Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Průzkum domácího vybavení a manuální zručnosti
Průzkum domácího vybavení a manuální zručnosti
Základní údaje o provedeném průzkumu
| Autor průzkumu: | hynek musal |
|---|---|
| Šetření: | 01. 10. 2026 - 18. 10. 2026 |
| Počet respondentů: | 60 |
| Počet otázek (max/průměr): | 20 / 18.75 |
| Použité ochrany: | žádné |
| Zobrazení otázek: | celý dotazník najednou |
| Návratnost dotazníků: | 68,5 % |
| Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník). | |
| Průměrná doba vyplňování: | 00.03:35 |
| odpovědi & grafy segmentace zdroje dotazník citovat | |
Úvodní informace zveřejněné respondentům
Pomozte nám lépe porozumět tomu, jaké nářadí a nástroje máte běžně k dispozici a jak jste na tom s jejich používáním.
Odpovědi respondentů
1. věk
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| 35-50 Let | 20 | 33,33 % | 33,33 % |
| 25-35 Let | 13 | 21,67 % | 21,67 % |
| 18-25 let | 11 | 18,33 % | 18,33 % |
| 50+ let | 9 | 15 % | 15 % |
| 15 - 18 let | 7 | 11,67 % | 11,67 % |

2. pohlaví
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| muž | 34 | 56,67 % | 56,67 % |
| žena | 25 | 41,67 % | 41,67 % |
| ostatní | 1 | 1,67 % | 1,67 % |

3. dosažené vzdělání
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| střední s maturitou | 23 | 38,33 % | 38,33 % |
| základní | 18 | 30 % | 30 % |
| magisterské | 15 | 25 % | 25 % |
| střední s vývěním listem | 6 | 10 % | 10 % |
| doktorské | 3 | 5 % | 5 % |
| Vyšší odborné | 3 | 5 % | 5 % |
| Bakalářské | 2 | 3,33 % | 3,33 % |
| Střední | 2 | 3,33 % | 3,33 % |
| A taky jsem chodil do školky | 1 | 1,67 % | 1,67 % |

4. Jaká je vaše bezpečnost při práci?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Drobná povrchová zranění | 29 | 50 % | 48,33 % |
| Dobrá | 18 | 31,03 % | 30 % |
| Výborná - nikdy jsem se nezranil | 11 | 18,97 % | 18,33 % |

5. využíváte Služby externích odborníků?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| ano, jen na složitější (pračka, auto) | 33 | 55,93 % | 55 % |
| ne, využívám zásadně pomocinikoho z rodiny | 15 | 25,42 % | 25 % |
| ne, jsem samostatný | 6 | 10,17 % | 10 % |
| ano, na běžné (nábytek) | 3 | 5,08 % | 5 % |
| ano na vše | 2 | 3,39 % | 3,33 % |

6. absolvoval/a jste někdy kurz/Školení zaměřující se na manuální práci?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| ne, nikdy | 47 | 79,66 % | 78,33 % |
| ano, v rámci školního vzdělávání /při práci | 8 | 13,56 % | 13,33 % |
| ano, sám jsem takový kurz vyhledal | 2 | 3,39 % | 3,33 % |
| ano, při jiné příležitosti | 2 | 3,39 % | 3,33 % |

7. v jakém druhu obydlí přebýváte?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| dům se zahradou | 30 | 50,85 % | 50 % |
| byt | 24 | 40,68 % | 40 % |
| bytový domek | 2 | 3,39 % | 3,33 % |
| + mám chatu | 2 | 3,39 % | 3,33 % |
| sdílené ubytování (kolej, internát) | 1 | 1,69 % | 1,67 % |

8. Máte doma základní nářadí - kladivo, šroubovák, imbus, vrtačka, sekera
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Ano - více než základní → otázka č. 9, Ano → otázka č. 9, Ne → otázka č. 20].
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| Ano - více než základní | 37 | 61,67 % | 61,67 % |
| Ano | 21 | 35 % | 35 % |
| Ne | 2 | 3,33 % | 3,33 % |

9. používali jste někdy nějaké specializované nářadí? které?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| křovinořez | 35 | 72,92 % | 58,33 % |
| motorová pila | 30 | 62,5 % | 50 % |
| pájka | 30 | 62,5 % | 50 % |
| horkovzdušná pistole | 27 | 56,25 % | 45 % |
| frézka | 24 | 50 % | 40 % |
| cirkulárka | 23 | 47,92 % | 38,33 % |
| svářečka | 19 | 39,58 % | 31,67 % |
| vzduchovka | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| výstružník, krimpovací kleště, pokosová pila, přímočará pila, muflík, rozbrušovačka, kleště na segrovky, bourací kladivo, sekáč, důlník, stolní vrtačka, sekera, vysokotlaký čistič, bruska, pila ocaska, hoblík, hever, multimetr, posuvka, mikrometr | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| flexa, excentrická bruska, stojanová vrtačka... | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| Z uvedených žádné. | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| toho je | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| soustruh, různé druhy pil a brusek,... | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| běžné zámečnické nářadí, vrtačka, apod | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| Počítá se i obouručí meč? Sekal jsem s ním dřevo. Šlo to dlbě, ale byla to sranda. | 1 | 2,08 % | 1,67 % |
| jsem kovář, takže všechno možný | 1 | 2,08 % | 1,67 % |

10. (KLADIVO1) - dokážete zatlouct hřebík bezohnutí jeho hlavičky?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [ano → otázka č. 11, většinou ano → otázka č. 11, většinou ne → otázka č. 11, ne → otázka č. 12].
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| většinou ano | 27 | 46,55 % | 45 % |
| ano | 24 | 41,38 % | 40 % |
| většinou ne | 5 | 8,62 % | 8,33 % |
| ne | 2 | 3,45 % | 3,33 % |

11. (KLADIVO1) - podařilo se vám úspěšně pomocí kladiva vyjmout již zatlučený hřebík
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [ano, běžně → otázka č. 12, ano, párkrát → otázka č. 12, ne, nikdy → otázka č. 12].
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| ano, párkrát | 21 | 37,5 % | 35 % |
| ano, běžně | 21 | 37,5 % | 35 % |
| ne, nikdy | 14 | 25 % | 23,33 % |

12. (ŠROUBOVÁK)- máte doma více druhů šroubováků, které?
Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| křížový (+) | 52 | 89,66 % | 86,67 % |
| plochý (-) | 51 | 87,93 % | 85 % |
| ostatní ( hvězdička... ) | 44 | 75,86 % | 73,33 % |
| nevím, nepoužívám je, nebo je nerozlišují | 5 | 8,62 % | 8,33 % |
| mám doma pěkné šroubováky | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| imbus, PZ, PZG, mnohostěn 16, mnohostěn 32 - polosoosy kola, s pomocnou pákou, ráčnový a k němu sadu ořechů | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| Zavádějící otázka - křížovým se myslí PZ nabo PH? | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| sada | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| vše | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| všechny mozny | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| Philips, Posidriv, většinu specializovaných na unikátní hlavy používané výrobci některých zařízení | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| spec. | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| A specialitky na rozebírání krámů od Shure. | 1 | 1,72 % | 1,67 % |
| speciální | 1 | 1,72 % | 1,67 % |

13. (ŠROUBOVÁK)- podařilo sevám někdy spojt dvě části materiálu pomocí šroubu| šroubováku?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| ano, vždy kdyžjsem se o to snažil/a | 43 | 79,63 % | 71,67 % |
| ano, ale ne pokaždé | 8 | 14,81 % | 13,33 % |
| ne, nikdy | 3 | 5,56 % | 5 % |

14. (INBUS) - sestavovaI/a jste někdy nábytek pomocí inbusu ?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [ano, úspěšně → otázka č. 15, ano, neúspěšně → otázka č. 15, ne → otázka č. 15].
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| ano, úspěšně | 50 | 86,21 % | 83,33 % |
| ne | 7 | 12,07 % | 11,67 % |
| ano, neúspěšně | 1 | 1,72 % | 1,67 % |

15. (INBUS) - k jakému jinému účelu používáte inbus ?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| výměna, upevnění součástek | 40 | 80 % | 66,67 % |
| oprava/seřízení jízdního kola | 25 | 50 % | 41,67 % |
| oprava jiného nářadí/nástroje | 25 | 50 % | 41,67 % |
| montáž držáků,... | 21 | 42 % | 35 % |
| technická stavebnice | 9 | 18 % | 15 % |
| demontáž brzd | 1 | 2 % | 1,67 % |
| :D všude, kde je šroub s touto hlavou, ve vlastních konstrukcích tam, kde je obtížný přístup | 1 | 2 % | 1,67 % |
| všude kde jsou | 1 | 2 % | 1,67 % |
| Kladivo velký imbus je vlastně malé kladivo | 1 | 2 % | 1,67 % |

16. ( SEKERA) - používáte sekeru ke kácení stromu / štípání dřeva?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [ano, na kácení → otázka č. 17, ano, na štípání → otázka č. 17, ano, na obojí → otázka č. 17, ne → otázka č. 17].
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| ano, na štípání | 39 | 67,24 % | 65 % |
| ne | 12 | 20,69 % | 20 % |
| ano, na obojí | 7 | 12,07 % | 11,67 % |

17. (SEKERA) - k jakému jinému účelu využíváte sekeru?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| příprava ohně | 32 | 76,19 % | 53,33 % |
| Zatloukatní /páčení | 14 | 33,33 % | 23,33 % |
| na sebeobranu | 8 | 19,05 % | 13,33 % |
| Složitější opracování dřeva (odkorování, odvětvování) | 8 | 19,05 % | 13,33 % |
| příprava jídla | 4 | 9,52 % | 6,67 % |
| na zabití kohouta | 1 | 2,38 % | 1,67 % |
| na nic | 1 | 2,38 % | 1,67 % |
| Nepoužívám. | 1 | 2,38 % | 1,67 % |
| tesařské a zahradnické práce, zatloukání | 1 | 2,38 % | 1,67 % |
| Ano jdnou jsem se bránil sekyrou, když na mě zautočila vosa. Příště si vemu pantok. | 1 | 2,38 % | 1,67 % |

18. (VRTAČKA) - jak často se vám podaří strhnout hlavu šroubu?
Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [nikdy → otázka č. 19, zřídka kdy → otázka č. 19, občas → otázka č. 19, většinou → otázka č. 19].
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| zřídka kdy | 36 | 62,07 % | 60 % |
| nikdy | 14 | 24,14 % | 23,33 % |
| občas | 7 | 12,07 % | 11,67 % |
| většinou | 1 | 1,72 % | 1,67 % |

19. (VRTAČKA) - ke které z těchto aktivit jste použil vrtačku?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| vrtání otvoru (do dřeva /plastu) | 45 | 88,24 % | 75 % |
| sestavení nábytku | 42 | 82,35 % | 70 % |
| vrtání otvoru do kovu | 29 | 56,86 % | 48,33 % |
| míchání barev/ stavebního materiálu | 22 | 43,14 % | 36,67 % |
| broušení/leštění | 20 | 39,22 % | 33,33 % |
| frézování, ... | 13 | 25,49 % | 21,67 % |
| čistění, jako motor pro drtič ovoce, jako motor na kolo, motor pro pohánění klepáče kompostu | 1 | 1,96 % | 1,67 % |
| Vrtání do betonu nebo cihly. | 1 | 1,96 % | 1,67 % |
| vrtání otvoru ve zdivu | 1 | 1,96 % | 1,67 % |
| kartáčování, otvory do zdiva, bourání zdiva, sekání drážek (vrtací kladivo) | 1 | 1,96 % | 1,67 % |
| atd | 1 | 1,96 % | 1,67 % |
| Loupání jablka a brambor. Viděl jsem video a ono to funguje skvěle. | 1 | 1,96 % | 1,67 % |

20. jak hodnotíte svoji manuální zručnost?
Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit jednu z nabízených odpovědí.
| Odpověď | Počet | Lokálně % | Globálně % |
|---|---|---|---|
| poměrně zručný | 26 | 44,07 % | 43,33 % |
| spíše nešikovný | 15 | 25,42 % | 25 % |
| velmi nešikovný | 8 | 13,56 % | 13,33 % |
| velmi zručný | 8 | 13,56 % | 13,33 % |
| nedokážu posoudit | 2 | 3,39 % | 3,33 % |

Citace
Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.


