Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Členství Turecka v Evropské unii

Členství Turecka v Evropské unii

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Veronika Vopelková
Šetření:01. 05. 2010 - 08. 05. 2010
Počet respondentů:40
Počet otázek (max/průměr):2 / 1.95
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:50,6 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.03:14
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den.

Má seminární práce se zabývá tureckou národní identitou z perpektivy samotných Turků a zároveň evropských občanů. Píši o  tureckém národním cítění, vnímání a chování, o jejich kultuře (hodnotách, normách a idejích).

Spolu s tím mě zajímájí postoje a přesvědčení (o tomto národu) obyvatel  "západních" zemí.

V práci  zohledňuji více veřejná mínění než politická ustanovení.

Jak se samotní Turci staví ke vstupu do evropského společenství a nakolik obyvatelé EU toto přičlenění podporují.

Po mnoha statistických údajích chci dát přednost vlastnímu vyjádření, odůvodnění Vaší volby. Zajímá mě, co Vás na této otázce trápí či naopak z čeho strach nemáte.

Předem děkuji za Vaši otevřenou odpověď, popř.zamyšlení. Výsledek dotazníku bude zveřejněn na těchto stránkách. Kdyby Vás zajímala má práce, stačí kontaktovat..

Odpovědi respondentů

1. Souhlasíte s členstvím Turecka v Evropské unii?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano”, „nevím” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne2153,85 %52,5 %  
ano923,08 %22,5 %  
nevím923,08 %22,5 %  

Graf

2. Odůvodněte své rozhodnutí.

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

Nejsem dostatečně seznámena s problematikou, abych mohla odpovědět jinak. Promiň, ale snad i tahle odpověď ti v rámci statistiky k něčemu bude - jací jsou někteří Češi ignoranti v rámci politického dění :( :)

Budou pod kontrolou

Členství Turecka v EU může dlouhodobě pomoci kulturnímu a ekonomickému sblížení těchto dvou subjektů.

Doposud jsem se o téma vstupu Turecka do EU nezajímal, tudíž na to nemám vyhraněný názor.

Ekonomické propojení s EU (s tím související kulturní výměna) společně se členstvím v NATO vzdaluje Turecko od možného spojenectví s militatntním islamismem, naopak Turecko by pak mohlo sehrát roli prostředníka při odstraňování stávajících problémů mezi islámem a západem. Tato zřejmá výhoda převažuje nad obavami z ekonomické migrace či rozpory z historie. Odmítnutí jeho členství v EU nahrává opačné situaci...

EU by už neměla přibírat další členy a Turecko je navíc země velkých náboženských rozporů a ekonomicky není vyzrálé.

Geograficky, historicky, názorově, stylem života a vůbec ničím nepatří do Evropy.

Hranice s neklidnými státy, Muslimští radikálové

iná kultúra, zvyky, pravdepodobne veľký príval prisťahovalcov z Turecka po vstupe do Eu

Je to pro Evropu strategicky výhodná země, na hranici mezi Evropou a Blízkým východem, mohla by být naším cenným spojencem. Odmítnutí by naopak mohlo mít negativní důsledky (Turecko by se mohlo přidat na stranu muslimských států). Ovšem cesta ke členství určitě nebude rychlá a jednoduchá (kulturní i ekonomické rozdíly, bezpečnost - hranice EU by se posunuly k "nebezpečným" zemím).

je to tak lepsi. ochrana pred moznym vojenskym pucem, dalsi zlepsovani zivotni urovne, lidskych prav, ekonomiky. proti tomu je mj. kulturni skok (a sok) v zavadeni norem, na ktery zatim asi jeste nejsou pripraveni (neEU hygienickyma podminkama v jidelnach pocinaje a vztahem ke zviratum konce)... :)

Jeho část leží na kontinentu Evropa, což je už podle názvu jedno z kritérií pro přijetí. Turecko má zájem o vstup do EU a jeho členství v EU by Evropě pomohlo mít lepší přehled nad děním a aktuální situací v Turecku, EU by navíc mohla do chodu tohoto mísně kontroverzního státu zasahovat.

Jejich mentalita a náboženství je výrazně jiná než zbytku

Kulturně jde spíše o asijský stát, kvůli nepřiznané genocidě Arménů, islám....

myslim že se berou jako součást Evropy, a možnost by měl dostat každej kdo chce

Není to Evropa.

Není to evropská země, lidé tam mají jinou mentalitu (rozhodně ne evropskou), jedná se o politicky nebezpečné území a EU má svých problémů dost na to, aby si přidávala další.

Není v Evropě.

NEVÍM

nevim

o problematice neznám žádná rozhodující fakta, pokud je turecko spoluprace schopne a nabízí hospodářsky prospěšný vztah, proč ne.

o Turecko se moc nezajímám... nevím jestli by to mělo pozitiva bo negativa.. takže ti s tím bohužel asi moc nepomůžu :( ;)

Obávám se, že neznám natolik dobře dobře ani politické, ani společenské poměry v Turecku, abych mohla zhodnotit, zda by jeho členství v EU bylo přínosné, či nikoliv.

odlišná mentalita

Po nynějších zkušenostech s Řeckem si myslím, že by to nebyla zrovna ta nejlepší volba..

proč ne?

Současné hospodářské problémy Řecka a reakce Řeků na evropskou "pomoc",ohrožují Unii a pro budoucnost bude vstup dalších kandidátů určitě omezen,pozastaven(a o Turecku a dalším vývoji Evropy a světa vím tak málo,že se neodvažuji hlasovat,zasahovat,rozhodovat o tak důležitých věcech)

Turci (jako národ, ne jako území) nestaví na křesťanských základech, nýbrž na islámských, což je poměrně velká odlišnost.

Turci jako národ mají úplně jinou mentalitu než evropské národy,a to se odráží v jejich nevůli přijímat cokoli evropského (nebo severoamerického). Bohužel to platí i o mladé generaci, která se v leckterých jiných státech světa (např. i afrických - Nigérie) ztotožňuje s moderní evropskou kulturou a přijímá ji (i když jen částečně) za svou. Turci jsou pyšní, silně nacionalističtí. Z druhé strany - dynamika rozšiřování EU v posledních letech silně rostě - podle mého názoru nyní převládá touha po kvantitě na úkor kvality. Za 40 let přijala Unie méně členů než za posledních 10 let.

turci jsou stále jeste "zvířata" EU by s nima mohla mít problémy, navic většina území je zaostalá, vadí mi náboženství turků

Turecko do Evropy nepatří kulturně.

Turecko geograficky ani kulturně není v Evropě, tak nevidím důvod, proč by tam mělo být politicky...

Turecko je velmi perspektivní země, která by do EU přinesla jinou mentalitu. Někteří lidé se bojí, že je Turecko muslimské, ale není tomu tak. Po Atatürkovi se Turecko stalo moderní zemí, které má co nabídnout okolnímu světu.

Turecko není historicko kulturně součástí Evropy a není na to připraveno ani ekonomicky. Lze uvažovat o evropská část Turecka a pobřežních oblastech zasažených rozmáhajícím se turistickým ruchem, ale co většina obyvatelstva žijícího ve vnitrozemí? Pro Turka kdesi na Íránské hranici je nějaká Evropa vzdálená asi jako Měsíc a sotva ho bude zajímat a ovlivňovat, co se děje v Bruselu.

Většina území mimo Evropu, další pronikání islámu do křesťanských zemí

vice naklonění do azie než do civilizované Evropy

za ten kousek Evropy si to nezaslouží. 95% náboženství je Islám,který patří do Ázie

Za turecké Hvězdné války

znamená to, že by pak do EU mohlo vstoupit i Rusko?

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Tento dotazník byl vyhodnocen jako nevhodný pro úlohu DZD (s největší pravdědpodobností jej zodpovědělo příliš málo respondentů).

Citace

Vopelková, V.Členství Turecka v Evropské unii (výsledky průzkumu), 2010. Dostupné online na https://clenstvi-turecka-v-evropske-unii.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.