Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Čtení Škvoreckého Zbabělců

Čtení Škvoreckého Zbabělců

Průzkum průměrné mzdy / příjmu v různých oborech
Zúčastněte se zcela ANONYMNÍHO průzkumu ohledně výše mzdy. Ovlivňuje ji pohlaví, věk, nebo třeba vzdělání?

(veřejné výsledky 18. prosince)

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Iveta Mlejnská
Šetření:29. 01. 2011 - 03. 02. 2011
Počet respondentů:13
Počet otázek (max/průměr):5 / 4.69
Použité ochrany:unikátní IP
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:31,8 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.13:31
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

 Zdravím všechny, kdo četli Zbabělce,

v rámci seminární práce dělám o této knize průzkum a žádám vás o pomoc formou vyplnění krátkého dotazníku. Nejde o to, že už si nepamatujete děj, že už jste to četli dávno nebo že nejste literární vědec...zajímá mě pouze, jak se vám kniha líbila.

Pokud nebudete umět odpovědět na některou z otázek, nevadí. Uvítám jakýkoliv postřeh, který vás v souvislosti s knihou napadne.

Abyste si knihu připomněli, přikládám krátké shrnutí:

Zbabělci vyšli na konci padesátých let, v době, kdy literatuře vládla komunistická propaganda. Kniha popisovala pohled dvacetiletého Dannyho Smiřického na osvobozování Československa. Byl to pohled značně subjektivní, cynický a upřímný, což ve společnosti vyvolalo skandál. Danny se účastní odboje v rodném Kostelci, ale větší motivací než obrana vlasti mu je Irena, dívka, kterou tajně miluje, a která ho nechce.

Danny popisuje podrobně úplně všechno, co se mu během osmi dní revoluce stalo. Když kniha končí, má Danny sice radost, že je po všem, ale také cítí nostalgii po mládí a po životě za protektorátu, protože nový začátek pro něj znamená úplně nový život.

 

Odpovědi respondentů

1. Zhodnoťte, prosím, jak se vám kniha líbila.

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

celkem ušla

dobré

Kniha je čtivá, strhující, jako ostatně i další Škvoreckého díla. Zajímavá je vyprávěcí situace - hlavní hrdina se snaží nastavit zrcadlo lidem ve svém okolí (ironicky nahlíží jejich chování za protektorátu) - zároveň však sám z tohoto svého okolí nijak nevyčnívá, do tohoto prostředí patří a chce patřit. Jeho touha žít jinak, jinde zůstává jen v rovině plánů (odchod do Prahy). Nejednoznačné je také "hrdinství" hlavního hrdiny.

Kniha nepatří k mým nejoblíbenějším, ale něčím mě jaksi táhne. Hrdina se mi nelíbí, ale spíš ze subjektivního hlediska. Baví mě ale autentičnost prostředí - lidské situace, atmosféra, jazyk autora.

Kniha se mi líbila, protože mám ráda literární jazyk autora, jeho sklon k mírné satiře a cynismu, líbí se mi, že o vážných věcech dokáže psát lehce, s nadhledem, aniž by je bagatelizoval nebo podceňoval, současně čtenáře neobtěžuje agitačními pasážemi , na rozdíl od jiných, kteří podobné téma zpracovávali.

líbila se mi velmi, především způsob vyprávění (specifický styl mladého dospívajícího kluka, často velmi vtipný)

Líbila se mi ví, než bych čekala.

Naprosto jedinečná, zábavná, skvěle napsaná. Vzhledem k době, kdy byla napsaná a kdy vyšla - konečně se začalo svítat české literatuře na lepší časy.

Obsah knihy mne zaujal a celkově mohu říci, že se mi kniha líbila stejně jako její převedení do formátu e- books.

Považuju ji za jednu z nejlepších děl české literatury.

Velice, bavila jsem se u ní. Je psána čtivě, takže nepřicházelo v úvahu ani na moment se nudit.

Velice. Hlavně originální jazyk vypravěče a tělesné poznávání světa (říznuté tu a tam nějakým tím ideálem, který je pak nahlížen zcela nově, neotřele)

Velmi se mi líbila. Jedno z nejlepších děl v české literatuře vůbec.

2. Byl vám sympatický hlavní hrdina? Zdůvodněte, prosím, odpověď

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

ani ne

Ano i ne. Byl mi sympatický ve chvíli, kdy "mluvil" sám se sebou a uvažoval přirozeně o tom, co a proč dělá. Přizná, že se chce vytáhnout před dívkou, která se mu líbí, že mu dělá dobře, když se může chlubit tím, že se účastní odboje, i když je to spíš jen naoko. Sám sobě se může svěřit, že je machýrek, který nemá přiliš zkušenosti a chce vypadat dospěle, mít hezkou přítelkyni a cítit, že je to "dobré". Z pohledu naivního čtenáře ale musím říct, že bych ve skutečném světě takového kamaráda nechtěla. Nemám ráda, když někdo dělá ze sebe co není a právě jen sobě přizná, že je vlastně někdo jiný.

Ano, byl mi sympatický svým antihrdinstvím, svou citovou rozkolísaností, svými marnými touhami.

Ano, byl. Prokázal ostrovtip a skvělý pozorovací talent.

Ano, Dany je mi hodně sympatický. Na nic si nehraje, je svůj. Líbí se mi jeho osobitost, vnitřní monology, myslím, že chápu jeho přístup k životu. Tak trochu jsem vždycky záviděla každé jeho lásce ( to je řečeno s mírnou nadsázkou samozřejmě:-)

Byl mi sympatický. Nejspíš tím, jak bere okolní realitu s humorem.

bylo to sice takové "tele" :), ale sympatický mi byl, byl takový mladicky upřímný a přímý, naivní, s dobrým srdcem..

Hlavní hrdina mi byl blízký svým věkem. Nepovažuji ho za názorný příklad moderního pozitivního hrdinství, leč musím připustit. že ve mne nevzbuzoval ani výrazné antipatie.

Jak se to vezme - potkat takového kluka (já jako holka), tak bych ho rozhodně nebrala. Neví co chce, furt lítá mezi těma holkama...

Spíš bych řekla, že mám pro Dannyho pochopení. Škvorecký dovedl fantasticky vystihnout Dannyho myšlenkové pochody.

Spíše ano. Líbila se mi jeho otevřenost, upřímnost, se kterou vypráví (samozřejmě chápu, že to je vyprávěcí strategie - ale funkční!)

Zčásti. Přišel mi příliš povrchní, i když chápu, že to patřilo k charakterizaci hrdiny.

3. Vzpomenete si na něco, co vás v knize šokovalo/překvapilo? Byl na vás román vulgární nebo příliš naturalistický?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Dannyho naturalistické líčení určitých situací mne nijak nešokovalo ani mi žádná konkrétní pasáž nepřišla příliš vulgární.

Ke druhé otázce - asi jde o to si zvyknout na autorův styl. Když čte člověk několikátou knihu od Škvoreckého, na ledacos už je zvyklý.

Moc se mi líbila ta část, kdy Dannyho vedou Němci společně s místním holičem do gymnázia a opět jeho myšlenkové pochody. Excelentní!

Nemůžu říct, že by mě kniha něčím šokovala nebo překvapila. Prostě Škvorecký....to už je, alespoň z hlediska použitého jazyka vyprávění "více šokující" Příběh inženýra lidských duší....

Nevzpomenu. Nepřišel mi ani vulgární ani naturalistický.

Nic mě nešokovalo ani nepřekvapilo.

Nic mě nešokovalo. V dnešní době nevnímáme způsob mluvy postav ze Zbabělců jako šokující. Myslím tím hovorovost. Dokážu si ale představit, že ve své době šokoval.

příliš naturalistický

přiznám se, že na to si moc nepamatuju, ale určitě pro mě vulgární , ani příliš naturalisticý nebyl, autentičnost se mi líbila

Šokovalo mě, když jsem četla dobovou recepci románu -> šokovalo mě, jak moc to některé lidi šokovalo. Vulgární je úplně přesně akorát.

Šokovalo nebo překvapilo? To asi ne, alespoň si na nic podobného nevzpomínám. Nepovažuji román ani za vulgární ani za naturalistický.

4. Myslíte si, že způsob, jakým Danny popisuje Sověty a komunisty mohl někoho v 50.letech pobouřit? Proč? Vadí vám, že Danny vstoupil do odboje kvůli holce?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

Asi pobouřit mohl, ale bohužel v době, kdy jsem román četla, jsem toho o historii této doby moc nevěděla a historickou rovinu románu jsem moc nevnímala (a tedy si to ani napamatuju). / Nevadí, naopak je to vtipné a pochopitelné. :)

jo, docela mě to štvalo a bylo to divné

Možná mohl, ale to je jeho problém. Mě rozhodně nepobuřuje:-) Ne, takový je přece život... Každý z nás děláme spoustu věcí z důvodů či příčin, které jsou zdánlivě absurdní. Není důležité , proč tam vstoupil. Líbí se mi, že autor své hrdiny neidealizuje.

Myslím, že pobouřit mohl. Obzvlášť v záplavě tehdejší budovatelské literatuře se objevil někdo, kdo to neviděl až tak oslavně. Je to pro ně příliš realistické. Zdá se mi, že Dannyho vstup do odboje docela sedí k celkovému znázornění postavy.

Nejenom že mohl pobouřit, ale skutečně pobouřil. První kritiky Zbabělců byly velmi negativní, neboť to odporovalo dobové oficiální představě o osvoboditelích a osvobození. Mně to nevadí.

nevadí

Určitě ano, hlavně ty, kteří nedovolili knihu vydat. V roce 1958, kdy román poprvé vyšel, byla už úplně jiná situace než o 10 let dřív. Nevadí, i proto není dílo "černobílé".

Určitě musel pobouřit - relativizoval v tehdejší době prosazovaný pohled na (komunistický) odboj, zmínil téma msty na Němcích, tematizoval zbabělost-opožděné hrdinství většinového obyvatelstva. Ke druhé otázce - Škvorecký chce asi upozornit na to, že hrdinské činy můžou mít nehrdinské pohnutky - otázka je, zda brát tyto pohnutky v potaz při hodnocení těchto činů (Lze je vždy zjistit? Je důležité je vůbec znát?)

V 50. letech převládala asi jiná představa o tom, kdo je hrdina a jak by měl vypadat. Rozhodně by měl být víc uvědomělý, zapálený pro zájmy své země a obětovat se pro ně i za cenu vlastního strádání. Danny se odbojových akcí účastní z naprosto povrchních a naivních důvodů. Protože se zdá, že už je vše na dobré cestě, zapojí se, protože se mu vlastně nemůže moc stát. Cítí se hrdý, protože ho ostatní vidí jít po ulici se zbraní. Když se ocitne najednou tváří v tvář vypjatější situaci, tak se chová jako zbabělec. Na druhou stranu, ze svého dnešního pohledu musím říct, že je určitě dobře, že vůbec někdo se chce odboje účastnit, ať už z jakýchkoli důvodů. V historii a v knihách jsme svědky něčeho podobného neustále dokola. V přelomových situacích se lidé ocitli na správné straně často úplně náhodou nebo z naprosto nevznešených důvodů. Např. kvůli holce.

V těch 50. letech snad ani nebyl problém kvůli tomu, jak Danny (a ostatní) popisují Sověty, spíš jejich osobní, laxní postoj k válce, kterou vnímají přesně tak, jak je jim přirozené - nikoliv v její fatalitě, ale v tom, jak se dotýká jejich životů. Může se to zdát povrchní a sobecké, ale popravdě, kdo v tomhle věku myslí na blaho lidstva? Mě osobně rozhodně nevadí, že Dany vstoupil do odboje proti holce - každý měl své důvody, někdo chtěl bojovat v lesích, jiný střílet nácky, někdo chtěl zachránit svět. Nevím, proč by Danyho důvod měl být zmenšen jen proto, že se neshoduje s tím mým. ;)

Viz výš - mohl. Třeba deheroizací českýách "hrdinů", vulgaritou, významovou nejednoznačností a neschematičností, popisem sovětských vojáků jakožto zlodějů a syfilitiků (pokud se dobře pamatuju)

Z pohledu mladého člověka si myslím, že jsou do jisté míry pochopitelné určité rysy a důvody Dannyho chování. Mne osobně Dannyho popis komunistů a Sovětu nepobouřil, ale domnívám se, že v kontextu 50. let mohl vyvolat jistou nevoli.

Způsob popisu komunistů mohl určitě pobouřit. Danny naprosto střízlivě odhaluje stupidnost chování některých z nich a nebojí se to říct nahlas. Navíc se Danny jasně stylizuje do jeho amerických idolů, což se nejspíš v 50. letech také nemuselo líbit. To, že Danny vstoupil do odboje kvůli holce, mi nevadí. Patří to tak nějak k jeho způsobu přístupu k životu. Nenechá se přeci zabít jen tak, za vlast, což je pro jeho bezprostřední život věc nepředstavitelná. Když už něco vykonat, tak ať z toho také něco má pro svůj život, který každý den žije. A obdiv holky je pro něj v jeho životním období mnohem důležitější a bližší než boj za něco, co mu tak přitažlivé nepřipadá.

5. Proč je podle vás kniha stále čtena?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Je nadčasová ve svém epistemologickém náhledu; čtivě a originálně napsaná.

je zajímavá

Myslím, že kvůli reálnému popisu posledních 5 dnů války a kvůli zcela normálnímu, nehrdinskému hlavnímu hrdinovi.

Nevím, jaká generace dnes knihu čte. Pro starší generace to může působit nostalgicky, je to kniha známého autora, jehož dílo je zpřistupněno i filmově. Myslím, že si lidé rádi zavzpomínají na něco, co dneska už není, na politickou situaci, která byla jiná než dnes a na nádech revolty v podobě drzého mládí, jazzu, odboje apod. Hodně lidí střední a starší generace mě stále upozorňuje, že dřív to bylo jiné a dnes už o tom nic nevíme. Ztráta respektu, úcty a hodnot v dnešní době vůči minulosti může být také důvodem, proč se k této knize dodnes vrací.

Protože je dobře napsaná a čtenáři se z ní mohou i něco dozvědět. Také proto, že ve své době vzbudila takový rozruch, takže čtenář by rád věděl čím.

Protože je velmi, ale opravdu velmi dobře napsaná.

Protože jednak staví na nadčasových lidských problémech, jednak podává velmi atraktivní formou výpověď o významné dějinné události.

Protože téma této nedávné historie je stále aktuální a především proto, že kniha je velmi čtivá.

Snad kvůli humoru a nadhledu, kterým dokáže poutavě vyprávět o tehdejší době. Zároveň obsahuje i hořkost. Tato kombinace, myslím, čtenáře přitahuje.

Starší generaci má hodně co říct, je to o jejich mládí... Mladší může lákat, protože nenásilnou formou nabízí beletristický pohled do doby, o které se stále ve školách hodně učí... Dany je určitě sympaťák i pro dnešní holky, aspoň pro některé.... Jazykové typy může podobně jako mě kniha oslovit jazykem díla.

Viz první odpověď. Myslím, že dokáže čtenáře strhnout, že je dobře napsaná (kompozice - rozvržení vyprávění do několika dnů; jazyk - využití hovorové vrstvy češtiny) a hlavně že je napínavá.

Z mé zkušenosti mohu říci, že na úrovní střední školy, kde většinou není tolik času a protoru pro studium literatury, je Škvoreckého kniha Zbabělci je považována za určitý znalostní základ, leč během patnácti minut, ve kterých většina středoškolských studentů prokazuje své znalosti českého jazyka, lze autora a dílo představit jen zběžně. Na úrovni vysoké školy je znalost tohoto díla nutnou podmínkou pro splnění atestací a její hlubší znalost se poté předpokládá při skládání závěrečných státních zkoušek. Osobně jsem se nesetkala se mnoha lidmi, kteří by si tuto knihu vzali s sebou na dovolenou k moři, neboť k její četbě je potřeba asi jiných podmínek. Namluvení celé knihy proto považuji za společnosti prospěšný marketingový tah, neboť knihu si můžete poslechnou při běžných činnostech a jelikož se jedná o audio záznám, tak je knihu možno distribuovat i k nevidomým spoluobčanům. O tom, že se jedná o dílo estetické hodnoty jistě svědčí i mnohé literární studie z per významných osobností.

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Nebyly nalezeny žádné vhodné segmentační otázky.

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Tento dotazník byl vyhodnocen jako nevhodný pro úlohu DZD (s největší pravdědpodobností jej zodpovědělo příliš málo respondentů).

Zdroje respondentů

Níže uvedený seznam obsahuje odkazy na nejvýznamnější stránky, ze kterých přišli respondenti (dle refereru):

Z bezpečnostních důvodů nejsou zobrazeny kompletní adresy, ze kterých uživatelé přišli, ani minoritní zdroje respondentů. V případě následování odkazu z outlooku, icq nebo použití firewallu obvykle není možné zdroj zjistit. Jedná se o statistiku návštěvnosti dotazníku, nikoli jeho úspěšného odeslání (z různých zdrojů mohla být úspěšnost vyplnění dotazníku různá). Údaje tedy mohou sloužit pouze pro velmi hrubou orientaci.

Citace

Mlejnská, I.Čtení Škvoreckého Zbabělců (výsledky průzkumu), 2011. Dostupné online na https://cteni-skvoreckeho-zbabelcu.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.