Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Proč lidé volí

Proč lidé volí

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Zuzana Ritterová
Šetření:14. 11. 2010 - 21. 11. 2010
Počet respondentů:149
Počet otázek (max/průměr):2 / 1.99
Použité ochrany:unikátní IP
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:47,7 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.02:19
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den,

do rukou se Vám dostal dotazník, který bude sloužit jako podklad pro seminární práci zabývající se otázkou "proč lidé volí". Existuje mnoho logických důvodů, proč se lidé neúčastní voleb, proto se s kolegyní snažíme nalézt odpověď na otázku, co vede lidi k tomu, aby obětovali svůj volný čas a šli vhodit hlas do volebních uren. Každý názor je pro nás velmi důležitý, proto se prosím nestyďte a vyplňte náš dotazník.

Odpovědi respondentů

1. Účastníte se voleb?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Účastním se pravidelně10369,13 %69,13 %  
Účastním se občas2718,12 %18,12 %  
Neúčastním se106,71 %6,71 %  
Nemám volební právo96,04 %6,04 %  

Graf

2. Proč si myslíte, že je vaše rozhodnutí (ne)volit správné?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

že nemám volební právo neni moje rozhodnutí

?

(ne) volit - protože (ne) jsem ovce :-)

1. Statisticky 1 hlas nic neznamená, ale kdyby si to samé řeklo víc lidí stejné politické orientace, mohl by vyhrát politický směr, který nechci. 2. Aspoň částečný pocit sounáležitosti s tou stranou a její orientací, která se mi zdá správná. 3. Pamatuji doby, kdy volby nebyly svobodné. Jdu, protože nemusím a jdu volít toho, koho chci.

1) je to tak trochu povinnost jít volit :-) 2) nevolím pro určitou stranu, ale chodím volit proto, aby kdokoli dostal o ten můj hlas víc a aby se k moci nedostali znovu komunisté.

1) Když nevolíš, nestěžuj si, co zvolili ostatní. 2) Citát: "Boj s blbostí se nedá vyhrát, ale nesmí se z něj utéct. To by blbost zaplavila svět". Jestlipak víš, koho cituji? 3) Nevolit bohužel není vyjádření názoru, že nechci nikoho. On to totiž někdo dělat musí. Tedy alespoň podle platných zákonů. Fakticky by úřednická vláda odborníků byla mnohem lepší, než jakákoli strana.

1) volby jsou jen hra pomocí které si pořád ti stejní lidé rozdělují koryta. V zásadě je jedno kdo bude zvolen, kandidát musí mít ke zvolení "správné" morální předpoklady. Viz trapné kecy "Byl jsem demokraticky zvolen" = 4 roky si můžu dělat co chci. 2) přesto bych šel volit (i když si nemyslím že by to mělo smysl), ale byl jsem v době voleb mimo město

A proč si myslíte, že si myslím, že moje rozhodnutí je správné? Nevolit je nesprávné, protože se tím volič vzdává i možnosti aspoň trochu přerozdělit obnos za získané hlasy. Volit je nesprávné, protože to dodává režimu zdání legitimity a demokratičnosti.

aby mě nezavřeli :-)

Asi pro pocit že se to má. Podle výsledků povolebních jednání je ale jasné že volit je zbytečné. Byl bych pro zavedení losování místo voleb - minimálně by to bylo levnější.

Beru to jako občanskou povinnost. Chci, aby vládla určitá strana a chci k tomu přispět. A myslím, že lidé, co nešli volit, nemají právo si pak stěžovat na to, kdo nám vládne, na rozhodnutí té či té strany. Taky si myslím, že tím, že bych nešla volit, bych svůj hlas rozdělila mezi strany, které ve vládě, v obci nechci, obzvláště pak mezi strany s extremistickým programem. A taky mám dobrý pocit, když jdu k volbám, takový slavnostní :)

Bla bla

člověk by se měl podílet na rozhodování o tom, co bude

Domnivam se, ze KAZDY ma odpovednost za to co se deje ve state. Jit volit je soucasti teto odpovednosti.

doufám v menší zlo :-)

dyfgdfgasd

Hodnotu volebního práva nejlépe pozná ten, kdo volební právo ztratí.

Chci mít aspoň pocit, že jsem udělal co jsem mohl. Nejít volit a pak si stěžovat na politiku/politiky je hloupost.

chci s podílet na ovlivňování budoucnosti ČR, Prahy a samozřejmě i své...

Chci se podílet na směřování své vlasti.

Chci se účastnit demokratického procesu a snažit se ovlivnit směřování země. Když to udělá takhle více lidí, tak je šance něco změnit.

Chci využít svou možnost ovlivnit politické a ekonomické směřování České republiky v následujících letech.

I po té, co mě politici stále přesvědčují o opaku, si myslím, že tím, že budu volit, se mohou k moci dostat slušní lidi :-).

Je důležité, aby volební proces nebyl jen kosmetickou ozdobou, ale funkční součástí našeho společenského zřízení. Naši předkové před více než sto lety vybojovali rovné hlasovací právo - jaký by to byl postoj k jejich odkazu, kdybych jím opovrhoval? Jen jedinkrát v životě jsem nevyužil svého hlasu, a nebylo to pro nedostatek vůle, nýbrž jen proto, že jsem krátce před volbami nečekaně skončil na JIP v nemocnici v cizím městě. Naštěstí s ohledem na procenta hlasů, odpovídající tomu či onomu počtu mandátů, v daném případě nemohla mít moje neúčast na výsledek podstatnější vliv. To je jediná věc, kterou se v té souvislosti utěšuju, ale stejně bych byl býval raději, kdybych mohl prohlašovat, že jsem nikdy žádné volby nevynechal.

Je to jedna z možností jak vyjádřit svůj názor.

Je to moje morální povinnost.

Je to moje občanská povinnost

Je to moje občanská povinnost a aspoň trochu možnost ovlivniz politiku. Aspoń na místní úrovni.

je to něco, co nebylo vždy samozřejmostí

Je to pro mne výdobytek demokratické společnosti (za komunismu jsem nevolil, ač jsem již byl plnoletý), význam nepřeceňuji, ale považuji volbu za svoji občanskou povinnost.

je to součást demokracie

je to úplně jedno, koho volíme, stejně se nakonec domluví všichni dohromady a úplně jinak, než jak to chtěli voliči

Jeden čas jsem se o komunální politiku v místě bydliště velmi aktivně zajímal. V opozici jsme chtěli vymést ten chlév, ale už na této nízké úrovni si nešlo nepovšimnout toho hnusu, bordelu, podvodů (i trestných činů). A všechno nakonec vždy skončilo v.... neutrálu. Naše obec má roční rozpočet 30 mil. a to už jsou prachy, kvůli kterým se vyplatí být hajzl i mezi svými. Jak to asi může vypadat o mnoho pater výš ?

Jedině tak si můžeme uchovat naději na to, že v politice budou i slušní lidé.

jedna z mála věcí,jak alespoň trochuovlivnit dění.

Jednou za čas mám možnost dát najevo svůj názor na to, jak chci aby to u nás fugovalo, tak to dělám. Nadávat v hospodě u piva nic nezměníl, můj hlas má alesoň šanci.

Jsou třeba jisté změny.

každý by měl využít svoji možnost ovlivnit (ač nepatrně) budoucnost svého státu, obce.. chci vyjádřit svůj názor na to, kam by měl směřovat vývoj našeho státu..

Každý má právo ovlivnit budoucnost této země.

Kdo bude sedět doma, nic nezmění. Kdo aspoň k těm volbám zvedne zadek, sice taky nic nezmění, ale aspoň bude mít ze sebe dobrej pocit :-) Ne, ale vážně. O tom je přece demokracie. Člověk má právo vyjádřit svůj názor tím, že si zvolí zástupce, o kterém si myslí, že bude reprezentovat jeho názory a zájmy. Nevolit je blbost, nevolí jen lhostejní.

Kdo nevolí by neměl mít právo jakoliv nadávat na to, jak to kolem nás vypadá, sátvkovat a podobně... Jaké si to uděláme, takové to máme...

Kdybych nevolil, neměl bych pak právo o tom kecat a nadávat. :)

Kdyz se zvoli jedna strana stejne nakonec vladne druha

Kdyz si myslim, ze neco svym hlasem ovlivnim... Nicmene to stejne dopadne tak, ze se socani dohodnou s cernoprdelnikama a komancema... :( Zasadne NEVOLIM do SENATU, protoze si mylim, ze jsou to jen vyzirkove!

Když lidé nepůjdou k volbám, nic se nezmění.

když můžu proč toho nevyužít

když nevolíte, neměl byste si pak stěžovat.

Lenost

má - nemá význam to jít volit

Mám alespoň pocit (určitě naivně), že jsem udělal něco k tomu, aby se to tu vyvíjelo podle mých představ

Mám šanci podílet se na volbě naší politické reprezentace a spoluurčovat tak směr, kterým se vydá naše hospodářství atd.

Mohu ovlivnit dění ve státě/kraji/městě atd.

Moje právo nevolit je správné proto, protože ještě nemám volební právo :)

Moje rozhodnuti je pokazde spravne.

Moje rozhodnutí je volit, netrpím mýty kmene Čechů o malé váze volebního hlasu, nemožnosti cokoliv změnit...

Moznost ovlivnit deni na prislusne urovni a spoluodpovednost za misto, kde ziju

Možnost vyjádřit svoje názory, postoje. Možnost něco změnit, ovlivnit. Seberealizace i radost ze samotného volení.

možnost vyjádřit vlastní názor

Můžu něco změnit. Sice je to jen kapka v moři, ale kdyby to tak bral každý, k volbám nejde nikdo. Navíc si myslím, že do nešel k volbám, nemá právo si pak stěžovat, co to zase ti politici vymysleli, protože sám se ani nepokusil s tím něco udělat tím, že je ignoroval

Myslím si,že pokud mám právo volit, tak bych toho měl využít.

Myslím že je to právo i povinnost každého občana. Bohužel musím přiznat, že neznám detailně jednotlivé kandidáty, ale alespoň volím směr.

Myslim, ze min. posledni dobou mam moznost "alespon neco" ovlivnit ... min. na urovni obce. A k "velke politice" - myslim, ze kazdy hlas pro pravici omezi vliv levice, ci jinych zpatecnickych stran ....

Myslím, že nemám šanci ovlivnit další vývoj politiky

Ne všichni mají právo volit a pokud ho mám, nechci se ho vědomě zbavovat. Je to jedna z mála možností vyjádřit svůj svobodný názor, který mi nikdo nevezme.

něco ovlivnit

neexistuje politická strana, která by byla přijatelná. bud kvůli skandálům v minulosti nebo u nových stran kvůli pochybným existencím, co se tam nacpaly.

Nechci, aby tady vládla levice.

Nejsem nesvéprávný, tudíž nemám volební právo z důvodu nedosažení plnoletosti.

nekde jsem cetl: "kdyby volby mohly neco zmenit, tak uz je davno zakazou". Takze asi tak

nemám na to věk

Nemám na výběr.

nepoužitý hlas je zprůměrován

Netvrdím, že rozhodnutí nevolit je správné, nicméně člověka-politika, mám v sobě zakořeněno, jako podvodníka, přetvářku. Je mnoho politiků, kteří patří spíše na provaz..

nevím

Neznám odpověď

Normální je volit.

Opačné rozhodnutí je méně správné než toto.

Po zkušenostech je to obvykle pouze volba menšího zla. Akt volby jako pokus o sebeobranu. Nepovažuji takový důvod za správný, toto je spíše projev zoufalství.

Pokud se nechi angažovat v politice, je pro mě volba jedinou možností, jak vyjádřit názor na veřejnou správu. Kdybych volit nešel, znamenalo by to, že jsem zanevřel na celou společnost a nechávám všechno osudu.

Pokud stíhám, volím. A za posledních pár let jsem nestíhal snad jednou. Volím, protože mám alespoň trošku pocit, že se něco může změnit. Bohužel tento pocit se každými volby vytrácí.

Pořád doufám, že takto se udrží demokracie. A když budu volit, tak si pak můžu stěžovat na ty, které jsem volil. Jinak ne.

Pořád jsem (ale asi čím dál víc naivněji) přesvědčen, že ti nově zvolení to myslí upřímněji než jejich předchůdci.

Potože žiji v parlamentní demokracii a volit je více než mé právo, je to téměř má povinost a zároveň jediná cesta k tomu, aby se tento stát ubíral směrem, který si přeji.

Právě o tom začínám pochybovat. Zřejmě se jedná pouze o naivní pokus ovlivnit neovlivnitelné.

Pro pocit, že jsem pro svůj názor a svou vůli udělal vše co je v mých silách a možnostech.

pro uspokojeni falesneho pocitu, ze mohu rozhodovat o tom, kdo bude rozhodovat za mne

prostě proto

Proto

Proto

Protoze bagr

protoze kdyby mohly volby neco zmenit, uz by byly davno zakazany..je to zbytecny, protoze si pak stejne nahore delaj co chtej

Protoze me doma naucili, ze chodit volit je SLUSNE.

Protoze nechci, aby to dopadlo jak v 80. letech

protoze parez

Protože

Protože bych pak nemohla nadávat na ty dementy, co jsme do vlády a parlamentu zvolili - a že je to dílo! Volím pravici - a ti idioti z ODS v Praze , Brně i Ostravě zase jen hrabou do domácích koryt a spojili se s levičákama- chce se mi zvracet.

Protože být líný vhodit hlasovací lístek do urny a potom nadávat, kam politika směřuje, je sice jednoduché, ale je to k ničemu.

Protože díky mému rozhodnutí volit určitou stranu, mám šanci,že se něco změní. Když k volbám nepůjdu vůbec, tak si pak nemohu ztěžovat na,jak to u nás v zemi vypadá.

Protože chci mít (možná naivně) pocit, že mohu něco ovlivnit.

protože chci podpořit určitou stranu, a tím, že volit nepůjdu, rozhodně ničemu nepomůžu.

Protože jakákoliv volba stejně nepřinese státu ani občanům nic dobrého. Jediné co by pomohlo je defenestrace ve velkém.

Protože je potřeba vyjádřit svůj názor. Pokud chci něco změnit, tak toho nedosáhnu u piva v hospodě, že.......

Protože jenom já (resp. my) můžu určit jakým směrem se bude ubírat náš stát.

protože mám možnost rozhodnout o složení politické reprezentace. Nemyslím si ,že být součástí mlčící většiny je cesta k podpoře nebo rozvoji demokracie.

protože mě není všechno jedno :-)

Protože mi není jedno, kam má zem spěje a kdo jí vládne, nejhorší ze všeho je nečinnost a následné nadávání na vzniklý stav. Argumenty typu ,,žádná strana se mi nelíbí" jsou mimo, vždy je jedna, která člověku vyhovuje nejvíce (i když ne třeba ve všech ohledech), kterou by volit měl. A pokud i přesto ne, stále má tu jedinečnou možnost založit stranu vlastní či vstoupit do nějaké stávající a prosazovat své názory tímto způsobem.

Protože mi to připadá stejné, jako bych šel do vězení si vybrat zloděje, který mne má po propuštění okrást.

Protože na každém hlase záleží.

Protože nic nezměním,po volbách je vše jinak a spravedlivosť není pro skorumpovaní lidí

Protože podporuji jen strany (Českou pirátskou stranu) o kterých si myslím,že jednají solidně.

Protože politik = šmejd. Je jedno, jestli je z pravice nebo levice, jde jim jen o koryta.

Protože přestože 1 hlas není takřka nic, tak to může mít vliv na další lidi (většinou přátele, kteří mají podobné politické názory jako já), kteří když vídí, že volím, tak se k tomu mohou rozhoupat taky. Kdybych nevolil, mohlo by to mít efekt opačný.

Protože si myslím, že každý hlas je dobrý. Kdyby velká většina lidí k volbám nešla, vyhrálo by KSČM, které má skalní voliče, kteří k volbám poctivě přijdou.

protože si myslím, že se tak podílím na vládě v tomto státě

protože si pak nemusím nadávat, jak by to bylo jiné, kdybych bývala k volbám šla a navíc-každý hlas se počítá:)

protože to tak je

Protože věřím, že se něco změní.

Při nejmenším je tu snaha měnit věci k lepšímu

Ráda bych volila, ale ještě nemůžu.

Řídím se podle hesla Lepší škrtnout sirkou, než nadávat na tmu

Sice dění moc neovlivním, ale aspoň se o to takto trochu pokouším. V posledních asi deseti letech však byly mé volby většinou jen proti některým stranám, aby nedostaly můj hlas (bez ohledu na pravici či levici), protože na mně žádný z kandidátů svým chováním a jednáním nepůsobil důvěryhodně. Po letošních volbách se však jako charakterní politik ukazuje J. Dienstbier mladší. Nejsem volič ČSSD, ale kéž by vydržel, a bylo takovýchto lidí více...

snažím se aspoň trochu ovlivnit to, kam země směřuje, volím "menší zlo":) zvlášt voliči krajní levice jsou na volbách vždycky, tak je potřeba je trochu vyvážit. Nemůžu nadávat na politiky, pokud sama neudělám něco pro to, aby se změnili

Svůj svět si musíme zasloužit

ta možnost volby

Také mohu svým hlasem přispět k ovlivnění polit. situace u nás.

Tohle je to nejmenší co můžu udělat pokud chci alespoň symbolicky ovlivnit chod společnosti. (tohle je celý dotazník?)

třeba tím pomohu zvýšit kvalitu života v této republice nebo v dané obci

Určitá povinnost

Vážím si své demokracie a i té nejposlednější možnosti, jak ji využívat.

Většinou nemám koho volit. Argument, že je třeba lít volit mensí zlo je tím nejhorším vůbec. Nabádá totiž ke zvolení zla. A tak jdu vězšinou ze zouflaství e beznaděje volit a sázet loterii, zda to přeci jen zlo nebude.

Většinou sice volit chodím, ale často mi přijde, že ten můj jeden jediný hlas stejně nic nezmění. Pokaždé mi přijde, že se sice někde i obmění strany, ale lidé pořád zůstávají stejní.

Volím aby ne vyhrál opoziční politik.

Volím proto abych mohl nadávat,že to zas zvolili špatně.Stejně rozhodujou jen prachy a na lidi kašlou

Volím proto, aby ti zkurvení komunisti neměli šanci!

volím ve volbách do zastupitelstev - protože mohu ovlivnit přímo dění ve městě

Volíme z naivity, že něco můžeme ovlivnit. Člověk má vrozenou hravost, pro jde k volbám. Ten kdo si nedokáže hrát - již k volbám nejde.

volit - alespoň možnost, že pozitivně ovlivním složení našeho parlamentu

volit je občanská povinnost a jedině volbami mohu projevit svůj názor a pokusit se něco změnit

Všeobecné volební právo nebývalo, a mnohde dodnes není, samozřejmostí. Spousta lidí za něj pro nás tvrdě bojovala. Proto považuji za svou povinnost ho rozumně a zodpovědně využívat.

Vyjádřím svůj názor.

vyjadřuji tím názor na souasnou politiku. \a pokuším se tím něco změnit

Vyjadřuji tím svůj názor

Využít právo do něčeho promluvit.

využívám svého práva, to je celé

vzhledem k tomu, ze se ucastnim obcas, nejedna se o rozhodnuti volit/nevolit. obecne se da ale rict, ze princip volby mensiho zla (protoze dobro se v nasi politicky scene nevyskytuje) porad vede do pekel, akorat to bude trvat dyl

Vždy volím.

Za určitých okolností může být můj hlas rozhodující (málo pravděpodobné, ale přece *) Symbolický význam - využití práva volit Příspěvek státu vybrané straně za získaný hlas * Představme si myšlenový experiment: jsem zvolen do kolektivního rozhodovacího orgánu. Můj hlas je pouze poradní, ale stává se rozhodujícím v případě, že ostatní členové došli k nerozhodnému výsledku. Je to vlastně popis současného stavu, ale řekl bych, že vypadá atraktivněji.

Zatím nemám volební právo, ale v budoucnu se rozhodně chystám účastnit každých voleb. Volba je základní pilíř demokracie.

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Nebyly nalezeny žádné zajímavé souvislosti mezi odpovědmi.

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Účastníte se voleb?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Účastníte se voleb?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Ritterová, Z.Proč lidé volí (výsledky průzkumu), 2010. Dostupné online na https://proc-lide-voli.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.