Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Jak vybíráte zboží na internetu?

Jak vybíráte zboží na internetu?

Víte, že... si na Vyplňto.cz můžete zdarma vytvořit vlastní dotazník?

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Petr Bílý
Šetření:08. 04. 2014 - 01. 05. 2014
Počet respondentů:97
Počet otázek (max/průměr):16 / 12.98
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:50,9 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.05:27
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Na internetu nakupuje stále více lidí. Tento dotazník se snaží zjistit, jak se lidé rozhodují, jaké zboží a kde koupit, tedy jak to vlastně děláme, když si vybíráme nějaké zboží na internetu.

Odpovědi respondentů

1. Vzpomeňte si prosím na několik vašich posledních nákupů na internetu. Když si chcete něco koupit na internetu, jak to vlastně děláte?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Otevřu si několik záložek v prohlížeči a překlikávám mezi nimi7880,41 %80,41 %  
Uložím si odkaz na zboží do „oblíbených“ nebo „záložek“4142,27 %42,27 %  
Používám na to nějakou aplikaci či službu1212,37 %12,37 %  
Píšu si poznámky na papír99,28 %9,28 %  
Dělám si poznámky do nějakého souboru např. ve Wordu, Excelu,99,28 %9,28 %  
VYTISKNU11,03 %1,03 %  
přečtu si uživatelské recenze, články, kouknu na videa s produkty a pak si vyberu11,03 %1,03 %  
přes Heureka11,03 %1,03 %  
nejprve vyberu produkt podle potřeby, pak vyhledávače cen a pak porovnání nalezených a jejich důvěryhodnosti11,03 %1,03 %  
tisk favoritu a porovnani cena versus vykon, přínos.....11,03 %1,03 %  
Některé internetové obchody nabízí službu porovnání výrobků - jejich parametrů. 11,03 %1,03 %  

Graf

2. Můžete prosím přidat k předchozí otázce i komentář a popsat, jak zboží vybíráte a porovnáváte?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Pomocí cenového srovnávače najdu zboží blížící se mým představám, pak stránkách konkrétních obchodů a pokud možno tak i na stránkách výrobce najdu další informace, vyberu zboží co nejlépe odpovídá mé představě, vyberu obchod a kupuji.

- vyhledání typu zboží - čtení recenzí - výběr nejvhodnějšího konkrétního zboží - porovnání cen - zjištění informací o eshopu (doprava atd.) - nákup

1) precitam fora/recenzie a rozhodnem sa pre konkretny produkt 2) heureka na porovnanie cien

dle ceny, dostupnosti, dle ceny poštovného... referencí

Do googlu zadám, co chci koupit, otevřu více záložek se zbožím a kouknu, kolik co kde stojí, jak se platí a jaká je doprava. To si sečtu a vidím, co je pro mě nejvýhodnější.

heuréka

Leckdy to trvá i měsíc či déle, pokud je to něco dražšího. Obvykle si najdu několik favoritů na našich i zahraničních serverech, odkazy uložím do oblíbených do konkrétní složky a s odstupem času se k nim vracím a přehodnocuji a hledám nové, dokud nakonec nevyberu.

mám porovnávací tabulku a hodnotím zboží podle prioritních parametrů

na heurece

na Heuréka najdu dostupné požadované zboží, podle recenzí a svých požadavků vyhodnotím nejvhodnější výrobek a pak opět přes Heureku najdu vyhovující cenu (nemusí být nejlevnější, pokud se mi eshop nezdá, raději se obrátím na dražší

najdu zboží na jednom serveru (pokud je to možné, jinak poznámky v excellu) a použiju porovnání parametrů zboží, poté vyhledám vybrané zboží na různých eshopech

najdu zboží, které se mi líbí, hodím do záložek a potom hledám nejlevnější variantu přes Google.

Napíšu do vyhledávače, rozkliknu co mě zaujme.

navštívím mnoho stránek, kde zjistím cenu, poskytované služby, cenu poštovného (někdy si značím parametry zboží a ostatní relevantní informace do wordu-např. při výběru elektroniky nebo dražšího zboží)...a výběr poté postupně zužuji

Nebo si nabídky pamatuji

Nejdřív se poďívám v dané kategorii pocitově co se mi líbí na pohled a pak se ponořím do hlozbky informací. Favority tisknu a porovnávám.

obvykle jdu najisto na některý spolehlivý e-shop

otevřu si vice stranek v interentu ;)

Otvorím si nejakú stránku (Heureka, Amazon..), kde môžem vidieť ponuky od viacerých e-shopov. Nastavím si kritériá (kt. na iných stránkach častokrát nezodpovedajú tým mojim). Vyberiem si filter od najlacnejšieho a podľa druhu tovaru vyberám najlacnejšie, príp. s najlepším pomerom cena-výkon. A následne vyhľadávam cez google recenzie (užívateľské, odborné..) a potom sa rozhodnem, ktorú alternatívu zvoliť.

Parametry, cena, moje pozadavky na dane zbozi atd

Podívám se, který obchod má osobní odběr v mém městě. Po užším výběru se dívám, kde je to nejlevnější.

Podle ceny a vzhledu, při oblečení a podle funkcí a ceny u elektroniky.

Podle ceny, poštovného apod.

Podle parametrů a ceny

Pokud mám konkrétní zboží, co chi koupit, vyhledám ho na heurece a projizdim obchody podle ceny - kontroluju důvěryhodnost obchodu, cenu poštovného nebo osobního převzetí. Pokud nemám nic vybráno, jdu do svých oblíbených obchodů a prohlížím všechno, v kategoriích o kt mám zájem.

Pokud znám e-shopy se zbožím, které chci koupit, otevřu si je v jednotlivých panelech prohlížeče a pak srovnávám sortiment a ceny jednotlivých obchodů a pak si objednám tam, kde mi to nejvíce vyhovuje. Případně jdu "na jistotu" do již ozkoušeného obchodu. Pokud neznám žádný e-shop s tímto druhem zboží, používám webové vyhledávání a srovnávám zejména ceny daného zboží.

Porovnám cenu, podmínky dodání (doprava) a věrohodnost obchodu (známá značka, počet spokojených nakupujících)

Porovnávacími aplikacemi v internetových obchodech

Porovnávám jednotlivé parametry podle důležitosti - např. u pračky - spotřeba vody a energií, pořizovací cena, objem, základní požadované funkce - pokud nevyberu při porovnání hlavních parametrů, vybírám dle podružných parametrů - zvukový signál na konci praní, automatické čištění, ...

porovnávám parametry, které považuji za důležité, plus beru v potaz cenu a samozřejmě dostupnost

porovnávám spíše podle ceny.

používám google, heureku a zboží.cz pro srovnání cen.

Používám Heureka.cz a krom srovnávání cen, také zjišťuji zda je možné si zboží vyzvednout osobně.

provnávač zboží

Především podle ceny a poštovného

Přes srovnávače, např. Heureka.cz

Recenze

srovnávače cen Heureka, zbozi.cz, čtu recenze, specializované portály (např. pokud kupuji kosmetiku - omlazeni.cz)

Srovnávám ceny z různých webových stránek a vybírám pro mě nejvhodnější.

u stejného zboží na více místech mě zajímají hlavně ceny produktu a poštovné, eventuelně další nabídka zboží a výhody z nákupu (např. nad určitou částku se neplat poštovné, možnost osobního vyzvednutí, co dalšího obchod nabízí a jestli to chci taky kupovat :) )

většinou jdu na stránku heureka.cz, kde si vyhledám zboží, stanovím požadované parametry a poté prohlížím jednotlivé typy výrobku (otevírám v několika panelech), případně si pak dále dohledávám přes google další informace pokud nejde o elektroniku či další zboží, kde heureka nabízí "velká srovnání" zadám si zboží normálně do googlu a prohlížím pak odkazy, které mi vyjedou pokud mám zájem o zboží nabízené konkrétní webovou stránkou (například si chci koupit náušnice či jiné doplňky, už jsem takové zboží dříve objednala např. na fler.cz, jdu přímo tam a hledám otevíráním zase ve více panelech)

Většinou se dívám na poměr cena/kvalita/poštovné a balné.

Většinou si najdu na oblíbený obchod a tam zjistím zda je cena průměrná, případně nižší, a pak v obchodě vyberu ještě další věci. Pokud je objednávka draží, podívám se i na jiné obchody - kolik stejné zboží vyjde u nich.

většinou si zboží vyhlídnu a pak si třeba na heurece najdu nejnižší cenu produktu

VÍM CO CHCI

Vybírám dle recenzí/ oblíbené značky. Následně vybrané zboží potom vybírám podle ceny/ dostupnosti. Samozřejmě mám svoje "oblíbené obchody" kde je cena sice vyšší ale kompenzuje to "věrnostní sleva".

vybírám to co se mi líbí a popřípadě hledám levnější výrobek na některých jiných stránkách. Ovšem že čtu recenze obchodu ať vím jestli mi zboží vůbec dorazí

začnu na heurece a pak ještě hledám sama

zadám do vyhledávače a hledám nejlevnější produkt, taky záleží na poštovném, aby se pto to nevyplatilo spíš dojít (kdyby to bylo k vyzvednutí ve městě, ve kterém se zdržuji)

zadám název zboží do Zboží na seznam.cz a z výsledků se rozhoduji podle ceny, dostupnosti, hvězdiček u obchodu a bližšího popisu zboží

zajdu na heureku... kdyztak se podivam i pres google protoze vsechny obchody na heurece nejsou

záleží na rozpočtu

Záleží o jaké zboží se jedná, pokud je to nějaká dražší elektronika, vybírám pouze z větších ověřených e-shopů, pokud je to nějaká maličkost, třeba jako pouzdro na mobil, objednávám kde je to nejlevnější, preferuji osobní odběr.

Zbozi si vyhledavam na heurece, prochazim receze obchodu a take se ridim dle ceny

Zboží neporovnávám - prostě hledám konkrétní věc Nebo vybírám, a pak porovnávám technické (či jiné adekvátní) vlastnosti, cena je až na druhém místě... O tomto si pouze v případě potřeby dělám nějaké poznámky (různým způsobem) Pak vyhledávače cen či vhodný pokročilý dotaz na google. A pak porovnám ještě důvěryhodnost levnějších zdrojů...

Zboží si obvykle vyberu na mně známém server, který ho prodává, poté vyhledám na srovnávači cen obchod, který ho nabízí nejlevněji Pokud neznám žádný obchod, který by zboží nabízel, vyhledám ho primo přes srovnávač

Zboží vyhledávám přes stránky www.heureka.cz, zde si mohu přečíst i recenze na produkt a porovnat ceny v jednotlivých obchodech, kde je zboží dostupné. Recenze na daný produkt často vyhledávám i na jiných stránkách.

zpravidla nejdříve vybírám typ (např. u nákupu elektroniky) a porovnávám technické parametry, teprve následně cenu v různých e-shopech

3. Využíváte na stránkách e-shopu nebo cenového srovnávače (např. Heuréka.cz, Zboží.cz) pro porovnání různých produktů funkce typu "Přidej do porovnání, porovnat produkty" apod., které porovnají zvolené produkty podle zadaných charakteristik?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, občas4748,96 %48,45 %  
Ano, vždy2728,13 %27,84 %  
Ne, téměř nikdy1313,54 %13,4 %  
Ne, nikdy99,38 %9,28 %  

Graf

4. Jak jste spokojen/a s tím, jak porovnání produktů vypadá a jaké informace obsahuje?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

ano

ano

Ano

Ano

Ano

ano ;) nejnižší cena

Bohužel ne vždy to najde všechno a né vždy je aktuální cena nebo údaj skladem.

celkem ano

Celkem spokojený

celkom spokojny

důležitá je cena a firma

Fajn vše je přehledné

fajn, ale přijde mi, že jich je málo

chtelo by to vice technickych parametru a taky recenze ostatnich lidi co si vyrobek jiz zakoupili

jak kdy ... celkem spokojenost 8b z 10

Jak kdy.

jelikož využívám, tak nejspíš spokojená jsem, ne?

jsem celkem spokojená

Jsem poměrně spokojena.

Jsem spokojen

Jsem spokojen

Jsem spokojená.

ne

ne

ne vždy

ne zcela

Ne, třeba Heuréka má zboží mizerně kategorizované a často stejné zboží s jinými názvy... Informace chybí, nebo jsou jak od nadšenců (neúplné, nadnesené...)

Nejvýhodnější nabídky často srovnávače vůbec neobsahují

někdy

Někdy o daném výrobku je mně infrmací, někdy více. Celkově jsem ale spokojený.

Někdy zboží nelze porovnat, nejsou shodne informace

nepoužívám

nevěřím na 100% srovnávačů cen, že jde o nejnižší ceny, používám je taky, ale zároveň si ještě ověřuju přes google vyhledáváním daného zboží ceny u různých obchodů

Nic moc, většinou se jen opakují informace co jsou už v popisu produktu.

Obsahuje omezené informace na základě reklam

ok

Paráda, spokojená

porovnávání produktů beru spíše jen jako takový hrubý náznak, vždy se raději spoléhám na svá zjištění

skvělé

spíše ano

Spíše nejsem, většinou chybí nějaký popis produktu.

spokojen

spokojena

spokojena

spokojena

spokojena

Spokojena velmi.

Špatná přehlednost ale jinak ok

Vadí mi, že se na heslo občas objeví úplně jiné produkty nebo produkt nakonec není v obchodě za inzerovanou cenu k dispozici

Velmi

velmi

vetsinou ano

Většinou ano

více než spokojena :)

Vo všeobecnosti je ponuka ok, ale chýba mi viac hodnotení zo strany užívateľov a častokrát chýbajú aj technické parametre alebo sú neúplné. Na niektorých cenových porovnávačoch mi nevyhovujú filtre/kritériá (keďže moje sú iné, napr niekedy chýbajú filtre na technické parametre)

Vyhovuje mi vyhledávání podle ceny, nicméně pokud chci lépe specifikovat vlastnosti produktu, ne vždy jsou vlastnosti dobře "zaškatulkovány".

využívám heureku a tam jsem s porovnáním poměrně spokojená (až na občasné nedostatky, kdy např. popis jednotlivých produktů, které srovnávám, obsahuje popis jiných parametrů a pak někde vlastně není co srovnávat, člověk si něco musí dohledávat jinde, atp.)

Záleží obchod od obchodu, velmi mi vyhovuje např. systém Datartu.

Žádná sláva

5. Co byste na porovnávání produktů zlepšila/a?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

3D pohledy, a uvádění rozměrů

Aby boli pri všetkých produktoch poskytované rovnaké informácie - napr. pri technických parametroch si rôzne obchody napíšu rôzne druhy parametrov a treba potom dodatočne vyhľadávať chýbajúci parameter. A tiež by som zlepšila ponuku doplnkov - v zmysle, čo mi stránka automaticky ponúkne k prezeranému produktu (nemusím si hľadať obal na dané rozmery, ale automaticky by mi stránka ponúkla na výber z obalov, kt sú vhodné pre daný produkt - a nie len jeden)

asi bych nic neměnila

asi nic, zatím jsme si vždy poradila

Asi to, jestli je to zboží doopravdy skladem. Někdy to bývá nejasné (nebo alespoň na zboží.cz)

Detailnější informace, zvláště u zboží technické povahy.

doplneni tech informaci uvedene v predchozi otazce

Info o parametrech, mnohdy jsou úplně mimo

jednotné rozhraní u všech porovnávačů, většinou to němůžu na stránkách najít

Jednotnost značení produktů Úplnost informací

Jednoznačné popisy o stejných položkách

Lepší obrázky.. pokud vůbec jsou, technické specifikace - alespoň rozměry když už nic.

Lepší vyhledávání dle konkrétních vlastností produktů; aby se jeden a ten samý produkt při vyhledávání např. dle produktového označení zobrazil právě jednou.

Možnost porovnání eshopů co se týče dopravy

možnost přidat si produkty k porování, at je vidím vedle sebe, jakoby v tabulce.

Možnost seřazení parametrů dle vlastní potřeby.

někdy chybí odkaz na požadované vlastnosti

nepoužívám

Nevím.

nic

Nic

nic

Nic

nic

nic

nic

nic

nic mě nenapadá

nic mě nenapadá

Občas chybějící údaje (např. technické).

podrobnější specifikace, občas si musím dohledávat některé parametry kde se dá ...

popisy funkcí

povinné zobrazení obrázku, možnost výběru konkrétního balení

Přehlednost

Spolupráce i s menšími obchůdky

špatně se používá např. u pc/nb, kde se prodává stejný typ v různých konfiguracích

Více informací o produktech.

více produktů, trochu lepší grafiku, je to všechno strašně suchý

Více recenzí

viz otázka č. 4

Viz předchozí odpověď

vyhovovalo mi jyxo, než ho zdevastovali

zřejmě nic, pro mé účely to vždy stačí

Zřejmě nic, změnila bych ceny zboží, ale to žádný srovnávací portál ovšem nezařídí.

6. Potřebujete si někdy poznamenat odkaz webovou stránku produktu, který vás zaujal a chcete se k němu vrátit později, až budete mít více času?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí nebo napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, občas5254,74 %53,61 %  
Ano, často3334,74 %34,02 %  
Ne99,47 %9,28 %  
hodím si ho do oblíbených11,05 %1,03 %  

Graf

7. Kam si tento odkaz poznamenáváte?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

aplikace

bookmarks ve webovém prohlížeči

dávám do oblíbených

diář, záložky "oblíbené", papírek u notebooku

Diigo.com

do diáře nebo oblíbené záložky v pc

Do lišty záložek.

do notesu

DO OBLÍBENÝCH

do oblíbených

do oblíbených položek

do oblíbených v internetovém prohlížeči

do oblíbených v prohlížeči

do oblibenych zalozek

do oblíbených, kus papíru, word

do PC

do poznámek v pc, případně Word

Do poznámek v telefonu, nebo do diáře

Do sešitu/bloku a nebo na lepící lístečky.

do zalozky v prehliadaci

do záložek

do záložek

do záložek

Do záložek

do záložek na liště prohlížeče

do záložek nebo do wordu

do záložek prohlížeče

do záložek v prohlížeči

do záložek ve webovém prohlížeči

Do záložek ve webovém prohlížeči

Do záložek.

do záložky

do záložky, popřípadě do wordu (ale to jen výjimečně)

do zprávy na Facebooku

email

gedit editor nebo vim, podle toho co mam zrovna otevrene

iPad

mail

Mobilní telefon

Na papír

na papír

Nechám otevřené okno nebo do poznámek v mobilu

nechám si otvorené dané okno v prehliadači

Nechávám ho viset na liště

Nepoznamenávám, jinak oblíbené

nepoznamenávám, stránku přidávám mezi oblíbené

nikam

nikam, nechám si otevřenou záložku v internetu s uvedený, obsahem

nikam, ukládám si odkaz do oblíbených

Oblíbené nebo do sesitu

Oblibene zalozky

obvykle přidám stránku do záložek nebo si ji napíšu na papír, který pak nechám někde blízko počítače

odešlu si mail

papír, mail

PC, záložky

Pinterest nebo záložky.

pošlu sama sobě mail s odkazem, uložím to do oblíbených a nebo si stránku vyfotím na mobil.

Pošlu si na email link

poznámky na ploše

přidám si ho do záložek

Přidám si to do záložek v prohlížeči.

Přidávám do záložek, případně do mailu.

přidávám si odkazy do záložek

připnu okno k panelu

ukládám do nějaké složky do oblíbených

ukládám do záložek případně nechám otevřený jako kartu (a věnuji se práci v jiné kartě prohlížeče)

Uložím do oblíbených

uložím do oblíbených

Uložím si ho v prohlížeči

Zalozky

Zalozky

zalozky v prohlizeci

Záložka

záložky

záložky

zástupce na plochu nebo URL do prostého textového souboru v Notepadu...

zkopiruju si ho do word dokumentu

Zkopíruju si odkaz do poznámek na ploše.

8. Používáte nějaký program či aplikaci pro uložení a pozdější přečtení článků, jako je např. Instapaper či Pocket?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne8993,68 %91,75 %  
Ano44,21 %4,12 %  
Nevím22,11 %2,06 %  

Graf

9. Používáte nějaký program či aplikaci pro uložení a pozdější koupení zboží, které vás se zaujalo?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí nebo napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne8794,57 %89,69 %  
záložka11,09 %1,03 %  
heureka.cz profil - Chci si koupit11,09 %1,03 %  
poznamky v txt, wishlist v eshopu11,09 %1,03 %  
Pouze pokud tuto možnost nabízí konkrétní eshop11,09 %1,03 %  
uložím do oblíbených11,09 %1,03 %  

Graf

10. Představte si, že se rozhodujte, jaký si koupit mobil či cokoli jiného. Přečtěte si prosím následující možnosti, jestli by vám nějak pomohly při rozhodování: Představte si, že byste mohl/a v prohlížeči kliknout na nějakou ikonu a tím si ze stránek e-shopu automaticky uložit odkaz na mobil, jeho cenu a jeho fotografii. Takhle by se vám vytvořila tabulka, kde byste měl/a všechno zboží, mezi kterým se rozhodujete, na jednom místě, v jedné tabulce. Pomohlo by vám to?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Možná ano4649,46 %47,42 %  
Určitě ano2425,81 %24,74 %  
Ne2324,73 %23,71 %  

Graf

11. Do téhle tabulky byste si mohl/a psát další poznámky, přidat další vlastnosti pro srovnání mezi modely, hodnotit pomocí hvězdiček. Pomohlo by vám něco takového?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Možná ano4346,74 %44,33 %  
Určitě ano2527,17 %25,77 %  
Ne2325 %23,71 %  
Nerozumím otázce11,09 %1,03 %  

Graf

12. Váš známý /Vaše známá / příbuzný si před časem také kupoval/a mobil, prozkoumal/a jich spoustu, a pak se rozhodoval/a mezi 5 modely. Sepsal/a si je v pořadí a napsal/a ke každému několik poznámek – v čem je jiný, lepší či horší. Pomohlo by vám vidět tenhle seznam, tedy vidět, mezi jakými modely se rozhodoval/a a jaký a proč si nakonec vybral/a?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, trochu pomohlo4347,25 %44,33 %  
Ne, nepomohlo2628,57 %26,8 %  
Ano, hodně pomohlo2021,98 %20,62 %  
Nerozumím otázce22,2 %2,06 %  

Graf

13. Pohlaví

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Žena7478,72 %76,29 %  
Muž2021,28 %20,62 %  

Graf

14. Věk

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat číselnou odpověď (pouze kladná čísla).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
231112,22 %11,34 %  
201112,22 %11,34 %  
221011,11 %10,31 %  
2166,67 %6,19 %  
2666,67 %6,19 %  
2755,56 %5,15 %  
2555,56 %5,15 %  
1855,56 %5,15 %  
4044,44 %4,12 %  
2844,44 %4,12 %  
ostatní odpovědi 37
24
29
48
42
15
45
35
33
1234
43
38
17
31
2325,56 %23,71 %

Statistická data byla pro následující výpočty očištěna o 5 % hodnot z každé strany.

Statistická polohaHodnota
Průměr:25.96
Minimum:18
Maximum:45
Variační rozpětí:27
Rozptyl:45.99
Směrodatná odchylka:6.78
Medián:23
Modus:23

Graf

15. Jak byste sama sebe /sám sebe popsal ve vztahu k moderním technologiím jako jsou smartphony, tablety, NFC čipy, streamovaná hudba či videa apod.?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

bezny franta uzivatel

běžně používám

Běžný uzivatel

Bohatě mi stačí počítač, nemám potřebu chodit po ulici a dívat se do mobilu. K takovým uživatelům nemám kladný vztah, spíš mi připadá že "bez toho nemůžou být ani minutu".... Celkově se dnešní mládež chodí bavit do klubů a místo toho aby tančili tak se jen fotí aby to mohli dát na třeba facebook.

Dříve jsem byla naprostým nadšencem, dnes se mi již nedaří z některými technologiemi držet krok ... a zrovna smartphony v žertu prohlašuji za největší zlo v historii lidstva.

early adopter

geek;-)

informačně zdatná, co se týče PC, internetu, ale co se týče třeba oper.programu android, dotykového mobilu, tak spíš takový střed.Umím to ovládat, ale neznám nějaké vyložené vychytávky. Ohledne iphone, tabletů už je to horší, neměla jsem, takže nevím.

jsem lehký nadprůměr

Jsem ajťák, takže rozumím tomu

Jsem běžná uživatelka moderní doby. Neovládám nejnovější, nicméně ovládám vše v otázce zmíněné.

jsem člověk, který spíše neholduje moderním technologiím (z uvedeného vlastním například pouze smartphone a to ještě velice krátce)

Jsem správcem IT ve větší společnosti (cca 150PC, 3 sítě...)

Jsem zastáncem těchto technologií.

každodenní uživatel

kladný vztah

konzervativní uživatel

mám docela velké teoretické znalosti, ale tyto technologie nevyužívám, upředňostňuji mobil bez OS a klasický notebook a netbook. streamovaná videa sleduji, hudbu ne, tu stahuji na HDD a pak teprve poslouchám

Mám k nim velmi kladný vztah a většinu výše uvedeného běžně využívám.

mám kladný vztah k novým technologiím.. usnadňují mi hodně život

mam obyčejný mobil bez OS, notebook a žiju

MOBIL MÁM SLUŽEBNÍ A DOMA SI NEUMÍM ANI PUSTIT DVD.MÁM NA TO DĚTI.S PC UMÍM,ALE OVLADAČE DOMA NEROZEZNÁVÁM

Moc kladný vztah k nim nemám, ale pokud nebude jiná možnost, tak se přizpůsobím.

Moc tomu nerozumím

moderní technologie = ANO, ale nerad dělám betatestera, takže je přijímám až po nějakém čase

Moderním technologiím se nebráním, protože jsem si vědoma, že mi usnadňuje život. Pokud bych to vztáhla na studium, "šetří i naše lesy", nepoužívám téměř papírové sešity a vše si zapisuji do elektronických sešitů. A nakonec mi i šetří čas a plno nervů. Jen mám kolikrát strach, že mi moje dokumenty mohou z icloudových úložišť zmizet. Ještě stále jsem skeptická a trochu paranoidní, aby nedošlo ke zkratu.

Nadšenec

Nadšenec

nebráním se jim, ale ani je moc aktivně nevyhledávám

nebráním se jim, využívám jen ty, co potřebuji, nemusím mít všechno, co je nové :-)

něco používám, expert nejsem

Nemám je, ale smartphone si asi koupím, až doslouží současný mobil.

nemam s nicim z toho problem, bezne vyuzivam

nemusím

není to vyloženě můj obor, kde bych sledovala novinky, ale myslím že zas úplný hlupák nejsem, že se i trochu vyznám

neutrální - tablet, smartphone ani nic podobného nevlastním a ani nechci - dokud mi "nezemře" má aktuální technika (obyčejný počítač, obyčejný mobil atd.)

Neutrální vztah. Ani fanoušek, ani odpůrce.

nijak - nejedu podle nejnovějších trendů - vybírám si věci potřebné - ne moderní jen pro to, že je má každý...

odbornik - systemovy administrator senior

Odtažitá

otvoreny, ale nepotrebujem pouzivat kazdu blbost ktora sa vcera vymyslela

Pozitivní

smartphone vlastním, ale vesměs z něj jen telefonuji a smskuji, tablet nemám a nechci, využívám plně počítač a kindle a to je asi vše.

Smartphony a tyhle věci nevedu, nechci podporovat utrpení lidí v Asii. Mobil mi vydrží tak 5 let, nepotřebuju nové vychytávky. Občas si poslechnu nebo shlédnu videa na Youtube, ale jinak nic.

Techniku využívám, ale nepotřebuji vlastnit zásadně všechny novinky, které se objeví na trhu.

To jde mimo mne. Vyznám se ve foťácích a PC, ale mobily, tablety, smatrphony a pod. jsou pro mne španělská vesnice

u některých spíše sporadický uživatel

užitečné věcičky, ale všeho moc škodí

užívám to, co potřebuji, ale nemám potřebu využívat všechny vymoženosti, které jdou okolo

uživatel

uživatel, ale ne nadšenec, většina je zbytečná

V podstatě nevyužívám.

V rámci mezi dobry, ale nic se nemá prehanet

velice kladně

vím, oč jde, ale ne všechno vlastním

Vlastním iPhone 5 je mi to blízké,

vlastním, občas už nestíhám nejnovější trendy a technoglogie

všechny nové technologie aktivně vyhledávám

Využívam aktívne všetko spomenuté, ale určite nevyužívam všetok potenciál, ktorý moderná technológia ponúka. A hoci som nadšenec nových technológií, nie som ochotná platiť to čo za to pýtajú keď je to úplná novinka, vždy si počkám, kým to zlacnie (príp. príde na trh kvalitný výrobok za nižšiu cenu)

Využívám je, alejsem vůči nim paranoidní

Využívám na všechno počítač, tablety beru, jen když jsem nemocná.

Využívám pouze jako běžný uživatel. Nevím, co jsou NFC čipy, a tablet nemám, přijde mi zbytečný.

využívám samozřejmě moderní technologie, dříve jsem nechtěla, ale nyní jsem si pořídila dotykový chytrý telefon a jsem s ním spokojená

zajímají mě, ale vzhledem k cenám za novinky a mým prioritám, se k nim dostávám až když se rozšíří a zlevní (radši zajedu na dovolenou než si koupím nejnovější smartphone)

Zajimam se o aktualni novinky

Žiju tím.

16. Napadá vás ještě cokoli k tomuto tématu na závěr dotazníku?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

???

Asi jen poděkování a popřání hodně štěstí s dotazníky. :)

asi ne:)

len k 10. otázke toľko, že sú e-shopy, kde je možnosť porovnávať produkty v jednej tabuľke so všetkými parametrami, čiže nemám potrebu si to sťahovať, stačí mi ak bude taká možnosť na web stránke

Myslím, že ne

Ne

ne

Ne

ne

ne

ne

ne

Ne.

otázka 10) určitě by to muselo být rozdělené na "druhy" zboží např. mobily, pračky, televize, aby to nebylo všechno na jedný hromadě. Některé e-shopy to nabízejí, třeba czc.cz ale právě je to všechno na jedný hromadě.

Při ukázkách zboží mě zajímá skutečná velikost zboží, kdyby se dala zobrazit např. při nastavení úhlopříčky přístroje, ve kterém onu věc sledujete..

Takhle, jak naznačují otázky, tak nevybírám. Když už hledám obchody, mám zbží jasně definováno... A dávat si nějaké info do (chytrého) telefonu ? Jen v nejvyšší nouzi. Kromě přenosnosti žádný komfort

Věk jsem změnil. Nesnáším, když musím zadávat přesný věk...

Vybírám rychle, volbu zboží neodkládám. Problematika otázek č. 6 až 12 mě míjí.

Zajímavý dotazník. Jsem zvědavý na vyhodnocení.

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Nebyly nalezeny žádné zajímavé souvislosti mezi odpovědmi.

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Vzpomeňte si prosím na několik vašich posledních nákupů na internetu. Když si chcete něco koupit na internetu, jak to vlastně děláte?

3. Využíváte na stránkách e-shopu nebo cenového srovnávače (např. Heuréka.cz, Zboží.cz) pro porovnání různých produktů funkce typu "Přidej do porovnání, porovnat produkty" apod., které porovnají zvolené produkty podle zadaných charakteristik?

6. Potřebujete si někdy poznamenat odkaz webovou stránku produktu, který vás zaujal a chcete se k němu vrátit později, až budete mít více času?

8. Používáte nějaký program či aplikaci pro uložení a pozdější přečtení článků, jako je např. Instapaper či Pocket?

9. Používáte nějaký program či aplikaci pro uložení a pozdější koupení zboží, které vás se zaujalo?

10. Představte si, že se rozhodujte, jaký si koupit mobil či cokoli jiného. Přečtěte si prosím následující možnosti, jestli by vám nějak pomohly při rozhodování: Představte si, že byste mohl/a v prohlížeči kliknout na nějakou ikonu a tím si ze stránek e-shopu automaticky uložit odkaz na mobil, jeho cenu a jeho fotografii. Takhle by se vám vytvořila tabulka, kde byste měl/a všechno zboží, mezi kterým se rozhodujete, na jednom místě, v jedné tabulce. Pomohlo by vám to?

11. Do téhle tabulky byste si mohl/a psát další poznámky, přidat další vlastnosti pro srovnání mezi modely, hodnotit pomocí hvězdiček. Pomohlo by vám něco takového?

12. Váš známý /Vaše známá / příbuzný si před časem také kupoval/a mobil, prozkoumal/a jich spoustu, a pak se rozhodoval/a mezi 5 modely. Sepsal/a si je v pořadí a napsal/a ke každému několik poznámek – v čem je jiný, lepší či horší. Pomohlo by vám vidět tenhle seznam, tedy vidět, mezi jakými modely se rozhodoval/a a jaký a proč si nakonec vybral/a?

13. Pohlaví

14. Věk

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Vzpomeňte si prosím na několik vašich posledních nákupů na internetu. Když si chcete něco koupit na internetu, jak to vlastně děláte?

3. Využíváte na stránkách e-shopu nebo cenového srovnávače (např. Heuréka.cz, Zboží.cz) pro porovnání různých produktů funkce typu "Přidej do porovnání, porovnat produkty" apod., které porovnají zvolené produkty podle zadaných charakteristik?

6. Potřebujete si někdy poznamenat odkaz webovou stránku produktu, který vás zaujal a chcete se k němu vrátit později, až budete mít více času?

8. Používáte nějaký program či aplikaci pro uložení a pozdější přečtení článků, jako je např. Instapaper či Pocket?

9. Používáte nějaký program či aplikaci pro uložení a pozdější koupení zboží, které vás se zaujalo?

10. Představte si, že se rozhodujte, jaký si koupit mobil či cokoli jiného. Přečtěte si prosím následující možnosti, jestli by vám nějak pomohly při rozhodování: Představte si, že byste mohl/a v prohlížeči kliknout na nějakou ikonu a tím si ze stránek e-shopu automaticky uložit odkaz na mobil, jeho cenu a jeho fotografii. Takhle by se vám vytvořila tabulka, kde byste měl/a všechno zboží, mezi kterým se rozhodujete, na jednom místě, v jedné tabulce. Pomohlo by vám to?

11. Do téhle tabulky byste si mohl/a psát další poznámky, přidat další vlastnosti pro srovnání mezi modely, hodnotit pomocí hvězdiček. Pomohlo by vám něco takového?

12. Váš známý /Vaše známá / příbuzný si před časem také kupoval/a mobil, prozkoumal/a jich spoustu, a pak se rozhodoval/a mezi 5 modely. Sepsal/a si je v pořadí a napsal/a ke každému několik poznámek – v čem je jiný, lepší či horší. Pomohlo by vám vidět tenhle seznam, tedy vidět, mezi jakými modely se rozhodoval/a a jaký a proč si nakonec vybral/a?

13. Pohlaví

14. Věk

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Zdroje respondentů

Níže uvedený seznam obsahuje odkazy na nejvýznamnější stránky, ze kterých přišli respondenti (dle refereru):

Z bezpečnostních důvodů nejsou zobrazeny kompletní adresy, ze kterých uživatelé přišli, ani minoritní zdroje respondentů. V případě následování odkazu z outlooku, icq nebo použití firewallu obvykle není možné zdroj zjistit. Jedná se o statistiku návštěvnosti dotazníku, nikoli jeho úspěšného odeslání (z různých zdrojů mohla být úspěšnost vyplnění dotazníku různá). Údaje tedy mohou sloužit pouze pro velmi hrubou orientaci.

Citace

Bílý, P.Jak vybíráte zboží na internetu? (výsledky průzkumu), 2014. Dostupné online na https://jak-vyte-zi-na-intern.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.