Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Náboženský a duchovní turismus na jižní Moravě

Náboženský a duchovní turismus na jižní Moravě

Víte, že... si na Vyplňto.cz můžete zdarma vytvořit vlastní dotazník?

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Dominika Veselá
Šetření:31. 07. 2014 - 29. 08. 2014
Počet respondentů:114
Počet otázek (max/průměr):22 / 16.78
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:71,1 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.04:31
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Vážení respondenti,

dovoluji si Vás požádat o účast na dotazníkovém šetření, které se zabývá nábožensky motivovaným turismem na území jižní Moravy. Dotazník je anonymní a je určený především domácím turistům a jednodenním návštěvníkům. Výsledky budou interpretovány v diplomové práci "Náboženský a duchovní turismus na jižní Moravě" pod Vysokou školou obchodní v Praze, o.p.s.

Děkuji za Váš čas,

Bc. Dominika Veselá, studentka VŠO.

 

Odpovědi respondentů

1. Setkali jste se někdy s pojmem náboženský turismus?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano6052,63 %52,63 %  
Ne3328,95 %28,95 %  
Nejsem si jist/a2118,42 %18,42 %  

Graf

2. Rozlišujete význam pojmů "duchovní" a "náboženský" turismus?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Ano, duchovní turismus se od náboženského turismu lišíotázka č. 3, Ne, pojem duchovní a náboženský turismus znamená totéžotázka č. 4, Nevímotázka č. 4].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Nevím3934,21 %34,21 %  
Ne, pojem duchovní a náboženský turismus znamená totéž3934,21 %34,21 %  
Ano, duchovní turismus se od náboženského turismu liší3631,58 %31,58 %  

Graf

3. V čem se podle Vás různí náboženský turismus od turismu duchovního?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

NT - věřící navštěvují poutní místa cíleně, TD - psychický oddych, poznání nového,vnímání změn

,,,,duchovní a náboženský jsou rozdílné výrazy -> duchovní.... cokoli zabývající se duchovnem x náboženský .... vztahující se k určité,u nábožeství , tzn. místa se mohou rapidně lišit

?

Dle mého se "náboženského turismu" účastní lidé v Boha věřící, kdežto "turismus duchovní" obyčejného, prostinkého člověka zavede na místa "duchovně" zajímavá... ať už se jedná o poutní místa, místa s tradicí či legendou... Toť můj osobní názor

Duchovní - cesta za potenviálním duchovním zážitkem, náboženský - prostá návštěva náboženského místa.

duchovní je stav myšlení a duhca, náboženský je spíš stavem nekritické víry

duchovní je širší pojem než náboženský

duchovní nemá nic společného s náboženstvím jakéhokoli typu

duchovní nemusí být nutně náboženský, duchovní život je vnitřní život, nemusí být hned spojen s bohem

Duchovní nemusi souviset s nabozenstvim, ale ocistou mysli, duse

Duchovní se týká jen samotného člověka, kdežto náboženský je v širším měřítku.

Duchovní turismus chápu jako širší pojem, ne každé duchovno je náboženství.

Jedni jsou černoprdelníci a druzí magoři

Myslím si že duchovní turismus je pro lidi (Čechy, Evropany) podléhající různým módním trendům nebo fámám a mystifikacím a hledají někde něco, co by měli mít v sobě, prostě nedostatečná výchova v mládí (třeba Indie, Tibet a podobné, pro Evropana ale nepochopitelné destinace, prostě móda nebo snížená inteligence - bez urážky). V serióznější verzi je to turismus po nějakých památkách s mystickou tématikou, jen tak ze zvědavosti (plošina Nazca, megality v Bretani). Náboženský turismus je přesně cílený turismus na místa, která jsou pro daného člověka zajímavá z hlediska náboženství, které vyznává (Lourdes, Velehrad). Asi se mýlím, ale tak to cítím a uznávám jen náboženský turismus (ale neúčastním se ho) a naopak praktikuji ten duchovní v té serióznější (podle mne) verzi, prostě podívat se, zamyslet se, nenechat se ovlivnit bludy.... Proto musím na další otázku odpovědět ne, protože se vyjadřuji šířeji než jen o Jižní Moravě. Takže i Jižní Moravu jsem z těchto důvodů navštívil, ale dotazník mi neumožnil odpovědět ano, pak jsem nebyl schopen dále odpovídat. Asi moje chyba, asi nechápu rozdíl mezi duchovním a náboženským turismem.

Myslim, ze spousta lidi ucastnicich se "duchovnihi" turismu sama sebe teprve hleda, resp. nedela to ciste za ucelem viry v Boha.

nabozensky je spojeny len s nabozenstvom, duchovny spojeny s roznymi filozofiami

nábož - konkrétní náboženství duch - osobní záležitost, spiritualismus

Náboženská stavba nemusí korelovat s mou vírou

náboženský

Náboženský - pro věřící. Duchovní - pro "hledící sebe sama".

náboženský = dle vybraného náboženství (křesťanství, židovství, islám, atd.) duchovní = představuji si turistiku ukazující jakousi duchovní hloubku, která není směřována ke konkrétnímu náboženství

Náboženský = turismus po náboženských památkách, někdy i akcích atd. Duchovní = důraz je spíše na prohloubení vztahu k Bohu; jsou "promodlená" místa, kde se člověku lépe zastaví, uklidní a naslouchá Bohu...

Náboženský je organizovanější a často skupinový, cíle jsou konkrétní a cesta bývá spojena s určitým obdobím (konkrétních svátků, výročí události apod). Duchovní t. je častěji individuální a není tak institucionalizován

náboženský je spjat vyloženě s církevními organizacemi,kdežto duchovní může být zaměřený na místa,která nejsou spjata s náboženstvím,ale s okultními vědami

Náboženský je spojený s konkrétním náboženstvím, církevními památkami apod, nemusí mít až tak duchovní přesah. Duchovním turismem může být prakticky jakákoliv pouť, kdy je člověk specificky naladěn a něco mu to psychicky dá, přinese nějakou změnu, sebepoznání.

Náboženský turismus - turismus s cílem poznat dané náboženství Duchovní turismus - turismus s cílem poznat sám sebe :) - učinit něco pro své duchovno např. pouť do Santiaga

náboženský turismus se dle mého názoru zaměřuje na jedno konkrétní náboženství (kostely, poutní místa, návštěvy bohoslužeb atd.), kdežto duchovní turismus nemusí být vázaný na jedno konkrétní náboženství

náboženský turismus se týká lidí a věcí které jsou součástí nějakého náboženství, kostely, synagogy atd. Duchovní turismus, si myslím, se týká spíše energií, meditací atd.

Náboženský turismus vnímám jako cílenou pouť za památnými místy určité církve, jako např: kostely, synagogy, hřbitovy atd. Duchovní turismus ve mě evokuje subjektivní pocit z místa, nehledě na příslušnost k určitému náboženství.

náboženský turismus zahrnuje návštěvy chrámů, klášterů, poutních míst a akcí náboženského charakteru vážících se ke konkrétnímu náboženství a často i ke konkrétní církvi; duchovní turismus z mého pohledu širší pojem - může zahrnovat i akce různých méně tradičních duchovních směrů - např. cestování za oslavami slunovratů aj.

Náboženství je jako nádoba. Duchovní část je obsah nádoby. A z toho vyplývá i rozdíl...

Náboženství má dané a psané pravidla. Je tak jakoby viditelné zvenčí. Kdežto duchovno má jistě také svá pravidla, ale je to vnitřní záležitost a podle mého i v jedinci větší sílu. Lépe to popsat neumím.

nevím

NT je zaměřen na určitý druh církve, se kterou nemá DT nic společného - DT je zaměřen spíše na mystiku, povznesení duše a podobně.

Podle mého názoru je náboženský turismus vlastně cestování za památkami jednoho náboženství, zatímco duchovní turismus jsou podle mě poutě,...

Termín "náboženský turismus" chápu jako cestování k významným náboženským místům (poutě), oproti tomu "duchovní turismus" nemusí mít žádný cíl, jde v něm o hlubší poznání a prožití. Náboženský turismus může být i duchovním turismem.

V ramci nabozenskeho turismu se cestuje za ucelem navstiveni nabozenskych pamatek a artefaktu, ale kdyz nekdo praktikuje duchovni turismus, putuje za duchovni strankou sveho ja (hleda osvetu, mir, odpovedi na zivotni otazky).

4. Souhlasíte s tvrzením, že víra v Boha hraje při účasti na náboženském turismu roli?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „souhlasím”, „spíše souhlasím”, „nevím”, „spíše nesouhlasím” a „nesouhlasím”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
spíše souhlasím4741,23 %41,23 %  
souhlasím4236,84 %36,84 %  
nevím1311,4 %11,4 %  
spíše nesouhlasím87,02 %7,02 %  
nesouhlasím43,51 %3,51 %  

Graf

5. Účastnili jste se někdy náboženského či duchovního turismu?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 6, Neotázka č. 8].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne8473,68 %73,68 %  
Ano3026,32 %26,32 %  

Graf

6. Kde jste se náboženského turismu účastnili?

Je možné označit více odpovědí

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
V ČR2790 %23,68 %  
V zahraničí1033,33 %8,77 %  

Graf

7. Váš motiv účasti na náboženském turismu byl:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Primární1860 %15,79 %  
Sekundární1240 %10,53 %  

Graf

8. Navštívili jste v minulosti jižní Moravu v rámci cestovního ruchu?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Anootázka č. 9, Neotázka č. 19].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano7969,3 %69,3 %  
Ne3530,7 %30,7 %  

Graf

9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):

1=nejvíce atraktivní, 5=nejméně atraktivní

Povinná otázka, respondent musel u každé z nabízených odpovědí určit jedinečné pořadí.

OdpověďPrůměrné pořadíRozptyl
Moravský kras a okolí3.2152.295
Brno a okolí2.6711.968
Znojmo a Podyjí3.1391.057
Pálava a Lednicko-valtický areál2.7721.973
Slovácko3.2032.44

Graf

10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?

Je možné označit více odpovědí

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Brno7291,14 %63,16 %  
Mikulov5670,89 %49,12 %  
Valtice4962,03 %42,98 %  
Znojmo4354,43 %37,72 %  
Slavkov u Brna3848,1 %33,33 %  
Vranov3645,57 %31,58 %  
Žďár nad Sázavou3443,04 %29,82 %  
Břeclav3139,24 %27,19 %  
Velké Pavlovice2734,18 %23,68 %  
Velehrad2734,18 %23,68 %  
Boskovice2531,65 %21,93 %  
Křtiny2126,58 %18,42 %  
Vyškov2025,32 %17,54 %  
Rajhrad1518,99 %13,16 %  
Mikulčice1518,99 %13,16 %  
Lomnice78,86 %6,14 %  
oblast Moravského krasu (kraosové jeskyně, Sloup, Šošůvka, Vavřinec, Rájec-Jestřebí, Blansko)11,27 %0,88 %  
Slovácko11,27 %0,88 %  
bydlím tu, takže jich je víc ty vole11,27 %0,88 %  
Třebíč11,27 %0,88 %  
Velehrad, Jedovnice, Čejkovice, Velké Bílovice11,27 %0,88 %  

Graf

11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:

Je možné označit více odpovědí

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Katedrála Sv. Petra a Pavla Brně4050,63 %35,09 %  
Vranov2835,44 %24,56 %  
Poutní areál Velehrad2734,18 %23,68 %  
Kaple Sv. Šebestiána na Svatém kopečku2632,91 %22,81 %  
Klášter Kapucínů v Brně2430,38 %21,05 %  
Křtiny2126,58 %18,42 %  
Židovské ghetto v Boskovicích1417,72 %12,28 %  
Židovský hřbitov v Brně - Židenicích1316,46 %11,4 %  
Sloup1215,19 %10,53 %  
Kostel Narození Panny Marie ve Vranově u Brna1113,92 %9,65 %  
Klášter Rajhrad1113,92 %9,65 %  
Blatnice pod Sv. Antonínem911,39 %7,89 %  
Mešita v Brně911,39 %7,89 %  
žádné810,13 %7,02 %  
Kostel Navštívení Panny Marie v Břeclavi78,86 %6,14 %  
Kostel Panny Marie v Trní v Brně78,86 %6,14 %  
Loucký kláštěr78,86 %6,14 %  
Poutní areál v Hlubokých Mašůvkách45,06 %3,51 %  
Poutní místo Žarošice33,8 %2,63 %  
Lurdská jeskyně v Bohuticích33,8 %2,63 %  
Nikdy bych nenavštívil nic s náboženským podtextem, neb nepodporuji pedofilní a genocidní křesťany a katolíky11,27 %0,88 %  
Svatý Kopeček u Olomouce, Svatý Hostýn11,27 %0,88 %  
jiné židovské hřbitovy, Rosa Coeli11,27 %0,88 %  
žádné z uvedených11,27 %0,88 %  
již přesně nevím11,27 %0,88 %  
Třebíč, UNESCO11,27 %0,88 %  
Zadne11,27 %0,88 %  
klášter Porta Coeli11,27 %0,88 %  
Nepamatuji si.11,27 %0,88 %  
Hnanice11,27 %0,88 %  
Nebyla jsem v žádném z těchto11,27 %0,88 %  

Graf

12. Jak byste hodnotili kvalitu poskytovaných služeb po své návštěvě jižní Moravy?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „výborný”, „chvalitebný”, „dobrý”, „dostatečný” a „nedostatečný”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
chvalitebný3949,37 %34,21 %  
dobrý2126,58 %18,42 %  
výborný1113,92 %9,65 %  
dostatečný56,33 %4,39 %  
nedostatečný33,8 %2,63 %  

Graf

13. Vaše návštěva jižní Moravy byla uskutečněna:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Individuálně5265,82 %45,61 %  
Individuálně i organizovaně1924,05 %16,67 %  
Organizovaně810,13 %7,02 %  

Graf

14. Účastnili jste se turismu na jižní Moravě opakovaně?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano6886,08 %59,65 %  
Ne1113,92 %9,65 %  

Graf

15. Jak dlouhý byl (či obvykle bývá) Váš pobyt na jižní Moravě?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
2-3 dny4050,63 %35,09 %  
4-7 dní2025,32 %17,54 %  
Jeden den (bez přenocování)1417,72 %12,28 %  
více než 14 dní56,33 %4,39 %  

Graf

16. Jakou formu ubytování jste při svém pobytu zvolili?

Je možné označit více odpovědí

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Penzion3341,77 %28,95 %  
Kemp2430,38 %21,05 %  
Ubytování u příbuzných/známých2329,11 %20,18 %  
Hotel1924,05 %16,67 %  
V oblasti jsem nepřenocoval/a1316,46 %11,4 %  
Hostel22,53 %1,75 %  
su z brna11,27 %0,88 %  
širák, stan11,27 %0,88 %  
Pod širákem11,27 %0,88 %  
doma11,27 %0,88 %  
koleje11,27 %0,88 %  
Na jižní Moravě trvale žiju, jezdím v této oblasti převážně na jednodenní výlety11,27 %0,88 %  
Firemní chata11,27 %0,88 %  
Bydlím na Jižní Moravě11,27 %0,88 %  
klášter, poutní dům (Velehrad, Vranov)11,27 %0,88 %  
v klášteře11,27 %0,88 %  

Graf

17. Jakým způsobem jste se při pobytu na jižní Moravě stravovali?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí nebo napsat odpověď vlastními slovy.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Kombinovaně4556,96 %39,47 %  
Pouze v restauračních zařízeních2835,44 %24,56 %  
Vařil/a jsem si sám/sama45,06 %3,51 %  
většinou nějakou svačinkou z domu :)11,27 %0,88 %  
klášter, poutní dům11,27 %0,88 %  

Graf

18. Cestovali jste:

Je možné označit více odpovědí

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
S přáteli/známými4658,23 %40,35 %  
S rodinou4253,16 %36,84 %  
S partnerem/partnerkou2835,44 %24,56 %  
Sám/sama1215,19 %10,53 %  
S kolegy z práce78,86 %6,14 %  
školní výlet11,27 %0,88 %  
s farností11,27 %0,88 %  

Graf

19. Vaše pohlaví:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Žena7767,54 %67,54 %  
Muž3732,46 %32,46 %  

Graf

20. Váš věk:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
18-29 let7464,91 %64,91 %  
30-39 let1916,67 %16,67 %  
50 a více let119,65 %9,65 %  
40-49 let108,77 %8,77 %  

Graf

21. Ekonomická aktivita:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Student4035,09 %35,09 %  
Zaměstnanec3631,58 %31,58 %  
OSVČ2219,3 %19,3 %  
Nezaměstnaný/á87,02 %7,02 %  
Důchodce87,02 %7,02 %  

Graf

22. Odkud jste na jižní Moravu přicestovali (kraj Vašeho trvalého bydliště)?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Hlavní město Praha3530,7 %30,7 %  
Plzeňský kraj119,65 %9,65 %  
Jihomoravský kraj119,65 %9,65 %  
Moravskoslezský kraj87,02 %7,02 %  
Olomoucký kraj87,02 %7,02 %  
Středočeský kraj65,26 %5,26 %  
Královéhradecký kraj65,26 %5,26 %  
Pardubický kraj43,51 %3,51 %  
Kraj Vysočina43,51 %3,51 %  
Liberecký kraj43,51 %3,51 %  
Zlínský kraj43,51 %3,51 %  
Zahraničí43,51 %3,51 %  
Jihočeský kraj32,63 %2,63 %  
Karlovarský kraj32,63 %2,63 %  
Ústecký kraj32,63 %2,63 %  

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u 8 otázek.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

1. Setkali jste se někdy s pojmem náboženský turismus?

 • odpověď Ano:
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Pálava a Lednicko-valtický areál=4 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):

5. Účastnili jste se někdy náboženského či duchovního turismu?

 • odpověď Ano:
  • 3.8x vetší pravděpodobnost při odpovědi V ČR na otázku 6. Kde jste se náboženského turismu účastnili?
  • 3.8x vetší pravděpodobnost při odpovědi V zahraničí na otázku 6. Kde jste se náboženského turismu účastnili?
  • 3.8x vetší pravděpodobnost při odpovědi Primární na otázku 7. Váš motiv účasti na náboženském turismu byl:
  • zobrazit další souvislosti
  • 3.8x vetší pravděpodobnost při odpovědi Sekundární na otázku 7. Váš motiv účasti na náboženském turismu byl:

6. Kde jste se náboženského turismu účastnili?

 • odpověď V ČR:
  • 4.2x vetší pravděpodobnost při odpovědi Sekundární na otázku 7. Váš motiv účasti na náboženském turismu byl:
  • 3.8x vetší pravděpodobnost při odpovědi Ano na otázku 5. Účastnili jste se někdy náboženského či duchovního turismu?

10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?

 • odpověď Boskovice:
  • 4.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Židovské ghetto v Boskovicích na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
 • odpověď Brno:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Brno a okolí=1 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Brno a okolí=2 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Brno a okolí=4 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • zobrazit další souvislosti
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Moravský kras a okolí=3 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Pálava a Lednicko-valtický areál=4 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Pálava a Lednicko-valtický areál=5 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Slovácko=4 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Rajhrad na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Jeden den (bez přenocování) na otázku 15. Jak dlouhý byl (či obvykle bývá) Váš pobyt na jižní Moravě?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Katedrála Sv. Petra a Pavla Brně na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Klášter Kapucínů v Brně na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Klášter Rajhrad na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kostel Narození Panny Marie ve Vranově u Brna na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Sloup na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Hotel na otázku 16. Jakou formu ubytování jste při svém pobytu zvolili?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Znojmo a Podyjí=3 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kaple Sv. Šebestiána na Svatém kopečku na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Moravský kras a okolí=5 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Slovácko=5 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Ubytování u příbuzných/známých na otázku 16. Jakou formu ubytování jste při svém pobytu zvolili?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Křtiny na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Křtiny na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Vyškov na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi 4-7 dní na otázku 15. Jak dlouhý byl (či obvykle bývá) Váš pobyt na jižní Moravě?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi chvalitebný na otázku 12. Jak byste hodnotili kvalitu poskytovaných služeb po své návštěvě jižní Moravy?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Individuálně i organizovaně na otázku 13. Vaše návštěva jižní Moravy byla uskutečněna:
 • odpověď Křtiny:
  • 5.2x vetší pravděpodobnost při odpovědi Křtiny na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
 • odpověď Mikulov:
  • 1.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Mikulčice na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Rajhrad na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Židovské ghetto v Boskovicích na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • zobrazit další souvislosti
  • 1.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Boskovice na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi výborný na otázku 12. Jak byste hodnotili kvalitu poskytovaných služeb po své návštěvě jižní Moravy?
  • 1.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Klášter Rajhrad na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kostel Narození Panny Marie ve Vranově u Brna na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
 • odpověď Valtice:
  • 2.1x vetší pravděpodobnost při odpovědi Klášter Rajhrad na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
 • odpověď Vranov:
  • 3.2x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kostel Narození Panny Marie ve Vranově u Brna na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
 • odpověď Znojmo:
  • 2.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Mikulčice na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?

11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:

 • odpověď Katedrála Sv. Petra a Pavla Brně:
  • 2.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Klášter Rajhrad na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 2.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Jihomoravský kraj na otázku 22. Odkud jste na jižní Moravu přicestovali (kraj Vašeho trvalého bydliště)?
 • odpověď Křtiny:
  • 5.2x vetší pravděpodobnost při odpovědi Křtiny na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
 • odpověď Vranov:
  • 4.1x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kostel Narození Panny Marie ve Vranově u Brna na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:

14. Účastnili jste se turismu na jižní Moravě opakovaně?

 • odpověď Ano:
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Slovácko=4 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Boskovice na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Křtiny na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • zobrazit další souvislosti
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Mikulčice na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Rajhrad na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Velehrad na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Klášter Rajhrad na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Křtiny na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Poutní areál Velehrad na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Židovské ghetto v Boskovicích na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Židovský hřbitov v Brně - Židenicích na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Sám/sama na otázku 18. Cestovali jste:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Vranov na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Žďár nad Sázavou na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Břeclav na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Mikulov na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Velké Pavlovice na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kaple Sv. Šebestiána na Svatém kopečku na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Moravský kras a okolí=5 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kombinovaně na otázku 17. Jakým způsobem jste se při pobytu na jižní Moravě stravovali?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Pálava a Lednicko-valtický areál=2 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Vyškov na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Slovácko=1 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Individuálně i organizovaně na otázku 13. Vaše návštěva jižní Moravy byla uskutečněna:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Brno a okolí=3 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Brno a okolí=4 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Pálava a Lednicko-valtický areál=5 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Znojmo a Podyjí=2 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Vranov na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi S partnerem/partnerkou na otázku 18. Cestovali jste:
  • 1.6x vetší pravděpodobnost při odpovědi Katedrála Sv. Petra a Pavla Brně na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Slavkov u Brna na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Valtice na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Moravský kras a okolí=4 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Slovácko=3 na otázku 9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Klášter Kapucínů v Brně na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi výborný na otázku 12. Jak byste hodnotili kvalitu poskytovaných služeb po své návštěvě jižní Moravy?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Kostel Narození Panny Marie ve Vranově u Brna na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi 50 a více let na otázku 20. Váš věk:
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Jihomoravský kraj na otázku 22. Odkud jste na jižní Moravu přicestovali (kraj Vašeho trvalého bydliště)?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Znojmo na otázku 10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi 4-7 dní na otázku 15. Jak dlouhý byl (či obvykle bývá) Váš pobyt na jižní Moravě?

18. Cestovali jste:

 • odpověď S rodinou:
  • 2.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Sloup na otázku 11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:
  • 2.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi výborný na otázku 12. Jak byste hodnotili kvalitu poskytovaných služeb po své návštěvě jižní Moravy?

20. Váš věk:

 • odpověď 18-29 let:
  • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Student na otázku 21. Ekonomická aktivita:

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Setkali jste se někdy s pojmem náboženský turismus?

2. Rozlišujete význam pojmů "duchovní" a "náboženský" turismus?

4. Souhlasíte s tvrzením, že víra v Boha hraje při účasti na náboženském turismu roli?

5. Účastnili jste se někdy náboženského či duchovního turismu?

6. Kde jste se náboženského turismu účastnili?

7. Váš motiv účasti na náboženském turismu byl:

8. Navštívili jste v minulosti jižní Moravu v rámci cestovního ruchu?

9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):

10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?

11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:

12. Jak byste hodnotili kvalitu poskytovaných služeb po své návštěvě jižní Moravy?

13. Vaše návštěva jižní Moravy byla uskutečněna:

14. Účastnili jste se turismu na jižní Moravě opakovaně?

15. Jak dlouhý byl (či obvykle bývá) Váš pobyt na jižní Moravě?

16. Jakou formu ubytování jste při svém pobytu zvolili?

17. Jakým způsobem jste se při pobytu na jižní Moravě stravovali?

18. Cestovali jste:

19. Vaše pohlaví:

20. Váš věk:

21. Ekonomická aktivita:

22. Odkud jste na jižní Moravu přicestovali (kraj Vašeho trvalého bydliště)?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Setkali jste se někdy s pojmem náboženský turismus?

2. Rozlišujete význam pojmů "duchovní" a "náboženský" turismus?

4. Souhlasíte s tvrzením, že víra v Boha hraje při účasti na náboženském turismu roli?

5. Účastnili jste se někdy náboženského či duchovního turismu?

6. Kde jste se náboženského turismu účastnili?

7. Váš motiv účasti na náboženském turismu byl:

8. Navštívili jste v minulosti jižní Moravu v rámci cestovního ruchu?

9. Seřaďte následující oblasti podle atraktivity ve vztahu k náboženskému turismu (tj. množství církevních a jiných náboženských památek, náboženské poutě, aj.):

10. Jaká města jste v rámci cestovního ruchu na jižní Moravě navštívili?

11. Označte Vámi navštívená poutní místa a náboženské památky:

12. Jak byste hodnotili kvalitu poskytovaných služeb po své návštěvě jižní Moravy?

13. Vaše návštěva jižní Moravy byla uskutečněna:

14. Účastnili jste se turismu na jižní Moravě opakovaně?

15. Jak dlouhý byl (či obvykle bývá) Váš pobyt na jižní Moravě?

16. Jakou formu ubytování jste při svém pobytu zvolili?

17. Jakým způsobem jste se při pobytu na jižní Moravě stravovali?

18. Cestovali jste:

19. Vaše pohlaví:

20. Váš věk:

21. Ekonomická aktivita:

22. Odkud jste na jižní Moravu přicestovali (kraj Vašeho trvalého bydliště)?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Zdroje respondentů

Níže uvedený seznam obsahuje odkazy na nejvýznamnější stránky, ze kterých přišli respondenti (dle refereru):

Z bezpečnostních důvodů nejsou zobrazeny kompletní adresy, ze kterých uživatelé přišli, ani minoritní zdroje respondentů. V případě následování odkazu z outlooku, icq nebo použití firewallu obvykle není možné zdroj zjistit. Jedná se o statistiku návštěvnosti dotazníku, nikoli jeho úspěšného odeslání (z různých zdrojů mohla být úspěšnost vyplnění dotazníku různá). Údaje tedy mohou sloužit pouze pro velmi hrubou orientaci.

Citace

Veselá, D.Náboženský a duchovní turismus na jižní Moravě (výsledky průzkumu), 2014. Dostupné online na https://nabozensky-a-duchovni-turism.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.