Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Bezpečnost citlivých osobních informací

Bezpečnost citlivých osobních informací

Kolektivní hry
Hrajete nebo byste rádi hráli nějakou kolektivní hru?

(veřejné výsledky, cca 1 minuta)

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Tomáš Mrkvička
Šetření:21. 11. 2014 - 25. 11. 2014
Počet respondentů:86
Počet otázek (max/průměr):16 / 14.43
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:61 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.06:01
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Jak zabezpečujete citlivé informace? Jakým způsobem pracujete s hesly? Myslíte, že jste v bezpečí proti lidem, kteří by chtěli získat kontrolu nad vašimi penězi, sociálními sítěmi atd…? A co ztráta paměti?
Vyplňte prosím náš dotazník a pojďme společně najít zajímavé odpovědi.
Díky,
Tomáš Mrkvička

 

Odpovědi respondentů

1. Máte přístup na svůj (nejčastěji využívaný) soukromý počítač chráněn (heslem, biometricky nebo jiným způsobem)?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [ano, mámotázka č. 2, ne, nemámotázka č. 2, nemám soukromý počítačotázka č. 5].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano, mám5968,6 %68,6 %  
ne, nemám2529,07 %29,07 %  
nemám soukromý počítač22,33 %2,33 %  

Graf

2. Váš (nejčastěji využívaný) soukromý počítač je:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí nebo napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
notebook6171,76 %70,93 %  
stolní počítač2124,71 %24,42 %  
tablet11,18 %1,16 %  
Chromebook11,18 %1,16 %  
Ipad11,18 %1,16 %  

Graf

3. Má někdo z lidí z vašeho okolí přístup do vašeho (nejčastěji využívaného) soukromého počítače?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano4452,38 %51,16 %  
ne4047,62 %46,51 %  

Graf

4. Máte na svém (nejčastěji využívaném) soukromém počítači širfrovaný pevný disk?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano”, „nevím” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne5666,67 %65,12 %  
ano1922,62 %22,09 %  
nevím910,71 %10,47 %  

Graf

5. Máte přístup na svůj smartphone chráněný (heslem, biometricky nebo jiným způsobem)?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [ano, mámotázka č. 6, ne, nemámotázka č. 6, nemám smartphoneotázka č. 7].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano, mám5563,95 %63,95 %  
ne, nemám1922,09 %22,09 %  
nemám smartphone1213,95 %13,95 %  

Graf

6. Má někdo z lidí z vašeho okolí přístup do vašeho smartphonu?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne4560,81 %52,33 %  
ano2939,19 %33,72 %  

Graf

7. Teď bude jediná trochu náročnější otázka, prosím nevzdávejte to, je z celého výzkumu nejdůležitější. Popište prosím svůj systém nakládání s hesly. Kolik různých hesel máte, jak je recyklujete, jak často je měníte, kam je ukládáte, zda je zálohujete, zda používáte nějaký manažer atd… Klidně ho popište stručně nebo rozveďte podle libosti.

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

- nedůležitá hesla - všude jedno stejné a slovníkovým útokem prolomitelné - e-shopy apod. - několik hesel - entropie kolem 50-60 bitů - důležitá hesla - nerad bych, aby se tam někdo vlámal - entropie kolem 90 bitů - disky (LUKS) - entropie nad 120 bitů plus statisíce iterací

1-3 stejná hesla

1password. Takže ti udělám radost, všude mám různá, generovaná hesla s mixem píčovin...

Ano, vice mist, jedno z nich spravce hesel, prubezne obmnenuji ale spise ge ericky

Asi 5 hesel. Mají podobný systém. Kombinace čísel, malých velkých písmen. Menim asi každé 3 měsíce. Pamatuji si je. Kdyz zapomenu, smůla...

asi 6 hesel, ukladam do hlavy, moc je nemenim

cca 6 hesel, rozdelene tak aby pristup do emailu byl jiny nez do bankovnictvi - v podstate hesla rozdeluji na EMAIL, BANKOVNICTVI, OSTATNI VECI (ulozto, eshopy atd.)

Dlouhodobě používám prakticky 3 různá hesla a čas od času je měním - v ročním horizontu.

důležitá hesla (email, soc.sítě, banky) mám uložená v šifrovaném dokumentu, měním je cca jednou za 3 měsíce méně důležité služby - používám asi 5 která náhodně střídám a když je mám použít tak je vyzkouším všecky nedůležitá hesla si nepamatuju, používam email-recovery

Důležitá hesla neopakuji a pamatuji si je. Méně důležitá generuji podle stejného klíče, abych si je mohl odvodit a nemusel si je pamatovat.

Důležitá hesla: Mám systém hesel, kdy kombinuji název služby (banka, fb,..) a numerickou řadu, která je vždy stejná. Na mobilu mám 4 místný pin. Můj mail, na který mám navázaný různý služby, má heslo, které mi kdysi vygenerovalo nějaké generovátko: je to změť písmen a čísel, která se kupodivu dobře pamatuje. heslo od mého mobilu a mailu zná i moje manželka. Prostě pro všechny případy. Manažery nepoužívám, držím to v hlavě.

Generovaná hesla v KeePass pro jednotlivé služby

Hesel mam asi tri miliardy. Mam nekolik hesel, cca tri, ktere variuji, tudiz dostavam potrebny pocet hesel. Nekdy se ale stejne dubluji. Zalohuji je na jedno misto, takze kdyz to jedno misto nekdo vyhmatne, budu v coudu. Vim, ze to musim poresit, ale presto to neni priorita, i kdyz vim, ze by mela byt. Hesla do banky a ke kartam nosim snad jen v hlave. Mozna nekde doma ve slozce v supliku. Urcite je nezalohuju nikde elektronicky.

hesel mám cca 10-20; recyklovat? nerozumím; měním cca 1x za 2 roky; neukládám - mám je v hlavě; nezálohuji je; nepoužívám žádný manager

Hesel mám cca deset, patnáct: - pracovní PC - dvě hesla pro přístup do aplikací v práci - mail - 3 účty - dvě hesla FB (soukromý, pracovní) - dvě banky - opencard/knihovna MLP - knihovna Národní - knihovna Slovanská - mobil - dvě hesla ke dvěma účtům v PC - dvě hesla k ftp spravovaných webovek Hesla více méně neměním, jen opravdu z donucení. Propracovala jsem se po letech k dlouhým heslům kombinujícícm písmena a čísla. Skladuju je v souboru, resp. nápovědu k nim skladuju souboru - bez mého mozku se ty číselné kombinace nedají dát dohromady.

hesel mám desítky; u těch méně podstatných /e-shopy atp./ používám stále stejné heslo, ale aspoň v něm mám kromě písmen i symboly a číslice; u důležitých hesel /internetbanking, cloud, mobil atp./ používám aplikaci správce hesel, dříve v BlackBerry tu defaultně v rámci standardního softwaru, nyní v i-phonu free aplikaci

Hesel mám kolem 10, měním je jednou ročně, případně při podezření nabourání účtu, hesla nosím v hlavě.

Hesel mám několik, od banálních (slovních) až po sofistikovaná (kombinace čísel, písmen, znamének). Při registracích používám to, co se zrovna k dané příležitosti hodí, záleží na tom, jak to vyhodnotím, případně jaké jsou požadavky na heslo ze strany služby. Bohužel z toho důvodu už mám v heslech poměrně nepořádek. Snažil jsem se všechna ukládat do programu (KeePass), ale bylo to neudržitelné. Funkce prohlížeče k uchovávání hesel nepoužívám. Zatím to většinou všehno držím v hlavě, ale občas se stane, že musím použít odkazu "zapomněl jsem heslo". Hesla většinou neobměňuji, jen pokud mám nějaké podezření na zneužití.

Hesel mám několik. Pro běžné maily různé variace na jedno slovo, pro bankovnictví dlouhý řetězec znaků, pro různé služby si vymýšlím různá hesla. Příliš je neměním, s výjimkou bankovního (to třeba jednou za rok). Manažer nepoužívám, některá nosím jenom v hlavě, některá mám poznamenaná elektronicky nebo papírově.

Hesla - počet: cca 30, nerecykluji, měním 1x ročně, neukládám pamatuji si je, nezálohuji, nepoužívám manažer, nikomu hesla nesděluji ani nepíšu.

Hesla mám 4 a to krom těch přidělených, s kterými se nedá hnout (internetbanking). Obměnuji je pravidelně. Každé moje heslo sestává z verzálek a mínusek a z čísel. Nezálohuju si je nikam, jenom do mozku.

Hesla mám pro jednotlivé účty různá. Měním nárazově jednou za dva a více let. Většinu si pamatuji, pokud ne, tak provádím obnovu hesla. Nepoužívám manažer.

Hesla mám všude skoro stejná, někdy se liší jen čísly za slovem. V mobilu mám uložené piny na své kreditní karty, ale pod žadným názvem. (Vím, že bych to tam mít neměla)

Hesla mi vadí, mám jen jedno univerzální, slouží i k přístupu k internetovému bakovnictví, i k mailu. S ostatníma heslama mám problém, nebaví mě je vymýšlet a nepamatuju si je. Bezpečnost neřeším, na účtu mívám částku kolem 100Kč a v PC ani tabletu nemám žádné své intimní fotografie, ani nic jiného co by mohl někdo zneužít. Takže v mém případě nevidím důvod k tomu abych si s heslama lámala hlavu.

hesla neměním skoro nikdy, u většiny systémů používám podobná hesla, uložená je mám v hlavě a na místě mimo počítač. pokud jde o int. bankovnictví, tam je heslo složitější a měním asi jednou za rok

hesla neměním, nikam je neukládám - mam je v hlavě, používám všude stejný heslo kromě facebooku a internetovýho bankovnictví

Hesla pokud mozno nepouzivam, davam prednost otisku prstu

Hesla slozena: 2 hesla pro vsechny ucty, v kazdem 2 cislice misto pismen, ruzne varianty u ruznych uctu. Zadny manager, zadna zaloha, zmena cca 1/pulrok Hesla ciselna: 7-ciselna rada. Tam, kde nelze jen vysek z toho. Prakticky vsude stejne. Heslo prirazene systemem vetsinou nemenim, jen kdyz me chytne chvilkovy popud. Zadny manager, zadna zaloha.

Heslo do PC a smartphonu mám stejné, neměním. NIkde ho nemám uložené, vždy zadávám. Zálohuju na cloudu a zrcadlím pevné disky, které automaticky dělají 2x zálohu dat. Hesla do banky měním často a nestřídám.

Heslo mám pracovní, ostatní jsou jeho modifikace. Délka hesla ja 13 znaků.

heslo=hovno se vzneslo

Jedno zakladni heslo, ktere meni cislovky podle nutnosti heslo menit. Vsechna aktualni hesla ulozena na google drive pod heslem.

jedno zakladni heslo, ktere pouzivam v roznych formach. dale nekolik ruznych hesel k ruznym aplikacim. vse mam v hlave, takze obcas zkousim :)

Jsem hodně laxní, střídám několik hesel. Vím poměrně dobře, co dělám špatně, zajímám se o bezpečnost a šifrování. Ale jsem příliš líná. A zatím se zase tak moc nebojím. Důslednější jsem pouze u banky a paypalu, tam mám jedinečná hesla, která si pamatuju.

kazdy email/sluzba ma jine heslo, pamatuje si je browser, nejcastejsi si pamatuju sam

Každé heslo mám jiné, většinou se jedná o větu obsahující několik slov, kterou neměním, jelikož se domnívám, že na to nikdo nepřijde. Nikam je neukládám, mám je pouze ve své hlavě, čili pokud bych ztratila paměť, mám smůlu :-D

KeePass 2, hesel mám nicméně velmi málo a neobnovuji je skoro vůbec

keepassx

Mám 3 úrovně hesel. 1. Nejnižší úroveň - pro nepříliš důvěryhodné servery a servery, kde nevnímám jako velký problém, pokud by došlo k prozrazení hesla. Toto heslo téměř neobnovuji 2. Střední úroveň - Pro služby, kde jsou osobní informace a často je využívám (typicky email, přístup k systému, šifrování disku apod.) Heslo je náhodně generované programem o délce 10 znaků, číslice, malá a velká písmena. Heslo je generováno s požadavkem na vyslovitelnost. Pokud je to možné, tak je zapnutá dvojfázová autentizace. Hesla měním cca jednou za půl roku. 3. Nejvyšší úroveň - admin účty pro zásadní služby, do kterých ale není většinou nutný častý přístup (např. admin pro hosting apod.) Tato hesla obměňuji sporadicky. V úrovni 1 a 2 je vždy několik variant podobných hesel (2-4 znaky prohozené apod.) V úrovní 3 je každé heslo unikátní, zcela náhodně generované a většinou 16 znaků dlouhé. Všechna hesla jsou uložena v programu KeePass, který je zajištěn heslem o délce min. 12 znaků, které není používáno nikde jinde. Heslo měním cca jednou za půl roku. Šifrovaný soubor s hesly je sdílen prostřednictvím cloudu mezi stolním PC, notebookem a mobilním telefonem. Některá nepříliš důležitá hesla si ukládám do prohlížeče. Hesla v prohlížeči mám opět pod heslem. Hesla, která je nutné si pamatovat často generuji jednoduše tím, že některé znaky vyměním.

Mám asi 4 hesla. Pismena u cisla. Nektera ulozena v telefonu, jina v notebooku - podle toho, na jake stranky ci aplikace hesla jsou. Zadne manazery nepouzivam.

Mam asi tri hesla, ktera v malych modifikacich v cisle nebo zamenou znaku modifikuji. Jsou pomerne bezpecna a dve docela tezko hadatelna. Hesla, kdyz nemusim, nemenim. Puzivam hodne aplikaci a mam problem si pamatovat hesla po zmene. Psat nikam si je nechci. Zmeny jsou bud vynucene systemem, nebo, kdyz mam pocit, ze se mi k datum nekdo dostát.

Mám dvě silná hesla, jedno pro osobní užití (e-maily) a druhé pro ostatní služby (nákupy, registrace na stránkách, ...). Poté ještě naprosto oddělené heslo k účtu.

mam hesel nekolik, nektera hesla pouzivaji zaklad jednodussich hesel ktere pouzivam, mam je vsechny v hlave takze az umru, uz se ani manzel nedostane v bance k mym penezum :D

Mám Keypass, na kterém jsou stará hesla nevalné kvality a nová hesla valné kvality. Postupně přecházím na Lastpass, kvůli jeho integraci s iPhonem. Tam už mám jen hesla valné kvality (většinou generovaná přímo Lastpassem).

mám několik různych hesel, do mailu jednodušší - i opakovane, zpravidla nerecykluj (neměním)i, pokud nejsem vyzvana, do bankovnictví nebo nejakych dulezitejsich aplikaci mam hesla slozita a dlouha, hesla si nezapisuji, pamatuji si je

Mam nekolik slov a ciselnych kodu, ktere menim dle potreby, celkem asi 30 desetimistnych kombinaci

mám pár hesel, které používám pro přihlášení do různých služeb, které jsou mi trochu jedno a když to někdo zneužije, tak se nic moc nestane... Pak mám dvojstupňovou autentifikaci do Chrombooku, kdy musím minimálně jednou za 30 dní potvrdit kódem ze SMS, že jsem to opravdu já. Phone je provázán s účtem. Phone je zaheslován. Součástí mého hesla jsou numerické znaky, které mohu dle vlastního jednoduchého systému měnit. Používám to tak už leta, takže si to dobře pamatuji i po změně.

Mám pro každou službu jiné heslo, které odměňuji podle určité logiky. Měním je jednou za čas, když mě to napadne. Nemám systém, napadá mě to samo dost často. Míň často používaná hesla si zálohuju na papírku schovaném v šuplíku. Mám poctivě vyplněná telefonní čísla, náhradní maily a další údaje pro případ, že svoje geniálně vymyšlená hesla zapomenu.

mám různá hesla a jejich kombinace, která si pamatuji, neukládám si je nikde

mám spoustu hesel napsaných na papírku. měním je, jen pokud je to vyžadováno

Mám tři druhy hesel, jedno jednoduché na většinu eshopů a stupidních registrací, kde je úplně jedno, kdyby se někdo přihlásil za mě. Dále jedno složitější pro e-maily, facebook, youtube atd. A poslední, nejsložitější změť písmen a čísel, víceméně společné pro všechny bankovní účty, PayPal apod.

Mám v zásadě tři různá hesla. Dvě stará, jednoduchá, třetí složitější, vycházející z konkrétní reálie a obsahující velká a malá písmena a čísla. V případě nutnosti toto heslo obnovovat používám jeho číselnou část - původně odvozenou z reálného života - k reiteraci. Výjimkou jsou pak hesla k některým internetovým službám vytvořená poskytovatelem. K jejich archivaci používám internet, ukládám je tam zpravidla v pozměněné formě, někdy také mobil - a v případě, že byla původně doručena formou psaného dopisu, tak i papírovou archivaci.

Manažer hesel šifrování dat na mém vloudí. Hesla unikátní alespoň 120bit náhodná sekvence

Manažer používám. Stejná nebo podobná hesla jenom na méně významné věci. Na důležité vždy jedinečné heslo které není nikde jinde. Měním sporadicky.

moc

Na důležité služby (e-maily atp.) mám na každou jiné silné heslo (malá a velká písmena, číslice, další symboly - cca 33 znaků), na zbylé (méně "ohrožené") služby mám zhruba poloviční hesla, obvykle několik variant stejného výrazu. Hesla měním cca jednou za rok (vymyslím si zcela nové). Zálohuji výhradně na papír, nikdy elektronicky.

Na pracovnom pocitaci menim heslo vzdy ked ma system vyzve. Je to myslim kazde 2 mesiace (asi :). Na sukromnom rozne dle nalady. Moj system je jednoduchy mam svoje vybrane slova, ktore viem, ze nikdy nezabudnem a k nim doplnam a obmienam ciselne kombinacie. Celkovo vsak obmienam 2 zakladne hesla. Heslo urcite nikam neukladam, nepisem na papier ci zalohujem. Mam ho iba v hlave :)

na vše mám jiné heslo, měním je málokdy, uložené je nikde nemam

Několik dlouhých hesel pro klíčové služby, masterheslo a hromadu generovaných hesel skrze passhasher třetí strany... Však ty víš... ;-) K.

Několik hesel točím dokola, měním jen když je to vyžadováno. Zatím nezálohuji, vhodného manažera hledám.

Několik málo, podle úrovně citlivosti. Jsou uložené ve Firefox Sync.

Nezapisuji; hesla variuji podle stupně důvěrnosti a potřebné ochrany; změny výjimečné.

Pamatuji si je. Všude mám heslo jiné a měním je 1x za půl roku.

Pohledem do 1Password jsem zjistil, že obhospodařuju cca 300 hesel. Tato hesla mám šifrovaně na serveru, takže k nim mám přístup online. Pochopitelně pak stačí jedno silné heslo pro přístup ke všem heslům, otázka je, jak moc věřit aplikaci 1Password. Pokud nejsem úplně v časovém presu, každé nové heslo se snažím uložit do 1Password nebo to dělám jednou za čas tak, že prohledám maily na výraz password, a pokud nějaké doručené heslo v mailech najdu, uložím ho do 1Password. Mám hesla slabá na servery typu porno, diskuse apod. a silnější pro iCloud, maily, router, síť a servery na ukládání dat. Jsem však lehkovážný hoch, proto nemám žádné tzv. velmi silné heslo, většinou si vystačím s alfanumerickými znaky. A co mě neskutečně sere - jak říkám, často používám slabé heslo a opakuju furt to samé. Jenže někde chtějí, aby obsahovalo - například - nejméně jedno velké písmeno a nejméně 8 znaků. Takže pokud například používám univerzální slabé heslo "abc123", musím najednou napsat "Abc12345", přestože chci použít svoje univerzální zapamatovatelné heslo "abc123". Pokud se pak po půlroce přihlašuju, automaticky píšu "abc123". Ale kdyby byla v přihlášení poznámka "Heslo musí mít jedno velké písmeno a nejméně 8 znaků", věděl bych, že mám napsat nikoli "abc123", ale "Abc12345". Tolik drobný postesk na nezajímavé téma. Hesla neměním. Zkušenost z Ogilvy stačila. Pouze tedy výjimečně, pokud dojde k obecně známé kauze možné kompromitace hesel - z poslední doby jsem měnil heslo k AppleID, Evernote a svým mailovým serverům.

Pouzivam ctyri ruzna slova v kombinaci zase s nekolika radami cislic. Ma to urcitou vnitrni logiku, takze je nikde neukladam, obcas ovsem pro nekterou mene vyuzivanou zalezitost kombinaci zapomenu. Hesla nemenim, pokud me k tomu aplikace/zarizeni nevyzve.

pouzivam jedno heslo v jednodussi a slozitejsi variante. casem ho zmenim na jine.

Pouzivam offline password manager (KeePass), ktery hesla uklada do sifrovaneho souboru chranenho 256 bitovou sifrou, ktery sdilim pres cloud, zalohuji na NAS + zalohuji v cloudu zasifrovanem 2x 480bitovym klicem. V pracovnim ntb jeste ulozene na sifrovanem disku. Hesla pouzivam typicky 20 znaku (s vice ma spusta aplikaci velky problem) - mala velka, cisla, nektere specialni znaky (tady jsem odhalil slabinu....). Jednou cas udaje vytisknu a ulozim na bezpecnem miste (stary vytisk skartuji) - kdyby selhala elektronika - nejvetsi slabina systemu. Nepouzivam zadne online password managery pro webove sluzby , nebo zapamantovani pristupovych udaju v browseru. Pristupova udeja u zadne ze sluzeb nesdilim - jsou unikatni.

Používám pouze několik málo hesel, protože si jich víc nepamatuju. Maximálně je měním, když mě periodicky systém (většinou v práci) vyzve. Odlišné heslo mám pro mobilní a internetové bankovnictví. Hesla si nikam nepíšu, snažím se je pamatovat. Přístupy do jednotlivých databází a serverů si ukládám ve svém emailu.

Používám systém jednoho variabilního hesla, které se stále vyvíjí. Pro nepodstatné přihlašování používám opakující se jednoduchou variantu, pro důležitější přihlašování rozvinutější a bezpečnější variantu doplněnou o další typy znaků. V počítačích, kterým důvěřuji, si hesla ukládám v prohlížeči, jinak jich většinu nosím v hlavě, případně improvizuji.

Prace - hesla menim podle pravidel, obmenuji stavajici heslo Smartphone - shodne jako prace Internetbanking - menim obcas, obmenuji stavajici heslo, ale jine nez ntb a phone Soukr emaily, soc site - hesla nemenim, ale lisi se Hesla si pisu jen ty, co se casto meni, vetsinou mezi poznamky

Pro kazdou sluzbu/stranku/zarizeni mam jine heslo. Je to kombinace zakladu hesla, specifickeho cisla, a nekolika specifickych znaku (vcetne nealfanumerickych). V podstate maly algoritmus, ktery se da odvodit v hlave. I pres pripadnou znalost tohoto algoritmu je zaklad hesla jiny pro emaily/zarizeni/stranky. Hesla neukladam a nezalohuji. Menim je cca jednou za rok. Ale ano, jakmile chvi jen v rychlosti vyzkouset nejakou zajimavou sluzbu, pouziji pro zacatek vsude to same heslo: ********** :)

Pro každou službu jiné heslo odvozované kombinací náhodných slov a čísel

ruzna hesla pro ruzne sluzby, dulezita hesla jen pamatuji, mene dulezita v nepristupnem souboru

Snažím se mít ke každému účtu či zařízení jiné přístupového heslo. Hesla se snažím měnit co nejčastěji. Hesla nikam neukládám.

Snažím se mít na každou službu jiné heslo, i když to poslední dobou, pravda, flákám... Hesla mám uložená v šifrované databázi v programu KeePassX - jedním heslem otevřu celou databázi ostatních hesel. Soubor s databází mám uložený na HDD v laptopu, na Google Drive a ve smartphonu.

stovky hesel. pro kazdou sluzbu jine heslo - povetsinou nahodne vygenerovana. hesla ulozena v "penezence na hesla" keepass chranene dlouhym heslem. datovy soubor keepassu je sifrovany. Synchronizovano na mobil via dropbox. par jednotek nejcasteji pouzivanych hesel drzim navic v hlave. mene vyznamna hesla k webovym sluzbam zapamatovana v prohlizeci.

Sytem mam. Hesla menim cca 1x za ctvrt roku. Seznam hesel mam ulozen jinde.

tak pět až deset, dřív jsem měnila co pár měsíců, teď to hodně flákám a skoro vůbec neměním, neukládám nikam

To je tajné.

Ukládání do sw Keepass, soubor na DropBoxu.

Ve služebním počítači mám více hesel, která vůbec neměním, nikde si je nezálohuji, protože si je pamatuji. Jen v aplikacích, které málo používám mám některá hesla napsaná propiskou v kalendáři na stole.

Většinou používám jedno univerzální heslo, které mám už několik let a neměním ho. Nikde si ho nemusím zapisovat a pamatuji si ho.

vše v hlavě, mám systém na tvorbu hesla pro danou službu

Zadny manazer, vsechna hesla si pamatuji, pouzivam slozite kombinace pismen a cisel, event. jinych znaku. K zapamatovani pouzivam mnemotechnicke pomucky. Hesla, ktera jsou k nedulezitym vecem si ukladam do Safari vaultu, je to sdilene i s iPhonem, takze je to pohodlne reseni. Proto nepouzivam ecterni aplikaci. Mivala jsem zaheslovane jak telefon tak pocitac, ale zrusila jsem to hlavne kvuli pohodli. A take jsem zjistila, ze krome bankovnich pristupu neni na pocitaci ani mobilu nic k zneuziti. A bankovni pristupy ulozene nemam. Na mobilu si fotografie dlouhodobe neuchovavam, rovnou je odesilam na svuj zaheslovany soukromy Gplus ucet a na externi sitovy disk, ke kteremu se zvenci neda pristoupit. Stejne tak pracovni data. Zbytek dat na pocitaci je maximalne tak zajimavy pro marketingove oddeleni, aby sledovali me nakupni a jine zvyklosti. S recyklaci je to horsi, na ty nepodstatne pristupy mam dve nebo tri hesla a delam na ne ruzne variace (zmena velikosti pismen, zamena pismen za cislice nebo jine znaky a=4, l=1, e-3, 1=! apod.). Na dulezite veci to mam podobne, mam jedno pomerne dlouhe a silne heslo a tam to resim obdobne, vzhledem k delce hesla je tam celkem dost zpusobu obmen, ktere se daji jednou za cas udelat. Nicmene od doby, co pocitac vyuzivam spise jen k obcasnym kratochvilim typu idnes nebo facebook, tak jsem si hesla menit prestala.

Základ hesla je podobný ale mám asi patnáct variant (velmi odlišných), které ůzně točím. Slovo které je základem je nesmyslné a neexistuje. Uložený mám některý v prohlížeči.

Zhruba 7 hesel které si jsou strukturně podobné, ale vycházejí z drobné číselné a znakové úpravy 11ti znakového základu který má podklad v hesle které je potřeba k úspěchu v 10 let počítačové hře. Tetriandoch. Někdy však užiji jako základ jiných slov, také relativně dlouhých. Základ upravuji například takto : Tetriandoch2194 tetriandoch1 TETRiAndoch0

8. Stalo se vám někdy, že jste zapomněli heslo a způsobilo to nějaké nepříjemnosti?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano, ale ne významné6272,09 %72,09 %  
ne1820,93 %20,93 %  
ano, významné66,98 %6,98 %  

Graf

9. Už jsme skoro na konci, teď jedna otázka o opravdu důležitých citlivých informacích (např. hesla k elektronickému bankovnictví, místa, kde všude máte uložené peníze a investice, jaké máte cennosti, kde jste pojištěni, nějaká důležitá rodinná/soukromá tajemství atd…). Který z níže uvedených výroků se na vás nejvíce hodí?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Tyto informace mám většinou jen v hlavě.5665,12 %65,12 %  
Tyto informace mám shromážděné na jednom místě a jsou zabezpečené.1922,09 %22,09 %  
Tyto informace mám shromážděné na jednom nebo více místech a jsou zabezpečené.44,65 %4,65 %  
Tyto informace mám shromážděné na jednom místě a nejsou zabezpečené.33,49 %3,49 %  
Nemám takový druh informací.33,49 %3,49 %  
Tyto informace mám shromážděné na jednom nebo více místech a nejsou zabezpečené.11,16 %1,16 %  

Graf

10. Chcete to nějak rozvést?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

1password

a co nemám v hlavě, to mám v šanonu, který je trochu schovaný

Ani ne.

Ano. Jsou opravdu hesla, která nemám nikde. Neukládám je do Keychain ani do 1Password. Až dostanu Alzheimera, ještě to bude prdel.

do notebooku a smartphonu heslo manžel neví. DO bankovnicví neví, ale mám doma bezpečně uložené

elektronické, internetové bankovnictví nepoužívám ( jen občas se v bance, na jejich PC, podívám na pohyby + zůstatek na účtě kde mi heslo platí max. 1 rok )

Hesla a podobné mám v hlavě. Smlouvy mám doma.

hesla si pamatuji i pin, internetbanking mám v domácím trezoru.

hesla v hlave, dokumenty na jednom nezabezoecenem miste, ostatni nalezitelne

informace nemám na jednom místě, jsou vícekrát zálohované, ovšem opět šifrované (twofish-xts-plain)

Je mi 16 let, jsem student Lepařova gymnázia . Tak trochu mi hrabe a vyžívám se v tom. Omlouvám se, že jsem vám předešlým faktem snížil informační hodnotu vyplněného dotazníku ale asi bych vám to měl říci :)

Jedno shodné heslo

jistota je jedině ve mě....jakýkoli systém se dá narušit, resp. naleznete někoho, kdo to umí

K otázce č. 9: Zadal jsem ve skutečnosti nesmyslnou odpověď, na kterou byste vůbec neměli brát ohled, jelikož tyto informace NEMÁM na jednom místě a jsou různě zabezpečené. Hodně špatně připravené varianty... K otázce č. 1-4 tady hned ještě dodám, že mám dva počítače, které se z hlediska zabezpečení dosti liší a u kterých se dá těžko stanovit, který používám častěji. Takže i v tomto směru je odpověď dost zkreslující.

KeePass / papírově

Mám je na několika místech, kéž bych věděl kde všude... Zabezpečené jsou dveřmi od bytu

Mam system: provazane informace tak, abych se postupne k informaci dostal i pokud bych ji zapomnel. Predpoklad je ze nebudu mit amnezii totalni :-))).

Mám uložené údaje v telefonu

ne

Ne

Ne.

Nechci se rozvest. Nejsem ani zenaty. Dekuji.

neni treba

nikam si nikdy hesla nezapisuju

Papirove smlouvy jsou v jednom sanonu, ostatni jen v hlave.

premyslim, ze nejake uskladneni poresim, viz. manzel by se nedostal ani k mym znamym na mailu napr. aby jim dal vedet ze se mi neco stalo atd.

Šifrování dtb na mém šifrováním clloudu

tyto informace nemám shromážděné na jednom místě

V KeePass - uvnitř šifrovaného souboru jsou uloženy certifikáty apod.

Viz výše

11. Představte si situaci, že vás náhle (například v důsledku úrazu) postihne ztráta paměti. Jak velké komplikace by to vám a vašim blízkým způsobilo v souvislosti s přístupem k citlivým osobním informacím?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
značné2731,4 %31,4 %  
střední2225,58 %25,58 %  
mírné1517,44 %17,44 %  
naprosté, vše mám zabezpečeno a přístup mám jen já1315,12 %15,12 %  
žádné, někdo jiný má přístup ke všem důležitým informacím910,47 %10,47 %  

Graf

12. Jste celkově spokojeni s mírou zabezpečení svých citlivých informací?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
spíše spokojen(a)4552,33 %52,33 %  
ani spokojen(a), ani nespokojen(a)1922,09 %22,09 %  
spíše nespokojen(a)1011,63 %11,63 %  
velmi spokojen(a)910,47 %10,47 %  
velmi nespokojen(a)33,49 %3,49 %  

Graf

13. Za jak pokročilého uživatele informačních technologií se pokládáte?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
pokročilý uživatel5058,14 %58,14 %  
průměrný uživatel1922,09 %22,09 %  
expert1112,79 %12,79 %  
slabší uživatel44,65 %4,65 %  
naprostý laik22,33 %2,33 %  

Graf

14. Jste žena nebo muž?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
muž5058,14 %58,14 %  
žena3641,86 %41,86 %  

Graf

15. Kolik je vám let?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
26-302427,91 %27,91 %  
36-402225,58 %25,58 %  
31-351213,95 %13,95 %  
21-251112,79 %12,79 %  
41-45910,47 %10,47 %  
16-2044,65 %4,65 %  
51-5522,33 %2,33 %  
46-5022,33 %2,33 %  

Graf

16. Je ještě něco, co byste chtěli k tématu tohoto dotazníku dodat?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Ano

Bezva dotaznik :-)

Chci vědět, co z toho bude. martinmach@atlas.cz

Je super, pokračujte s takovými dotazníky. Jen tak dál !

Jeste pred peti lety jsem mivala ve zvyku mit vse zaheslovane a chranene, mnohem vice jsem se na internetu pohybovala a zila v tom. Dusledne jsem oddelovala svoji skutecnou identitu od te internetove (falesna jmena a profily, 4 - 5 emailovych adres, dle ucelu jejich pouziti). Po narozeni ditete prisla zmena priorit, cim mene internet vyuzivam, tim mene mam pocit, ze je tam co k zneuziti (na rodicovske se nebojim, ze bych mela v bance penize na zneuziti :) ), tudiz moje ostrazitost znacne polevila. Nejspis bych to mela zmenit, ale predstava, ze se zase budu preucovat hesla me desi. Staci, ze u tech ktere nepouzivam tak casto se vzdy tak ctyri az petkrat trefuji do spravne variace.

Jsem zvědav na výsledky.

K Otazce 11. ta je osemetna, nevedel jsem co odpovedet, je to tak i tak. Ten kdo se dostane k vytisku vsech pristupu a popisu - coz by se asi me nejblizsi okoli ci dedicove dostali, problem neni. Ale na druhou stranu - s niky tyto informace aktivne nesdilim. Pristup k financim ma samozrejme podepsany i moje zena - coz je nejdulezitejsi. Zdravi PCHe!

Když tak nad tím přemýšlím, tak jsem si u 11. otázky uvědomil, že není moc fajn, když bych měl úraz a ztratil paměť... :/ :)

Mám backup u NSA

Moje heslo je: *********

mrkvicka je gay.

Napřed jsem napsal Alzheimera a pak si přečet', že další otázka je mimo jiné o něm. To znamená, že jsi mi implikoval problém, kterej mě doteď nenapad'. :-)

nee :)

Nekdy mi dela vetsi problem vzpomenout si na uziv. ucet/ prihl. jmeno nez na heslo.

Nic

Nic

Otazka 11.: Myslim, ze je rozdil v tom jake komplikace to zpusobi me, a jake mym blizkym. Takze neni uplne snadne na tuhle otazku odpovedet spravne :) Tesim se Tomasi, ze vysledky dotazniku budou nekde ke shlednuti.

Paranoia je někdy dobrá věc!

Primárně se bojím státu (nebo států) a jejich složek, nikoli zlodějů apod. V tomhle ohledu můžu pro svou bezpečnost udělat málo, protože by mě stejně zavřeli, kdybych jim heslo nedala. Chtěla bych, aby šifrování bylo mnohem rozšířenější než je, a aby úřady nestrakaly nos kam nemají.

Rad bych se na toto tema trochu poucil...seminar, skoleni?

rovněž je problém se zabezpečením citlivých informací na úřadech ( jistý Úřad rozeslal moje rodné číslo minimálně 80 dalším lidem po celé republice ) + u lékařů ( vyhozené karty pacientů kamkoliv z nejrůznějších důvodů - viz. občasné případy v médiích )

Už zas děláš novou aplikaci, nebo je to pro klienta? :-) PS: otázka 9 je trochu zavádějicí... málo lidí má podle mého všechno na hromadě

zajima me vysledek...

že se podceňuje bezpečnost mobilů, když se jedná o kompy, všichni jsou jak urvaný, ale na mobilu si dovolí stokrát víc a přitom s přesunem komunikace čím dál tím víc do mobilních zařízení je právě tam nejvyšší nárůst rizika

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u jedné otázky.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

14. Jste žena nebo muž?

  • odpověď muž:
    • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi expert na otázku 13. Za jak pokročilého uživatele informačních technologií se pokládáte?

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Máte přístup na svůj (nejčastěji využívaný) soukromý počítač chráněn (heslem, biometricky nebo jiným způsobem)?

2. Váš (nejčastěji využívaný) soukromý počítač je:

3. Má někdo z lidí z vašeho okolí přístup do vašeho (nejčastěji využívaného) soukromého počítače?

4. Máte na svém (nejčastěji využívaném) soukromém počítači širfrovaný pevný disk?

5. Máte přístup na svůj smartphone chráněný (heslem, biometricky nebo jiným způsobem)?

6. Má někdo z lidí z vašeho okolí přístup do vašeho smartphonu?

8. Stalo se vám někdy, že jste zapomněli heslo a způsobilo to nějaké nepříjemnosti?

9. Už jsme skoro na konci, teď jedna otázka o opravdu důležitých citlivých informacích (např. hesla k elektronickému bankovnictví, místa, kde všude máte uložené peníze a investice, jaké máte cennosti, kde jste pojištěni, nějaká důležitá rodinná/soukromá tajemství atd…). Který z níže uvedených výroků se na vás nejvíce hodí?

11. Představte si situaci, že vás náhle (například v důsledku úrazu) postihne ztráta paměti. Jak velké komplikace by to vám a vašim blízkým způsobilo v souvislosti s přístupem k citlivým osobním informacím?

12. Jste celkově spokojeni s mírou zabezpečení svých citlivých informací?

13. Za jak pokročilého uživatele informačních technologií se pokládáte?

14. Jste žena nebo muž?

15. Kolik je vám let?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Máte přístup na svůj (nejčastěji využívaný) soukromý počítač chráněn (heslem, biometricky nebo jiným způsobem)?

2. Váš (nejčastěji využívaný) soukromý počítač je:

3. Má někdo z lidí z vašeho okolí přístup do vašeho (nejčastěji využívaného) soukromého počítače?

4. Máte na svém (nejčastěji využívaném) soukromém počítači širfrovaný pevný disk?

5. Máte přístup na svůj smartphone chráněný (heslem, biometricky nebo jiným způsobem)?

6. Má někdo z lidí z vašeho okolí přístup do vašeho smartphonu?

8. Stalo se vám někdy, že jste zapomněli heslo a způsobilo to nějaké nepříjemnosti?

9. Už jsme skoro na konci, teď jedna otázka o opravdu důležitých citlivých informacích (např. hesla k elektronickému bankovnictví, místa, kde všude máte uložené peníze a investice, jaké máte cennosti, kde jste pojištěni, nějaká důležitá rodinná/soukromá tajemství atd…). Který z níže uvedených výroků se na vás nejvíce hodí?

11. Představte si situaci, že vás náhle (například v důsledku úrazu) postihne ztráta paměti. Jak velké komplikace by to vám a vašim blízkým způsobilo v souvislosti s přístupem k citlivým osobním informacím?

12. Jste celkově spokojeni s mírou zabezpečení svých citlivých informací?

13. Za jak pokročilého uživatele informačních technologií se pokládáte?

14. Jste žena nebo muž?

15. Kolik je vám let?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Mrkvička, T.Bezpečnost citlivých osobních informací (výsledky průzkumu), 2014. Dostupné online na https://bezpecnost-citlivych-osobnic.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.