Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Mezigenerační kulturní střet

Mezigenerační kulturní střet

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Karolína Černohorská
Šetření:29. 12. 2010 - 04. 01. 2011
Počet respondentů:196
Počet otázek (max/průměr):11 / 10.94
Použité ochrany:unikátní IP
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:63,2 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.03:13
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Cílem mého průzkumu je zjistit názor mladých lidí na starší generaci v dnešním světě.Jak vnímají tuto generaci ze svého pohledu a jestli se někdy setkali s nějakým nepíjemným problémem.

Odpovědi respondentů

1. Setkali jste se někdy se záporným chovním staršího člověka?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano17388,27 %88,27 %  
ne2311,73 %11,73 %  

Graf

2. Pokud ano,napište přesně s jakým

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

-

-

-

-

-

,...

.

.

.

.

"hysterie" v dopravních prostředcích týkající se projevů ostatních cestujících, nepříliš vlídné a ohleduplné chování například v obchodě (ale tím se projevují i mladší lidé:) )

70 leta babka v autobuse ktery byl cely prazdny jen jeji misto bylo obsazene a ta zacala po vsech rvat ze chce sedet jenom a jenom tam... Tech prikladu by mohlo byt vic...

Agrese v MHD, spousta volných míst, ale důchodce stojící za mnou, kde jsem ho nemohla vidět, na mě začal ječet, jaktožejsem ho nepustila sednout. Poučování stylem: tomu ty nemůžeš rozumět, seš moc mladá. Ačkoli o daném tématu vím skutečně víc.

Agresivita v dopravních prostředcích.

agresivita v mhd, nevrlost, predpojatost

Agresivní chování při bežných každodenních činnostech. Jízda v MHD, fronta v obchodě atd

agresivni chovani starsich lidi napriklad pri domahani se sveho pravo o misto v tramvaji (mlaceni holi, sproste nadavky)

ano...totiz niektori casto kritizuju mladych, aj ked na to fakt nemaju padny dovod..

arogance

arogance

arogance

arogance v MHD

arogance z jeho stranu vůči mému mladí a práci!

Arogance, Zatrpklost, Vystupování z pozice "až zažiješ to co já"...

Arogantnost

Averze vůči okolí.

beru starší lidi takový jaké jsou :D taky už se mi to blíží :D :D :D

Bezdůvodné nadávání mládeži v prostředcích MHD.

Bezdůvodné osočování mladých.

Bezdůvodný slovní útok, stěžování si celkově na mladé apod.

Běžně v dopravních prostředcích.

Bohužel tato odpověd by vyšla na slohovou práci. Pokusím se vysithnout hlavní bod mých zkušeností. - Často jsem slýchal urážku a nadávku namísto prostého "děkuji", když jsem staršího člověka pustil sednout. - Obecná hrubost na osoby mladšího věku (studenti, puberťáci). Často nás hází do stejného pytle jako sprosté jedince - Útok berlema od jedné starší pani bez zjevné přičiny

Bylo jich už hodně, starší lidé se občas neumějí chovat v aubotusech a to hlavně k mladým lidem. Dokáží vás i schodit ze schodů jen aby si sedli.

bylo toho vic, nejcasteji agresivni chovani v mhd nebo v obchodech...

Dělání ze mě blbce jen proto, že jsem mladší.

Do tramvaje nastoupila strarší dáma a chtěla si sednout, všude bylo spoustu místa, ale dáma chtěla sedět u okénka. Já jí nepustila, protože kolem mne bylo asi 8 prázdných míst a to, že dáma vždy musí sedět u okénka mě spýše rozesmálo.

dostal jsem vynadano za to, ze stojime s kamarady presne na miste kudy chtela pani jit a musela udelat o tri kroky navic, aby nas obesla. ale myslim ze to je spis o tom, ze starsi obcas radi vovalavaji konflikty, protoze maji potrebu si zanadavat

drzé jednání v MHD např., to že je starší neznamená, že může vše, navíc nemá co hodnotit člověka co nezná

Důchodce

důchodci

duchodci nadavajici na dnesni mlade lidi, ze nic nedelaji, jen sedi u pocitace, duchodci, kteri si na vsechno jen stezuji

důchodci v dopravních prostředcích

e

hlavne v hromadne doprave..zna to asi kazdy..

hrubé chování v mhd například

cholerik a nervák

Chtěli mě a mého kamaráda vyhodit ze sedečak v autobuse, i když kolem bylo dalších deset míst volných. Pak nás nazvali řeznickými psy a říkali, že se za nás rodiče musej stydět.

i tramvaji bylo vedle mě volné místo a stařenka :D mi začala sprostě nadávat, že ji sedim na oblíbenym místě u okna i když si mohla v klidu sednout vedle

Ignorování pravidel typu na jezdících schodech se vpravo stojí a vlevo jde, expres pokladna do deseti položek, vyznačených stezek pro cyklisty, cpaní se dopředu ve frontě (ne, že bych staršího člověka nepustil, ale automatické právo na přednost snad nemají)... Rozhodně to neplatí obecně, ale týká se to spíš starších.

Já osobně ne

konflikt s důchodcem v MHD, o kterém jsem si myslela, že se odehrává pouze ve vtipech - vyhodil mě z místa v poloprázdném autobuse se slovy, že je to jeho oblíbené místo

konflikt většinou kvůli nějaké malé věci, předsudek k "naší" generaci jako k té špatné, nevychované apod.

Kritizování chování mladé generace.

Lidé o málo starší, než já mě šikanovali na základní škole a snažili se tím zviditelnit a upevnit pozici v kolektivu. Osobně jsem se ještě nesetkal s vyloženě záporným chováním dospělích, nebo důchodců(viz hromadná doprava).

Městská hromadná doprava, supermarkety

mk,

myslí si ,že jsou něco víc než my mladí..

n

Na autobuse bolo viacero voľných miest, ale ten človek chcel sedieť práve tam kde ja.

nadává

Nadávání na účet mladých, že jsou nevychovaní

nadávky na mládež v hromadných dopravních prostředcích

Nadávky na mladší generace

nadávky při charitatviní akci - Den boje proti AIDS :-)

nadávky, bití holí

nadávky, tykání

Nadávky, vyhrožování, nesolidárnost

naposledy uvaděčka v Národním divadle

napriklad v tramvaji - nastoupi za vasimi zady duchodce, stoji za vami a rve na celou salinu ze ste ho nepustili, misto aby vas pozadal nebo si stoupl tak at je videt. Negativni emoce ohledne chozeni domu vecer, nevyplete predzahradky a tak...

např když se nepostavíte v autobuse, měl by si starší člověk sám říct, jestli byste jej nepustili a né aby pak po vás štěkali, že jste ho nechali stát, jde o použití aji slovka prosím a né vyštěknutí, jestli nevidíte, že je starý

Např. MHD, restaurace Povýšené chování a předem nás mladé odsoudí, že jsme nevychování a drzí Ale samozřejmě né všichni. Pak člověk narazí na milou babičku se kterou si cestou domů popovídá :) Řekla bych, že nelze členit na staré a mladé. Tak jako nás může urazit náš vrstevník, tak nás může urazit starší člověk.

Např. v dopravním prostředku nebo obchodě. Mají nepříjemné až sprosté řeči.

Například házení všech mladých do jednoho pytle, jakožto "nevychovaných fracků".

Například senior v MHD je častý jev.

například staří lidé v autobuse, jsem zrovna člověk, který je rád půstí sednout, ale někdy mi ty řeči opravdu vadí když je náhodou nevidíte a nenabídnete jim to v prvních 10vteřinách nebo případně starší lidé rádi stojí uprostřed dveří při nastupování a vystupování jim tudíš vůbec nevadí, že překáží.. také jsem si všimla bojovnosti kterou vykazují ve frontách (at už na výstup z MHD nebo jiné)

Narážky na drzé mladé lidi i když k tomu nemají nejmenší důvod, názory o kterých si myslí že jsou bezchybné i když jsou 100 let zastaralé, chování jako kdyby umírali i když jsou zdraví jak řepa, neustálé si stěžování na něco..

naštvanost, nabubřelost.. např. odstrkávání v tramvaji, přitom člověk má v plánu také vyjít..

ne

ne

ne

ne

ne

Ne

ne

nebyl fér, namyšlenost, povýšenost, hloupost, agrese,

Nedokázal připustit i cizí pravdu a stále trval na svých "zkušenostech"

nedůtklivost, zatrpklost, agresivita

Nedůvěra, arogance, konzervatismus...

Negativní a vulgární starý pán nadával paní za přepážkou na poště.

Negativní názor na veškerou mladou generaci, přístup typu: ,, My jsme se nadřeli a oni nedělají absolutně nic, všechno mají díky nám."

nechci jmenovat

Nejčastěji v MHD, kde se staří lidé chovají velmi nepříjemně vůči ostatním cestujícím ( nemyslím tím pustit na sedadlo,to je samozřejmost),ale například vůči těhotným ženám Uvedu příklad kdy jedna starší paní vynadala paní v 8. měsíci těhotenství,které bylo velmi špatně a omdlévala a starší paní po ní nutně chtěla pustit na sedadlo,když těhotná žena řekla,že jí není dobře,je těhotná a že jí tedy nepustí tak jí začala až vulgárně nadávat.

Nejtypičtější je neschopnost otevřít hubu a říct co chci (třeba "promiňte slečno, mohla byste mě pustit sednout?" pokud stojím v tramvaji nad někým, kdo si čte a nečumí kolem sebe) a snaha kecat lidem do života, zejména touha po tom, aby vnučky už ve třinácti letech měly "vážný vztah" a před oltář klusaly v den osmnáctých narozenin. Právě kvůli stálému vnucování nějakého vztahu jsem se s babičkou už šest let neviděla.

Někdy nedokáží pochopit žívotní styl aq návyky moderní generace,často je provází závist z dob minulých kdy si nemohli dovolit věci,které jsou dnes běžné a neumí využít dnešních možností.........

Několikrát byli velmi nepříjemní ikdyž jsem jim nic neudělala

několikrát.. Něktří jsou zahořklý a věčně naštvaní. Nejednou se mi stalo, že na mě starší člověk křičel, jaký jsou mladí nevychovaní.

nemaj rádi Rusy :)

neochota

Neochota komunikace a řešení konfliktu, který dotyčný/á sám zavinil/a.

nepříjemné chování k ostatním lidem, pohrdání mladými lidmi, vyvyšování se nad ostatní lidi

nepříjemné chování např. v MHD, ze strany prodavaček, úřednic/úředníků, v obchodech

nepříjemné chování v městské dopravě, ve frontách u pokladen

nepříjemné chování v MHD

nepříjemné chování v obchodech, u lékaře (nadávání na fronty,...)

Nepříjemné vystupování v dopravních prostředcích.

nepříjemnosti v MHD, údajně příliš výrazné oblečení, snobské chování, drzý pes, málo drzý pes..

Nepřijemný senior v MHD.

Nerudnost

Nerudnost, netaktnost ke mě, či mým blízkým.

nervozita, sproste nadavky

nesetkal

nesetkal jsem se s tím.

nesetkala jsem se s vysloveně záporným chováním

nesetkala jsme se se zpornym chovanim staršiho člověka

Neslusne oslovovani a mluva v autobuse

Nesouhlasil s vyzněním současnosti, s politickou, ani kulturní situací. Odmítal cizí názory.

nespravedlivé chování vůči podřízeným na základě špatné nálady, rasismus, neustálé stěžování si

Netolerance k demokracii (např. okřikování starších lidí při poslechu hudby mladíků na zastávce se zvoláním, že na to nemají právo) Často mě také obtěžuje nedodržování hygienických návyků např starších lidí v MHD, zanedbaný vzhled a špinavé oblečení

Neúcta, k mladším lidem

Neurvalé chování některých důchodců je nejvíce znatelné na poštách, v obchodech, všude musí být bohužel první i za cenu přejetí nohy nákupním vozíkem.

Neurvalost... Např. v MHD, ale i v obchodních centrech...

Nevhodné narážky na mladší osoby, neohleduplnost k okolí, např. v nákupním středisku

nevím, tak různě. Třeba se pořád cpou před vás v dopravních prostředcích. Chraň bůh, abyste to ale udělali vy! Nebo mají pořád nějaké kecy na mladé..., jako by oni nikdy mladí nebyli.

nevraživost k mladším generacím

nevraživost vůči komukoliv mladšímu 100 let, neupřesnitelná, ale o to vášnivější

nevrlost lidí na ulici, v obchodě, v MHD, myslí si že se vše točí kolem nich

Nevstricnost a dozadovani se ulev ci vyhod jen kvuli veku.

nevychovanost v MHD obchode atd..

Nevzpomínám si přesně, určitě agresivita, nevhodná reakce ve vyhrocené situaci.

neznala jsem ji

Neznamy clovek.

Normální věci... nemám jim to za zlý, prošli si dost těžkým obdobím změn... více jsem se setkal se záporným chováním od mladých lidí než od starších. A kdybych měl rozepisovat všechny situace, tak bych se musel rozepisovat na pár hodin, a to se mi nechce. Stejně by to dotazníku nepomohlo =)

Občas jsou vyloženě nepříjemní; mají blbé poznámky; když je občas člověk nepustí si sednout v metru, jsou nepříjemní až na zadku :D.

odmítnutí, povýšenost

odsuzování chování "mladé generace" , které je mnohdy přehnané, nemístné, hovořím o lidech ve věku 70 let +.....hlavně v MHD, na zastávce pozn. zde nelze všechny " dávat do stejného pytle"

Opilý starý bezdomovec, který nadává na vše co může

Opilým, asi pětapadesátiletým sousedem, kterému vadilo, že jsme se přistěhovali.

Pár případů v MHD, kdy důchodce slovně napadal "nedostatečně galantní" mladší cestující. V jednom z těch případů šlo o cizí studentky, takže situace byla dvojnásob směšná. Taky se mi jednou stalo, že starší pán vyzvídal detaily ohledně mého oblečení. Když jsem mu místo odpovědi pokrčil rameny, sprostě mi nadával.

popudlivos

protivná nálada

protivní staříci v MHD nebo třeba ve frontě na poště - napomínají

Prudérní a vyčítavé

Především k neuctivému chování vůči mladým lidem, s vulgárností.

předsudkářství, domnívají se, že jsou všichni mladí stejní (stejně špatní) a podle toho se k nim chovají

Přehnané reakce na nepouštění v MHD

přežitky z dob totality, vědí všechno nejlíp - neotevřenost vůči novým názorům a poslouchat, jak jsme neschopná generace, no nevím.... :) také, když náhodou např. v tramvaji nevidím žádnou starší osobu poblíž, tak by mohli SLUŠNĚ poprosit, jestli je nepustíme sednout a ne rozkřikovat, jací jsme mladí neschopní

přílišná kritičnost

S člověkem, který dával najevo svou nadřazenost

s ignorancí, mrzutostí, zatvrzelostí a silnou zapšklostí

slovní útoky na mládež (kvůli líbání, otevřenému oknu v tramvaji apod.)

soused ve věku kolem 55 let si na nás, 4 studentky, které bydlíme nad jeho bytem chodí neustále stěžovat, že se pod náma nedá žít, kvůli dupáni, je naprosto jasné,že u dospělých by si nedovolil to, co si dovolí na nás.

Starsi clovek v autobuse me serval, ze jsem mu zasedla misto. Pritom tam bylo i spousta jinych volnych mist.

starší lidé mají často dojem, že PROTO že jsou starší oplývají nějakou inteligencí a z toho důvodu chtějí lidi mladší a "bez těchto životních zkušeností" poučovat...

starší lidé např. v mhd

stezoval si bezduvodne na chovani mladsich

šlo o politický názor

Teď si na nic konkrétního nevzpomenu...

Tím, že byl dotyčný starší, myslel si, že mu tím autorita sama spadla do klína, že má právo mě urážet a povyšovat se nade mě.

U některých starších lidí mám pocit, jakoby si mysleli, a i se tak chovají, že každý mladý člověk je hulvát a bezohledný vůči ostatním lidem. Převážně v dopravních prostředcích.

učitel, starší lidi v metru

Urážení, ukazování nadřazenosti, bezohlednost

urážky

Urážky z nejrůznějších důvodů, nepříjemné chování v dopravním prostředku, to vše bez předchozích podnětů.

Určitě v hromadné dopravě. Nebo při vybírání peněz v rámci "Sluníčkového dne".

už si nevzpomínám

v autobuse

V autobuse

V dopravním prostředku se stará paní (v tomto případě spíše stará škatule) chovala tak, že cíleně vyvolávala střet, ačkoliv neměla důvod. Problém jí dělaly školní batohy na mých a kamarádových zádech, přičemž autobus přecpaný nebyl a ona navíc seděla (a to tak, že na místě dál od okna a na to druhé nepustila nikoho sednout). Vytrvale brblala a nadávala nám, že se neumíme chovat a že jsme sobečtí (používala i hrubější tón, ale je to dávno, přesně si nepamatuju ony krásné výrazy). Přičemž se mi také stalo, opět v autobuse, že starší paní měla ve svém okolí spoustu volných sedadel, nicméně si nesedla a házela významné pohledy na mě a mého přítele, do okolí vysílala "obecné" poznámky na naši adresu, dokud jsme se tedy nezvedli a nepustili ji sednout, načež se s uspokojením posadila. Nutno říct, že jiná důchodkyně se nás zastala a na adresu oné paní pronesla několik nelichotivých poznámek a na nás spiklenecky mrkala, ať si z toho nic neděláme, že takový baby zná a že jsou hrozný....

V MHD

V mhd

v mhd

V MHD (tramvaji) se důchodce velmi arogantně dožadoval místa k sezení na určitém místě, i když jinde bylo volno.

v MHD, kolikrát nepoděkují nebo zbytečně remcají

v mhd, nadávky

v MHD, neslušně si vynucují místo, neumí poděkovat...

v poloprázdném autobuse potřeboval zrovna moje místo

v práci často...naposledy t byl jeden SK dealer Chevrolet

V tramvaji jsem chtěla pomoci jedné babičce do schodů a ona mi začala nadávat do zlodějů a zle mě urážela.

v tramvaji, nepříjemní, nadávají na mládež (všeobecně)

Vadilo mu,že jsem mladý.Oslovoval mě cucáku apod.

Ve frontě v supermarketu

Velice nepříjemné vystupování v dopravních prostředích, nadávky...

Víckrát se mě snažili cizí starší lidé poučovat nebo kritizovat.

Vsteklé postarší paní v autobusech a nevrlí dědové na nákupech...

Všichni "nemohoucí" důchodci, co při nástupu do MHD mlátěj kolem sebe holema, pak sprintujou na sedačku, a když není, tak pruděj mládež.:-))

všude

vulgárním

Vulgárnosti, fyzické napadání (dědek do mě šťouchal holí)

Vzteklý důchodce v MHD.

xenofobie, narážky na cizince, na mladší lidi - například jedné paní vadilo, že jsme si s kamarádkami v tramvaji povídaly o tom koho budem volit za prezidenta do @

Záporná reakce po nabídnutí místa k sezení v dopravním prostředku (co si to vlastně dovoluji, vždyť není ještě tak starý).

Zbytečné kritizování mladých a rýpání například v MHD, dále náladovost a celková zapšklost a hořkost

zbytečné nadávky

zejmena predbihani v supermarketech a tlaceni se dopredu v jakekoli fronte ;)

Zesměšňování mě, jako mladšího; netolerance

Že by na mě někdo vztahoval hůl či byl vyloženě protivný, to se mi buď nestalo, nebo si nemůžu vzpomenout. Avšak klasika bývá, jak jsou protivní, když jde o cpaní se do MHD, či slevy - to opravdu nehledí. Ale jestli se tohle dá nazávat jako přímo záporné chování, než jako boj o přežití mezi mladším tělem - otázka. ;-)

3. Stalo se vám někdy,že by vás uráželi?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano11156,63 %56,63 %  
ne8543,37 %43,37 %  

Graf

4. Pouštíte starší lidi sednout?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano19096,94 %96,94 %  
ne63,06 %3,06 %  

Graf

5. Okřikl vás někdy starší člověk za nevhodné oblečení v divadle?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne19398,47 %98,47 %  
ano31,53 %1,53 %  

Graf

6. Šli byste s babičkou na koncert vážné hudby?

Nepovinná otázka, respondent se mohl rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano16384,9 %83,16 %  
ne2915,1 %14,8 %  

Graf

7. Šli byste s babičkou na poslech lidové hudby v krojích?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne11659,18 %59,18 %  
ano8040,82 %40,82 %  

Graf

8. Navštěvujete často své prarodiče?

Nepovinná otázka, respondent se mohl rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano12666,32 %64,29 %  
ne6433,68 %32,65 %  

Graf

9. Posloucháte např.Karla Gotta,Helenu Vondráčkovou,Hanu Hegerovou?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne13769,9 %69,9 %  
ano5930,1 %30,1 %  

Graf

10. Vadí vám něco na starších lidech co se chování týče?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano12362,76 %62,76 %  
ne7337,24 %37,24 %  

Graf

11. Pokud ano,napište krátce co.

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne178,72 %8,67 %  
nic126,15 %6,12 %  
.63,08 %3,06 %  
-63,08 %3,06 %  
senilita31,54 %1,53 %  
Nevadí31,54 %1,53 %  
arogance21,03 %1,02 %  
nevědí že naše generace je prostě jiná10,51 %0,51 %  
nevstřícnost, neomalenost10,51 %0,51 %  
Bývají bezdůvodně nepříjemní10,51 %0,51 %  
ostatní odpovědi Vadí mi ta zabržděnost, ale asi budu stejná.
spíše ne, člověk od člověka
neobjektivita
...
jejich připomínky
Jsou předpojatí vůči mladé generaci.
vtíravost, vlezlost a šmírování (sousedka :D)
vyloženě za to nemohou,ale popudlivost,nervozita
někdy jsou vzteklí...ale už jsou životem otrávení
např. moje babička má pocit, že má pravdu jen ona
Averze vůči okolí.
Souhrně řečeno, starší lidé mi všeobecně nevadí.
Někdy se nedokáží přispůsobit životnímu tempu.....
Občasná nevrlost
Nepochopeni mladsich, arogance a agresivita.
Zasedávání sedaček v MHD:-))
neustálé stížnosti na chování mladé generace
zaujaté chování vůči mladším
sprostá slova
časté zaujetí vůči mladým lidem, jejich stylu apod
Nechápou např. dnešní hudbu, styl oblékání..
zarputilost, náladovost, hypochondrie (vlastní zk.
ztěžování si na teenagery
nadávání na mladé už jen z principu
co se chovani tyce nvm..
povysovani vlastni generace nad nad nasi
líný :-D
různě
jak na kterých - chování v MHD jsem popsala
neustále se vrací k tomu, jak to dřív bylo skvělé
Potřeba si pořád na něco stěžovat,...
dozadovani se vyhod jen kvuli veku
Tobybylonadelšítext,nevejdesetosem:)
využívají svého věku ve svůj prospěch (neprávem)
přesudky vůči mladším generacím
právě častá nervozita a nerudnost
jejich chování chápu, akceptuji ho
kecání do života, neschopnost jasné komunikace
často si mysli,ze maji pravdu jenproto,zeJsouStars
nadávají na mladé, ale sami se občas neumí chovat
pocit nadřazenosti cizích důchodců vůči mládeži
jejich pocit absolutní přednosti úplně ve všem...
kritizování dnešní společnosti
nekteri jsou neprijemni hlavne v mhd, jinak ne
na příjemných starších nic
Jsou neprijemni,důchod berou jako vyhodu
nepříjemní, ale chápu, že pokud je něco bolí nebo
neuvědomují si svojí netaktnost
Názor, že všichni mladí jsou neslušní, nevychovaní
Jsou vetsinou velmi mrzuti.
viz otázka před.
Neochota přijímat nové věci.
myslí si, že toho znají moc, nemají pochopení
že jsou starý a já taky jednou budu :(
Namyšlenost, arogance....
...konzervativnost, zkostnatělost, přechytřelost
Neochota učit se novým věcem.
ne, kromě již uvedeného
snaha upoustat pozornost nad rámec běžného chování
Naprostou sebejistotu svým nadřazením
zvýšená kritičnost k druhým
Na 10. ot jsem odpovědel NE! Proč sem musím psát!
házení všech do jednoho pytle, nepříjemné chování
povyšují se nad mladé
neohleduplnost, předsudky vůči mladým
dělají rychlé soudy (např. podle oblečení osoby)
jsou většinou nepřístupní novým věcem
jsou protivní
Neschopnost tolerance, pocit nadřazenosti
Mají pocit, že v mládí byli lepší než my.
Většina nepoděkuje, když je pouštíme si sednout
len ten autobus, čo som už zmienila na začiatku
zaleží na člověku
Někteří bez důvodu nadávají mladým lidem.
generační problém - nepochopení mladých
viz nahoře
Někteří jsou závistiví a zapšklí.
nepřipuští si vlastní chyby
nevadí mi na nich nic
povýšenost
Neochota se prizpusobovat
Zbytečně a přehnaně reagují, nadávají, uráží
nevadí mi většinou nic zásadního
viz druhá otázka
demence, výbušnost, oni jsou často sami - my ne
viz.otázka 2.,ale neberu to osobně,občas to vrátím
Často nás "mladé" hážou do stejného pytle.
jejich nepříjemnost
ukřičenost, paličatost
Arogantní
Pevně si stojí za svým názorem...
nepříjemné narážky
nic si nevybavuji
předsudky vůči mladým
Nerespektování zvyků mladší generace
Není nic, co by mi vyloženě vadilo.
nevadí mi nic tak, aby se to dalo "globalizovat"
přemoudřelost na těch, kterých se to týká
jsou vzteklí, musí být všude první
"dřív to všechno bylo lepší teď je všechno hrozné"
již výše zmíněné
Někteří mají předsudky vůči mladým lidem, zbytečně
Negativní přístup
---
viz 2, ale jinak si starších lidí vážím
_
viz výše, otázka č. 2
napsala jsem ne
Jsou nervózní a mívají nevhodné připomínky
omg to se neda takhle generalizovat
chybí snaha o porozumění mladší generaci
názory, arogance, nevychovanost, drzost
skeptickost ku mnohym novodobim veciam
Agrese
vecne stezovani si na neco(nekoho), neplati obecne
Občas ano, ale přece jenom jsou to starší lidé
e
mysleji, ze vedi vsechno nejlip
Někteří jsou nepříjemní a povýšení
ano i ne-občas jsou obětí bolestí, ztrátou bližníc
Netolerance
myslí si že jsou střed světa
nekteří z nich jsou očividně příliš negativní
nervozita a netolerance
jsou strašně nervózní a nepříjemní
Povrchně kritizují
Nespokojenost, netrpělivost, atd.
Senilita, iracionální chování, občaszcestné názory
povýšené chování
již víše, jejich arogantní chování, když si myslí,
někdy si myslí, že spolkli moudrost světa
Paušalizují. Všechny mladé mají za nevychované.
Dost často na něco nadávají.
Odmítání novot. Ze zkušenosti: chce-li se, jde to.
proste mi vadi
pořád si stěžují, aniž by tak nějak měli na co
jejich postoj k mladym lidem, netolerance starych
Všeobecně nelze říct nic.
nevadí mi více méně nic
povýšenost, nadřazenost
Pohled na svět se mění, ale oni své názory těžko!
JIž zmíněná nesolidátnost, "nadřazenost"
zahořklost a nechuť vůči čemukoliv novému
14373,33 %72,96 % 

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u jedné otázky.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

10. Vadí vám něco na starších lidech co se chování týče?

  • odpověď ne:
    • 2.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi ne na otázku 11. Pokud ano,napište krátce co.
    • 2.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi nic na otázku 11. Pokud ano,napište krátce co.

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Setkali jste se někdy se záporným chovním staršího člověka?

3. Stalo se vám někdy,že by vás uráželi?

4. Pouštíte starší lidi sednout?

5. Okřikl vás někdy starší člověk za nevhodné oblečení v divadle?

6. Šli byste s babičkou na koncert vážné hudby?

7. Šli byste s babičkou na poslech lidové hudby v krojích?

8. Navštěvujete často své prarodiče?

9. Posloucháte např.Karla Gotta,Helenu Vondráčkovou,Hanu Hegerovou?

10. Vadí vám něco na starších lidech co se chování týče?

11. Pokud ano,napište krátce co.

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Setkali jste se někdy se záporným chovním staršího člověka?

3. Stalo se vám někdy,že by vás uráželi?

4. Pouštíte starší lidi sednout?

5. Okřikl vás někdy starší člověk za nevhodné oblečení v divadle?

6. Šli byste s babičkou na koncert vážné hudby?

7. Šli byste s babičkou na poslech lidové hudby v krojích?

8. Navštěvujete často své prarodiče?

9. Posloucháte např.Karla Gotta,Helenu Vondráčkovou,Hanu Hegerovou?

10. Vadí vám něco na starších lidech co se chování týče?

11. Pokud ano,napište krátce co.

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Černohorská, K.Mezigenerační kulturní střet (výsledky průzkumu), 2011. Dostupné online na https://mezigeneracni-kultur.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.