zalepovani statniho dluhu penezi danovych poplatniku, kteri zadny dluh neudelali.

Zneuzivanie moci, postavenie sa nad zakon, hajenie si svojich potrieb terajsich a buducich za akukolvek obetu.

5. Som:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
muž5364,63 %64,63 %  
žena2935,37 %35,37 %  

Graf

6. Môj vek je:

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
231113,41 %13,41 %  
221012,2 %12,2 %  
2978,54 %8,54 %  
3067,32 %7,32 %  
3344,88 %4,88 %  
2444,88 %4,88 %  
2544,88 %4,88 %  
2733,66 %3,66 %  
2633,66 %3,66 %  
4222,44 %2,44 %  
ostatní odpovědi 35
21
28
32
Päťdesiattri
Dvadsaťdva
60
v auguste 25
41
45
17
dvadsaťdeväť
24 rokov
dvadsať deväť
39
50
padesatosm
20
34
padesát
dvadsaťpäť
dvadsaťtri
87
dvacet sedm
2834,15 %34,15 % 

Graf

7. Moje najvyššie dosiahnuté vzdelanie je:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
vysokoškolské5567,07 %67,07 %  
stredoškolské1720,73 %20,73 %  
gymnázium1012,2 %12,2 %  

Graf

8. Môj pracovný stav je:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
zamestnaný4048,78 %48,78 %  
študent3239,02 %39,02 %  
živnostník89,76 %9,76 %  
nezamestnaný22,44 %2,44 %  

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Nebyly nalezeny žádné zajímavé souvislosti mezi odpovědmi.

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Vidíte súvislosť medzi mocou a spravodlivosťou?

5. Som:

6. Môj vek je:

7. Moje najvyššie dosiahnuté vzdelanie je:

8. Môj pracovný stav je:

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Vidíte súvislosť medzi mocou a spravodlivosťou?

5. Som:

6. Môj vek je:

7. Moje najvyššie dosiahnuté vzdelanie je:

8. Môj pracovný stav je:

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Szász, G.Postoj k otázkam moci, demokracie a slobody 2 (výsledky průzkumu), 2011. Dostupné online na https://16364.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.