Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Finanční vzdělávání

Finanční vzdělávání

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Michaela Červená
Šetření:08. 04. 2013 - 20. 04. 2013
Počet respondentů:162
Počet otázek (max/průměr):20 / 15.83
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:po jedné otázce
Návratnost dotazníků:78 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.03:57
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den,

jsem studentka třetího ročníku na VŠE v Praze a ráda bych Vás požádala o vyplnění dotazníku na téma finanční vzdělávání. Cílovou skupinou jsou občané ve věku 18+. Výsledky dotazníku použiji ve své bakalářské práci. 

Odpovědi respondentů

1. Myslíte si, že tématu financí rozumíte?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Spíše ano8653,09 %53,09 %  
Spíše ne5232,1 %32,1 %  
Rozhodně ano148,64 %8,64 %  
vůbec ne106,17 %6,17 %  

Graf

2. Věděl/a byste, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní platební kartou?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 3, Neotázka č. 4, Bez odpovědiotázka č. 4].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano13180,86 %80,86 %  
Ne2515,43 %15,43 %  
Bez odpovědi63,7 %3,7 %  

Graf

3. Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

Debetna karta je platobná karta pevne viazaná na bankový účet, ktorou možno čerpať prostriedky do výšky ajjpovoleného záporného zostatku na bankovom účte. Kreditná karta je opak debetnej karty. Je to platobná karta s prideleným kreditom poskytnutým bankou alebo inou úverovou spoločnosťou, možným na prečerpanie.

0 -

debet- možnost mínusu na účtu kr, karta= půjčka

debetná je karta ba bežnom účte, ktorou simíňam svoje peniaze. kreditná karta je ako pôžička. banka mi požičiava za určitých podmienok. Myslím, že dokonca nejaký čas tam niesú peniaze úročené, ak sa splatia v termíne.

debetní je jako půjčka takže jdu na kartě do mínusu a kreditní normální platební karta

debetní - běžnější, čerpám vlastní peníze, př. výběr peněz; kreditní - půjčuji si peníze, př. platba v obchodě

Debetní - čerpám své peníze, kreditní - čerpám peníze od banky

debetní - jako platební, mám tam své peníze co mi přijdou. kreditní - půjčené peníze od banky, čerpám s úroky

Debetní - maximální čerpání do hodnoty sumy na příslušném bankovním účtu, kreditní je forma spotřebitelského úvěru, kde čerpání je úročeno.

debetní - může se čerpat do mínusu, Kreditní ne.

Debetní - na účtě pouze do nuly, Kreditní - do mínusu

Debetní - platím svými penězi, kreditní - kupuji na dluh, poté splatím

debetní - platíme ze svého účtu kreditní - peníze si půjčujeme

debetní - utrácím vlastní peníze kreditní - urtácím peníze banky a banka věří, že jí je vrátím

Debetní - výběr z účtu, kreditní - půjčka od banky

Debetní - zůstatek na účtu, z kterého se čerpá Kreditní - lze platit neomezeně bez zůstatku, vyúčtování proběhne později

debetní = běžná kreditní = na dluh, můžeme vybírat do mínusu

Debetní = lze čerpat pouze vlatní prostředky na svém účtu Kreditní = čerpají se prostředky půjčené bankou do výše úvěrového limitu z účtu banky

debetni = moje penize, kreditni = pouzivam cizi penize

Debetní čerpá z účtu, zatímco kreditní poskytuje půjčku.

debetní jde do mínusu kreditní do plusu

debetní jde do mínusu

debetni je bezna karta a kreditni je uverova

Debetní je běžná k mému účtu, kreditní je "na úvěr" od banky, trochu něco jako kontokorent nebo překlenovák

debetni je k beznemu uctu, kreditni k uverovemu uctu.

debetní je že snad můžu čerpat rovnou z účtu, a kreditní, že tam mám povolený limit ?

Debetní karta - čerpám vlastní peníze, kreditní karta - půjčuji si peníze od banky.

Debetní karta - je povolen debet, který je omezen (čerpání tzv. do minusu). Kreditní karta - můžu čerpat kolik chci, a měsíčně mi chodí vyúčtování, které musím uhradit.

debetní karta - mohu vstupovat do debetu, čili do mínusu kreditní karta - mohu čerpat pouze ze mnou vloženého vkladu

Debetní karta bere peníze z běžného účtu, kreditní karta vytváří dluh u banky, který je pak třeba vyrovnat.

debetní karta by měla být ta, ze které si půjčujeme peníze z banky a kreditní karta, to je karta naše osobní, na které nám chodí např. výplaty

Debetni karta cerpa nase vlastni penize. Kreditni cerpa penize banky (pujcka)

Debetní karta je k běžnému účtu (pokud tam máte povolený debet/přečerpání), kreditní karta je zvlášť, jde vlastně o úvěrovou kartu.

debetní karta je karta k běžnému účtu, kreditní karta umožňuje si půjčit peníze od banky

debetní karta je karta na které mám uložené své peníze se kterými mohu manipulovat. Kreditní karta je taková, kterou mi většinou nabícne banka - mohu disponovat s nějakým fonančním obnosem - jakoby do mínusu :)

Debetní karta je karta platební, kdy se strhává z účtu klienta daná částka (pro provedení transakce musí být na účtě dostatek peněz). Kreditní karta funguje na principu půjčky a klient poté bance musí do určité doby doby peníze vrátit (tuším, že do určitého dne bez úroku, poté za každý den půjčky naskakuje úrok z půjčené částky)

Debetní karta je karta pomocí které čerpáte své vlastní prostředky. Při používání kreditní karty čerpáte finanční prostředky banky, s tím, že následně musíte tyto vyčerpané prostředky splatit.

Debetní karta je karta přidělená k bankovnímu účtu vedeného v bance. Touto kartou mohu platit pouze do částky, která je aktuálně na účtu. S kreditní kartou mohu platit i do záporného zůstatku na účtu (půjčka od banky). Tato půjčka je následně úročena.

Debetní karta je karta, díky které mám přístup ke svému bankovnímu účtu, mohu vybírat z bankomatu a disponuji svými vlastními peněžními prostředky. Kreditní karta slouží jako "úvěr", kdy banka "nabije" kartu určitou částkou, já mohu s kartou kdykoliv zaplatit, ale musím bance zpětně tuto částku vrátit.

Debetní karta je platební karta a s touto kartou může majitel provádět platební operace jako je výběr peněz v hotovosti, bezhotovostní platby na internetu a maloobchodní síti. Pouze v případě, že v daný okamžik je na účtu dostatek peněz. Kreditní karta je druh platební karty, která nabízí možnost čerpat peněžní prostředky na principu úvěru, následně je splácet, ale zároveň znovu čerpat.Čerpání je možné do určité částky, který není možné přesáhnout

debetní karta je platební karta k osobnímu účtu krytá vlastními finančními prostředky kreditní karta je úvěrová platební karta

Debetní karta je platební karta přímo spojená s bankovním účtem majitele, která umožňuje provádět finanční operace (výběr peněz v hotovosti, bezhotovostní platby v maloobchodní síti nebo na internetu atd.), pokud je na účtu, ke kterému byla karta vydána, dostatek peněz. K zúčtování dochází většinou ihned po provedené transakci (on-line), nebo v rozmezí několika dnů (off-line), přičemž banka částku odečte přímo z účtu klienta. Kreditní karta je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem, tedy úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Někdy se jako kreditní označuje i příbuzná charge karta, u níž je úvěr nutno splatit celý do určité lhůty, a občas se jako „kreditní“ nepřesně označují vůbec všechny bankovní platební karty bez ohledu na jejich systém.

debetní karta je platební, kreditní karta je úvěrová

Debetní karta je přímo spojená s bankovním účtem a umožňuje v případě potřeby dočasně vybrat více než je aktuální zůstatek účtu (tzv. "jít do mínusu"), kdežto kreditní karta (obvykle s určitým limitem) s účtem spojená není, platí se s ní a po určitém období přijde vyúčtování, které je potřeba uhradit do stanovené doby. Jinak poté nabíhají úroky.

debetní karta je půjčka kreditní je platební k účtu

debetní karta je vázaná k bankovnímu účtu, kreditní karta má navíc předschválený úvěr

Debetní karta povoluje čerpat finance tzv. do mínusu, kreditní karta poskytuje finance formou půjčky, není na rozdíl od debetní karty spjatá s běžným bankovním účtem

Debetní karta se vydává k běžnému účtu, kreditní karta (v CZ) je vystavována k účtu kreditní karty:) Rozdíl je v čerpání peněz na účtech, debetní karta využívá dostupných prostředků (nebo povoleného debetu), zatímco kreditní karta prostředky až do výše čerpatelného rámce daného smlouvou - zjednodušeně řečeno jedná se o typ úvěru, který je pro určitý počet dní bezúročný.

debetní karta slouží k čerpání vlastních prostředků uložených v bance; kreditní karta slouží k čerpání cizích prostředků na dluh;

Debetní karta slouží k placení, výběru hotovosti a platbě přes internet a může být čerpána do mínusu(určitý strop). Kreditní karta je spojená s určitým úvěrem.

debetní karta-moje peníze na účtě kreditní- úvěrová karta

debetni karte - vyuzivam vlastni penize, co mam na ucte kreditni - disponuju penezma od banky

Debetní kartou čerpám své prostředky, kreditní kartou si půjčuji.

debetní kartou lze čerpat pouze do výše kladného zůstatku na účtu / kreditní karta čerpá bankou poskytnutý úvěrový limit

Debetní kartou můžeme platit dokuď na učtě máme peníze. U kreditní můžeme jít i do mínusu. Většinou používám debitní kartu, i když jim říkáme kreditka.

Debetní kartou platím ze svého účtu, kreditní kartou si neru úvěr u banky (je to dluh).

debetní mi půjčí prachy na dluh za úrok :) Kreditní mi dá jen moje prachy které jsem tam vložil :)

Debetní používá poníze z mého účtu, u kreditní jsou to peníze banky, které se pak musí splatit.

debetni se da precerpat

debetní umožnuje čerpat do minusu, kredití ne

debetní- čerpání do mínusu

debetní- čerpání z vlastních zdroju,z vlastního účtu kreditní- čeepání z cizích zdroju, z kreditu od banky

debetní- moje hotovost na účtu kreditní- úvěr

debetní-bez peněz kreditní- leží na ní peníze

debetní-čerpám peníze, které nejsou moje kreditní-to je můj vklad

debetní-čerpáme ze svých prostředků a kreditní znamená, že si to půjčujeme od banky a musíme to vrátit do bezúročnýho období jinak jsou velké úroky

debetní-čerpání do mínusu kreditní-se zůstatkem financí pro čerpání

debetní-do mínusu kreditní- v plusu

debetní-může jít i do mínusu kreditní- musím být v plusu

debetní-můžu jít do mínusu kreditní-mám peníze na účtu

debetní-platební, kreditní-úvěrová

debetni-to co mam kreditni-pucuju si

debetní-účet kreditní-úvěr

debetní-vázána na konkrétní účet kreditní možnost přečerpat-úvěr

debetní, můžu max do 0 kreditní můžu do mínusu

debetní: bez úvěrového rámce, na výběry z bankomatů kreditní: s úvěrovým rámcem

debetní=čerpám z účtu svoje peníze kreditní=mám možnost utrácet cizí peníze např. banky ( je to forma úvěru )

debit mínus, kredit plus

Debitní karta slouží k čerpání na dluh

debitní-můžu vybírat bez omezení a jít do mínusu u kreditní ne

degbetní=čerpám z vlastních peněz, kreditní=čerpám z peněz banky

Jedna penize pujčuje, druha vydava jen vlastni

kredit-výběr

kreditní - možnost využít prostředků (jít do minusu) banky debetní - využívám jen částk momentálně disponibilní na účtu

kreditní je embosovanaá

kreditní je s možností jít do mínusu (půjčit si peníze banky) debetní je karta, na kterou vložím peníze a ty pak čerpám (obě služby můžou být na jedné kartě)

kreditní karta - můžu používat pouze finance, které na účtě fyzicky mám debetní - můžu jít do mínusu až do výše debetního maxima

Kreditní karta je karta úvěrová, jedná se tedy o úvěrový produkt. K zaplacení není nutné mít dané prostředky na účtu, po určité době je ale musí vlastník karty vrátit/splatit. Debetní karta zaručuje přístup pouze k těm penězům, které jsou na účtu, není tudíž možné zaplatit více, pokud danou částku nekryje účet (pokud ale zároveň nemá účet povolené nadlimitní čerpání apod.).

Kreditní karta je možnost čerpání sjednané částky na kartě do mínusu. - Debetní karta je karta, která je součástí spořícího, běžného účtu, kde jsou naše finance, je tu i možnost čerpání částky do mínusu, kterou sjednáme v naší bance,

Kreditní karta mi dovolí čerpat peníze, které na účtu nemám, a pak mě za to banka pěkně vytrestá vysokým úrokem na tom dluhu.

Kreditní karta umožňuje jít do mínusu resp. přejít do úvěru v rámci smlouvy uzavřené s poskytovatelem služby. Debetní karta toto neumožňuje, skrze ní pouze disponuji pouze s vlastními prostředky.

kreditní kartou disponujeme s penězi naší banky

Kreditní kartu můžu čerpat i do mínusu (v podstatě typ úvěru), debetní jen do takové částky, jakou na účtu mám.

kreditní katotu mohu přečerpat prostředky na běžném účtu a pořídit si tímto krátkodobý úvěr

kreditní lze čerpat do mínusu

kreditní-možnost přečerpat-půjčka vázana na konkrétní účet

kreditní-spoření

kteditní je na způsob úvěru

Na debetce se muze jit do minusu?

Na debetní kartě disponuji svými penězi, u kreditní mi je poskytuje finanční ústav.

na debetní kartu čerpám peníze, které mám u banky uloženy, na kreditní kartu si půjčuji peníze banky

Na kreditnej vyberiem hotovost a do urciteho casoveho limitu ju musim vratit. Debetna karta najprv musi hotovost mat na ucte

Na kreditní kartě se dá jít do záporných hodnot (působí jako úvěr)

nejsem si jistý

platebni karta s moznosti debetu (kontokorentu) vs uverova karta

pokud je karta debetní, tak umožňuje kontokorent - vlastně výběr z karty do určitě výše do mínusu

pri kreditnej karte si vlastne požičiavam peniaze od banky

S debetní kartou kartou utracite vlastni penize, s kreditni penize banky

s debetní kartou mohu vybírat hotovost i do mínusu

S debetní kartou můžeme zajít do mínusu a s kreditní kartou můžeme platit jen tolik, kolik tam máme vloženo peněz.

S debetní kartou můžu zaplatit i když nemám žádné finanční prostředky na účtě. Čili mohu jít do mínusu.

s debetní lze vybírat peníze do mínusu

S debetní mám k dispozici peníze ze svého vlastního účtu. Kreditní je půjčka.

S kreditní kartou její majitel může utrácet na úvěr, ten pak splatí své bance v plné výši i s úroky. S debetní kartou lze čerpat jen do nulového zůstatku.

S kreditní kartou lze čerpat do mínusu a s debetní ne

S kreditní kartou lze platit do minusu. Můžu nakupovat na dluh.

s kreditní můžu do mínusu (například pomocí kontokoretnu), s debetní jen do výše zůstatku na účtu

u debetní karty je možno čerpat do mínusu ( zvoleného limitu )

u debetní nesmíte překročit určitou částku ve výběru peněz

U debetní používám vlastní prostředky, u kreditní jdu do debetu.

u debetních karet čerpám jen své prostředky u kreditních si půjčuji od banky

u kreditní karty je možno jít do mínusu, kdežto u debetní nikoliv

u kreditni lze jit do minusu

už zase?! u debetní platím vlastními penězi, u kreditní penězi, co si půjčuji od banky

V čerpání peněz, protože s debetní kartou využíváme vlastní peníze uložené na kontě, které nám posílání zaměstnavatelé jako mzdu či plat, jednoduše peníze, které jsou naše. U kreditní karty využíváme peněz banky nebo nebankovní instituce, která nám kartu vystavila a pak vyčerpanou částku vracíme, ať už jednorázově či ve splátkách společně s úrokem, pakliže je přesáhnuto bezúročné období.

V jednom případě je možné si "připlatit" a čerpat peníze z účtu i do minusových hodnot, v druhém to však není možné.

V případě kreditní karty neplatím tzv. ze svého, půjčuji si od banky a pak úvěr splácím, u debetní platím rovnou ´ze svého´.

výběr vlastních peněz, výběr z prostředků banky - "do mínusu"

Z debetní karty čerpám svoje peníze na kreditní si půjčuji

Z debetní platební karty se čerpají jen vlastní vložené peníze a kreditní platební karta může být i nebankovní a čerpají s peníze z úvěru a jiného.

Z kreditní karty čerpáme peníze, které na ní banka navolí a my je pak splácíme až do úplného vyčerpání.Debetní karta je karta ze které čerpáme peníze, které nám na ní přijdou, nebo které na ní někdo pošle.

4. Věděl/a byste, co znamená zkratka „RPSN“?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 5, Neotázka č. 6, Bez odpovědiotázka č. 6].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano9156,17 %56,17 %  
Ne6338,89 %38,89 %  
Bez odpovědi84,94 %4,94 %  

Graf

5. Co znamená zkratka RPSN?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

Celkové náklady daného finančního produktu včetně úroků vedení účtu apod.

Celkové náklady na zaplacení úvěru

Celkové roční náklady na úvěr

Číslo, které mi řekne, zda je pro mě úvěr výhodný, nebo není.

Jde o roční procento k úvěru (procentuelní zatížení klienta).

je to pomocný ukazatel pro posouzení výhodnosti úrokové míry při čerpání úvěru

Míra úroku, který uhradím za obdrženou jistinu.

náklady úvěru

náklady úvěru

průměrná roční úroková sazba

Průměrná úroková sazba

přepočítaný virtuální úrok půjčky

Rocna perc.miera nakladov na uver

rocni procentni sazba nakladu

rocni procentni sazba nakladu

rocni procentni sazba nakladu

rocni urokova sazba vcetne poplatku

rocniprocentualnisazbanakladu

Ročná percentuálna sadzba nákladov

roční procenta

roční procentní nákladová sazba

Roční procentní sazba nákladů

roční procentni sazba nákladů

Roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

Roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

Roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

Roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

Roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

Roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

Roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů

roční procentní sazba nákladů - kolik mě bude úvěr, půjčka stát za dané období

roční procentní sazba nákladů - určuje výši nákladů u úvěrů, o kolik se navýší půjčená částka, jak velká část ze splátky se skutečně odečte od závazku

Roční procentní sazba nákladů - všechny náklady k úvěru v poměru k půjčené částce za rok.

roční procentní sazba nákladů (celkové náklady např. za půjčku)

Roční procentní sazba nákladů, tedy číslo, kterým lze dobře porovnávat různé druhy půjček.

roční procentní sazba nákladů, tj. úrok včetně všech poplatků, odvodů,....

Roční procentní sazba nákladů.

Roční procentní sazba nákladů.

Roční procentní sazba nákladů. Celkové náklady za úvěr (poplatky za vedení účtu + splátka úroků + splátka jistiny).

Roční procentní sazba nákladů. Sazba, která v sobě zahrnuje veškeré náklady spojené s daným produktem (včetně poplatků, odměn apod.).

Roční procentní sazba nálkadů

roční procentní sazba názkadů

roční procentní úroková sazba nákladů = úroky + další náklady (vedení účtu, pojištění...)

roční procentová sazba nákladů

roční procentuální sazba nákladů

roční procentuální sazba nákladů

Roční procentuální sazba nákladů

roční procentuální sazba nákladů

Roční procentuální sazba nákladů ;)

Roční průměrná sazba nákladů

roční průměrná sazba nákladů

roční průměrná sazba nákladů

roční průměrná sazba nákladů

roční průměrná sazba nákladů

roční úrok

roční úrok

ročni urok z pujčky

roční úvěr-náklady

úrok z např. půjčky

úroková sazba za úvěr

úrokovou sazbu

úroky z půjčených peněz

V podstatě se jedná o sazbu kombinující náklady úvěru nesouvisející s úrokovou mírou, může jít o administrativní náklady, poplatky atd. s úrokovou mírou na roční bázi.

vše navíc co zaplatím, když si vezmu úvěr

Vy to nevíte?

vyjadřuje procentně, kolik člověk zaplatí ročně navíc na úrokách, poplatcích a tak, pokud si bere půjčku

6. Chcete se finančně vzdělávat?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Rozhodně anootázka č. 8, Spíše anootázka č. 8, Spíše neotázka č. 7, Vůbec neotázka č. 7].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Spíše ano5433,33 %33,33 %  
Rozhodně ano5433,33 %33,33 %  
Spíše ne4225,93 %25,93 %  
Vůbec ne127,41 %7,41 %  

Graf

7. Proč se nechcete dále vzdělávat?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí nebo napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Až to budu potřebovat, tak si informace zjistím1222,22 %7,41 %  
Nezajímá mě to, mám jiné starosti814,81 %4,94 %  
Vím vše, co potřebuji712,96 %4,32 %  
Nepotřebuji to, nevyužil/a bych to712,96 %4,32 %  
Mám někoho v okolí, kdo tomu rozumí712,96 %4,32 %  
Mohu se zeptat finančního poradce47,41 %2,47 %  
Financím nerozumím35,56 %1,85 %  
Nemám na to čas23,7 %1,23 %  
nebavi me to, nemam tolik penez a mam znameho poradce11,85 %0,62 %  
V oblasti jsem vzdělaný/á, vím o tom již hodně věcí11,85 %0,62 %  
Pořád se to mění, bylo by třeba se tomu věnovat stále11,85 %0,62 %  
Sem technik vzdělávám se v oboru kterému rozumím, vzdělávat se ve finančniství by byla pro mne velká ztráta času, raději se zeptám někoho kdo tomu rozumí...11,85 %0,62 %  

Graf

8. Znáte nějaký projekt podporující finanční vzdělávání?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 9, Neotázka č. 12].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne12979,63 %79,63 %  
Ano3320,37 %20,37 %  

Graf

9. Jaký projekt finančního vzdělávání znáte?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ZFP Akademie39,09 %1,85 %  
studijní obory13,03 %0,62 %  
Master bussiness class13,03 %0,62 %  
Vysoké školy zaměřené na tento obor ? 13,03 %0,62 %  
Projekt České spořitelny13,03 %0,62 %  
www.finance.cz13,03 %0,62 %  
Nenech se dojit!13,03 %0,62 %  
Abeceda finančního vzdělávání, o.s.13,03 %0,62 %  
AWD, Tuesday Business Network13,03 %0,62 %  
Vzdělávání finančních subjektů (poradenské společnosti, banky, pojišťovny), Hry (cashflow, virtulife)13,03 %0,62 %  
ostatní odpovědi Robert Kiyosaki a jeho dílo, ať již v knižních podobách či přednáškách a seminářích.
škola, různé kurzy, knihy
partners
http://www.financnivzdelavani.cz/
Vzdelávanie v obore finančné poradenstvo
.
EU-peníze školám
www.mises.cz
pro děti vznikla nějaká kniha od ČNB... ale dál moc nevím ;)
ekonomické školy
nenechsedojit.cz
Projekty od ČNB, jednotlivé fin.společnosti - akce pro veřejnost + profesion.
fioarm
Finanční gramotnost do škol
nevím
libinst.cz, bastiat.kvalitne.cz, mises.cz,....
len prístup k informáciám na internete - podľa mňa je tam pre laika dostatok informácií
Informační školení ohledně finanční gramotnosti studentů a dospělých.
Semináře Amway
ZFP
vysoká škola
2163,64 %12,96 % 

Graf

10. Účastnil/a jste se někdy nějakého vzdělávacího projektu?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 11, Neotázka č. 12].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano2060,61 %12,35 %  
Ne1339,39 %8,02 %  

Graf

11. Jakého projektu jste se zúčastnil/a?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
pro zaměstnance15,26 %0,62 %  
Master bussiness class15,26 %0,62 %  
Abeceda finanční vzdělávání15,26 %0,62 %  
školení a konference různého charakteru, spíše obchodní povahy než čistě finanční15,26 %0,62 %  
interní vzdělávání firmy Raiffeisen a OVB15,26 %0,62 %  
bez komentáře15,26 %0,62 %  
škola15,26 %0,62 %  
Pracovala som určitu dobu ako finačný poradca15,26 %0,62 %  
Samostudium. Ve škole vám nic užitečného neřeknou15,26 %0,62 %  
15,26 %0,62 %  
ostatní odpovědi Průvodce světem Multimédií, Průběžné vzdělávání v oblasti komodit
v rámci snahy získat vedlejší pracovní příjem u různých pojišťoven
výše uvedených
podniková ekonomika a podvojné účtovníctvo
ZFP Akademie ohledně důchodového připojištění
Semináře Amway
Seminářů
vysoká škola
ZFP akademie
947,37 %5,56 % 

Graf

12. Jakým způsobem byste byl ochotný/á se finančně vzdělávat?

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Na semináři pořádaném v mém městě7043,21 %43,21 %  
Hrou- stolní/ na internetu6439,51 %39,51 %  
Prostřednictvím TV pořadu5433,33 %33,33 %  
Prostřednictvím tisku4125,31 %25,31 %  
Nejsem ochotný/á se vzdělávat v oblasti financí2616,05 %16,05 %  
Prostřednictvím letáků95,56 %5,56 %  
internet31,85 %1,85 %  
ve škole21,23 %1,23 %  
školení v zaměstnání10,62 %0,62 %  
literaturou10,62 %0,62 %  
JIž jsem Vám psal že ochotný nejsem. Co jste na tom nepochopila? 10,62 %0,62 %  
informacni web10,62 %0,62 %  
webové stránky10,62 %0,62 %  
volitelný seminář na SŠ, VŠ10,62 %0,62 %  
samostudiem v souvislosti s mou profesí10,62 %0,62 %  
pomocí dobře zpracovaných www stránek10,62 %0,62 %  
čtením vhodných knih, článků, nebýt líná myslet10,62 %0,62 %  
kurzy v práci (podobně jako jsou jazykové kurzy)10,62 %0,62 %  
Přímo od těch nejlepších a úspěšných10,62 %0,62 %  
nejlépe si to nastudovat sám z vhodných knížek a článků10,62 %0,62 %  
konkrétnym web programom10,62 %0,62 %  
Kniha o investování 10,62 %0,62 %  
on-line10,62 %0,62 %  
VŠ apod.10,62 %0,62 %  

Graf

13. Byl/a byste ochoten/na za finanční vzdělání zaplatit?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne10363,58 %63,58 %  
Ano5936,42 %36,42 %  

Graf

14. Čtete zprávy s finanční tematikou?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 15, Neotázka č. 16].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano9860,49 %60,49 %  
Ne6439,51 %39,51 %  

Graf

15. Jak často čtete zprávy s finanční tematikou?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
denně1616,33 %9,88 %  
občas66,12 %3,7 %  
1x týdně55,1 %3,09 %  
každý den44,08 %2,47 %  
jednou týdně44,08 %2,47 %  
několikrát týdně44,08 %2,47 %  
2x týdně33,06 %1,85 %  
týdně22,04 %1,23 %  
Každý den.22,04 %1,23 %  
příležitostně22,04 %1,23 %  
ostatní odpovědi 1 týdně
Občas, především pokud mě konkrétní téma zajímá
Když mám čas tak k nim zabrousím...asi tak dvakrát, třikrát do týdne.
né moc často, jen když mě zaujme konkrétní téma
téměř každý den
1x - 3x týdně.
Jen občas, když na takto zaměřené články narazím v rámci časopisu, novin, na internetu. Nevyhledávám je účelově.
spíše příležitostně, pokud mě něco zaujme
1-2x týdně
asi dvakrát týdně
denně, když o víkendu je minimum fin.zpráv tak mi chybí aktuální inf.
Denně (internet, noviny)
Několikrát do týdne
několikrát denně
2-3 týdně.
zhruba jednou týdně
1-3x do měsíce
sporadicky, keď ma téma zaujme
cca jednu týdně
Na internetu, v novinách
občas, když mě zaujmou
nepravidelně
před dovolenou- kurzy měn
ne moc casto
Denně.
Překvapivě vlastně každý den, ale je to z důvodu, že sem se zaměřil na technické následky a jejich řešení s finančním sektorem ( při nedostatku zboží například zvažovat použití jiných technologií při těžbě
1xtýdně + denně firstclass.cz
Několikrát za den
2x t
Casto
2
to se nedá přesně říci
jednou z aměsíc
5x za týden
když na ně narazím v tisku, na internetu
zřídka
2-7x tydne
4x týdně
Jednou týdně, jsem pracovně vytížený.
občas - 2-3x do měsíce
2-3x týdně
Každý den na sociální síti
Cestou z prace - mobil
proč tady proboha nemáš na výběr možnosti? měl bys to jednodušší ty i my. 2x-3x týdně
1xtýdně
1krát týdně
nárazově
pokud na ně v tisku narazím
1x v týdnu
5051,02 %30,86 % 

Graf

16. V jaké oblasti byste potřeboval/a poradit/ vzdělat?

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Investování8351,23 %51,23 %  
Daně7043,21 %43,21 %  
Spoření5131,48 %31,48 %  
Pojištění4427,16 %27,16 %  
Hypotéky a úvěry na bydlení3823,46 %23,46 %  
Mezinárodní finance2917,9 %17,9 %  
Penzijní připojištění2917,9 %17,9 %  
Půjčky a úvěry2616,05 %16,05 %  
Žádné2112,96 %12,96 %  
Platební karty169,88 %9,88 %  
Platební styk84,94 %4,94 %  
vše10,62 %0,62 %  
Jak vydělat více peněz než vydělávám teď, s vynaložením menšího úsilí než vynakládám teď. 10,62 %0,62 %  
momentálne nepotrebujem, možno v buducnosti10,62 %0,62 %  
Komodity10,62 %0,62 %  
riziká finančných operácií10,62 %0,62 %  
Zákony 10,62 %0,62 %  
zajímá mě všechno10,62 %0,62 %  

Graf

17. Máte finančního poradce?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne11067,9 %67,9 %  
Ano5232,1 %32,1 %  

Graf

18. Váš věk je v rozmezí:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
18-2911168,52 %68,52 %  
46-602616,05 %16,05 %  
30-452515,43 %15,43 %  

Graf

19. Vaše pohlaví je:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Žena8351,23 %51,23 %  
Muž7948,77 %48,77 %  

Graf

20. Nejvyšší vaše dosažené vzdělání je:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Střední škola s maturitou8854,32 %54,32 %  
Vysoká škola6137,65 %37,65 %  
Střední škola s výučním listem74,32 %4,32 %  
Základní škola63,7 %3,7 %  

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u 4 otázek.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

4. Věděl/a byste, co znamená zkratka „RPSN“?

  • odpověď Ano:
    • 1.8x vetší pravděpodobnost při odpovědi roční procentni sazba nákladů na otázku 5. Co znamená zkratka RPSN?
    • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Rozhodně ano na otázku 1. Myslíte si, že tématu financí rozumíte?
    • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Ano na otázku 10. Účastnil/a jste se někdy nějakého vzdělávacího projektu?
  • odpověď Ne:
    • 2.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi vůbec ne na otázku 1. Myslíte si, že tématu financí rozumíte?
    • 2.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Platební karty na otázku 16. V jaké oblasti byste potřeboval/a poradit/ vzdělat?

8. Znáte nějaký projekt podporující finanční vzdělávání?

  • odpověď Ano:
    • 4.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Ano na otázku 10. Účastnil/a jste se někdy nějakého vzdělávacího projektu?
    • 4.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Ne na otázku 10. Účastnil/a jste se někdy nějakého vzdělávacího projektu?

13. Byl/a byste ochoten/na za finanční vzdělání zaplatit?

  • odpověď Ne:
    • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Vůbec ne na otázku 6. Chcete se finančně vzdělávat?
    • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Žádné na otázku 16. V jaké oblasti byste potřeboval/a poradit/ vzdělat?
    • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Nejsem ochotný/á se vzdělávat v oblasti financí na otázku 12. Jakým způsobem byste byl ochotný/á se finančně vzdělávat?

14. Čtete zprávy s finanční tematikou?

  • odpověď Ano:
    • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Rozhodně ano na otázku 1. Myslíte si, že tématu financí rozumíte?
    • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi denně na otázku 15. Jak často čtete zprávy s finanční tematikou?
  • odpověď Ne:
    • 2.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Vůbec ne na otázku 6. Chcete se finančně vzdělávat?

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Myslíte si, že tématu financí rozumíte?

2. Věděl/a byste, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní platební kartou?

4. Věděl/a byste, co znamená zkratka „RPSN“?

5. Co znamená zkratka RPSN?

6. Chcete se finančně vzdělávat?

7. Proč se nechcete dále vzdělávat?

8. Znáte nějaký projekt podporující finanční vzdělávání?

10. Účastnil/a jste se někdy nějakého vzdělávacího projektu?

12. Jakým způsobem byste byl ochotný/á se finančně vzdělávat?

13. Byl/a byste ochoten/na za finanční vzdělání zaplatit?

14. Čtete zprávy s finanční tematikou?

15. Jak často čtete zprávy s finanční tematikou?

16. V jaké oblasti byste potřeboval/a poradit/ vzdělat?

17. Máte finančního poradce?

18. Váš věk je v rozmezí:

19. Vaše pohlaví je:

20. Nejvyšší vaše dosažené vzdělání je:

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Myslíte si, že tématu financí rozumíte?

2. Věděl/a byste, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní platební kartou?

4. Věděl/a byste, co znamená zkratka „RPSN“?

5. Co znamená zkratka RPSN?

6. Chcete se finančně vzdělávat?

7. Proč se nechcete dále vzdělávat?

8. Znáte nějaký projekt podporující finanční vzdělávání?

10. Účastnil/a jste se někdy nějakého vzdělávacího projektu?

12. Jakým způsobem byste byl ochotný/á se finančně vzdělávat?

13. Byl/a byste ochoten/na za finanční vzdělání zaplatit?

14. Čtete zprávy s finanční tematikou?

15. Jak často čtete zprávy s finanční tematikou?

16. V jaké oblasti byste potřeboval/a poradit/ vzdělat?

17. Máte finančního poradce?

18. Váš věk je v rozmezí:

19. Vaše pohlaví je:

20. Nejvyšší vaše dosažené vzdělání je:

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Červená, M.Finanční vzdělávání (výsledky průzkumu), 2013. Dostupné online na https://financni-vzdelavani.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.