Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Herní mechaniky a preference hráčů 2026
Herní mechaniky a preference hráčů 2026
Základní údaje o provedeném průzkumu
| Autor průzkumu: | Kryštof Horna |
|---|---|
| Šetření: | 01. 10. 2026 - 18. 10. 2026 |
| Počet respondentů: | 113 |
| Počet otázek (max/průměr): | 26 / 10.33 |
| Použité ochrany: | žádné |
| Zobrazení otázek: | celý dotazník najednou |
| Návratnost dotazníků: | 59,4 % |
| Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník). | |
| Průměrná doba vyplňování: | 00.03:20 |
| odpovědi & grafy segmentace zdroje dotazník citovat | |
Úvodní informace zveřejněné respondentům
Cílem tohoto průzkumu je zjistit, jaké prvky moderních her vás nejvíce baví, co vás naopak od hraní odrazuje a jak vnímáte současné trendy ve vývoji her.Délka vyplnění: cca 5–8 minut
Odpovědi respondentů
1. chcete ukončit dotazník?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [ano → konec dotazníku, ne → otázka č. 2].
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| ano | 67 | 70,53 % | 59,29 % |
| ne | 28 | 29,47 % | 24,78 % |

2. Jak často hrajete digitální hry?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Denně | 17 | 34,69 % | 15,04 % |
| Několikrát týdně | 14 | 28,57 % | 12,39 % |
| Příležitostně (několikrát do měsíce) | 11 | 22,45 % | 9,73 % |
| Skoro vůbec / Nehraji | 7 | 14,29 % | 6,19 % |

3. Jaké herní žánry preferujete?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| RPG / Story-driven | 19 | 40,43 % | 16,81 % |
| Strategie / Simulátory | 15 | 31,91 % | 13,27 % |
| Akční / Střílečky (FPS/TPS) | 7 | 14,89 % | 6,19 % |
| Logické / Puzzle | 5 | 10,64 % | 4,42 % |
| Multiplayer / Esports | 1 | 2,13 % | 0,88 % |

4. Na jakých platformách hrajete nejčastěji?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| PC (Windows/Mac/Linux) | 33 | 68,75 % | 29,2 % |
| Herní konzole (PlayStation, Xbox, Nintendo Switch) | 8 | 16,67 % | 7,08 % |
| Mobilní zařízení (iOS, Android) | 7 | 14,58 % | 6,19 % |

5. Co je pro vás při hraní nejdůležitější prvek?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Herní mechaniky a hratelnost | 22 | 46,81 % | 19,47 % |
| Příběh a lore | 17 | 36,17 % | 15,04 % |
| Vizuální stránka a grafika | 7 | 14,89 % | 6,19 % |
| Hudba a audio design | 1 | 2,13 % | 0,88 % |

6. Jaký typ herního tempa preferujete?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Střední, s vyváženým poměrem akce a odpočinku | 33 | 70,21 % | 29,2 % |
| Pomalé, zaměřené na taktické plánování a rozvahu | 13 | 27,66 % | 11,5 % |
| Rychlé, vyžadující reflexy a okamžitá rozhodnutí | 1 | 2,13 % | 0,88 % |

7. Jaký systém obtížnosti ve hrách preferujete?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Nastavitelnou obtížnost (Easy, Normal, Hard) | 27 | 57,45 % | 23,89 % |
| Jednu fixní obtížnost pro všechny (např. Souls-like) | 8 | 17,02 % | 7,08 % |
| Dynamickou obtížnost (hra se přizpůsobuje schopnostem) | 8 | 17,02 % | 7,08 % |
| Obtížnost zvolenou podle příběhu (Story mode) | 4 | 8,51 % | 3,54 % |

8. Jak vnímáte přítomnost mikrotransakcí ve hrách?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Odmítám jakékoliv mikrotransakce v placených hrách | 25 | 53,19 % | 22,12 % |
| Nevadí mi, pokud nepředstavují mechaniku "Pay-to-Win" | 12 | 25,53 % | 10,62 % |
| Záleží na konkrétním typu hry (free-to-play vs. plná hra) | 6 | 12,77 % | 5,31 % |
| Akceptuji je, pokud jde pouze o kosmetické doplňky | 4 | 8,51 % | 3,54 % |

9. Jaký styl struktury herního světa preferujete?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Otevřený svět (Open-world) s volností pohybu | 28 | 59,57 % | 24,78 % |
| Semi-otevřené oblasti (Huby), které se postupně odemykají | 13 | 27,66 % | 11,5 % |
| Lineární úrovně s jasným cílem a směrem | 6 | 12,77 % | 5,31 % |

10. Co vám v otevřených světech nejvíce vadí?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Repetitivní a prázdné úkoly | 25 | 54,35 % | 22,12 % |
| Nedostatek možností rychlého cestování (Fast travel) | 10 | 21,74 % | 8,85 % |
| Příliš mnoho značek na mapě (přelidněný HUD) | 6 | 13,04 % | 5,31 % |
| Špatná orientace v prostoru bez explicitního navádění | 5 | 10,87 % | 4,42 % |

11. Jak nejraději objevujete cestu dál?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Pomocí viditelných navigátorů (šipky, kompas, minimapa) | 27 | 58,7 % | 23,89 % |
| Prostřednictvím vizuálních nápověd v prostředí (světla, barvy) | 10 | 21,74 % | 8,85 % |
| Zcela samostatně bez jakýchkoliv nápověd | 9 | 19,57 % | 7,96 % |

12. Jaký způsob vyprávění příběhu vás baví nejvíce?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Hráčem řízený příběh (možnost voleb a více konců) | 27 | 58,7 % | 23,89 % |
| Lineární filmové cut-scény a dialogy | 9 | 19,57 % | 7,96 % |
| Environmentální storytelling (vyprávění pomocí prostředí) | 5 | 10,87 % | 4,42 % |
| Příběh neřeším, zaměřuji se pouze na hratelnost | 5 | 10,87 % | 4,42 % |

13. Má možnost ovlivnit příběh vlastními rozhodnutími dopad na váš zážitek?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Spíše ano, ale záleží na tom, jak smysluplné volby jsou | 32 | 69,57 % | 28,32 % |
| Ano, je to pro mě klíčový prvek | 11 | 23,91 % | 9,73 % |
| Ne, preferuji pevně daný příběh od autorů | 3 | 6,52 % | 2,65 % |

14. Jak přistupujete k textům a lore ve hrách (deníky, dopisy, knihy)?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Čtu jen to, co mě na první pohled zaujme | 25 | 54,35 % | 22,12 % |
| Většinou tyto texty přeskakuji | 11 | 23,91 % | 9,73 % |
| Čtu naprosto všechno | 10 | 21,74 % | 8,85 % |

15. Jaký styl uživatelského rozhraní (UI) upřednostňujete?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Standardní (jasně viditelný ukazatel zdraví, minimapa) | 25 | 54,35 % | 22,12 % |
| Plně přizpůsobitelné (možnost zapnout/vypnout cokoliv) | 15 | 32,61 % | 13,27 % |
| Minimalistické / Diegetické (součást světa nebo postavy) | 6 | 13,04 % | 5,31 % |

16. Jak reagujete na komplexní návody (Tutorialy) na začátku hry?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Vyhovují mi krátké a výstižné nápovědy v průběhu akce | 23 | 50 % | 20,35 % |
| Preferuji učení přímo hrou (bez zastavování) | 14 | 30,43 % | 12,39 % |
| Mám rád/a podrobné návody, kde si vše bezpečně vyzkouším | 9 | 19,57 % | 7,96 % |

17. Jak důležitá je pro vás přístupnost (Accessibility options)?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Užitečná (někdy si upravím nastavení) | 26 | 56,52 % | 23,01 % |
| Nevyužívám je | 18 | 39,13 % | 15,93 % |
| Klíčová (využívám tyto funkce pravidelně) | 2 | 4,35 % | 1,77 % |

18. Do jaké míry ovlivňuje herní hudba a zvukový design váš celkový dojem ze hry?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| 4 | 20 | 43,48 % | 17,7 % |
| 3 | 13 | 28,26 % | 11,5 % |
| 5 (Zásadně) | 8 | 17,39 % | 7,08 % |
| 2 | 4 | 8,7 % | 3,54 % |
| 1 (Vůbec) | 1 | 2,17 % | 0,88 % |

19. Používáte při hraní sluchátka nebo reproduktory?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Střídám podle typu hry | 22 | 47,83 % | 19,47 % |
| Reproduktory / TV audio | 15 | 32,61 % | 13,27 % |
| Sluchátka (kvůli prostorovému zvuku a ponoření) | 9 | 19,57 % | 7,96 % |

20. Co vás nejvíce motivuje k dokončení hry?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Touha dozvědět se, jak skončí příběh | 25 | 54,35 % | 22,12 % |
| Získávání nových schopností, vybavení a vylepšování postavy | 9 | 19,57 % | 7,96 % |
| Překonávání výzev a těžkých překážek | 6 | 13,04 % | 5,31 % |
| Získání všech úspěchů (Achievements) a 100% dokončení | 6 | 13,04 % | 5,31 % |

21. Jak reagujete, když ve hře uvíznete na náročné pasáži?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Hledám návod nebo řešení na internetu | 24 | 52,17 % | 21,24 % |
| Zkouším to dál, dokud pasáž nepřekonám | 17 | 36,96 % | 15,04 % |
| Snížím obtížnost (pokud to hra umožňuje) | 4 | 8,7 % | 3,54 % |
| Hru vypnu a často se k ní už nevrátím | 1 | 2,17 % | 0,88 % |

22. Jaký typ odměny za splnění úkolu vnímáte jako nejuspokojivější?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Příběhový posun / odhalení tajemství | 20 | 43,48 % | 17,7 % |
| Statistiky / silnější zbraně a zbroj | 10 | 21,74 % | 8,85 % |
| Nové mechaniky / dovednosti měnící hratelnost | 10 | 21,74 % | 8,85 % |
| Vizuální doplňky / unikátní vzhled | 6 | 13,04 % | 5,31 % |

23. Která hra má podle vás nejlépe navržený game design a proč?
Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Nevím | 2 | 10 % | 1,77 % |
| Witcher 3 | 2 | 10 % | 1,77 % |
| zadna | 1 | 5 % | 0,88 % |
| Until dawn | 1 | 5 % | 0,88 % |
| Life is strange | 1 | 5 % | 0,88 % |
| Nedokážu říct, ale např. Binding of Isaac, Darkest Dungeon, Stardew Valley | 1 | 5 % | 0,88 % |
| Zaklínač 3 | 1 | 5 % | 0,88 % |
| Hollow Knight, SW Jedi: FO / Survivor | 1 | 5 % | 0,88 % |
| Satisfactory | 1 | 5 % | 0,88 % |
| minecraft, v jednoduchosti je krasa | 1 | 5 % | 0,88 % |
| ostatní odpovědi | 8 | 40 % | 7,08 % |

24. Který nešvar nebo chyba v game designu vás dokáže od hraní nejrychleji odradit?
Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Nevim | 3 | 15,79 % | 2,65 % |
| netusim nehraju | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| Logické nedostatky | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| Pay to Win | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| Repetetivnost | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| moc obecná otázka, nic konkrétního mě teď nenapadá, je toho dost | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| Příběhově důležité / OP předměty schované za PayWall | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| bugovani | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| Nepřehledné nastavení | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| Bugy | 1 | 5,26 % | 0,88 % |
| ostatní odpovědi | 7 | 36,84 % | 6,19 % |

25. Jaký je váš názor na využití generativní AI při tvorbě herního obsahu?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Neutrální – záleží na tom, jak kvalitně je použita | 23 | 50 % | 20,35 % |
| Negativní – ubírá hrám autorskou originalitu a lidský přístup | 15 | 32,61 % | 13,27 % |
| Pozitivní – může zrychlit vývoj a přinést nové možnosti | 8 | 17,39 % | 7,08 % |

26. Máte nějaký další postřeh nebo myšlenku k modernímu game designu, o kterou se chcete podělit?
Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Ne | 3 | 30 % | 2,65 % |
| nn | 2 | 20 % | 1,77 % |
| ne nehraju | 1 | 10 % | 0,88 % |
| Nemám dalsí postřeh | 1 | 10 % | 0,88 % |
| Proč je tohle povinná otázka????? | 1 | 10 % | 0,88 % |
| Nevim | 1 | 10 % | 0,88 % |
| Vadí mi ta posedlost vizuálem a FPS oproti kvalitě příběhu (GTA SA bylo prostě nejlepší), a taky ta hromada reedicí, všechny ty GOTY, Directors cut apod. Nechci pětkrát platit často plnou cenu za stejnou hru. | 1 | 10 % | 0,88 % |

Citace
Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.


