Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Vegetariánství a veganství

Vegetariánství a veganství

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Vojta Tomek
Šetření:26. 04. 2017 - 07. 05. 2017
Počet respondentů:159
Počet otázek (max/průměr):11 / 10.26
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:75,6 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.01:09
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace     zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den. Jmenuji se Vojtěch Tomek a jsem studentem Pedagogické fakuty Univerzity Palackého. Rád bych vás poprosil o vyplnění krátkého dotazníku na téma "Vegetariánství a veganství." Výsledky dotazníku použiji na mou seminární práci.

Děkuji.

Odpovědi respondentů

1. Zajímáte se o zdravý životní styl.

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano11974,84 %74,84 %  
ne4025,16 %25,16 %  

Graf

2. Jste vegetarián/vegan?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne12377,36 %77,36 %  
Vegetarián3119,5 %19,5 %  
Vegan53,14 %3,14 %  

Graf

3. Jak jste spokojen(a) s nabídkou vegetariánských/veganských výrobků na trhu?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „výborný”, „chvalitebný”, „dobrý”, „dostatečný” a „nedostatečný”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
dobrý7044,03 %44,03 %  
chvalitebný4025,16 %25,16 %  
dostatečný2314,47 %14,47 %  
výborný1811,32 %11,32 %  
nedostatečný85,03 %5,03 %  

Graf

4. Používáte náhražky masa?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne8754,72 %54,72 %  
ano7245,28 %45,28 %  

Graf

5. Jaké náhražky masa používáte?

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Nepoužívám žádné náhražky8151,27 %50,94 %  
Tofu6843,04 %42,77 %  
Sójové maso5232,91 %32,7 %  
Tempeh2515,82 %15,72 %  
Šmakoun2113,29 %13,21 %  
Robi159,49 %9,43 %  
Seitan10,63 %0,63 %  
nesnáším náhražky čehokoli10,63 %0,63 %  
Seitan, cizrnové placky apod.10,63 %0,63 %  
Na co nahrazovat neco tak dobreho, jako je maso?10,63 %0,63 %  
Maso10,63 %0,63 %  
Vlastně vše, ale jen výjimečně10,63 %0,63 %  
Klaso10,63 %0,63 %  
Bílkoun10,63 %0,63 %  

Graf

6. Jak jste spokojen(a) s nabídkou bezmasých jídel v restauracích?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „výborný”, „chvalitebný”, „dobrý”, „dostatečný” a „nedostatečný”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
dobrý4427,67 %27,67 %  
nedostatečný4025,16 %25,16 %  
dostatečný3723,27 %23,27 %  
chvalitebný2515,72 %15,72 %  
výborný138,18 %8,18 %  

Graf

7. Navštěvujete vegetariánské/veganské restaurace?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne8050,31 %50,31 %  
ano7949,69 %49,69 %  

Graf

8. Z jakého důvodu jste vegetariánem/veganem? (nepovinná otázka)

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

- Ekologické důvody - morální důvody - chci žít, tak abych ubližoval živým tvorům, co nejméně. (Jsem si vědom potravního řetězce, avšak jako člověk mám tu výhodu, že se můžu rozhodnou nepodléhat svému genetickému nastavení. (Souvislost s Buddhovým učením o soucitě) - Neatraktivnost masa - asi 2/3 masných potravin mě nechutná

byla jsem několik let, zastavilo mne až těhotenství a anemie v posledním stadiu... měla jsem krásný pocit, že se můžu podívat všem zvířátkům do očí a vduchu jim říct, hladím tě a nejím ani tvoje kamarády... nyní jsem alespoň skončila hl. u drůbežího masa, a několikrát do měsíce přidám rybí a vepřové maso... ale kravičku už opravdu spíše ne, to tak 3x do roka

etické a ekologické důvody

etické důvody

etické důvody

Etické důvody

etické důvody, chuť

Etické důvody, zvířata nejsou produkty, mají svůj vlastní život.

etický

Etický důvod + maso mi nechutná

etika

Joga. Ekologicke duvody, eticke, znechucuji me velkochovy, kde se ke zviratum chovaji tak, ze je mi z toho na zvraceni. Humanni smrt je stale smrt, krome toho se bez masitych pokrmu, ani mouky citim daleko lepe. Bohuzel obcas nejaky mlecny produkt jsem nucena konzumovat, zejmena v restauracich, kde je vyber casto chudy.

jsem masožrout, ale ráda si dám i vegetariánské jídlo, nemusím mít maso denně

Jsem všežravcem, protože nedokážu sestavit zdravou bezmasou dietu s velkým množstvím bílkovin bez náhražek a proteinových prášků. Navíc mi maso chutná.

Maso mi nechutná. V dětství jsem byla přítomna zabijaček prasat a od té doby postupně jsem přestala jíst maso. Ochrana zvířat. Lidský tvor je všežravec, ale zuby máme podobné býložravcům. Z toho racionálně usuzuji, že maso nepotřebuji k životu.

miluji zvířata

Nechci, aby zvířata kvůli mě trpěla v podmínkách velkochovů. Já vlastně maso jím, ale v hodně malé míře a z domácí farmářské a pod. produkce.

nejsem

nejsem

nejsem

nejsem ani jedno

Nejsem vegetarián, ale opouštím postupně maso, protože mi stále méně chutná a unavuje můj organizmus. Zároveň mě odrazuje i kvalita masa (hormony, antibiotika...).

Nejsem vegetarián, maso jím, snažím se kupovat bio, nebo vysokou kvalitu.

Nejsem vle!

nejsem, jen rad zkousim nove chute

Nejsem, mejsem debil bez priciny.

Nejsem, protože si nejsem schopná zajistit dostatečný přísun bílkovin díky vysoké ceně.

Nejsem.

Nejsem. Protože jsem všežravec :D

Ot 3 a 6 je pro mě irelevantní, nevím, proč je tedy povinná k vyplnění. Já na to odpovědět nedokážu,

tzv. semivegetariánství (vegetariány často neuznávané a i pro mě spíše přechodná fáze, kdy jsem jedla dva roky ryby), z důvodu etických, bohužel jsem příliš zhubla, na maso stále měla chuť a po počáteční úlevě jsem měla po dvouletém "nejezení masa" pocit zesláblosti (i při pravidelném cvičení), vrátila jsem se zpět k masu (také z důvodu těhotenstí, kdy jsem na maso měla vyloženě chuť a zeleninová, obilná atd jídla mi dělaly nevolno)

Už je to dávno, sám nevím :) Nechci se podílet na holocaustu zvířat a kromě toho mi maso nikdy nechutnalo. Pobídka soudružek učitelek ve školní jídelně "dojez to maso!" je pro mě jedno z nejhorších dětských traumat.

v dětství mi dávali hnusné maso

Vegetarián - nechutná mi maso.

vegetarián nejsem, maso jím. Chutnají mi vegetariánská jídla, ráda rozšiřuju svůj jídelníček.

Z etických a environmentálních důvodů

Z etických důvodů. Ze stejných důvodů se snažím i o veganství, ale to bude daleko těžší boj (sortiment, peníze, vlastní síly)

Z etických.

Z přesvědčení.

Z žádnýho. maso je nejlepší.

Zatim nejsem, ale maso jim jen malo. Duvodem jsou hlavne podminky, za jakych se zvirata chovaji a usmrcuji. Jist maso (v rozumne mire) mi pripada jako prirozeny kolobeh zivota, ale zotrocovani zvirat v poradku rozhodne neni.

Zdravotní důvody a také z důvodu, že nechci jíst maso z velkochovů a tím pádem velkochovy podporovat nechci.

9. Vaše pohlaví

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Žena10867,92 %67,92 %  
Muž5132,08 %32,08 %  

Graf

10. Váš věk

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
21-256440,25 %40,25 %  
26-303421,38 %21,38 %  
15-202616,35 %16,35 %  
31-35106,29 %6,29 %  
50 a více85,03 %5,03 %  
35-4063,77 %3,77 %  
41-4553,14 %3,14 %  
46-5042,52 %2,52 %  
15 a méně21,26 %1,26 %  

Graf

11. Nejvyšší dosažené vzdělaní

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Středoškolské (maturita)7647,8 %47,8 %  
Vysokoškolské6540,88 %40,88 %  
Základní138,18 %8,18 %  
Středoškolské (bez maturity)42,52 %2,52 %  
Středoškolské (výuční list)10,63 %0,63 %  

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Citace

Tomek, V.Vegetariánství a veganství (výsledky průzkumu), 2017. Dostupné online na https://pohled-spolecnosti-na-vege.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.