Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Jan Palach

Jan Palach

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Kristýna Štěpničková
Šetření:09. 02. 2009 - 02. 03. 2009
Počet respondentů:83
Počet otázek (max/průměr):4 / 3.93
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:29,1 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.02:11
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Zdravím.. :) Dotazník se týká Jana Palacha a názor na jeho upálení.. Výsledky budou použity v mé absolventské práci..

Odpovědi respondentů

1. Víte kdo byl Jan Palach?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 2, Neotázka č. 3].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano7792,77 %92,77 %  
Ne67,23 %7,23 %  

Graf

2. Jaký máte názor na jeho sebeupálení?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

Statečné, ale řekla bych, že příliš demonstrativní a málo účinné, rozhodně velikost oběti neodpovídá výsledkům.

blázen...

blbec

blbost, která nic neřešila

bohužel tím ničeho velkého nedosáhl

Byl hrdina, s mimořádným cítěním pro vnitřní stav národa a úžasným smyslem cítit se za něj odovědný.

Byl to dobrý marketingový tah a povedlo se mu to. Nejde ovšem jen o to, že se upálil, nýbrž o to, že to udělal ve správnou dobu. Za povšimnutí stojí, že podobné upálení tu bylo i za Havlovy vlády, mimo jiné na protest proti fašistickým politickým sklonův presidenta Havla (podpis "Dopisu osmi") a jeho tyranské politice namířené proti lidu vlastní země (amnestie vrahů vedoucí k obrovskému nárůstu vraždění nevinného obyvatelstva, neustálé udělování milostí zločincům apod.). Bohužel, na tohoto mučedníka se již zdaeka tolik nevzpomíná.

byl to hloupý nápad,který ničemu nepomohl

Byl to hrdina

Byl to hrdina.

Byl to od něj velký sebeobětovací čin, který dal věci do pohybu. Ale kam se sere na našeho národního obrozence Jánošíka.

Byl to určitě velký čin, ale zbytečná oběť.

Čin odvážný,ale zasloužilý.Jeho smrt měla význam.

čin, který není hodný následování

Doufal,že probudí spoluobčany z letargie,s postupného smiřování se situací.Vyslal svým činem hlasitý signál světu,že je vše poněkud jinak,než je oficiálně deklarováno.Stal se našim svědomím i jedním z hrdinů.

Drastický ale účinný protest. Sám bych toho schopen nebyl, tak se neodvažuji soudit. Spíš cítím určitý obdiv.

gesto nemocného člověka

Hloupost.

hrdinska obet

hrdinský čin

hrdinství...

Já si myslím, že byl statečnej a to co udělal hodně ovlivnilo lidi , ale jen nakrátko pak už se zas všichni báli.

je mi to úplně jedno..každej nakládá se svym životem jak chce...

Je to strašné...

kladný

kokot

Moc mu nepomohl, ale snaha byla...

Můj názor je ten že asi mělo důvod upálení se možná to mělo smysl ale nemuselo to být až tak drastické.

Myslim si, ze to byl mimoradne odvazny cin, ktery mel za ukol probudit verejnost - a tento ukol byl (aspon castecne) splnen.

Myslím si, že jeho záměr nebyl se zabít, ale rázně upozornit na neutěšený stav, který tu byl. Je to čin, který je hoden obdivu.

Myslím že je vidět jak nespokojen byl s tehdejším režimem, něco podobného se děje i teď, ale ne tak drasticky :-)

myslím že lidského života je škoda, nakonec následné normalizační chování společnosti si takovou oběť nezasloužilo, většina lidí prospěchářsky sloužila režimu, aniž by si dělala nějaké výčitky svědomí. Tak je tomu bohužel i dnes.

Myslím, že to byla zbytečná smrt, mohl nesouhlasit poněkud jinak. V jeho věku už by měl vědět, že takovýto čin v tehdejší společnosti byl naprosto zbytečný a marný výkřik. Sice se vryl do paměti mnoha lidí, ale takových bylo víc, kteří protestovali činy.Asi na tom psychicky nebyl moc dobře

Myslím, že to od něho bylo přehnané.A stejně to s ničemu nepomohlo.

Myslim,ze to nejak moc zrovna národu neprospelo,ale on jedinej byl odvaznej a zacal aspon nejak protestovat proti cenzure tisku.Jedinej z tech miliony lidí,kterým to vadilo,neco podnikl.Aspon se nějaký lidi uvedomili,ze se ta taky proti tomu neco delat.Díky jeho činnu se zbourili a protestovalo hodne lidi,coz je taky dobre.

Myslím,že jeho čin otevřel mnoha lidem oči.Ukázal jim,že pokud chtějí něco dokázat,musí pro to něco objetovat...On ve svém případě objetoval sebe...Nebýt jeho,trval REŽIM o nějakou dobu déle...než by nějaký takový čin napadl někoho jiného.

Nebetyčná hovadina

Nemám vůbec odvahu nějak se vyjadřovat, kritizovat takový čin ... ale rozhodně není na místě ho zlehčovat.

nemyslím si, že by se upálil jen kvůli prostestu proti politickému režimu - asi tam byly spíš jiné důvody...

nepříjde mi moc dobré položit život za změnu režimu

Nesouhlasím s tím, co spáchal, ale obdivuji to. P.S... ČÁÁÁU:D:D:D

Neuznávám sebevraždy, ani v tomto případě!

Nevím, kde vzal tolik odvahy... Byl to hrdinský čin. O tom jsem přesvědčená. Jsem mu za to vděčná. Ale chudák jeho máma (a rodina). Jsem taky máma...

Nežil jsem v té době. Sebevražda mladého člověka je hrozná. Spoustě lidí jeho smrt otevřela oči a donutila přemýšlet a jednat jinak, než kdyby se neupálil. Ještě dnes jeho čin určitě donutí spoustu lidí přemýšlet o ceně života a jaká je cena života, pokud ztratí své ideály. Jeho rozhodnutí muselo způsobit hodně bolesti jeho rodičům, tak nevím, jestli je sebevraždu tímto hrozným způsobem prezentovat jako hrdinský čin. Opakuji, že to vidím z pohledu dnešní doby, kdyby to někdo zopakoval současnosti, po té co by zpráva šokovala v Blesku a na Nově včetně nechutných záběrů a fotografií, upadla by ta senzace v zapomnění.

nic tim nedokázal.... kdo by se vzrušoval pro 1 člověka navíc?

Nikomu tím nepomohl. Ani se po jho upálení nic nezměnil. Podle mě normální člověk hledá východisko, nikoliv konečné řešení.

No já si osobně myslím, že to byla pěkná kravina,že se upálil nechápu to vždycky se dá všechno nějak vyřešit a ne se hned kvůli tomu upálit.

No nevím, jestli to bylo to nejlepší, co mohl udělat, nicméně to svůj účel splnilo. Možná by se dalo diskutovat, do jaké míry. Každopádně to asi smysl mělo.

Obdiv k jeho odvaze, pamatuji si tu dobu...Když si zpětně vzpomenu na následující léta normalizace, tak je mi moc líto mladého schopného člověka a jeho rodiny a přátel, kterých se jeho sebeupálení hluboce a nastálo dotklo

Obdivuhodný čin, možná lehce psychicky narušeného jedince, jehož dehonestace se stává dnešní trapnou módou. Jakási forma glorifikace je přitom na místě uvážíme-li často (ad hoc) opomíjený fakt, že se zabít nechtěl.

Obdivuji, že se dokázal obětovat a jsem ráda. že ta událost není zapomenuta.

odvážný čin

Pokud by mělo zůstat bez povšimnutí, tak jen škoda jednoho života, ale tím, že se jeho čin zapsal v lidské historii jako způsob boje (nesouhlasu) proti totalitarismu, tak jeho sebeupálení mělo hluboký význam...

Poté, co si lidé na přítomnost okupačních vojsk začali zvykat, upadali do letargie a propadali pocitu, že s tímto stavem nemohou nic dělat, nechtěl se s touto situací smířit. Pravděpodobně přemýšlel, jak lidi probudit, jak docílit toho, aby se neuzavírali do svých soukromých záležitostí, aby zápasili o svůj osud. "Někdo by měl národu sáhnout na svědomí. Probudit lidi z beznaděje. Zastat se národa proti tomu bezbřehému násilí." A byl to právě Jan Palach, který se o to pokusil. Nejvyšší oběť Jana Palacha byla výzvou namířenou do svědomí všech u nás i za hranicemi, výzvou k činům, směřujícím k dosažení svobodného, důstojného života občanů i státu.

Považuji to za velký čin malého člověka...

prijde mi neuveritelne odvazne rozhodnout se vyburcovat spolecnost prostrednictvim sebedestrukce. Myslim si ale, ze duvod, proc je Jan Palach tak znamy sym cinem je timing a misto, kde se zapalil. Co treba mene znamy student Zajic? O nem vetsina lidi nikdky neslysela.... Myslim si, ze pokud by se nezapalil, tak by podnetem k nepokojum obcanu bylo neco jineho v hodne blizke dobe. Tim ovsem nechci rici, ze jeho smrt byla zbytecna, ale zkratka si myslim, ze mohl bojovat prostrednictvim jinych nastroju.

Pro něj to bylo asi jediné řešení jak té situaci zabránit. Sice nebylo úplně šťastné ale pro něj asi jediná možnost. Já osobně ho obdivuju byl statečný a jeho úmrtí si tak každým rokem dál připomínáme. Byl to NÁRODNÍ HRDINA.

přijde mi to hodně extrémní a asi bych to neudělala, ale tak na jednu stranu ho chápu. každopádně je škoda lidskýho života

přijde mi,že jeho čin byl šílený.sama bych to neudělala.

Rozhodně byl dost odvážný, málokdo by obětoval život pro otevření očí ostatních lidí

Rozhodně čin k zamyšlení......

Sebevraždu spáchá deně na světě řada lidí, nevidím jediný důvod zabývat se Palachem. CHtěl to, tak to udělal. Že to je celé nesmysl, to je snad jasné!

Sice to byl odvážný čin... Ale nic tím nezískal, nic tím nezměnil, je to smutná událost, ale ne řešení problému, takhle se věci neřeší. Ano, upozornil na sebe, jenomže to je vše...

Sice velice radikální, ale přeci jen určité řešení jeho záměrů.

Spatny

stejně nic nevyřešil

Šlo o legitimní protest proti okupaci a nastupující normalizaci. Souhlasím s jeho činem a je pro mě hrdinou.

Tragický konec chlapce, který neunesl skutečnost, že přišel o veškeré své dosavadní iluze (nezapomeňme, že to byl jinak svazák a jezdil na brigády do SSSR)

v době kdy tak učinil, byl to zoufalý krok jedince bez šance podnítit ostatní k aktivitě

V té době jsem nežila, takže si nedokážu úplně představit jak hrozně se v té době žilo... Takže moc nemam predstavu jestli to bylo dobre ci spatne... Ja bych se osobne ale takto neobjetovala :o) je to da se rict hrdina...

ve vysledku docela k nicemu...

Věděl, jak upozornit na naše společenské problémy.

Velká odhodlanost a utrpení, ale myslím si, že to zasáhlo spíše jen ,,normální lidi" a politiky to spíše minulo.

VELMI HRDINSKÝ ČIN! Jeho upálení začalo pomalu poukazovat na to, co se v tomto státě dělo.

Vlastenec!

Zoufalý čin, kterým se snažil vyburcovat národ. Osobně takovou formu neschvaluji, ale ani neodsuzuji. Škoda mladého člověka, který mohl být možná prospěšnější, kdyby žil.

Zviditelnění

3. Pohlaví

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Žena4554,22 %54,22 %  
Muž4048,19 %48,19 %  

Graf

4. Věk

Povinná otázka, respondent musel napsat číselnou odpověď.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
15910,84 %10,84 %  
1978,43 %8,43 %  
1778,43 %8,43 %  
2167,23 %7,23 %  
1856,02 %6,02 %  
2056,02 %6,02 %  
2333,61 %3,61 %  
2433,61 %3,61 %  
5833,61 %3,61 %  
2233,61 %3,61 %  
ostatní odpovědi 30
31
35
37
45
14
33
13
115
29
56
1000258
36
52
60
26
55
40
42
32
25
11
41
3238,55 %38,55 %

Statistická data byla pro následující výpočty očištěna o 5 % hodnot z každé strany.

Statistická polohaHodnota
Průměr:25.68
Minimum:14
Maximum:58
Variační rozpětí:44
Rozptyl:128.14
Směrodatná odchylka:11.32
Medián:21
Modus:15

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Nebyly nalezeny žádné zajímavé souvislosti mezi odpovědmi.

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Víte kdo byl Jan Palach?

3. Pohlaví

4. Věk

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Víte kdo byl Jan Palach?

3. Pohlaví

4. Věk

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Štěpničková, K.Jan Palach (výsledky průzkumu), 2009. Dostupné online na https://jan-palach.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.