Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Poruchy přímu potravy

Poruchy přímu potravy

Dopis Ježíškovi - Vánoční dárky 2023
Jaké dárky Vám udělají pod stromečkem radost a jaké byste radši nedostávali?

(veřejné výsledky pro všechny "ježíšky" již 14. prosince ve 12:00)

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Nicola Piaskowska
Šetření:24. 03. 2010 - 28. 03. 2010
Počet respondentů:102
Počet otázek (max/průměr):9 / 8.57
Použité ochrany:unikátní IP
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:52,4 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.04:05
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den,

tímto vás prosím o vyplnění krátkého dotazníku na téma poruchy příjmu potravy. Účelem tohoto dotazníku je zjistit informovanost o této problematice lidí ve věku 14-20 let.

Předem děkuji za pravdivé vyplnění dotazníku.

Piaskowská Nicola, Gymnázium a SOŠPg Jeronýmova, Liberec

Odpovědi respondentů

1. Jste muž či žena?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Žena7067,31 %68,63 %  
Muž3432,69 %33,33 %  

Graf

2. Myslíte, že máte dostatečné informace o poruchách příjmu potravy?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, mám dostatek informací6057,69 %58,82 %  
Ne, nemám dostatek informací2625 %25,49 %  
Nevím1817,31 %17,65 %  

Graf

3. Myslíte, že jsou nám médii (časopisy, televize, informační létaky) či prostřednictvím školy zajištěny dostatečné informace?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne, nejsou dostatečné5350,96 %51,96 %  
Ano, jsou dostatečné3533,65 %34,31 %  
Nevím, nezajímá mě to/nevšímám si toho1615,38 %15,69 %  

Graf

4. Odkud/od koho jste se o této problematice dozvěděli?

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Internet, časopisy, knihy, TV6865,38 %66,67 %  
Přátelé2725,96 %26,47 %  
Vlastní zkušenost2725,96 %26,47 %  
Škola2322,12 %22,55 %  
Jiné1615,38 %15,69 %  
Rodina1312,5 %12,75 %  

Graf

5. Co si myslíte o poruchách příjmu potravy? Napište, prosím, vlastní názor (NEpište prosím, že je to smutné, ale např. co si myslíte, že k tomu lidi vede a co to vlastně poruchy příjmu potravy jsou).

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

.

.

...

Anorexie či bulimie je bezpodmínečně psychická porucha,lidi,nejčastěji dospívající dívky,mají podle mého velmi citlivou duši a každá poznámka se jich velice dotkne.Všude se píše o zázračných dietách,skvélém detoxitačním programu o ideálech krásy,o obezitě,a člověk k sobě bývá často až příliš kritický (znám to z vlastní zkušenosti),na titulních stranách nejčtenějších časopisů se objevují štíhlé mladé modelky a nám,holkám s normální ženskou postavou,se v hlavě objevují plány jakou dietu začneme držet a na jaké rychlohunboucí cvičení zajdeme,takže si naordinujeme dietu,během tří týdnů zhubne např, pět kilo,okolí nám naší postavu pochválí,máme dobrý pocit,že se nasoukáme do menšího oblečení,kluci se po nás začnou také více utáčet (ne kvůli tommu,že jsem štíhlejší,ale kvůli tomu že jsem sami se sebou alespon s části spokojené),i od rodičů často slyšíme kladné ohalsy,spolžačky se nás ptají co pro to děláme,a nás to totálně pohltí.V hlavě máme jenom dietní plán pro dnešní den nebo kolik kalorií má např. sojový rohlík.Začneme čím dál tím více hubnout,nasoukáme se do čím dál tím menšího oblečení a začneme se alespon z části pododbat modelkám a herečkám,které se přece klukům musejí stoprocentně líbit.A od anorexie je už malý krůček k bulimii.

anorexie-je to hlavně psychické, kamarádka trpěla anorexií z prostého důvodu. V jejich rodině se narodily další děti a ona už nebyla středem pozornosti, chtěla na sebe trochu upozornit. Ale nejen to. Byly i problémy v rodině a určitě na to mělo vliv i zklamání z nepovedených "lásek".

as

Bud nedostatek casu se nekde najist (jina cinnost skola prace .. ) a nemit poradne jidlo ani jednou denne neni dobre nebo nekdo vetsinou holky problem ze svoji postavou (anorekticka)

Co k tomu lidi vede? Špatné rodinné prostředí, kamarádi, prostředí, ve kterém se pohybují, je na ně kladen přílišný tlak, hvězdy z přehlídkových mol jsou na kost vyhublé, nejsou se sebou obecně spokojení .. mají komplexy, chtějí být lepšími lidmi, hubenějšími, žádanějšími ..... stres, deprivace, frustrace ...

co k tomu lidi vede? určitě v tom je genetická náchylnost a pak taky moderní trend být extrémně štíhlý, ale opět záleží, o jakých poruchách příjmu potravy hovoříme... mohou tu být vrozené defekty trávicí trubice, díky kterým se dítě naučí přijímat živiny nitrožilně a odmítá klasickou stravu a pak tu jsou poruchy psychického charakteru - anorexie, bulimie... mno a určitě je i mnoho dalších způsobených všemožnými komplikacemi ovšem o těch se tolik nemluví, takže nemám odkud být o nich informovaný a s největší pravděpodobností (i když kdo ví) jimi trpí jen malé procento populace...

co k tomu vede lidi?nevim.mě k tomu dovedla touha vypadat jako modelka.ale modelky mají být pouze ramínka na šaty.jenže já si místo šatů všímala těch modelek.

Částečně dnešní ideál krásy. Vlastní nejistota, perfekcionismus. Porucha příjmu potravy je psychická porucha spojená s podivným náhledem na stravování, vlastní tělo a neschopností stravovat se přiměřeně ku potřebám svého těla, což se projeví i na chování a duševním rozpoložení, nejen na vzhledu.

dle me je to psychicky problem, ktery je pravdepodobne ovlivnen geneticky ci nejak jinak, nebot znam i lidi s poruchou prijmu potravy, kteri ziji v normalne fungujici rodine rozhodne je to zalezitost, ktera vyzaduje psychologicke reseni

Důležitý je postoj ke stravování v rodině i jinde. Už třeba to, že se ta jídlo všichni hned ptají - už malé dítě buď hezky papá nebo nepapá a to je problém. Znám i z rodiny kdy dítě dokud nechtělo jíst, tak to byl problém, matka se hroutila, jakmile pominuly jisté problémy (rozvod...), dítě začalo dobře jíst a najednou se matka opět hroutila - vždyť bude tlustej :-/ Pak je to dítě zmatené. Na mně se též podepsal otec - od malinka jsem byla "nežravec", hubená až nezdravě, až pak jsem se ve 12 stala poměrně normální, ale otec kdykoliv jsem jedla třeba večer, kdy se mu zdálo, že už je moc hodin, tak do mě hučel ať nežeru, že budu tlustá. To vedlo k tomu, že jsem začala jíst potají, opravdu hodně přibrala a už to jelo - diety, nové tajné přežírání se, zvracení, diety... Díkybohu je to za mnou. Tím samým si prošel i bratr.

důvodem bývá přehnané sledování vlastního těla, přílišná snaha o dokonalost. porovnávání s jinými, neschopnost vyrovnat se i s drobnými nedostatky.

holky jsou praštěný

holky mají malé sebevědomí a i když jsou krásné chtějí více zhubnout a to už hezké není

je to nemoc

je to psychická nemoc,v jejímž důseldku člověk (téměř nebo úplně) přestane jíst... důvodem je kult těla, který vyznává současná společnost (např. v Africe či v některých kulturách na jiných kontinentech tento problém neznají), dále nenávist k sobě samému např. v důsledku rodinné výchovy, trestného činu, kerý byl na někom spáchán apod.

je to psychická porucha, kdy většinou lidé v pubertě omezují přísun potravy za účelem zhubnout. např. mentální anorexie a bulimie Jsem proti takovému radikálnímu hubnutí, protože může ublížit na zdraví popř. i zabít.

Je to vážné onemocnění, které by se mělo v každém případě profesionálně léčit. Nemocný ale potřebuje i podporu svého okolí, aby s nemocí mohl bojovat.

je to vec tech,ktery tu poruchu maji, az ji budu mit janebo ji budu zpusobovat mel bych se o ni zajimat

Je to většinou fyzické onemocnění. Jedná se o anorexii a bulimii.

jelikoz o poruchach jako samotnych nic moc nevim, tak tezko budu tady psat nejaka moudra. kazdopadne vim ze existuji a pokud budou pro me nekdy dulezite - jakoze jimi bude trpet nekdo me blizky - tak se jimi zacnu zabyvat, abych se o nich neco dozvedel.

jsem z toho nedostatku informaci tak smutny, ze si pujdu koupit ziletku :'/

Jsou jednoduše slabí a neschopni ustát nějakou formu tlaku ze strany společnosti, která preferuje dobře vypadající lidi.

lidé by měli jíst pravidelně né ve velkém množství a pokud možno zdravě,ale čas od času není špatné dát si něco "nezdravého"(fastfood)

lidi dnes hodne spechaji.,.. a tak jidlo co potrebuji do sebe rychle hazou treba za chuzi to uz dela sve...

lidi k tomu vede to, že jsou jim už odmalapředkládány nerealistické ideály krásy (barbie) a že se v dnešním světě velmi klade důraz na fyzickou krásu

Lidi k tomu vede touha být hubenější. Začne to například pouze dietou. Také to nemusí být chtíčem po hubenosti, ale stresem nebo si poruchu vytvoří samo tělo. Poté člověk hubne, aniž by znal příčinu.

lidi k tomu vede, že všude vidí topmodelky s mírama 90-60-90, v obchodech oblečení velikosti XS, S... nebo tak to aspoň vidí "baculky", já sem začínala hubnout na velikosti 44, teď mám velikost 36 a sehnat pěkný kalhoty mi dělá větší problém než dřív. člověk si řiká, že do tohodle nikdy spadnou nemůže, i já sem si to řikala, ale de to strašně lehce

Lidi, teda hlavně mladé holky k tomu vede tlak z jejich okolí-kamarádi třeba...oni to začnou brát vážně a někdy se na to přijdě pozdě

Mentální anorexie - zjednodušeně řečeno hladovka Bulimie - Stavy nejezení a naopak přejídání, vyvolávání zvracení, užívání projímadel apod. Řekla bych, že nejvíc "přispívají" k těmto poruchám poznámky okolí...někdo se o dané osobě vyjádří hanlivě, že je tlustá a měla by se sebou něco dělat, jak vypadá hrozně apod. a člověk tomuto tlaku podlehne, snaží se nezdravě hubnout, snižuje porce, poté nejí vůbec...z anorexie se často stává bulimie...

Mezi poruchy příjmu potravy se dá počítat anorexie a bulimie. Ty, co tím trpí, k tomu může vést, že chtějí zhubnout - rychle. Nemyslím si, že je to pro čolvěka dobré, podepíše se to na něm, na jeho zdraví apod.

Mladé lidi k anorexii nebo bulimii vede zejména touha po dokonalosti, přiblížení se ideálů (modelek z časopisů), podlehnutí módní vlně hubenosti. Pak už to přejde v psychický problém a často to může skončit velmi zle. Pak je tu další porucha - přejídání - lidé spořádají obrovské množství jídla, většinou záchvatovitě. Zajídají stres, smutek, samotu. Vzniká psycická závislost na jídle. Dále je tu ještě několik PPP - např. orthorexie apod.

Myslím si , že mladé dívky jsou dost ovlivněné dnešní společností. Ale existují lidé, kteří za to nemohou, jsou nemocní. pokud se to někomu stane, myslím, že by bylo vhodné, aby člověk vyhledal odbornou pomoc

Myslím si že k tomu lidi vedou buď rodinné problémy nebo také nějaké osobní problémy nebo v dospívajícím věku nějaké komplexy,že si člověk myslí že je tlustý,ale i přitom není.Poruchy příjmu potravy souvisejí také s psychickými problémy ... dále nevím

Myslim si, ze je to zpusobene ve vetsine pripadu psychickymi problemy cloveka...spojene s jakymkoliv druhem problemu... ( hubnuti, strtes ....)

myslím si, že dotyčnéhok tomu vede jeho vlastní přístupk životu. podcenování sebe sama a vyslechnutí urážek jakéhokoliv charakru na svoji adresu. Někdy ovšem za to může rodina, špatné zázemí, ve kterém musí být. Věršinou si ani neuvědomí, že u něj dochází k nějaké změně.

Myslím si, že důvod je nespokojenost se sebou.

Myslím si, že lidé nejdí protože si myslí že jsou tlustí tím pádem to vyvolá skrat .. a přestanou jísta myslí si že jsou tlustía že tím to zhubnout

Myslím si,že to hlavně záleží na psychice dané osoby.

myslim, ze neexistuje jednotný důvod techto nemoci, lidé, kterí tímhle trpí, pochází z dokonalých i problematických rodin, mají v zivote uspech i neuspech, jsou tlustý i hubený, sebevedomí i zbabelí, mají práci která je baví ci jsou nezamestnaní, mají spousty prátel, či zádné....atd. predevsim se jedná ale o perfekcionisty, kterí neumejí zacházet moc dobre se svými emocemi

Myslím, že dnešní mládež je příliš ovlivňována masmedii a snaží se přiblížit jimi předkládaného ideálu krásy.

Myslím, že je k tomu vedou nějaké problémy ( v rodině, ve vztazích), mají komplexy z toho, žjsou tlusté. Vetšina holek by chtěla být, jako nějaká modelka, proto je to tak, jak to je

Myslím, že je to především kvůli tlaku z okolí, kdy se člověk snaží zhubnout nepřirozeným způsobem.

myslím, že poruchy příjmu potravy jsou světový trend-viz anorexie...je jisté, že to není jen anorexie,ale i bulimie, obezita atd

Myslim, že se to může stát každému. Jde o určitý druh nechutenství, které vyvolává poruchu příjmu. Je to velice nebezpečná porucha a můžeme na ni doplatit i životem

myslím, že takto postižené k tomu vede společností předkládaný "vzor krásy"

Náladovost, stres, způsob života, psychická nevyrovnanost, dědičnost...

Například problémy v rodině, či si někdo myslí že je velmi tlustý a potřebuje zhubnout, což nemusí být vždycky pravda, všechno je to jen psychické. Sami si můžeme říct konec!! ted budu jíst normálně nebudu se přejídat ani nepřestanu jíst. Vše je na nás

Nátlak rodiny a okolí, je to hodně o psychické stránce, vždycky jsme jedla co se mi líbilo a říkala si že mě to v životě nepotká a ejhle....

nechuť k jídlo, chtějí být hubenější, poškozují si tím zdraví

Nejsem feministka, ale osobně si mylsím, že jedinné co lidi, převážně holky vede k anorexii či bulimii jsou přehnané nároky ze strany opačného pohlaví a vliv médii. Neříkám, že reklamy na hubnutí jsou špatné, vzhledem k lidem, kteří mají skutečně nadváhu, ale podle mě by bylo lepší to nenazývat hubnutím, ale změnou životního stylu k lepšímu. Tím mylsím, více informovat lidi o tom, jak jejich tělo vlastně funguje a jak se správně stravovat. Dokázat jim, že tím, že nebudou nic jíst, se nic nevyřeší. .. Dále také je už nátlak médií tak velký, že se anorexie projevila i u mužů, což je snad vrchol bezohlednosti médií a celé téhle "moderní" doby..

Nejsem si jist, co přesně zahrnuje pojem poruchy příjmu potravy.

nejzákeřnější na nich je to, že málokdo si je ochoten tuto poruchu/ nemoc přiznat

NESNÁŠIM POVINNÝ OTÁÁZKY :P

nespokojenost s se svým zevnějškem

nevím

nevim

Nic o tom nevím

No tak já osobně si myslím, že nejvíce ty mladé holčiny okolo 14 let k tomu vedou jejich idolky nebo idolové celkově, kterým se chtějí přiblížit. a nejvíce moc to je když sledují časopisy nebo přehlídky všech těch většinou přehublých modelek... V pozdějších letech to může aj být proto že někdo z kamarádů nebo z párového sportu řekne když nezhubneš nebudeš tohle moc dělat, a protože zbožňujeme sport nebo máme tu osobu rádi, tak si ani neuvědomujeme jak je to pro nás nebezpečné

no tak třeba to co se ted stalo v ty haiti..jak jim englani neposlali mouku jenom proto že byla prostě jejich a tak jim to hnilo pod rukama a nic se stim neudělalo..podle mě je to kretenskej zpusob přemejšlení

nvm

Obcas staci malo a lide kvuli svym komplexum zacnout hladovet/cpat jidlem/zvracet atd.

podla mna ide vacsinou o dievcata v puberte, ktore si myslia, ze nie su dost chude, pretoze to vidia v TV, alebo im to niekto povedal......je to akasi predkapitola k anorexii

podle mě poruchy potravy vznikají nejčastěji u lidá s psichyckým nátlakem (problémem)...problém častěji vzniká u dívek než u chlapců...protože z každé obálky časopisu na vás útačí slovo dieta nebo buďte hubené jako slavné hvězdy...a tady už vzbiká problém z držením diety a následnou poruchou přímání potravy....všude se píše že poruchy potravy sou běžné u dívk kolem 14-17 roku...ale aby se uvedlo to, že to může vést až ke smrti to ne...

podle mě, si to holky zpusobujou samy, protože jsou posedlý svou postavou, chtějí být hubené jako modelky na obálkách časopisů, které jsou upravovány ve photoshopu.

Podle mého názoru ke vzniku této choroby jednoznačně přispívá, chování současné společnosti a také okolí postižené osoby. Lidé uctívají naprosto špatné symboly (jako vychrtlé ženy jsou to pravé a když taková nebudu jsem nic a ničeho nedokážu)

poruchy príjmu potravy sú, keď tráviaci trakt človeka nepracuje správne sú zapríčinené nesprávnou životosprávou a genetickým faktorom

poruchy příjmu potravy je onemocnění, při kterém lidé vidějí své tělo jinak než ostatní a snaží se ze všech sil udělat něco pro to, aby zhubli, u anorexie skoro vůbec nejedí, u bulimie - přejídání a následné vyzvracení...může je k tomu vést, že chtějí pouze schodit pár kilo (třeba kvůli modelingu) a pak už nevidí, že hubnou až moc...také je k tomu může vést třeba jen malá poznámka od příbuzného, že trochu přibrali...

Poruchy příjmu potravy jsou nemoci nejdříve fyzického a pak už spíše psychického rázu - anorexie a bulimie. Co k tomu lidi vede? Buď snaha zhubnout, která se jim vymkne z rukou a nemohou přestat, nebo odmítání potravy z jiného důvodu (stres, problémy) a následné potíže s tím spojené.

Pouze a jenom reklama.. A případný sen či závist. Neexistuje přesná příčina, vždy je to "jen" sled událostí v nesprávnou dobu nakupený na sebe.

Pricina techto probelu jsje kvuli stale se zvysujicimu spolecenskemu natlaku na nasi osobu potreba dokonalost a vyrovnavani se druhym. Dalsim, radikalnejsim duvodem jsou podle me psychicke problemy, kdyz clovek uz nevi jak to resit a dostane se az do takto zoufale situace. Informovanost je mala, spatny je nezajem ostatnich o druhe a ze se na tento problem prijde pozde. Letaky nepomuzou stejne jako nepomuze nejaky clanek na internetu o tom co to je anorexie, bulimie. Podle meho nazoru nejvic cloveku daji besedy se clovekem, ktery timto peklem prosel a rekne vlastni nazor, pribehy, dojmy

Problémy ve společnosti (komplexy) - hlavně u žen. Někdy špatný zdravotní čas. Jindy to začíná nedostatkem času a poté člověk už nemá ani náladu jíst.

Psychická porucha, která funguje na principu drogové závislosti. Všechno je to zmanipulované televizí, časopisy a netem, jelikož všude dávají do popředí krásné štíhlé modleky až vyhublé a mladé slečny je berou jako vzor...

Psychická porucha, nemoc; touha po dokonalosti, která se může zvrhnout až k ppp, pokud má k tomu člověk sklony (nedá se rozumově zvládnout, příčina je psychická)

psychologický problém

slečinky chtěj bejt modelky a furt si mylsej že sou tlustý...v televizi viděj samý hezký holky a maj komplexy...

Stres, nedostatok casu venovat sa sebe.

Tak poruchy příjmu potravy můžou být nejspíš buď zdravotní nebo psychického rázu.

Tak rozhodně se tu jedná o nevyrovnanou a hlavně nevyváženou stravu, o které by si měl člověk časem uvědomit. Jíst často to samé dokola a nevyrovnat to jistým opakem není zrovna nejlepší řešení. Jde tu o vyváženou stravu. Lidský organismus si pak začíná odvykávat na ostatní druhy potravin pokud strava není vyvážená.

tato problematika mě nezajímá, pokud to nemá něco společného s někým blízkým

Těžko říct, jestli jsou to ve všech případech psychické problémy, ale ve většině asi ano. Prožívané deprese a pocity sebeúzkosti zřejmě vedou k nepravidlnému přijmu potravy až jisté nechuti k jídlu, člověk který takto funguje, je jakýmsi působem opíjen stavem, který procituje a dle svého mínění tím léčí či překonává již zmíněné deprese.

Tlak okolí, podlomená psychika, nedostatek sebedůvěry.

touha po dokonalosti, lepsi prijeti ve spolecnosti, pokud nekdo zhubne trochu a ostatni jej pochvali, muze hubnout dale a dostat se az k anorexii problematicky vztah k jidlu- prejidani-vychodisko bulimie tlak v profesnim prostredi (rychle reseni projimadla) ....

Trpím ppp přes osm let, vím toho opravdu hodně. Myslím že je fatálně nedostatečný systém péče o nemocné ppp v naší republice. Pracoviště zabývající se na úrovni léčbou jsou jen tři v celé ČR.

V nějaké formě to zažije každá dívka, většinou za to může okolí (hloupé narážky atp.)

vede je k tomu nespokojenost s hmotností

vede je k tomu společnost

vede k nim zejména nespokojenost se svým životem, s pohlavní rolí, se svým tělem a tělesností obecně, znásilnění atd.

Vede k tomu celá společnost, protože nastavila módní trend absolutní štíhlosti! A většina modelek v tom ještě podporuje a mládež si z toho bere příklad.

Vede k tomu medializovaný ideál krásy, problémy psychické, v rodině i posměch okolí. Vědomé hladovění.

Vedie ich k tomu zakomplexovanosť, niesu so sebou spokojni tak začnú chudnúť, neskôr to už nedokážu kontrolovať.

vedou nas k tomu hlavne reklamy, casopisy a to ze nikde nemuzete sehnat velikost obleceni pro normalni lidi !!

veliký problém, z kterého se těžce dostává - v hlavě se ho člověk nezbaví nikdy

Většinou je k tomu vede představa, že jsou dívky nebo muži tlustí a snaží se vyrovnávat těm vychrtlinám co si říkají modelky... přitom to so jenoom kostry potažené kůží..

Většinou u holek a vidím za tím ten problém, že chtějí být poříd vic a víc hubenější, aby se líbili nám mužum, nebo, že se jím nekdo v minulosti posmíval za jejich obeznost

většinu k tomu vede to,že spousta dívek má za sen,že chtějí být modelky,ale podle j"poroty" jsou moc tlusté a tak je nutí hubnout ;) no a pak to vidíte na těch modních přehlídkách ;) nebo ve spoustě případů je to taky,že se chtějí líbit klukům a když jim řeknou,ať zhubnout,tak to udělaj ;)

Většinu lidí třeba k anorexii podle mého názoru vedou fotky vychrtlých modelek na obálkách časopisů.Všichni si myslí, že takovým symbolem krásy je žena, která nemá víc jak 50 kg.To si myslím je velká příčina těchto problémů u dospívajících.

Vlastní nezodpovědnost, nic víc, nic míň.

vzhledem , že jsem byla mentální anorektička mě k tomu vedlo to, že se mi ve škole posmívali, když jsem nabrala po HA , plus ještě svoji vinou a dále problémy v rodině

vzor modelek

za vše můžou média, vychrtlé dívky nás obklopují ze všech stran, dívky nemají na výběr, za tlustýma se kluci neotáčejí

začne to obvykle obyčejnou dietou, ale stane se z toho úplná mánie,zaslepenost a reseni jidla(nebo odmitani) problemem dne č.1

6. Týkají se poruchy příjmu potravy i mužů?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano9793,27 %95,1 %  
Ne76,73 %6,86 %  

Graf

7. Myslíte, že by se mohly poruchy příjmu potravy týkat i vás?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne, v žádném případě4038,46 %39,22 %  
Ano, je to možné3432,69 %33,33 %  
Mám s nimi vlastní zkušenost1615,38 %15,69 %  
Nevím1413,46 %13,73 %  

Graf

8. Znáte ve svém okolí někoho, kdo trpěl/trpí některou z poruch příjmu potravy?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne6360,58 %61,76 %  
Ano4139,42 %40,2 %  

Graf

9. Pokud jste v předchozí otázce odpověděli ANO, napište prosím o jakou z poruch příjmu potravy se jednalo a jaký jste k tomu zaujali postoj.

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

:P

.

anorexie

Anorexie - samozřejmě jsem se , snažila pomoct a poradit aby vyhledal odborníka, který mu s tím pomůže.tento člověk za to bohužel nemohl a nevěděl, že by mě mohl mít tuto nemoc, měl to kvuli své nemoci která se mu po sléze oběvila - cukrovka

anorexie - nic, byla to její volba, my jsme jen obeznámili učitele

anorexie - snažila jsem se vyzistit v čem tkvý prolém, protože dotyčná byla v pořádku, alemá nemocnu sestru, a stres řeší hladem.

Anorexie - úspěšně "vyléčená"; snaha podpořit kamarádku, pomoci jí; nyní je sice vyléčená, ale stále se přehnaně kontroluje, sleduje všechno, co jí, vybírá si konkrétní potraviny. Komunikace s ní byla a je těžká, nechci se jí dotknout, nějak ji rozhodit.

anorexie a bulimie u mé kamarádky. snažila jsem se s ní o tom neustále bavit, dokopat ji k léčení a pak jsem ji psychicky podporovala v době zlomu. přesto je ale tato nemoc tak strašně zákeřná (jak jsem se o rok později sama přesvědčila), že pomoc druhých je jen minimum toho všeho, co musí člověk zvládnout sám.

anorexie, bylo to více lidí, moc je neznám, jen jsem o nich slyšela...

anorexie, postoj podpůrný, nenásilné vedení k důvěře v odbornou pomoc...

Anorexie, snažila jsem se pomoct, dokopat k léčení, když to nešlo vlastní snahou.

Anorexie, v té době jsem o tom věděl málo a v té době jsem se s dotyčnou osobou moc nestýkal, rozhodně bych se však snažil jí pomoci překonat obtíže, nijak bych ji neodsuzoval.

Anorexie, žádný postoj, ta osoba to dělá vědomě.

anorexie. nejsem odborník a tudíž nemohu pomoci, takže můj psotoje je bezmoc, strach o toho člověka a alespon nějaká naděje, že odborníci věc rozpoznají a pomohou...

as

Bezlepková dieta, špatné trávení, člověk pak neměl ani náladu jíst, jelikož ze všeho mu bylo špatně, atp.

Bulimie - 5 let jsem se snazil pomoci, ted uz jsem to vzdal

bulimie - dozvěděla jsem se to, až když byla dotyčná vyléčena, takže mě to celkem dost překvapilo

Bulimie , snaha psychicky přispět k lepší rovnováze psychiky

Bulimie, anorexie, záchvatovité přejídání. Můj postoj? Člověk si musí sám uvědomit že se chce uzdravit. Jinak je všechno zbytečné.

Bulimie, nebyl jsem dostačne blízka osobnost, tak jsem nemohl pomoct osobně.

Bulimie. S dotyčnou jsem se v době jejího problému nesetkala, nicméně i nyní je znát, že ji to poznamenalo. Žene se za ideálem "dokonalosti", kterým je pro ní velikost 34, přičemž dokonalost už v sobě má, jen ji musí objevit. Je téměř nemožné přesvědčit ji o tom, že není tlustá a je opravdu krásná. Pro sebe taková není a to je největší problém. Je těžké jí nějak pomoci. Já sama si nevím rady.

jak už jsem psala v předchozím dotazu. Kamarádka měla anorexii. Podporovala jsem ji a stále ji podporuji. Nemyslím si, že je to přímo její chyba. Jsem ráda, že už si uvědomila, že tím, že nebude jíst, se věci nevyřeší.

Jedná se o moji sestru, trpěla anorexií. Doteď nemá zrovna zdravý postoj ke stravě, ale už je dospělá a na naléhání okolí nedbá.

Jednalo se o anorexii.. ta dívka vůbec už nejedla.. když poté skolabovala při hodině tělesné výchovy a byla převezena do nemocnice jsem se rozhodla jí pomoci vyhledat odbornou pomoc.. vzdala se modelingu a nyní studuje už třetí ročník střední školy.. nebudu jmenovat jaké v Liberci.. Začátky byly velmi těžké.. nejhorší bylo dívat se jak jí jeden ubohý suchý rohlík přes čtvrt hodiny...

jednalo se o bulimii, z duvodu ze pritel neustale upozornoval svou divku ze by mela shodit, trvalo to kratce a rychle se to uklidnilo, ja osobne jsem to ani neresila.

jen o tom vím, mám spoluhráčku ze sportu která už dávno skončila ale potkávaly jsme se aj ve škole a ona nevím ani jak k tomu došla ale potom jsem viděla že z té normální postavičky se začíná stávat kost a kůže (později jsem se od ní dověděla že k tomu aby se přes den najedla jí stačily tři rohlíky a to bylo na celý den všechno)

Jsem zdravotní sestra, proto to byl postoj spíš z ošetřovatelského hlediska

Kamaratka mala vzdy taku "zensku"postavu a pokusala sa schudnut, nic nezaberalo....Preto teraz neje nic ine iba ovsene klicky a cistu ryzu, meria viac ako 170 cm a ma menej ako 50 kg. Snazila som sa jej to vysvetlit, ale neda si povedat.

mentální anorexie

mentalni anorexie, bulimie. bylo vic techto lidi, je to totiz nemoc nasi doby, clovek si toto za druheho vyresit neumi, nejdulezitejsi je podpora, vyhledana pomoc atd

Mentální anorexie....vlastní zkušenost, tudíž i setkání s lidmi se stejným problémem....vztah? kladný...snaha pomoci

možná sestřenka, vypadalo to tak. ale vídáme se tak jednou za x let, nevím to tedy jistě.

Na prvním stupni základní školy jsem měla stejně starou spolžačku,která byla od přírody velice štíhlá,kedyž byla malá zemřel jí táta,všichni se o ní starali,hýčkali ji a možná i rozmazlovali.Byla ráda středem pozornosti,dělalo jí dobře když jí někdo litoval,ale podle mě se se smrtí táty do dnes nevyrovnala,její matka si našla krátce po smrti manžela přítele,s kterým později měla další dítě,i když jí nevlaastní otec vychovával od jejich šestli let,neměli spolu ukázkový vztah,asi na začátku páté třídy,kdy se už pár holkám ze třídy začali normálně zaoblovat ženské křivky,tahle spoložačka začala hubnout,přestala jíst,na obědách jedla pouze polévky.J8 jsem z páté třídy ze základky odešla,s bývalými spolžáky se výdám málo,ale vím,že již zminovaná spolžačka je čím dál tím více hubenější. Když jsem ještě na základku chodila,pokusila jsem se se spolužačkou návazat rozhovor,ale když jsem se po chvíli zmínila o tom,že tím,že nebude jíst své problémy nevyřeší,odešla a od té doby se mnou nepromluvila.Dnes s odstupem času,soi myslím,že v tom hlavní roli zahrála spolužačky matka,která byla a nejspíš i stále je posedlá svou štíhlou postavou.

ne

Nevím to konkrétně, ale řekla bych, že to spadá pod anorexii. Je to dívka co váží tak 45kg na svou výšku 172 cm. Viděla jsem jí jíst pouze koblihy ve škole, (tak jednu za den) za to ale pořád mluvila o tom, jak musí cvičit a tak dál.. Velmi vystouplé lícní kosti, žádná prsa, kostnaté ruce a vylezlá žebra.. Osobně se mi z toho chtělo zvracet, jelikož jí v tom ostatní podporovali,..

nikdo v mém okolí poruchou příjmu potravy netrpí.nebo o tom aspoň nevím.

Osoba má iluzi o tom že má nadváhu a tudíž jí jen párkrát za den pár kousků zeleniny. Můj postoj je momentálně žádný protože osoba si nedá říct a přestal sem se o to starat.

patrne anorexie.. stezi jsem toho cloveka znal, natoz s nim mluvil.. bylo mi ho lito

Spoluzacka na gymplu jedla jeden jogurt denne, hodne sportovala, pri nakupech s rodinou si nanosila jidlo do postele a prejedla se pote zvracela. Obcas jsem mela poznamky, ze uz nema hubnout, ze je hubena dost, ale nijak jsem to dale neresila-nebyly jsme si blizke Zpetne vim, ze kamaradka trpela bulimii. Jist zacala az kdyz ji doktori hrozili, ze nebude moc mit deti

Šlo o hodně nízký příjem potravin a odmítání. A můj postoj k tomu byl takový, že jsem se snažil nenásilným způsobem vyvolat chuť k jídlu

ve svém okolí nikoho konkrétního neznám, stačí ze trpim bulimií sama

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u jedné otázky.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

4. Odkud/od koho jste se o této problematice dozvěděli?

  • odpověď Internet, časopisy, knihy, TV:
    • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Rodina na otázku 4. Odkud/od koho jste se o této problematice dozvěděli?
  • odpověď Vlastní zkušenost:
    • 3.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi Mám s nimi vlastní zkušenost na otázku 7. Myslíte, že by se mohly poruchy příjmu potravy týkat i vás?

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Jste muž či žena?

2. Myslíte, že máte dostatečné informace o poruchách příjmu potravy?

3. Myslíte, že jsou nám médii (časopisy, televize, informační létaky) či prostřednictvím školy zajištěny dostatečné informace?

4. Odkud/od koho jste se o této problematice dozvěděli?

6. Týkají se poruchy příjmu potravy i mužů?

7. Myslíte, že by se mohly poruchy příjmu potravy týkat i vás?

8. Znáte ve svém okolí někoho, kdo trpěl/trpí některou z poruch příjmu potravy?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Jste muž či žena?

2. Myslíte, že máte dostatečné informace o poruchách příjmu potravy?

3. Myslíte, že jsou nám médii (časopisy, televize, informační létaky) či prostřednictvím školy zajištěny dostatečné informace?

4. Odkud/od koho jste se o této problematice dozvěděli?

6. Týkají se poruchy příjmu potravy i mužů?

7. Myslíte, že by se mohly poruchy příjmu potravy týkat i vás?

8. Znáte ve svém okolí někoho, kdo trpěl/trpí některou z poruch příjmu potravy?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Piaskowska, N.Poruchy přímu potravy (výsledky průzkumu), 2010. Dostupné online na https://poruchy-primu-potravy.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.