Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Průzkum forem násilí na pracovišti

Průzkum forem násilí na pracovišti

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Lenka Kroupová
Šetření:19. 11. 2012 - 18. 12. 2012
Počet respondentů:873
Počet otázek (max/průměr):15 / 9.19
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:62,2 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.03:49
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-3 PDF-4 PDF-5 PDF-6 PDF-7 PDF-8 PDF-9 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den,
chtěla bych Vás tímto způsobem požádat o pomoc při vyplnění tohoto dotazníku. Výsledky použiji jako podklad pro svou praktickou část mé bakalářské práce na téma „Formy násilí na pracovišti (mobbing, bossing, staffing)“.

 

Předem Vám velmi děkuji za pravdivé vyplnění, ochotu a čas strávený nad tímto dotazníkem.

Odpovědi respondentů

1. Vaše pohlaví?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
žena68678,58 %78,58 %  
muž18721,42 %21,42 %  

Graf

2. Jaký je Váš věk?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
21 - 30 let49156,24 %56,24 %  
31 - 40 let13815,81 %15,81 %  
41 - 50 let9911,34 %11,34 %  
51 - 60 let718,13 %8,13 %  
do 20 let627,1 %7,1 %  
61 a více let121,37 %1,37 %  

Graf

3. Vaše nejvyšší dosažené vzdělání?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Střední s maturitou45552,12 %52,12 %  
Vysokoškolské31636,2 %36,2 %  
Vyučen(a)485,5 %5,5 %  
Vyšší odborné364,12 %4,12 %  
Základní182,06 %2,06 %  

Graf

4. V jakém kraji pracujete?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Praha21624,74 %24,74 %  
Moravskoslezský20723,71 %23,71 %  
Středočeský10311,8 %11,8 %  
Jihomoravský667,56 %7,56 %  
Olomoucký566,41 %6,41 %  
Zlínský475,38 %5,38 %  
Královéhradecký323,67 %3,67 %  
Ústecký293,32 %3,32 %  
Pardubický262,98 %2,98 %  
Plzeňský242,75 %2,75 %  
Vysočina222,52 %2,52 %  
Jihočeský171,95 %1,95 %  
Karlovarský151,72 %1,72 %  
Liberecký131,49 %1,49 %  

Graf

5. Stal/a jste se někdy obětí některého z těchto jevů?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Mobbing - šikanování ze strany kolegy/kolegů na pracovištiotázka č. 6, Bossing - systematické šikanování ze strany vedoucích pracovníků na podřízenýchotázka č. 6, Staffing - podřízený šikanuje svého nadřízeného na pracovištiotázka č. 6, nestal/aotázka č. 13].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
nestal/a62271,25 %71,25 %  
Bossing - systematické šikanování ze strany vedoucích pracovníků na podřízených14917,07 %17,07 %  
Mobbing - šikanování ze strany kolegy/kolegů na pracovišti9010,31 %10,31 %  
Staffing - podřízený šikanuje svého nadřízeného na pracovišti121,37 %1,37 %  

Graf

6. Uveďtě prosím stručný popis situace a jak dlouho trvala/trvá?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

...

… Dlouho !!! 5 let, než jsem z pracoviště sama odešla ….. Osobní zaměření ředitelky a její náměstkyně na jednotlivé pracovníky jediným s cílem – aby sami odešli.

1mesic

2 měsíce

2 roky . Buzerace

2 roky---buzerace práce všech podřízených ze strany nadřizeného, nedávání písemných příkazů jen ustních, ale obecných ne přímých, shazování svých chyb na podřízené, obcházení zákonníku práce, krácení mezd. Jak jsme si jeho příkazy začli nahrávat na mobily, aby jsme byli kryti...tak zákaz použivaní soukromých elektronických během pracovní doby.

2 roky, nejdříve šikana kolektivu zaměstnanců, jakmile jsem dokázala zvládnout situaci mezi zaměstanci, obrátilo se to v šikanu ze strany nadřízených. - zařazení do nízké, vzdělání neodpovídající platové třídy, téměř žádné osobní ohodnocení, pomlouvání , odpracovaných až 226 hodin/měsíc a bez zaplacených přesčasů a možnosti si vybrat NV.....zařauzení na odpolední a noční směny, i přesto, že mám malé děti........ byl problém, když jsem zhubla, přišla od holiče- prostě když jsem mohla být "atraktivnější " než nadřízená....

3 měsíce do mé výpovědi, sprosté nádavky na mou osobu, ikdyž pracovně jsme spolu nic neřešili. stačilo, že mě viděl. ''blonďatou důru'' a mnoho horší

3 mšsíce

3 roky

3.roky

4

4 měsíce, neuctivé chování manažerky, neadekvátní pracovní požadavky, vytýkací dopis protože se málo usmívám na zákazníky

4 měsíce. Pomluvy ze strany kolegy ostatním kolegům a vedoucím. Z toho následná šikana vedoucího, kvůli lžím a výmyslům vymyšlených na mě ze strany kolegy, který měl velmi blízko k vedoucímu (rodinný příslušník). Z toho následné neoprávněné postihy. Nemělo to žádné řešení až mě donutily k odchodu.

4 roky

7 měsíců

a

Aniž o to byla žádána, poslala kolegyně můj seškrtaný a korigovaný text překladu našemu společnému nadřízenému. Text opatřila na několika místech opakovanými otazníky. Podotýkám, že její opravy ve valné většině ani nebyly správné. Podobné věci se odehrávaly asi půl roku, nárazově max. v 5 případech.

Asi 4 roky. Kolegyně mi vyhazuje (nebo sní) jídlo z chladnice. Přehazuje mi šichty (a pak tvrdí, že byla domluvená). Stěžuje si vedoucí, že jsem něco neudělala (i když to měla udělat ona). Zešměšnuje mne (oděv, mluvu - mám varu řeči) atd. Konkrétní situace:měla mi zavolat, že máme mimořádnou poradu. Volala všem i mi, platala se na nějakou banalitu s receptem a pak tímto voláním, které uskutečnila, argumentovala, že mi volala, a že neví, proč jsem na poradu nedorazila. Kolegyně je velmi pěkná, pořád veselá... (narozdíl ode mně, jsem utahaná, umřel mi partner, starám se o postiženého tatínka a z jednoho platu 12.tisíc hrubého živím sebe a dvě děti na studiích).

asi půl roku, vedoucí mě vulgárně urážel a ponižoval, urážel mě před klienty

at' udělám cokoli je to špatně,vyloženě čeká na mou chybu

Bezdůvodné zpochybňování mé práce. V případě chyby z mé strany jsem se omluvila a chybu napravila a to šéfovi nestačilo.

bossing - pokud nebylo přesně učiněno, jak bylo řečeno, s okamžitou platností pracovník dostal výpověď ("dohodou"), jinak sliboval absolutně nelidské podmínky či použití svých velkých kontaktů na znemožnění jakéhokoliv jiného uplatnění; na každého křičel a dával mu nálepky typu "jsi k ničemu", "nic neumíš", mezi svými přáteli právníky hovořil o ženách-podřízených, že jsou dobré na (vugárně) pohl.styk... trvalo to po celou dobu mého působení jako ředitel EÚ tzn. cca 1rok. Pak jsem se sama rozhodla odejít. Nikdy jsem nic podobného nezažila, a to v právním prostředí setrvávám již 30let.

Bossisng vyhrožování, vydírání v rámci kolegyň, asi 1rok, již ne

Bránění v dodržování hlukových přestávek. Naddržování svým známým (ve formě vyšších bonusů). Odpírání nároku na dovolenou.

byl jsem napadán od kolegyně, kontrolován neustále, brala mě jako méněceného a dávala mi kolikráte nesmyslné úkoly

Byla jsem osočována dopisy od kolegyně, kolegyně si na mě stěžovaly u nadřízené za chyby, které udělaly samy, vymohly si snížení mého platu, odmítnutí střídačky nastoupit za mě směnu v období, kdy jsem měla řádně vyřízenou dovolenou a v období těžké nemoci...

Byla jsem označena,že některým kolegům zapáchám...Přitom nejsem žádná socka,koupu se dvakrát denně atd....

Byla jsem přidělena jako výpomoc ke kolegyni. Kolegyně si to vysvětlila tak, že práci za ni budu dělat já.

Byla jsem vybrána pracovnicí, která trpí poruchou osobnosti. Trvalo to zhruba jeden rok, bylo to pro mě krušné, psychicky vyčerpávající období.

bylo to již před 20 lety, bylo to strašné. Jediné řešení je odejít z tohoto prostředí. Důvodem byla asi závist. Byla jsem jediná VŠ v prostředí SŠ, navíc chytrá, pohledná a moderní. To není žádoucí. Ubránit se je vyloučeno, to jsem neuměla. Odešla jsem na jiné pracoviště asi za 2 roky, kde již bylo vše OK.

Bylo to před 7-mi léty v jedné nejmenované zahraniční firmě. Moje pozice byla účetní a podléhala jsem přímo německému prokuristovi, který byl na pozici odpovědného pracovníka za finanční oddělení s prakticky nulovou znalostí ekonomických procesů, Firma se nově zakládala, tak jsem se hodně opírala o zaměstnance v Německu, když jsem potřebovala. Trvalo to rok. Pak jsem odjela na služební cestu do Německa a dořešovala nastavení ekonomického systému. Můj prokurista dostal z Německa pak výstrahu, že to ještě není hotové i když jsem ho na to v průběhu času pravidelně upozorňovala. Pak tedy nastalo peklo - zhasnuté světlo po odchodu z kanceláře, zatemněné žaluzie, když jsem se vrátila z oběda, ztracené faktury každý druhý den, umazané platby v systému, z šanonu vytažené doklady rozházené po stole, sprosté e-maily, soustavné vypadávání programu... Nakonec jsem si našla jiné místo--- Ještě 2 roky jsem dostávala sprosté e-maily a špatné reference dodnes.. Nakonec jsem e-mail zrušila, založila nový a o sporu mluvím na pohovorech otevřeně. Proč se to stalo? Protože jsem od začátku neodhadla situaci - pokládala jsem ho za člověka, se kterým nám šlo o společnou věc - hluboce jsem se mýlila.

Bylo to v předchozím zaměstnání, kde jsem byla přijata ne vedoucí nákupního oddělení, po půl roce šéf podniku bez předchozího upozornění, že bych dělala nějaké chyby, vedoucí jmenoval původně svoji asistentkubylo to v minulosti, v předchozím zaměstnání, kdy mojí nadřízenou byla mladší slečna a důležité informace nepředávala nebo pozdě, takže se pak řešilo všechno na konci pracovní doby a hrozily sankce od odběratelů.

bývalá kolegyně se tak bála o své místo a oprávněně, protože na uvedené místo bylo potřeba minimálně SŠ a dost zkušeností z oboru a ona jen donášela a nadbíhala šéfovi a současně dělala mě a druhé kolegyni z práce naprosté peklo

cca 6 měsíců

Cca rok a půl, situace byla složitá, nedá se zestručnit.

Časté pozývání na "kobereček", z důvodů problémů, za které jsem neměla odpovědnost. Nezájem vyslechnout můj názor. Pohovory vedeny formou monologu a výhrožování vyhozením. Prvotní důvod - má nespokojenost s mým přemístěním na jiné pracovní místo (potřebovali "zalepit díru jinde" a potřebovali tam kvalitního zaměstnance). Tak jsem byla přeložena po 8,5 letech ve firmě na pracovní místo vzdálené 70km daleko, místo původních 12km. V momentě, kdy jsem vyjádřila nespokojenost s tímto rozhodnutím nastal bossing. Doba trvání 5 měsíců. Nyní po odchodu vedoucího pracovníka na pobočce vzdálené již "jen" 40 km od mého bydliště se situace lehce uklidnila.

dělali ze mě vokurku, honili mě do práce i ve dny volna, vyhrožovali, že mě vyhodí, když nepůjdu na nucený přesčas atd atd

Detaily nechci popisovat, situace trvala několik let.

Do práce jsem byla přijata pro jazykovou vybavenost. Ze začátku jsem se na práci ptala, aby práci pochopila a uměla ji. Ale po půl roce v této firmě dochází neustále k několika násobných odmítnutích od vyšších kolegů mi dávat práci, se slovy to by jsi stejně nezvláda. Mám pocit, že kvůli tomu že nemám potřebnou specializaci (můj vystudovaný obor je odlišný od oboru podnikání firmy) mě všichni považují za blbce a dochází i na urážky. Já se jen pouze snažím lidem vyjít stříct.

Donášení ze strany kolegy, v jiné situaci vynucování okamžitého podpisu úředního dokumentu ze strany zaměstnavatele pod pohružkou snížení plat. ohodnocení.

energetický upír

hodne dlouho

Hulvátství a vulgarita

Ignorance nařízení vedoucího, rozvracení kolektivu

ignorování pracovních pokynů, 1 rok

Jako nováček, nezvyklý na práci ve velké korporaci, než jsem se adaptoval, jsem zažíval výsměch za odlišnosti dané prací v jiných typech firem od "mazáků". Pokud jsem prosil o pomoc vedení - žádal jsem i o přeložení do jiného týmu, bylo mi sděleno, že se mám naučit spolupracovat v týmu. Někteří lidé z vedení se pak k posměváčkům přidali. Vyřešilo se to "samo" díky velké fluktuaci odchodem některých lidí z "tvrdého jádra", noví si už nepamatovali moje počáteční kotrmelce a našli si jiné oběti. Jelikož jsem tam pak viděl daleko tvrdší šikanu dalších lidí a to i např. rasisticky podbarvenou, odešel jsem z firmy.

jedná/lo se vesměs o zesměšňování vzhledu vlastností, práce, názorů... prostě čehokoli, co se týkalo šikanovaného Doba trvání záležela na době setrvání dotyčného v dané práci.

Jednalo se o cílené šikanování ze strany paní vedoucí (školské zařízení) DDŠ Slaný MgA.Slavíkové a to v roce 2008-2012. V tomto roce mne propustila pro nadbytečnost. Splnila si tím svůj sen, o nic jiného ji nikdy nešlo. Nesnesla mé veřejné popsání situace, popsání daného problému, neměla ráda upřímnost. Nesnášela a stále bohužel nesnáší zaměstnance, kteří svou práci umí, rozumí jí a snaží se pracovat dobře. Byl jí lepší člověk, který v práci fetoval, popíjel alkohol, mlátil svěřené děti v DDŠ Slaný a psychycky je trápil. Sama zmíněná osoba též psychicky týrala své podřízené, včetně mně. Pod tímto terorem docílila, že za její vedení muselo odejít minimálně deset vysokoškolsky vzdělaných lídí. Na vše jsou i písené důkazy, fotodokumentace. Již nikdy v životě bych nechtěl a nikomu nepřeju toto ani nic podobného zažít. Jetš dnes mi je při pouhém pomyšlení na její chování špatně od žaludku.

Jednalo se o psychickou šikanu různými nevybíravými osloveními.

Jenom jeden takový příklad. Bylo mi vyčteno že spolupracovník něco neví, a já jsem mu to nevysvětlil. Řekl jsem že se mě mohl zeptat a dozvěděl by se to. Na to mi bylo vedoucím řečeno že, " on neví že to neví, tak jsi mu to měl říci". Co na to odpovědět? Řekl jsem, jak to mám vědět já že on to neví. No dál se ani snad nemusím rozepisovat. Po roce jsem odešel.

Jeste trva

Jestli se to dá tedy mobbingem nazvat, jednalo se o pravidelné pomlouvaní jedné kolegyně u vedoucí. Donášela na ostatní kolegyně, co já vím, tak si chodila stěžovat s každou maličkostí, přesto, že ona sama dělala mnohem horší věci (pouštění filmů v pracovní době, navštěvování jiných obchodů, ...), o kterých se samozřejmě nezmiňovala. Také si vybírala situace, kdy byla vedoucí vytočená, naštvaná, aby takzvaně ještě přiložila do kotle. A sama, přestože byla na stejné úrovni prodavačky jako její kolegyně, se k nám chovala jako by byla něco víc. Zadávala nám úkoly, přesto že to bylo vždy o domluvě. Nebylo to ani trochu příjemné pracovní prostředí a rozhodně bych se tomu chtěla v budoucnu vyhnout.

jsem nadřízená, trvale mě šikanuje jedna z mých podřízených. Je to starší žena, než já, neustále po mně chce něco jiného. Mění orzhodnutáí ze dne na den. Jeden den chce potvrzení ot, druhý den ono... Je velice arogantní a sprostá.

Jsem prodavačkou u soukromníka a naše šéfová nás neustále ponižuje a vulgárně nám nadává. Když nám nenadává ona, tak její manžel, který se nás snažil již 1.uhodit. Trvá více než půl roku. Nevíme jak se bránit neustálým urážkám a kde se bránit. Hledáme pomoc na internetu a doptáváme se lidí jak řešili situaci a jest-li se s tí dá něco dělat. Jsme již staršího věku a obáváme se, že už by jsme jen tak žádnou práci nenašli.

Jsem redaktorkou, jednoho nejmenovaných novin a v naší redakci panuje atmosféra, která by se dala vyloženě krájet. Za vším stojí šéfredaktorka, která většinu redakce vyslovně považuje za "neschopný hovada" a taky se podle toho chová. V poslední době odešlo plus mínus sedm lidí a to určitě není konečný počet. Nedavno jsem odevzdala zadaný článek a bohužel jsem se dočkala toho, že mi bylo do očí vyčteno, že se jedná o PR a byla jsem slovně napadena. Pracuji v médiích již velmi dlouho, ale mám zcela čisté svědomí v této práci, protože jsem v životě žádný úplatek nevzala a toto napadení se mě velice dotklo.

Jsem uklízečkou ve veřejné správě. Vše, bylo fajn do té doby, než nastoupil nový mladoučký šéf. Neustále opakované výstupy, kdy z toho nemůžu ani popadnout dech a málem se složím. Vše je neustále špatně, chová se vulgárně, věčné ponižování před kolegy a dalšími zaměstnanci. Vždycky si najde a to pak opravdu stojí za to.

Kdysi při brigádě v podniku s léčivy mě nadřízený předal po pár dnech na starost jakési vedoucí úseku. Sprostá, vulgární žena se sotva základním vzděláním mi udělovala nesmyslné úkoly a věčně jsem musela zůstávat přesčas až do večera ( nezaplaceno ), ač věděla že jsem mimopražská a mám pak problémy s dopravou. Ona strávila pracovní dobu tlacháním venku s cigaretou i když měla pracovat s ostatními. Na vlastní žádost jsem se cca po dvou týdnech nechala přeřadit do jiného oddělení, kde už vše probíhalo v pořádku.

kdyz jsem sla na zachod nebo se napit neustale jse, se musela hlasit kam jdu, a kdyz jsem se vratila musela jsem nahlasit prichod

Kolega, který zastává stejnou funkci mě má zaučovat a jeho přístup ke mně není vůbec vřelý, pomlouvá mě, neporadí, je škodolibý apod.

Kolegině mě nenávidí od té doby co jsem nastoupil do práce, jsem na oddělení jediný můž a měla na toto mé místo nastoupit její kamarádka, ale přijali mě, protože jsem měl větší zkušenosti a ne jen doporučení od člověka z firmy. Vyvíjí na mě neustále nátlak, dělá schválnosti, na začátku mi měla vysvětlit určité věci a nevysvětlila, pomluvy, nedodáva mi podklady, které mám zpracovat v čas a já pak situaci musím vysvětlovat našemu nadřízenému. Situaci jsem řešil a oznámil situaci vedení.

Kolegině potřebuje rozkazovat a když má pocit že nepracuji podle ní tak si najde nějaký důvod mně seřvat.Problém je i když nevezmu o víkendu služební telefon.Její manžel je vedoucí tak se není na koho obrátit máme to prý přrjít.

kolegyně na stejné úrovni jako já se snažila ze mne vybudovat svého podřízeného

Kolegyně říká před nadřízeným něco jiného něž, když tam není. Situace přetrvává, ale jsem už imunní

kolegyně, která záviděla výplatu, zajistila, aby celé oddělení se mnou nemluvilo. trvalo to půl roku, když ostatní pochopili, že za tuto situaci nemůžu akolegyně odešla ze zaměstnání.

Má kolegyně na mě házela špínu a předělávala mou práci, aby to vypadalo, že jsem neschopná. Neměla jsem žádné důkazy, proto jsem byla vyhozena. Vše dobré si odnesla ona

Mám velké jazykové zkušenosti získané z 2.leté praxe z USA, kde jsem pracovala na obdobné pozici, vedoucí si myslí, že útočím na její pozici, že ji jí chci přebrat. Neustálá kontrola, odebrány dlouhodobé pracovní úkoly, nejsem zvána od vedoucí na důležité porady, neinformovanost o důležitých změnách ve firmě, které se mě dosti týkají.

Mobbing nadřazené chování, žalování u vedoucích, kolegyně řešila výpovědí, (z 10 kolegyň 9 postupně odešlo)doba trvání asi 8let a trvá dodnes

Moje práce, je práce sekretářky a můj šéf mě posílá jednou týdně k sobě uklízet, při tom má mánželku. Nemám to ve smlouvě. Jeho manželka jen rozvaleně sedí, popíjí kafe a pohlíží jak uklížím a při tom mi ještě vulgárně nadává. Když jsem šéfovi jenom naznačila, že tohle není náplní mé práce a že tuto práci nechci dělat, tak ukázal na dveře (a vypověď při mém úvěru si teď bohužel nemůžu dovolit).

Moje první nadřízená byla přesvědčená, že mě nepotřebuje (byla jsem na danou pozici vybrána bez její účasti), nesnášela mě ještě dříve, než mě vůbec poznala, byla jsem pro ni vetřelec a dávala mi to znát. Chovala se ke mně hrubě, bezdůvodně na mě křičela, pomlouvala mne před ostatními zaměstnanci a klienty, záměrně mi zatajovala různé důležité informace, pořádala důležité porady bez mé přítomnosti apod. Tato situace trvala asi čtvrt roku, poté jsem byla na vlastní žádost přeřazena na jiné pracoviště.

Moje šéfová, v projekční kanceláři, mě neustále nechávala předělávat výkresy, kvůli nesmyslům, jenom proto, že jsem se líbila kolegovi, kterému se nelíbila ona. Nutila mne umývat ledničku ( do které jsem si v životě nic nedala ), vynášet odpadkové koše v kanceláři i když na to byla uklízečka. Nikdo jiný nemusel nic dělat, jenom já. Nakonec jsem to nevydržela a odešla. Je to tragedie, protože se nemůžete nijak bránit, protože je to skryto okolí, špatně se to prokazuje...atd.

momentálně tak2-3 měsíce opravdu na plno, projevuje se to už 6 měsíc (dohromady), ale jak dlouho to vydržím :((( ??

Momentálně trvá cca. půl roku

Můj mobbing byl spojen i s bossingem - neboť ta kolegyně měla podporu ve vyšší nadřízené, která nás následně měla rozsoudit (přijela rovnou s mou výpovědí, ani se na nic neptala). Zrušili nám pobočku a ze tří ženských jsme jedna musela z kola ven, resp. buď já, nebo tato paní "P". Já byla na pracovišti 18 let, a s nadřízenou jsem si nikdy nepadla do noty, ale díky mým pracovním výsledkům jsem zůstávala. paní "P" byla zaměstnaná 3 roky, nástup.plat dostala o 6 tis. větší a tak se o svůj post bála, ale měla nadřízenou v zádech jako pomoc. Postupně mi začala neslušně nadávat, mluvila se mnou typem Krávo zklapni, drž hubu pí*o atp., až jsem ji asi po týdnu obdobných projevů vrazila facku. Nejspíš to bylo celé připravené, protože jsem do druhého dne musela opustit pracoviště, sice jsem dostala odstupné - 3 platy "pro nadbytečnost", ale do dnešního dne o mne šíří fámy v bývalé firmě, bránit se nemohu - mám tam zakázaný vstup, kolegové se se mnou bojí bavit (od jedné kamarádky to mám zjištěné), aby se to k nadřízené nedoneslo a nedopadli pak stejně jako já a já se s tím stále ani po půl roce psychicky nevyrovnala.

na brigádě - nadřízení "dohlížeči" na nás křičeli, vybírali si lidi, kteří jim z určitého důvodu vadili a těm ztrpčovali život, kontrolovali práci a zesměšňovali je

Nadávání, úrážky, bazírování na dodržování přestávky na oběd u které musíte zařídit šefovi osobní věci, poštu a firemní nákupy a banky.

Nadržený = bůh / pořízený = otrok. Délka trvání cca rok a půl

nadřazenost, neochota - 6 měs.

nadřízená lpěla přehnaně na pořádku, detailech, opravovala každou větu, 3 roky

Nadřízená mi mezi čtyřma očima v našem rozhovoru řekla, že předpokládá, že sama odejdu. Jinak mě z práce dostane jiným způsobem. Neustálé ponižování, před ostatními. Neustále dělám stejné úkoly a hl.úkoly, který má dělat uklízečka a ne zdravotní sestra.

nadřízená si leštila ego

Nadřízený (majitel společnosti) si vždy vybere někoho, koho pár týdnů systematicky šikanuje a zesměšňuje, většinou na poradě před celým kolektivem, nebo po emailech. Pak když ho to přestane bavit, přesedlá na někoho jiného.

nadřízený mi přiděloval úkoly které jsem ve stanoveném čase nemohla zvládnout, vždy a všude nacházel chyby, nic se mu nelíbilo, byl na mě hrubý, nadával mi, ponižoval mě

nadřízený na mé práci hledá neustále chyby,kontroluje mě,bezdůvodně křičí,dělá naschvály,mám nevýhody vůči ostatním kolegům,za stejně odvedenou práci a strávení v práci o několik hodin déle než mý kolegové mám stále nejméně peněz,odepírání návštěvy lékaře

najde si nesmyslné věci, aby mě mohl seřvat

Naschvály od spolupracovníků, posmívání, obtěžování, pomlouvání.

Naschvály ze strany kolegů - schovávání věcí a materiálů nutných pro práci, posměšky, pomluvy, často jsem byla nucena dělat veškerou práci sama. Situace trvala 4.r.

Nastoupila jsem do zaměstnání (je to nedávno 1.11.2012) kdy jsem dostala pochvalu od nadřízených,že poté co jsem prošla zkouškou si mě všichni pochvalují a místo jsem tedy dostala. Poté hned druhý den nadřízená mne seřvala aniž by k tomu měla důvod.Chtěla vědět jméno zákazníka,což jsem jí řekla,a ona mi vynadala,že nechce vědět jméno té zákaznice,ale jiné.Vysvětlila jsem ji situaci,že ukazovala na zákaznici,která byla naproti nám,a já ji řekla její jméno,a zmínala jsem se,že už čeká i další paní v čekárně,bohužel jsem se musela omluvit,že jsem drzá.Poté se to začalo stupňovat,že ať jsem cokoliv řekla,bylo to použito proti mně.Pokud jsem se nezeptala bylo to špatné,pokud jsem se na něco zeptala bylo to špatné.Pokud jsem si odskočila na WC a neviděla jsem z WC,že přišla např.paní Nováková,bylo to špatné.Bylo mi řečeno,že je i dost špatné,že nevím jak vypadají VIP zákazníci,což jsem také nemohla vědět po čtyřech dnech v zaměstnání novém,ale to bylo špatné.

Naše ředitelka má úvazek u dětí, který si často neplní,hlavně při odpoledních službách, to sloužíme v její třídě a ostatní třídy se spojují, tenkrát nám spojila děti už dopoledne, na začátku šk.roku, s nováčky, kteří si teprve zvykají, tak jsem se ozvala- pak následovala šikana, na které se bohužel podíleli i někteří její "ochotní "podřízení.Časem to přešlo, podobně se u nás řeší průběžně jakákoliv kritika a jednou za čas to zase někdo odnese. Všichni se bojí ,atmosféra je nepřátelská,někteří donáší a mají z toho výhody.

nebylo mi umožněn plný přístup k informacím a k sw, se kterým jsem měla pracovat, tato situace trvá již sedmý rok a poněkud se zlepšila, protože jsem se za tu dobu vypracovala a naučila se mnoho věcí sama.

Nejedná se o mého přímého nadřízeného, ale jde o nadřízenou pozici, z které má možnost mi zadávat práci. Zadává nesmyslné úkoly, neustále kontroluje provádění a snaží se mě na něčem "dostat". Stav trvá 5 let. Ještě mě ten zmetek na ničem nedostal, ale radost z něj nemám.

Nejsem si jistá, jestli je to šikana. To je asi silný výraz. Každopádně když jsem nastoupila do zaměstnání kolegové z týmu mě nechtěli přijat mezi sebe. Neodpovídali mi na pozdrav. Nebavili se se mnou. Neodpovídali mi na mé otázky. Byli dost nepříjemní. Situace trvala několik měsíců. Nakonec jsem byla přeřazena do jiného týmu.

Několik let mě pomlouvala, navážela se do mě a uzurpovala kolegyně v kanceláři, když se jí znelíbila židle, vzala si moji, prohlížela mi tisky, já celé roky mlčela Když na mě chtěla házet i svoje pracovní neúspěchy, tak už jsem se nedala. Nechala jsem se přeložit do jiné kanceláře, kde pro změnu seděl kolega, který nás špehoval, odposlouchával, prohlížel tisky a obrazovku a když mu něco mělo uniknout, ztropil scénu, dokud jsme mu to neřekli. Tam jsem byla asi dva roky, ale aspoň jsem seděla s kamarádkou. Odsud jsme byla odejita při reorganizaci, patrně i kvůli té kolegyni. Poté následovala dvě zaměstnání, ze kterých jsem odcházela kvůli šikaně ze strany šéfů. První byl můj skorokamarád, asi zamindrákovaný, že umím jazyky, tak mě úmyslně dával pro mě obtížně nebo vůbec nesplnitelné úkoly, někdy mě nechal kolegyní i sledovat, 2x jsme se ozvala, on se ukáznil, a potřetí jsem podala výpověď a nenechala se od něj přemluvit,abych zůstala. V dalším zaměstnání se měnili několikrát šéfové, poslední byl neschopný Rus, který se bál o práci, tak mně také dával nesplnitelné a absurdní úkoly, protože se neuměl postavit ruskému vedení a říct, že je to kravina, a zřejmě ani sám nerozuměl úkolům, které mi dával. Navíc v ruštině, a to jsem byla přijata na angličtinu.

několik let...

několik let.... prostě podřízení stále házeli špíínu na ředitelku, psychicky ji vydírali, já nevím, nejde mi to popsat. to se musí zažít :(

nelze stručně, trvá již několik let v různých formách a situacích

neochota odpovědět na slušné otázky úzce spojené se zaměstnání a následné neodůvodnělé propuštění - dva dny

nesmíte na svačinu,musíte kdykoli chce zustat i 16hodin v práci v kuse,nesmíte si sednout,za sebemenší odpor vuči nadřízenému vyhrožují výpovědí.

Nesmyslné zadávání úkolů, shazování před kolegy, neustálé opakování toho že jsem neschopný. Trvá to dva roky. A začalo to protože jsem si stěžoval na moji nadřízenou.

Neúspěšné nucení vedoucího k nelegálnim aktivitam zaměstnanců

neustálá kontrola zda vykonáváme svou práci.Námitky na odchod na záchod. A celých 12 dohled kamery.

Neustálá povyšovanost a dokazování, že on je lepší. Náschvály, přechytralost před šéfy při odevzdání úkolů a snižování, ponížování mích splněných úkolů. Trvá zhrubá 1,5r, ale vše jsem vysvětlil vedení a oni sami posoudí situaci. Tak čekám jak se situace vyřeší.

Neustálá vznětlivost, výbušnost šéfa, který se lehce naštve a hned pak si tuto zlost vyvíjí na mě. Pokud není po jeho nebo se mu něco nelíbí hned ukazuje na dveře s větou "Jest-li se ti něco nelíbí, tady jsou dveře". Psychicky tyto situace nezvládám a nevím jak dlouho to ještě vydřím, ale práci potřebuji, než si dám opět přihlášku na VŠ a tento rok doufám, že se již dostanu a budu moci z této práce odejít.

Neustálé komentování toho, jak k práci přistupuji a jaké jsou moje výsledky. Tato situace trvala 3 měsíce.

Neustále mě nahlas komentují, co mám na sobě (začala jsem kvůli nim i chodit do práce usedleji oblekáná). Neustále utlačování a snažení se o vystrnadění mě. Nesmím rozsvítit, protože zářivky prý škodí zdraví, nesmím pustit rádio, okno se otevírá tak jak chtějí ony jinak je kravál atd. Situace trvá již rok a jedná se o dvě ženy ve věku 55.let a 65.let. Celý den ani nepromluvím, jen když vyřizuji něco telefonicky s klientem. Situace je již nevydržitelná. A nejhorší je, že si nemůžu ani jít stěžovat nadřízené, protože je to jejich kamarádka. Musím situaci nějak zvážit, bojím se, že v dnešní době bych takhle dobře placenou práci scháněla blbě.

Neustále mě ponižuje, kritizuje před ostatními a není den, kdy by mi neřekla nějakou poznámku. Necelý rok.

neustálé nadávky, do neschopných krav, cca dva roky

Neustále nadávky, zákaz s kýmkoli komunikovat kromě dotyčné osoby. Neustále si chodila stěžovat vedoucímu, všechno co jsem udělala bylo špatně.

neustálé namátkové kontroly, kontrola dokladů na pracovním stole, poslouchání za dveřmi, pak vpadnutí do kanceláře a vyvození zcela zcestných závěrů - potřeboval mé místo pro svého dostudovaného syna, trvalo to 6 měsíců a byla jsem "odejita"

Neustálé nás stresuje a mi pak děláme chyby, je z nuděný a dělá nám naschvály, aby dokázal, že on je nejlepší a měl by nastoupit na místo pani, která plánuje jít do důchodu. Snaží se všechny ztrapňovat, donáší.

neustálé ponižování před ostatními spolupracovníky, situace trvala asi půl roku

Neustálé výčitky, které se netýkaly přímo výsledků mé práce; úkoly navíc - mnohdy zbytečné; hodnocení většinou negativní a před kolegy; jednání s kolegy o mně, ale za mými zády - asi 4 měsíců

Neustálé zpochybňovování mé provedené práce, neustále vyhrožování výpovědí, kvůli mému věku.

Neustále zvaní na kobereček a vysvětlování věcí, které vím a znám. Práce, kterou jsem dlouhodbě dělal předána kolegovi, při tom já v té práci mám mnohaleté zkušenosti a kolega s touto prací nikdy nedělal a kazí ji. Když jsem přišel z dovolené, věci na mém stole nebyli a byli přestěhované do jiného oddělení v krabici. Šéf vysvětlil, že se mi nedalo dovolat, přitom jsem neměl žádný zmeškaný hovor a byl jsem doma, né mimo signál

neuvedu

Nevím, jestli to také patří mezi šikanu... Ale mám problém s mužským kolegou, který má "přespříliš mužských hormonů". Třeba mě několikrát denně upozorňuje nějakým "vtipným" způsobem, že mám prsa (třeba jim říká kozičky). Trvá pořád. Nutno dodat, že se zmíněným kolegou jsme také přátelé, ale pouze jenom přátelé.

nezájem o pracovniky, jen roboti nejlepe 24 hodin denne pracovat bez prestavky, neuprimnost

Nově nastoupivší podřízená , s níž jsem si jako s každým začala tykat, získala dojem, že jsem-li pouze vedoucím pracoviště, nikoli majitelem firmy, nemusí mě resopektovat ("ty zaměstnanec, já zaměstnanec, proč bych tě poslouchala"). Odmítala plnit jakékoli příkazy, po výtce, že si v pracovní době čte časopisy místo práce, která měla být již hotová, si zavolala majitele a stěžovala si na mě (!). Její pracovní morálka ovlivnila další osoby tak, že se také přestaly snažit (když se může flákat ona, proč bychom se my dřeli za ni). Celkově se kolektiv rozhádal a rozvrátil, opakovaně jsem zjistila, že dotyčná poslouchá za dveřmi, co s kým telefonuji... Zřejmě to dělala i druhým. Otrávená postojem zaměstnavatele, který místo aby ji odkázal do patřičných mezí, neudělal nic, jsem odešla. I moje nástupkyně vydržela na tom pracovišti pouze rok a pro nepřátelské vztahy skončila také.

Nový ekonomický náměstek měl pocit a dával to i nahlas najevo, že je na ekonomickém úseku v kancelářích přefeminizováno. Situace trvala několik let i po mém odchodu.

nucené přesčasy bez náhrady jak finanční, tak možnost vybrat si náhradní volno,provádět práce absolutně nesouvisející s pracovní smlouvou,urážky, znevažování práce, práce pod nátlakem...

Obtěžování ze strany nadřízeného se sexuálním podtextem, po odmítnutí následovala šikana. Délka - 3 měsíce.

Od mého nadřízeného a jeho ženy (která též pracovala v jejich rodinné firmě) mi chodili urážející a ponižující SMS, e-maily a telefonáty s nadávkami a vyhružkami. Volali i mému manželovi a dávali mu ultimáta, že jest-li okamžitě nevypadnu z práce, tak mě pošpiní tak, že odejdu s ostudou. Na prosby, aby toho nechali nereflektovali. Napsala jsem stížnost a dala nadřízenému útvaru, ale bohužel to pro mě nedopadlo dobře, protože šéf vše přiznal, ale svedl to na svojí ženu, která je prý psychicky labilní a kterou nezvládá, protože chorobomyslně žárlí. Po této stížnosti vše skončilo, ale na pracovišti jsem se cejtila velice špatně a tak jsem se rozhodla dát výpověď. Situace trvala od listopadu do září tohoto roku.

Od té doby co jsem přišel na pracoviště, myslel jsem, že se situace srovná, ale situace trvá již déle než 1.rok. Stávající kolektiv mě nechce příjmout stále mezi sebe, jsem jen k jejím posměchu, když po nich něco chci tak si to mám sehnat sám. Při tom jsem chtěl, alespoň vysvětlit, kde co najdu a při tom toto nařízení dostaly od šéfa. Poslal jsem dopis řediteli organizace a doufám, že se situace vyřeší. O tuto práci velice stojím a dl.dobu jsem ji scháněl. Nevím co mám dělat.

Odposlouchávání hovoru se zákazníky. Při "nevhodně formulované informaci" bodání tužkou do zad nebo křik - hlasitý projev, který měl zákazník přes telefon možnost slyšet. Plánování úkolů po pracovní době, slovní ponižování.

Ona je v lepší pozici, než já. Vyvolává klima strachu. Všichni se bojíme vyjádřit nahlas svůj názor, neboť nám je ihned sděleno, že můžeme rozvázat pracovní poměr. Situace trvá 3.roky.

Pan Š. byl nespokojen s mým zájmem o práci, zvláště tu jeho, načež se mnou jednal velmi stroze a házel po mě hadry

paní nadřízená nedělala svoji práci a vyžadovala jí on nás, řvala po nás za podle ni neudelanou praci a podle jejiho nadrizeneho prace dostacujici..vyhledavala konflikty

pár měsíců

Po celou dobu mého pracovního poměru. Po nástupu nové ředitelky bylo vyhozeno mnoho zaměstnanců, kteří vyjádřili svůj pocit, že je nekompetentní osoba. Ostatním, kteří si místo udrželi, avšak se odmítli paktovat s novým vedením firmy, které si ředitelka dosadila ze svých známých, vedení zadává nesmyslné úkoly, neustále je sledují, drží je pod stresem a strachem o místo a napomínají za jakýkoliv drobný problém (vč. toho jak vypadáme, jak se oblékáme, apod.).

Po SŠ jsem nastoupila bez jakékoliv praxe do firmy, kde jsem dělala účetní se dvěma postaršími ženami (45 a 50.let). Začalo to tím, že mi měli vysvětlit účetní jejich programy a vůbec nic mi nevysvětlili. A, když jsem je žádala o práci, protože mi měli udělovat práci tak, že pro mě nic nemají. Při tom jedna zůstávala i denně přesčas, aby vše stihla a když bych jí pomohla, tak by přesčas nemusela zůstávat. Nedávali mi vůbec žádné úkoly ani se mnou nehovořili. Ale, byla jsem tam přijatá, abych jim pomohla. Ani za půl rok, jsem se neseznámila s účetním programem. Šéf nic nevěděl. Jednoho dne po mě šéf chtěl vytisknout, nějaké účetní sestavy. Samozřejmě, že jsem za blba byla já. Myslel si, že jsem neschopná a urážel mě. Vydržela jsem tam rok a odešla jsem. Když jsem se o samotě zeptala té starší ekonomky co jsem udělala špatně, tak mi řekla, že se její kolegině bála mi udělovat práci a radit, protože se bála, že budu lepší než ona.

Pod výhružkou okamžité výpovědi a právníků mě donutili podepsat a splácet manko,na kterým jsem neměla žádný podíl.Později jsem musela odejít,protože jsem další manko a splácení nepodepsala a pořád mi vyhrožovali,že mě dají k soudu atd...

Podřízený má vyšší vzdělání než nadřízený, osobní nenávist, neustálé ponižování a vysvětlování věcí, které dělám špatně při tom je mám dobře nebo by stačilo danou věc vysvětlit v klidu a ne pozváním do kanceláře a řvaní na mě, neustále urážení....... Trvala více než 1.rok až jsem tuto situaci oznámil vyššímu vedení a situace se naštěští po poradě s odbornými činiteli začala řešit. A nyní je více než 2.měsíce v klidu, doufám, že bude i nadále. Jinak už nevím jak bych situaci řešil. Práci mám rád až na vedoucího a rád bych zde zůstal.

Pokud jsem se k něčemu chtěla vyjádřit, šéf dával najevo svou převahu slovy, že jsem "jen zaměstnanec", takže mi nepřísluší dávat najevo svůj názor v určitých situacích. Dále se mnou nebylo počítáno na porady vedení, opět ze stejného důvodu. Některé situace, které se mě osobně i pracovně týkaly řešil beze mě a za mými zády s ostatními pracovníky vedení firmy. Před vhodnými svědky mi dával naopak najevo jak jsem "dobrá" a jak si mě váží, ale jinak se choval způsobem výše popsaným. Na závěr dodávám, že jsem byla členem dozorčí rady akciové společnosti a můj šéf byl zároveň jedním ze spolumajitelů firmy. Významně mu za celou dobu sekundovala jeho dcera, kterou dosadil na post ekonomické ředitelky firmy. Tento stav trval 2 roky, do doby než firma ukončila svou činnost.

pomlouvání kolegyně, ca jeden rok

Pomluvy a naschvály, 2 roky

Pomluvy mezi spolupracovníky, pomluvy u nového ředitele, mazání textu v počítači, znemožňování práce, zamykání společných skříní, lámání živých květin v květináči, probodávání jablek na stole vidličkou - byla za tím "kolegyně", která si vzala jako vedlejší úvazek úklid objektu, tyto věci prováděla v době, kdy nebyl nikdo na pracovišti. Vždy beze svědků.

pomluvy, přerušení komunikace s šikanovaným, dotyčný docházel k psychologovi a bral antidepresiva, pomohl až externí personalista

Ponižování na pracovišti..Před ostatními spolupracovníky.

Popsat se to nedá, ale už bych to nikdy nechtěla zažít. Pracovala jsem tam 11 let, přišel nový ředitel a všechno bylo špatně. To chápu, ale nechápu to chování, vydržela jsem to přesně 9 dní. Psychický teror. A nebyla jsem sama. Já jsem ale neskončila na psychiatrii, jako některé kolegyně, odešla jsem včas.

postupná kulminace asi rok, kolegyně mi vyčítala věci, které jsem nemohla ovlivnit, pomlouvala mě, házela špínu na mě a moji práci a štvala proti mně další kolegyně (šéfova milenka, která nemohla přenést přes srdce, že jsme byly na stejné prac, pozici, jenže ona byla sesazena, protože to nezvládala - já o 10 let mladší ano)

Poučování a moralizování, plácnutí přes zadek. Nic hrozného, kolega byl pouze "nevychovaný".

Pracovala jsem v baru, šéf mě nutil nosit krátké trička a tílka, nutil mě se bavit s jeho opilými, slizkými kamarády a pak jsem své tričko musela jeho kamarádkám dát.

Pracuji ve firmě Linet,jsem konstrukčně slabší a často nemám na svačinu.Proto mě ostatní spolupracovníci pod pohrůžkou nasilí nutí k orálnímu sexu po vykouření od nich dostávám zbytky svačiny atd. Někdy kouřím i šéfům a ty mě potom dají třeba za to i celé jablko,pořípadě hrušku. Michal Rezek

Prostě šikana - na nemocenské jsem musela přijít a opisovat osobní pozvánky na akci, která nebyla z mé oblasti působení, přestože jsem byla v odboru jediná s VŠ. Dodržení jeho příkazů na poradě před všemi shodil, že jsem si je vymyslela. Přestože jsem měla pracovní dobu od 7 hodin ráno, nařizoval přijít na 6.00 (měla jsem tehdy dvouleté dítě, které chodilo do jeslí), atd. atd. Po půl roce jsem dala výpověď, které nemohl zabránit (byly to tzv. důvody péče o dítě), tak mi dal aspoň špatný posudek. Na základě mé stížnosti u odborů ho musel opravit, tak mi aspoň zakázal se s kolegy rozloučit. Po deseti letech práce v tomto úřadě (dříve na jiném úseku) jsem odcházela s pláčem.

Především neoprávněná kritika a vyvolávání hádek před zákazníky..

Přehnaná agresivita a nadřazenost

Přetěžování pracovními úkoly neúměrně v porovná s kolegy. Situace vznikla nesystémovým řešením nově vzniklé agendy, kdy byl poměr spisů k vyřízení ve srovnání s kolegy za rok 20:200 (kolegové:já). Přímá nadřízená situaci bagatelizovala přes půl roku, na výzvy o přerozdělení ostatním nereagovala. Následně jsem žádala pomoc u ředitelky organizace, která mi odpověděla "..že přece nemůže nařizovat vedoucím oddělení, jak mají přerozdělovat práci". Po té jsem ještě tři měsíce snažila "přežít", nakonec jsem se zhroutila, 9 měsíců jsem byla v pracovní neschopnosti (nervy) a poté odešla z tohoto zaměstnání.

přijala se kolegyně pro mne na výpomoc výběrovým řízením, nestíhala jsem. Čím dál tím více odmítala některé práce dělat, že jinde toto účetní nedělají. Před nadřízeným pak sdělovala že toto udělá, pokud jí to vysvětlím. Když jsem opět byly sami řekla dělat to nebudu. Taé si chodila stěžovat, že jsem na ní sprostá a že tak zlého člověka nepoznala. To když jsem jí donesla v krabicích doklady které jsem chtěla zkopírovat. Několikrát si beze mne dojednala u nadřízeného změnu pracovní náplně, se kterou jsem jí pak musela pomáhat protože jsem byla déle ve firmě. Nikdy nedošlo k tomu aby moje spory s ní byly řešeny u nadřízeného současně s námi oběma. Od jednatele na mé stížnosti jsem vždy slyšela - musíte se domluvit. Byla jsem napomínána také, že nic nedělá a soukromě telefonuje. Když jsem se jí snažila zadat práci - posměšně říkala že jsem směšná. Trvalo to téměř dva roky. Dala jsem výpověď, nikdo se neptal proč a ona dnes dělá mou práci bez ostatních vedlejších papírových prací za vedoucí provozu a skladu. Já se psychicky zhroutila a vzpamatovávám se dodnes. Jsou to již dva roky.

Psychická i fyzická šikana.

Rok

rok

Různé narážky, zesměšnování za jakýkoliv počin. Jakmile jsem měla jiný názor, byla jsem středem zájmů a obětí hyen. Situace trvala rok.

sexuální obtěžování a vydírání

sexuální obtěžování cca 2 roky

Sistematické vyvolávání pocitu neschopnosti. Nezáleží na nepodstatných detailech (např. 20.minut přednáška s osobním útokoem ohledně mezery za tečkou v e-mailu

situace byla taková, že mě chtěli dostat z mého pracovníha místa a jiný způsob než šikanu buhužel nevymysleli.

Situace trvá 7.let, jedná se o práci dobře placenou s příplatky a proto se snažím situaci nějakým způsobem překousnout. Jedná se o nestále pomlouvání, naschvály, závistivost kolegin. Nejhorší je, že i moje kamarádka se nechala strhnout davem a přidala se k těmto koleginím, ale spíše si myslím, že se k nim přidala proto, aby se neukázalo, že ona je též jeden z těch co nechce druhým ubližovat a myslí to s nimi dobře. Já se všechny chci vycházet za dobře a jiním to asi vadí.

Situace trvá po delší dobu, nevím už ani jak dlouho. Jedná se o útoky, schválnosti, urážení zaměstnanců.

Situace trvá zřejmě celých sedm let, které na pracovišti jsem, ale během času se výrazně zvyšuje. Náš nadřízený má o sobě vysoké mínění a je velký cholerik. Ponižuje zaměstnance, rád se hádá a vyvolává malicherné konflikty a pak vinu za všechny spory svaluje na nás. On všemu rozumí, ve všem musí mít poslední slovo, neuzná, že by se mohl mýlit (v našem povolání je to přitom běžné, i u lidí ve vedoucích pozicích), názor jiných ho nezajímá. Jeho vzteklost a povýšenost způsobují u slabších lidí stavy méněcennosti až zoufalství. Někdy je hrubý a nespravedlivý mimo veškeré hranice slušnosti. Řve na mne jako na malé dítě, nebo si dovolil mne, třicátnici, posílat za dveře, že mě nechce vidět, protože jsem ho neposlechla na slovo! Zaměstnanců si vůbec nedokáže vážit, spoléhá neotřesitelně na to, že neodejdou, ať už se k nim bude chovat sebehruběji.

Situace trvala půl roku, šlo o psychický teror ze strany nadřízeného, který mě záměrně uváděl do problémových a stresových situací na pracovišti pouze proto, že jsem neopětovala jeho sexuální zájem.

Situace trvala zhruba 2 měsíce, kdy jsem pracoval v kanceláři v jedné logistické společnosti. Byl jsem taměstnán jako agenturní zaměstnanec a prožíval jsem hotové peklo s kolegyní, která byla zlá, cholerická a zákeřná. Spolu s ní seděla s námi v kanceláři ještě asistentka vedení, která měla poměr s manažerem, ač měla tehdy 6ti letého syna, který nastoupil do první třídy a manžela podnikatele, který se o rodinu velmi dobře stral. Co se týče té šikany, pracoval jsem na poziici, kde byla vyžadována komunikativní znalost nagličtiny, což bez problémů splňuji, ale nerozuměl jsem celní angličtině a tak jsem se to chtěl co nejrychleji naučit, což se mi povedlo. Ale teror byl pak jiný, pořád poukazovala, že neumím anglicky jako ona, která byla několit let v Anglii a jednou mi řekla, že se budeme bavit spolu v kanceláři jen anglicky. Pak to na nějaký čas přestalo, ale pořád jsem měl dojem, že čeká na moji chybu a pak následovalo peklo. Kontroly, nadávky, vyhrožování, že mě nechá vyhodit, že jsem jen agenturní s....a, dále jsem si nesměl v práci pustit své rádio, ona pouštěla své, které se nedalo poslouchat a odůvodnění bylo takové, že tady jsou anglické texty a že české písně se tady hrát nebudou. Když jsem se z toho nakonec psychicky složil, protože mi nikdo v práci nepomohl, ani kolegové, ani vedení, navíc jsem nebyl sám, kdo tam zažíval šikanu, tak jsem se rozhodl řešit situaci po svém, nejdříve nemocenskou, kdy jsem vyhledal pomoc psychiatra a následně jsem se rozhodl na dohodu ukončit pracovní poměr. Navíc mi každý den volala, kdy přijdu, křičela na mě do telefonu a když jsem jí řekl, že již do práce nepřijdu, tak její reakce byla "na to ti seru ty hajzle". Po odchodu z firmy jsem upadl naplno do depresivního stavu a ještě se k tomu přidalo, že jsem byl nezaměstnaný a začal jsem obcházet místa, kde bylo vyžadováno třeba jen SOU nebo ZŠ, na nic víc jsem si nevěřil a nechtěl jsem chodit ani mezi kamarády, prootže jsem se za sebe strašně styděl. Nakonec jsem po měsíci nastoupil do jednoho call centra na DPČ, po měsící jsem přešel na HPP, pak jsem byl povýšen na teamleadera a dnes pracuji ve velké mezinárodní firmě a jsem zase na úrovni, na které jsem byl dříve, takže vše dobře dopadlo. Toto bych nepřál ani svému nepříteli, kromě té kolegyně, ať si to taky užije.

situace trvala zhruba 3,5 roku. Jednalo se o šikanu pouze mé osoby. Byly to neustálé narážky na můj vzhled, pohybovou aktivitu mimo zaměstnání, "shazování" i před ostatním kolektivem, u kterého jsem byla vcelku oblíbená, ale bohužel se mě nikdo nedokázal zastat.

Slovní napadání, maření práce,...

Slovní narážky, útoky v komunikaci i které se pachatelky netýkali. Znepříjemňování práce, stresování.

Slovní útoky a naschvály.

Slovní útoky, ponižování - cca 3 roky

Slovní útoky, úrážky, že práci dělám špatně a že on by to udělal jinak. Při tom, práci dělám dobře a s výsledky. Pořád mi schovává nějaké věci, občas nemůžu vůbec některé nářadí, které potřebuji najít a když se ho zeptám jest-li ho náhodou nemám nebo jest-li neví, kde je. Tak mi řekne, že jsem bordelář. Při tom já si přesně pamatuji, kde jaké věci nechám a mám vše tak, abych vždycky našel. Situace trvá již přes půl roku, ale jsme spolužáci ze školy a myslím si, že má jen nějaké problémy se šefém a proto mi podkopává nohy a jaktože mě si nezavolal na slovíčko.

Sprosté nadávání,naschvály,pokus o vychovávání,ponižování,výsměch k mé postavě, stará kráva

Stálá kritika, že je něco špatně, přičemž jako zaměstnanec jsem to nemohl ovlivnit. Navíc mi odmítl zaplatit celou mzdu. Tak jsem odešel po měsíci, co tam byl jako nový šéf. (celkem jsem zde byl zaměstnán 6 měsíců.

STÁLE TRVÁ

Stálí zaměstnanci mě jako brigádníka šikanovali svalováním viny za špatné výrobky. Schválně mi dávali tu nejhorší práci a při poruše stroje to byla zas má vina.

starší kolegyně chodila na denní hlášení k jednatelce firmy a podávala info o tom kolikrát chodíme na záchod, kdy svačíme, zda koukáme z okna, kolikrát telefonujeme, kolikrát si jdu pro pití, kdo na mě čeká před prací, co nakupuji. Měla za "úkol" rozeštvávat pomocí "klepů" kolegyně, aby spolu nekomunikovaly a neudržovaly žádný vtah, ani ten pracovní. Nešlo ani tak o kontrolu naší práce a jejich výsledků, ale o osobní věci. Ale naštěstí se nám toto podařilo s kolegyní zhruba po roce rozbít a vyčistit ovzduší, ale starší kolegyně dala výpověď.

Systematické donášení na mě nebo mé kolegy. Znehodnocování naší společné práce. Trvala necelý rok. Skončilo to mojím odchodem dohodou.

Systematické šikanování ze strany předsedkyně. Neustále vybíjení si své zlosti na nás, neustálá kontrola, ponižování, zvaní si na kobereček.

Šéf byl opravdu hovado, dali jsme mu to sežrat.

Šikana trvala několik let, většinou se jednalo o pomluvy a donášení zcela nepravdivých informací nadřízeným. Občas se objevilo i veřejné posmívání a slovní útoky. Protože aktérů bylo několik, v podstatě se jednalo o celý kolektiv cca 30ti lidí, ty nejaktivnější z nich jsem konfrontovala a začala útočit stejným způsobem na ně. Později jsem se s většinou těchto lidí (těmi pasivními, kteří na mě přímo neútočili) spřátelila, s některými z nich se vzájemně ignorujeme, skrytá nevraživost existuje už jen u minima kolegů.

šikana verbální i neverbální povahy se silnou intenzitou trvala naštěstí cca 3 měsíce, než jsem se rozhodla situaci řešit s ředitelem společnosti, které vyznělo v můj prospěch (popis pracovních činností byl detailně rozepsán, aby se předešlo šikaně). Pokud by však situaci nadřízený nevyřešil, hledala bych si jiné zaměstnání.

Šikana ze strany kolegů a také zaměstnavatele, neustále slovní útoky, náschvály. Došlo až k hospitalizaci na psychiatrii.

šikanovala ma kolegyňa, trvalo to skoro rok a potom som podala výpoveď

Šikanovaly mě 4 kolegyně v tehdejším Plus-discountu, chovaly se jak nadřízené, sprostě mi nadávaly kvůli běžným věcem které i ony samy dělaly, po 5 měsících jsem dala výpověď. Nešikanovaly jen mne ale všechny ostatní kolegy a v prodejně se kvůli nim neustále měnili zaměstnanci.

šikanování od zástupkyně ředitele ZŠ

Šikanování ze strany vedoucích pracovníků vzhledem k jejich funkci, neodvádění své práce a přenechávání všeho na pracovníky, na které hodili i práci jejich. Pracovníci tak museli odvádět práci i přes čas jejich pracovní doby. Tato situace trvala více než 1 rok.

Šikanují mě poslanci a ministr financí neustále novými nesmysli.

šinana od kolegy, který se snažil svým chováním a činy donutit mě k výpovědi, trvalo cca 10 let

šlo o moji kamarádku, která se stala časem mojí nadřízenou. změnila okamžitě vůči mě své chování - záměrné shazování mojí práce a cílený pokus o snížení mého pracovního sebevědomí, poškozování mých výsledků (zkreslováním statistiky mé práce - splněné vs. nesplněné úkoly), popouzení ostatních členů týmu proti mě, očerňování mé osoby u vyššího managementu pomocí jasně prokazatelných lží.

Taky jsem byla vystavena bossingu a ten vyvrcholil tím, že mi byla dána výpověď ze smyšlených důvodů. Situace trvala 1,5roku.

tato situace trvala necelý půlrok

Tímto rokem pro firmu pracuji již 5.rokem. Nejdříve jsem byla šikanována ze strany kolegině. Zpočátku, jsem to brala tak, že je v práci nová a dosti mladší a čas to vyvrbí, ale útoky se stupňovaly ve větší naschválnosti a problémy s vedením, došlo i k nepřímím fyziským atakům a když jsem to řešila s vedním, aby se situace vyřešila tak dělali mrtvé brouky, nechtěli nic řešit. Na konec jsem skončila v péči psychologů a poté jsem si hledala novou práci a netajila jsem se s tím ve firmě, že chci z organizace odejít. Reakce vedení byla taková, že mě začali ukliďnovat, že bude reorganizace a dojde ke změnám, kdy budu fyzicky i pracovně oddělena od této kolegyně. Reorganizace se uskutečnila, ale s tím, že jsem navrhovaný popis práce dostala až za 14.dní, kde byl uveden mnohem větší rozsah a odpovědnost funkce a navíc zde byla zakotvena spolupráce se zmiňovanou koleginí. Když jsem se proti tomu začala bránit nejdříve ústním a následně písemným vyjádřením nesouhlasu, začal bossing (křik, vyhrožování, ponižování mojí osobnosti, manipulace s dokumenty). Následně jsem se opět psychicky zhroutila. Věc jsem se snažila řešit smírčí cestou s ředitelem organizace, reaogoval překvapeně, že o ničem nevěděl a odmítl mi dát výpoveď nebo se mnou uzavřít dohodu z reogranizačních důvodů jen proto, aby mi nemusel dát odstupné. Nejdříve jsem se snažila řešit věc s odbory, ty však nechtějí do situace příliš vstupovat, protože nejsou organizovány u mého zaměstnavatele. Pak jsem se snažila oslovit inspektorát práce, zde mi však bylo řečeno, stejně jako od odborového právníka, že mobbing i bossing jsou těžko prokazatelné a dali mi najevo, že by to raději neřešili. Co se týče právní pomoci ohledně mobbingu a bossingu, nemohu nikde najít pomoc či dokonce oporu v této věci. Všichni právnici, se kterými jsem o tomto probému jednala se toho zkrátka bojí - šikana, respektivě mobbing a bossing nejsou kauzy, které se vyhrávají. V současné době hledám právníka, který má s tímto způsobem jednání na pracovišti zkušenosti nebo si i takovou to kauzí zabýval a dokáže mi zhodnotit reálné šance. Můj zdravotní stav je čím dál horší a velice mě poznamenal. Děsí mě, když postupně zjištuji, kolik podobných případů v České republice je.

To bylo v zahraničí, neustále mi bylo vytýkáno, že za všechno můžu já a že jsem neschopná...vydržela jsem to 5 týdnů....

totožné chyby jsou vytýkány jenom mně, i když jiní kolegové je dělají také

trvá

trvá 2 roky hned od mého nástupu, týká se vzhledu,vzdělání, slušného vystupování, pečlivosti a pracovitosti - jsem z malého města a pracuji na vesnici, oni to nedokážou překousnout. Zpočátku byloi fyzické napadání.

trvá stále, vyhlídne si jednoho jedince a toho psychicky rozkládá a pak jde po jeho chybách, které dělá v důsledku psychického stresu.

trvala 3 roky a donutila mne ke změně pracovního místa

Trvala 3 roky. Nadřízení-majitelé hovořili opovržlivě o zaměstnancích v jejich přítomnosti.

trvala 3/4 roku, v podstatě jsem se ničím nezavděčila co jsem udělala. když jse byla nemocná, tak to bylo špatně, že za mě dělají ostatní, když jsem s nachlazením chodila do práce,tak to bylo taky špatně, že budou nachlazení ostatní, co mám na sobě.....

Trvala cca 14 měsíců,nežli jsem se ozvala.Spíše naznačila jeho nadřízenému,že něco není v pořádku. Na to konto dostal povel at se mne zbaví.

trvala rok asi. Vedoucí proti mě poštvával mé kolegyně v kolektivu a chtěl po nich, aby na mě donášely, když udělám chybu v práci. To donášení se týkalo i jiných kolegyň. Tak to tam bylo. A nikdo se v kolektivu se mnou nechtěl bavit. Tak si myslím, že v tom měl prsty také on. Ale i mobbing byl na pracovišti. A ten se projevoval tak, že mi kolegyně nechtěly pomoct s těžkýma 15 kg krabicemi se zbožím nebo s těžkým koberce, který jsme vždy dvě nesly. I když jsem je požádala. Nebo na mě chtěly hodit špinavý záchod. Nakonec jsem z toho onemocněla a pak se mě chtěly zbavit. Během toho roku jsem byla 3 krát nemocná.

Trvala v období mé praxe při studiu na účňovské škole

trvalé vyžadování plnění nesmyslných úkolů

Trvalo to asi 4 měsíce, neustálé provokace a urážky

Trvalo to cca dva roky, do odvolání vedoucí. Poku chcete opravdu jen stručný popis, tak problém byl v tom, že neschopná paní dělala nadřízenou inteligentní a vzdělaným lidem.

trvání 2 roky, cílené pozorování a zveličování sebenších chyb, ponižující poznámky, odchod z pracoviště

tuto zkušenost jsem si zažila v rámci brigády, kdy vedoucí bezdůvodně po všech vyjížděla, pořád jí něco vadilo, chovala se nadřazeně a jako někdo více i když s prací servírky neměla vůbec zkušenosti, znepříjemňovala nám práci a ráda do ní mluvila...

Úkoluje člověk, který na to nemá nárok.

urážení, ponižování (narážení na soukromé záležitosti) několik týdnů až měsíců, nepamatuji přesně

Urážky , žalování nadřízenému pracovníkovi , hlídání vaší práce . Situace trvá 5let. Ale, pokud vím již něco málo přes 20 let.

Úrážky na adresu "inteligence", že mé názory nikoho nezajímají, pokud se mi to nelíbí mohu jít, ale ať si uvědomím, jak to funguje na trhu práce, hlavně u žen. Neustále "přednášky- urážení" bez nástinu konkrétní podoby- požadovaných výsledků- zadávaných úkolú, Opakové- vracení práce pognóz, pokaždé z jiného důvodu nebyly vyhovující. Nepříjemná "situace" ze strany generálního ředitele, přímého nadřízeného, trvala 5měsíců, do mého odchodu. Vyhledala jsem lékařskou pomoc.

Urážky, posměšky, neustálé narážky na mou práci, docela často hrubé a vulgární nadávky. Trvalo to cca 6 měsíců, pracovní poměr jsem ukončil poté co jsem skončil v ordinaci psichiatra.

V aktuální práci, jsem cca 1.rok. Jenže tento rok mě začal slovně napadat a popichovat kolega. Teď je to horší. Když náhodou jím a kolega si toho všimne, tak začně přes celou kancelář řvát, jest-li zase jím, když jsem tak tlustý. Za šéfem jsem s tím zatím nezašel. Nevím co máme dělat a nechci, aby vipadal jako mněkota před ostatními, že hned běžím za šéfem.

V dané firmě pracuji 10.let na nové pozici 1.rok, kde zažívám i tzv.staffing. Jedná se o nepředávání důležitých podkladů, straní se mi. Při tom, jsme spolu vždycky vycházeli dobře, chodili na obědy, byli kamarádky a nyní s nimi prožívám takovéto situace. Ale, protože mě mápráce moc baví, snažím se to nějak překousnout a pokud situace bude trvat nadále. Tak jsem ochotná tuto situaci jít řešit za vyšším nadřízeným.

V práci jsem jediný můž a jsem neustálým terčem šefovýho častého ponižování. Pořád zdurazňuje mojí menší způsobilost pro toto zaměstnání, vysmívá se mi, kdykoliv něco udělám, chce to po mě předělat podle sebe a u toho s pobaveným úsměvem hudruje, jak ty chlapi nedokážou pochopit jak to mají udělat. Při tom, to chce po každý jinak, dává mi práci dělat za ostatní, nadává mi, že nestíhám. A to je způsobeno, jen tím, že mi nosí práci pozdě. Situace trvá půl roku a podle zjištěných informací tyto nálady vedoucí jsou již rok.

Ve Španělsku, kde jsem dělala číšnici. Šéf byl nevzdělaný blbec, který měl potřebu se povyšovat nad studentama.

věčná nespokojenost s mojí prací a přidělování té nejhorší práce, netrvalo to dlouho, dotyčnou vedoucí jsem odkázala do patřičných mezí a dala výpověď

věčné dávání najevo,že za vratama stojí dalších 100 lidí pokud nebudete dělat přesčas

vedoucí mě stále sledoval, dokonce za mnou chodil i na WC a za dveřma poslouchal, zda skutečně potřebu vykonávám. Pak mě neustále zahrnoval úkolama, které měl vykonat on sám, ve finále jsem dělala práci i za něho, on se za vše pouze podepsal, musela jsem být dlouho v práci, na rozdíl od něj....je toho hodně o čem bych mohla psát....dotýkal se mě a já couvala...a couvala....až jsem ze zaměstnání odešla...fůj byl slizkej

Vedoucí mě zatěžoval, pracovníma úkolama, které se nedaly zvládat a skončila jsem na psychiatrii.

Vedoucí mi zadával úkoly navíc, vše bylo špatně, pomalu....,řval na mě

Vedoucí mi zadával úkoly navíc, vše bylo špatné, pomalu......řval na mě.

Vedoucí nás neustále vystresovával a deprimoval, neustálá panika na pracovišti. Bojoval jsem o práci 2.roky a stejně jsem nakonec odešel, už se to nedalo. Nyní mám 4.měsíce novou práci a jsem opět veselý z maličkostí a nenosím si práci domu. Můj bývalý nadřízený (velký boss) jsem se dozvěděl, že odešel několik měsíců po mně, protože byl totálně neschopný a pobočka přestala prosperovat.

Vedoucí přestala řadu měsíců vyplácet mzdu s tím, že na to údajně nemá (ovšem v jiném městě vlastnila prosperující bar). Začala mi rozkrádat zařízení provozovny v mém vlastnictví, když jsem se pokusila věc řešit na úřadech, nikdo včetně Měst. a Živnost. úřadu ani policie mi nebyli schopni pomoci. Začala mi vyhrožovat, že si přivede svědků kolik bude chtít a zatočí se mnou. Ze života mi udělala skoro 2 roky peklo, jinou práci jsem nemohla sehnat, šikana a vyhrožování se podepsalo na zdraví , v průběhu mé nemoci mě propustila. Mzdu ani své věci dodnes nemm.

Vedoucí šikanovala podřízené, neustále napadala pro každou maličkost, Využívala k získání informací své oblíbence a útočila na podřízené. Tři roky jsem pracovala pod jejím vedením, nyní se snaží alespoň vzdáleně - útočné e-maily.

Vedoucí v prodejně mi odsekávala, obvinila jednou z něčeho co sem neudělala, protivná, dávala najevo, že ona je tam vedoucí a my sme nic ...

Vedouci zcela ignoruji pripominky ke spolupraci s klientem (v rozporu s poslanim/ukoly oddeleni jehoz jsou vedoucimi). Podrizeny pracovnik nema zadnou prilezitost pozmenit pracovni proces ve prospech zamestnavatele.

Věková diskriminace, cílené vyhledávání, nebo podstrkovaní údajných chyb před nadřízenými, slovní ponižovaní. Vše výhradně od mladší kolegyň.

velké množství protichůdných požadavků, které nejde časově zvládnout, vydírání - "nelíbí se vám to? za vraty čeká fronta nezaměstnaných ženských ve vašem věku...." citové vydírání (jedná se o práci v organizaci pracující s týranými dětmi) odmítnout požadavek pracovat navíc a zadarmo se považuje za projev nelásky a nedostatečné ematie

Více než roční sexuální obtěžování. V případně nepřistoupení na požadavky následná šikana - přidělování nejhorší práce, práce pod kvalifikaci, pohrůžky, spolecné vysmívání s kolegy a nabádání je k účasti v šikaně, nevhodné oslvováni (kundičko apd.) před kolegy, obtěžování i přes vedomí, že jsem vdaná.

Vyčítání maličkostí, prý mých chyb, omylů, které ale nebyly pravdivé. Vše jsem přitom měla OK. Pracuji svědomitě, mám pořádek a přehled o své práci. Koleg., která si na mne zřejmě "zasedla" a byla mojí nadřízenou nakonec zaměstnání musela z jistých důvodů opustit. Trvalo to přes rok, téměř denně jsem v práci brečela. Nyní již v několikrát změněném kolektivu zde pracuji 7 let. Ale vše je neustále v pohybu...

Vydírání na pracovišti vedoucím.

vyhrožování trestním oznámením za něco,co jsem nezpůsobila,sexuální napadení

výpovědí,když nebude pracovat

vytýkání banalit (účetní měla zajistit vyčištěný chodník na parkovišti firmy)

Z firmy byla vyhozena pracovnice, která tam pracovala 14 let. Její kolegyně(cca 5 osob) tam pracovali kolem 10 let a neměli chuť na nového kolegu

Zadávání "nesmyslných úkolů" a následně jejich kontrola před oficiálním "termínem odevzdání". Zákaz zvedání telefonů. Odříznutí od spolupráce s lidmi, se kterými jsem do tohoto okamžiku spolupracovala a komunikovala hlavně já, .... cca 2 roky - v průběhu nichž jsem dostala několik napomenutí za porušení kázně (prý zneužití pravomocí), nařčení ze ztráty peněz z pokladen, ...atd. Několikrát mi také byla předložena výpověď dohodou a okamžitému podepsání, což jsem odmítla.

zadávání nesmyslných úkolů, nepředávání informací, znevažování práce před podřízenými

zadávaní práce neodpovídajicí dosaženého vzdělání(mytí nádoby, WC a pod), devalvace, výsměch- asi 2 roky

Zadávání těžko splnitelných nebo nesplnitelných úkolů které byly mimo mé kompetence a svázání těchto úkolů s osobním plánem na kterém byl závislý karierní růst a osobní ohodnocení. Trvání cca necelý rok a půl.

záhadně se mi ztrácely věci, důležité informace jsem se nedověděla,... krácené osobní ohodnocení, 2 roky jsem to vydržela a chodila do zaměstnání s nechutí

záměrné obviňování za nezaviněné věci, velmi sprosté nadávání

Záměrné zadávání několika různých náročných úkolů a požadovat splnění současně,bez vazeb na různorodost-tj. nemožnost se věnovat problému plně a nebo nemožnost v daném čase úkol splnit.. následně vytýkání neschopnosti ..trvalo cca 2 roky

Záměrné ztěžování vykonávané práce, systematická neochota spolupracovat a podávání záměrně nepravdivých informací nadřízeným za účelem vytvořit co nejvíce nepřátelskou atmosféru vůči mé osobě a znepříjemnit mé působení ve společnosti. Trvalo přibližně půl roku (celé trvání mého pracovního poměru v dané firmě).

zaszávala jsem vedoucí funkci - podžízení mě pomlouvali, nepředávali informace, verbální napadání atd. situace trvala přes rok

zatajování informací, podsouvání falešných informací, záměrně špatné zadání úkolu + následné sankce, veřejné ponižování, vysmívání, pomlouvání před vedením, záměrné - mnou správně udělané práce - opravování na chyby. Šěf byl s mojí práci dělanou přímo pro něj spokojený a rozuměli jsme si. Jeho zástupkyně to ale nemohla přenést přes srdce. Měli spolu poměr, ona žárlila a co šéf neviděl, to mi ničila a následně žalovala, jak strašná jsem.

Závidí mi mojí atraktivitu, proto mi znepříjemňuje práci a protože neví jak se začlenit do kolektivu. Situace trvá 2.roky

Ze strany nadřízené stejného věku s nižším vzděláním a praxí, která neunesla svoji funkci a snažila se mne atakovat hloupostma. Nakonec vyhlásila na moje místo konkurz, v kterém jsem jako neobstála. Dle komise jsem prý byla u konkurzu nejlepší. ( dozvěděla jsem se to od jediného člena z komise) bylo to tak nařízené. Z pracoviště jsem po 20 letech odešla. Ona přišla z Brna a byla tam 3/4 roku. To je život. :-)

Ze strany nadřízeného neustálé přetěžování úkoly, žádná práce nebyla dost dobře odvedená, byť byla ze strany klientů dobrá zpětná vazba, výhružky výpovědí. Musím říct, že ze strany šéfa byl křik v komunikaci se zaměstnanci běžná praktika. Každý zaměstnanec měl jinak dlouhou schopnost vydržet u tohoto zaměstnavatele. Já to vydržela snášet půl roku, než jsem odešla. Fluktuace tam byla samozřejmě veliká, což mělo opět za následek přerozdělování úkolů a vyšší nabalování práce. Práce byla pod neustále stupňujícím se tlakem.

Ze strany starší kolegyně, která byla má podřízená. Pomlouvala a špinila mě, kde mohla, zatajovala mi věci, abych pak na jednáních vypadala jako neschopná. Vydržela jsem to 7.měsíců, pak odešla. Nenechala jsem se jen tako odbýt, šla jsem si za svým. Ale, když bych tuto situaci měla absolvovat ještě jednou, nešla bych do toho. Je to obrovský psychický teror, který za to nestojí.

Ze strany zřizovatele, trvá přes dva roky... Kvůli financování školy od obce... Např.koupím dětem do MŠ dort a pan starosta je schopen při kontrole účetnictví říci před zastupiteli a následně po celé obci - doslova - že jsem si ho " sežrala ", kdy mi neustále přikazuje za ním chodit a podávat mu různá nesmyslná hlášení, jen aby mě mohl týrat, kdy mě pomlouvá po celé vesnici a vymýšlí si nepravdy a lži, apod. V sousední vsi byla situace stejná, tam ovšem přinutili paní ředitelku dát výpověď. Mně pomáhají zastupitelé, ale je to velmi stresující situace.

Zesměšňování, nadávky, obtěžující sms/telefonní hovory v době dovolené nebo návštěvy VŠ (dálkové studium), emaily (jsem nespolečenská, straním se kolektivu a přitom se má milá kolegyně snaží udělat vše možné, abych do kolektivu zapadla ... kolegyně jen nepochopila, že jsem introvert a s většinou kolegů vycházím dobře).

Zhruba 3 měsíce, nadřízený (lékař) měl pro mou pozici vyhlédnutého muže (údajně si s muži více rozumí) a mě se potřeboval zbavit tak, abych odešla sama..dokonce se nestyděl mi předložit písemně, že pracuji nekvalitně, ovšem v dokumentu nebyla jediná konkrétní zmínka o zanedbání. Nyní už bych nikdy nic takového nepodepsala. Nadřízený nakonec dosáhl svého a já odešla a byla bez práce. Sama se synem - nebylo to jednoduché.

zhruba rok, převáděl na mě svoji práci, sváděl na mě své chyby, urážky...

Znepříjemňování práce, na jednáních vyloženě proti mím navrhům. Stejné návrhy, navrhla kolegině a schváleno. S touto vedoucí měl problém i nový šéf na nové další pobočce, kde ona nás předávala jemu. Pachatelka velice konfliktní a mělo s ní problémy více lidí, vybíjení svých neúspěchů v osobním životě na zaměstnancích. Cca 3 roky.

7. Pohlaví útočníka?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
žena12850,39 %14,66 %  
muž9838,58 %11,23 %  
muž i žena2811,02 %3,21 %  

Graf

8. V zaměstnání?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
předcházejícím14757,87 %16,84 %  
současném10742,13 %12,26 %  

Graf

9. Jak jste řešil/a situaci?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [Vyhledal/a jsem odbornou pomocotázka č. 11, Vyhledal/a jsem lékařskou pomocotázka č. 11, Sam/a jsem řešila situaciotázka č. 11, Nevěděl/a jsem co mám dělatotázka č. 11, Nikomu jsem nic neřekl/aotázka č. 11, Uvažoval/a jsem o odchodu ze zaměstnáníotázka č. 11, Odešel/odešla jsem ze zaměstnáníotázka č. 11, Neřešila jsem danou situaciotázka č. 10].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Odešel/odešla jsem ze zaměstnání8834,65 %10,08 %  
Sam/a jsem řešila situaci5521,65 %6,3 %  
Uvažoval/a jsem o odchodu ze zaměstnání4417,32 %5,04 %  
Nevěděl/a jsem co mám dělat249,45 %2,75 %  
Neřešila jsem danou situaci228,66 %2,52 %  
Vyhledal/a jsem odbornou pomoc103,94 %1,15 %  
Vyhledal/a jsem lékařskou pomoc83,15 %0,92 %  
Nikomu jsem nic neřekl/a31,18 %0,34 %  

Graf

10. Z jakého důvodu, jste situaci neřešila?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

Byl jsem násilník.

byla jsem v práci nová a do takových věcí by mi nic nebylo, možná bych se dopracovala až k výpovědi

časového

Hlavní šikanující osoba měla na pracovišti příliš silné postavení.

Jelikož sem měla za chvíli končit, byla to 3-měsíční brigáda.

Jsem tam necelý rok, tak to zatím trpím

Krátká brigáda

Nadřízený ode mne nechtěl žádné vysvětlení, myslím, že aktivitu kolegyně také považoval za nemístnou. Pro mne to ale byl vždycky šok. Uvědomila jsem si však, že když budu navenek její jednání ignorovat, neposkytnu jí žádné uspokojení.

Nebyl čas na jednání takové banality

nebyl zájem to řešit

nemám jinou práci a peníze potřebuji

Po roce jsem byla přeřazena na své původní pracoviště (navýšení objednávek zákazníků a tedy i pracovních míst) a situaci již nebylo potřeba řešit (navíc při posledním slovním napadení kolegyní se za mně postavila většina kolegů a do práce se mi již nechodilo s takovým odporem).

pouzila jsem asertivni chovani

Protože jsem věděl, že sním nebudu dlouho na pracovišti.

Protože vedení firmy drží spolu. Hrozila by mi výpověď (vyhrožují paragrafem).

řeší se neustále dokola a žádný výsledek

Splácím dosti vysoký úvěr a nemohu si výpověd dovolit, protože v dnešní době jen tak najít dobře placenou praci nebo rychle najít nějakou práci (,která není podvrch nebo obchodní zástupce, který si vydělává jen počtem uzavřených smluv) není jednoduché.

Strach ,že přijdu o práci

strach z nezaměstnanosti

Už jsem ty pracovnice nemusela vidět

Výhodné platové podmínky a jinak atraktivní zaměstnavatel (Google) s možností postupu do jiného oddělení a zlepšení situace.

Z důvodů propuštění,dotyčný má vliv na své nadřizené,kteří jsou mu zavázáni za jeho služby

11. Došlo k řešení situace ve firmě?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne20480,63 %23,37 %  
ano4919,37 %5,61 %  

Graf

12. Jak Vás vlastní zkušenost ovlivnila?

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní (min. 1).

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
posilnila mě tato zkušenost8834,92 %10,08 %  
do zaměstnání chodím s odporem7630,16 %8,71 %  
ovlivnila mě zkušenost v dalším zaměstnání5120,24 %5,84 %  
ztratil/a jsem sebedůvěru4618,25 %5,27 %  
mám zdravotní potíže4317,06 %4,93 %  
došlo ke změně Vašeho chování v soukromém životě3614,29 %4,12 %  
cítím se meněcenný/á3011,9 %3,44 %  
úbytek na váze2811,11 %3,21 %  
přibral/a jsem239,13 %2,63 %  
straním se lidí218,33 %2,41 %  
špatně navazuji kontakty s lidmi197,54 %2,18 %  
neovlivnila mě zkušenost vůbec145,56 %1,6 %  
Na pracovišti upřednostňuji vykání. Lidé si nedovolí tolik " na tělo", než když si tykají.10,4 %0,11 %  
Rekvalifikace a následný nástup do zaměstnání, kde je starší věk výhodou zkušenostmi a empatií, tj. sociální služby.10,4 %0,11 %  
Už si nikdy od nikoho nenechám líbit ponižování10,4 %0,11 %  
tenkrát jsem denně chodila z práce s pláčem,do budoucna už si ale nikdy nic podobného nenechám líbit10,4 %0,11 %  
výsledkem mimo poškození zdraví je absolutní nedůvěra v úřady a policii , kteří podle právníka měli věc řešit a nedělali nic. Věc jsem vzdala, téměř rok nevyplacená mzda a ukradené zařízení je vysledek. Peníze chybí , zdraví je pryč , jen pocit bezpráví.10,4 %0,11 %  
odstoupila jsem z funkce10,4 %0,11 %  
vyhýbám se zmíněnému kolegovi, nevěřím mu 10,4 %0,11 %  
stydím se za to, že jsem žena10,4 %0,11 %  
věřím v boží mlýny, nikoliv ve světskou spravedlnost10,4 %0,11 %  
beru to pouze jako svou zkušenost a pokusím se ji předat dál (pokud se něco takového objeví - nejjednodušší je změna zaměstnání)10,4 %0,11 %  
cítila jsem se méněcenná, nyní ale mám zaměstnání, kde cítím maximální podporu, takže se mi sebevědomí upravilo10,4 %0,11 %  
Je to něco šíleného.10,4 %0,11 %  
potratila jsem a z práce odešla10,4 %0,11 %  
udělal jsem si "obrázek" o nadřízeném 10,4 %0,11 %  
tehdy před 3 lety jsem si nevěřila a chodila tam s odporem do té práce, ještě když jsem tam byla10,4 %0,11 %  
měla jsem pak bouli za krkem po tom tahání těžkých10,4 %0,11 %  
musela jsem na operaci10,4 %0,11 %  
dlouho jsem se z toho dostávala10,4 %0,11 %  
vždy jsem byla nedůvěřivá k lidem, teĎ jsem ještě víc10,4 %0,11 %  
ztratila jsem důvěru v zaměstnavatele (kombinovaně i z jiných důvodů)10,4 %0,11 %  
Mám vztek na nespravedlnost!10,4 %0,11 %  
nikde se nedovoláte spravedlnosti10,4 %0,11 %  
jsem štastná, že už tam nejsem10,4 %0,11 %  
měla jsem zdravotní potíže, úbytek na váze, zkušenost mě posílila, dnes úspěšně podnikám10,4 %0,11 %  
začala jsem sama podnikat a dělám jen na sebe10,4 %0,11 %  
Ovlivnilo mě to tak,že už nikdy nepůjdu pracovat do potravin a jiného pochybného řetězce jako je Hruška s.r.o. !10,4 %0,11 %  
Rozvinula se u mě nespavost až hypertense.10,4 %0,11 %  
Nikdo to v práci nechce řešit, kolegyně se jí bojí, aby se nevozila po nich, tak jí přizvukují. Vedoucí to vidí, ale říká, že si to musíme vyřidit samy, že to na pracoviště mepatří, řešit meziliské vztahy, že v práci jsme od práce. Jiné místo není!10,4 %0,11 %  
pracuji pod jiným vedením10,4 %0,11 %  
měla jsem zdravotní potíže a uvažovala jsem o odchodu ze zaměstnání. když jsem se rozhodla, že odejdu, vyšší management zasáhl a vyřešil případ v můj prospěch. takže jsem zůstala, ale dávám si pozor na vztahy na pracovišti a případné problémy budu řešit10,4 %0,11 %  
hned, nenechám se vydeptat až na dno10,4 %0,11 %  
Nikdy si nehřát zmiji na hrudi! Jakoukoli, nikomu jen tak nevěřit!10,4 %0,11 %  
držím hubu a krok10,4 %0,11 %  
nevím co a jak dál, mám strach si hledat novou práci a jak to bude dál. Podala jsem stížnost panu řediteli, ale zatím žádná reakce10,4 %0,11 %  
stala jsem se OSVČ10,4 %0,11 %  
Objevily se zdravotní obtíže, které zmizely, jakmile jsem ukončila pracovní poměr10,4 %0,11 %  
do zaměstnání jsem chodila s odporem a se strachem, co se zase stane 10,4 %0,11 %  
Do zaměstnání nechodím s odporem, ale se strachem. Nadřízeného se bojím, ponižuje mě. Doma mívám záchvaty vzteku, kdy mu nahlas o samotě hrubě nadávám, myšlenky na něj a strach z toho, co bude po návratu, mi pokazily i dovolenou.10,4 %0,11 %  
dotyčné osobvě se vyhýbám10,4 %0,11 %  
Napsalo se dost anonymních dopisů řediteli, ve kterých bylo dopodrobna napsáno jak konkrétní vedoucí šikanuje lidi. Ředitel snad něco bude řešit10,4 %0,11 %  
ztrata duvery k ved. pracovnikum10,4 %0,11 %  
Posílení sebedůvěry. Podobnou situaci jsem opět řešila nedávno a od jiné kolegyně jsem si obdobné chování nenechala líbit. Nový vedoucí mi opět nepomohl - podle jeho vyjádření nemá rád emoce.10,4 %0,11 %  
preferuji pouze ryze formální pracovní vztahy. důležité věci si vždy nechávám písemně potvrdit10,4 %0,11 %  
pracuji na IČO a už nikdy nechci žádného šéfa10,4 %0,11 %  
nenavazuji již přátelské vztahy s podřízenými, nenabízím tykání, držím si odstup10,4 %0,11 %  
Stranila jsem se kolegů v novém zaměstnání10,4 %0,11 %  
stále čekám na "Boží mlýny" :o) 10,4 %0,11 %  
Tato zkušenost byla krutá. Stavy méněcennosti po chvíli vystřídal stav bezmoci,vzteku a poté jsem odešla.Nyní si práci hledám a přiznám se,že nepatřím k těm kteří se nechají šikanovat,ale bohužel stalo se.Posílilo mě to i zranilo.10,4 %0,11 %  
Uvažuju o soudním sporu10,4 %0,11 %  
věděl jsem co je to za osobu takže jsem si to nebral a vklidu vracel protiútokem10,4 %0,11 %  
v současné době (po 6 letech) se cítím pracovně velmi dobře, pracuji v NNO, mám smysluplné povolání, i když vždy na dobu určitou (granty)10,4 %0,11 %  
mívam deprese,které jsem nikdy neměla10,4 %0,11 %  
Ztratila jsem důvěru a minimálně komunikuji s nadřízenými10,4 %0,11 %  
ted již vím, co lidi dokážou10,4 %0,11 %  
Dotyčného nenávidím až za hrob10,4 %0,11 %  
mám strach při nových brigádách ze zaměstnavatelů10,4 %0,11 %  
pracuji již 1,5 v jiném zaměstnání a dokázala se s tím již srovnat, ale ovlivnilo mě to hodně - padaly mě vlasy, ztráta sebedůvěry, obavy z nadřízeného...10,4 %0,11 %  

Graf

13. Myslíte si, že ve firmě v které pracujete/pracovali panuje jedna z těchto forem násilí na pracovišti (mobbing, bossing, staffing)?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne36157,95 %41,35 %  
možná16927,13 %19,36 %  
ano9314,93 %10,65 %  

Graf

14. Znáte někoho, kdo se osobně setkal s násilím na pracovišti?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne40765,43 %46,62 %  
ano21534,57 %24,63 %  

Graf

15. Jaké si myslíte, že jsou příčiny vzniku násilí na pracovišti?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

arogance

Možná když se sejdou na jednom pracovišti osoby, které si prostě nesednou a přesto musí komunikovat. V podstatě nezvládají své negativní emoce vůči tomu druhému.

¨nevím

_

-

- lepší by byly možnosti, není čas na rozepisování

- špatné nastavení pracovních podmínek - nezájem nadřízeného - nemá zájem řešit problémy podřízených, které se tak mohou dále stupňovat - osobnost agresora - neumí se přizpůsobit pracovnímu prostřední, kolegům apod.

- vlastní frustrace násilníka - sebepodrývající chování oběti

- závisť - nedorozumenie

--

,neusporiadane vztahy, dokazovanie si niecoho, pripadne zla skusenost v minulosti a vzajomne kompenzovanie si tejto skusenosti

?

?

?

..

...

....

1) Bohužel je to tak, ale někteří lidé vybízejí k šikanování už jen svým vystupováním (myslím tím slabší, neprůbojné jedince). 2) Někteří lidé se stanou obětí šikany jen proto, že v nich jeho spolupracovník, popř. nadřízený vidí konkurenci, proto se rozhodne se tohoto nepohodlného člověka, který by mohl ohrozit jeho kariéru, zbavit. 3) Někdy za to může špatný styl řízení pracoviště.

1) karierní růst 2) ego

a

Agrese jedince, vlastní nedůvěra, snaha o získání místa kolegy apod.

agresivita.

agresivní chování, potlačení osobnosti, například doma muže šikanuje žena, on si to potom vybíjí v práci, problém v komunikaci se ženami, muži z důvodu sexuální orientace, tedy strach z mužů, žen, u osoby, která je obětí násilí - nízké seběvědomí, neschopnosti si stanovit vlastní hranice, postavit se za sebe, přitahuji si agresora, neboť agrese pro mně znamená pozornost, lásku dotyčné osoby.. atd.

arogance

arogance vedení, nízké vzdělání, rozdíly v pohlaví,

Arogance, hloupost, nevyrovnanost s vlastním životem a především závist a pomluvy.

arogance, nenažranost mocných

Arogance, postavení, bezcitnost, vysoká nezaměstnanost ..... ( když se ohradíte, pohrozí vám, že v řadě stojí dalších 50 a ještě za menší výplatu )

arogantní chování, nadřazenost a debilita dotyčného

Asi tím že zaměstnanci kteří šikanují druhé jsou sami zakomplexovaní a mají se sebou nějaký problém.

Asi závist-nic jinačího mě nenapadá:)

asociální hovada

Atraktivita, nadměrná chytrost druhé osoby.

Bezcharakternost a arogantnost nadřízeného, který si myslí že je nedoktnutelný "a ze své pozice si může všechno dovolit"......bohužel si pouze "léčí" své ego!

Bezcharekterní člověk s nízkým sebevědomím.

Běžný sociální jev , v době kdy jsou jinné možnosti vyřizování účtů trestné. Sama jsem na základní škole šikanovala spolužačky . Nejsem na to hrdá, ale byla to dobrá životní zkušenost. V té době jsem to tak nebrala, ale pak jak mi to vykládaly ze svého pohledu, jsem se moc omlouvala .....Bossing jsem taky zažila ..obětí byla má kolegyně z kanceláře ....když už třetí chtěla odejít, zorganizovala jsem staffing ...a odešla nadřízená .....no prostě účtárna je jedno velké bojiště. Takže běžná součást života.

blbí lidé

blbost

blbý šéf

Bohužel, je to náhoda. Při pohovorech se ( alespoň na většině míst ) nedělají žádné psychotesty, ne každý jedná normálně a vyrovnaně - to se bohužel hned nepozná. Příčiny jsou různé - např. má nad druhým určitou převahu ( v případě že nadřízený šikanuje podřízeného ), není mu dotyčný sympatický již od pohledu = klasická antipatie a tak si na něj zasedne ( normální člověk si takové osoby nevšímá nebo se snaží omezit styk na minimum, jedná vždy slušně ), pomsta ( např. muž dává ženě na pracovišti návrhy, ona odmítne a problém se může vynořit takhle ), u žen to může být i závist ( slečna je hezká, usměvavá, tak jí trošku pocucháme nervy ), zkrátka je toho hodně...

boj o lepšiu pracovnú pozíciu

boj o moc

Boj o moc, o zaměstnanost, o kariéru.

Boj o moc;

celková atmosféra ve společnosti- morálka lidí, agresivita, obava ze ztráty práce a proto se lidé snaží udržet svou pozici za každou cenu, slušnost a vzájemná úcta se vytrácí z mezilidkcýh vztahů

Cílevědomost a strach nadřízených

Člověk sám, tím jaký je - agresivní, nepřející nebo se prostě nudí.

člověk si nahrazuje nějaké nedostatky v práci, když je nemá doma. (př. jakousi moc, nadvládu). Nebo je ten člověk prostě tak vychovaný (neslušně)

Člověk si potřebuje vybít na někom zlost nebo dokázat že on je něco víc než druhý

člověk silnější se chce převýšit nad člověkem, který je slabší, chce si tím dokázat, že má navrch,, líbí se mu to

Člověk, který násilí provádí je zakomplexovaný a proto řeší svojí situaci tímto způsobem.

ddd

dej blbci moc a uvidíš...... :)

Demence

Diskriminace - ať už rasová, nebo žena/muž

Dle mého názoru hlavní příčinou jsou osobnostní rysy osoby, která ostatní šikanuje.

Dle mého názoru je to padesát na padesát, myslím, že si za to někdy můžou zaměstnanci sami, ale dle zkušeností jiných je to i tím, že někdo má velice dobré zkušenosti, nápady a je šikovný, vedoucí a nadřízení to nemůžou překousnout, že je někdo lepší než on sám a tím to může vzniknout. Nebo se mu ten člověk prostě nelíbí nebo naopak je moc hezký, je to prostě závist :-( Podle mě je to hyenismus a někteří zaměstnavatelé to přehání

do chování spolupracovníků se promítají jejich osobní problémy, které řeší tím, že si je kompenzují na druhých

Dokazování moci

Dokazování si moci a autority, osobní antipatie, obava z ohrožení pozice a rivalita mezi zaměstnanci.

Dokazování si moci, vyžádání si respektu

dokazování si nadřazenosti a ukázání moci, závist,

dokazování si něčeho na ostatních a ukázat nadřazenost

dokazování si svého postavení

dokazování si že je něco vic ze strany nadřízeného

dostaneli moc nějaký člověk,který nemá na vedoucí funkci,zakomplexovaný chlap,který si takto zvyšuje sebevědomí,strach lidí že přijdou o práci

Dovolíte si přepych-( vlastní názor, pečujete o sebe, máte přehled, volný čas trávíte se svými kamarády odjinud a jinde, nezajímáte se o drby,..) prostě se odlišujete a závistivé škatule to neskousnou. Šéfové někdy rádi manipulují s lidmi, já patolízal nejsem a záda mám rovná... potom také něco víte, o tom, co by se jiní dozvědět neměli,..a oni vás jen tak vyhodit zatím nemohou.

drby, věkové rozdíly, rozdílnost pohlaví, materiální rozdílnost a tak podobně

důvodem může být závist(třeba, že dotyčný dosahuje výborných výsledků v práci nebo i soukromý život),.

ego

Ego

ego

Egoismus

Egoismus, závist, skrytá agresivita

etnické rozdíly, povyšování se nad jinými

finanční závist, nadřízenost

firemní kultura

frustrace,

fyzická či psychická odlišnost

Fyzické násilí na pracovišti se snad nevyskytuje. Ale "můj" případ mě přesvědčil, že se lidi bojí o práci, protože pokud šikanující je nadřízený, bojí se vyjádřit podporu i samotnému šikanovanému. Podle mě je to strach z moci nadřízeného (odejmutí odměn, zadávání úkolů nad rámec povinností) a následně nezaměstnanost. Z mého pohledu šikanují lidé s nízkým sebevědomím, kteří se shodou okolností dostanou k moci. V mém případě to byl ředitel základní školy, já jsem byla administrativní pracovnice. Bohužel si nešlo stěžovat zřizovateli, těžko by se to dokazovalo. V předcházejícím zaměstnání jsem žádný takový problém neřešila, ani neviděla (byl kolektiv zhruba 150 lidí), v současné době pracuji v malé firmě a jsem naprosto spokojená.

Hádky.

haha

Hlavně charakter lidí, kteří toto dělají, jsou to nevyrovnané osoby s nějakým psychickým problémem.

Hlavně to, že si lidé "nesednou"

Hloupost

Hloupost lidí.

hloupost, nevzdělanost, závist

hloupost, pocit nadřazenosti, různé "mindráky"

hodně dělá dnešní doba - hon za kariérou bez ohledu na ostatní lidi, celkově se vytrácí lidskost a lidé spolu neumí (a kolikrát ani nechtějí) komunikovat

Hojení si svých nedostatků na jiných (slabších), potřeba mít někdy navrch (např. muž, který má dominantní manželku), také strach o práci v dnešní nejisté době (donášení na kolegy, abych ukázal, že já jsem ten nejlepší a nepostradatelný).

chamtivost po penězích a neustálá nespokojenost s prací druhých

charakter člověka

charakter jednotlivich osob , závist

charakter jednotlivých zaměstnanců

charakter lidí, zvětšování jejich ega....

charakter obou zůčastněných, ale spíše nevím

charakter osobnosti, klima na pracovišti, stres apod.

Charakter pachatele a její emoce, nedokáže nést zodpovědnost a proto se bojí o své místo a útočí na své podřízené, kterými si myslí, že je ohrožena.

chby v řízení pracovníků

Chybi zajem (zodpovednost a kvalifikace) ved. pracovniku o interpersonalni vztahy, pracovni podminky, predmet vydelecne cinnosti sveho zamestnavatele a ukazatele hospodarnosti provozu.

chyby v komunikaci, osobnostní mindráky

individuální, morálně závadná osoba má moc.

intolerance

jakákoli závist z druhé strany, ať už se jedná o zaměstance nebo šéfa, nespokojenost sama se sebou léčená na druhých, malé sebevědomí, potřeba si něco dokazovat

Jakékoliv násilí je důsledkem nízkého IQ.

Jako každá jiná forma šikany (na vojně, ve škole) - kolektiv si najde slabého jedince a pak...

Jde např. o diskriminaci lidí, kteří trpí obezitou nebo o lidi, kteří mají jiný typ pleti než bílý.

Je to člověk od člověka. Především záleží na výchově a rodinném zázemí. Problémy, které člověk má, se přenášejí pak zákonitě i na pracoviště.

Je to dané dobou.

Je to jednoduché pokud chci dostat svačinu,musím kouřit !!!!!!!!!!!!!!!!!

Je to jen o psychice jedinců a jejich pocitu nadřazenosti a možná méněcennosti, která vyústí až v možné násilí.

Je to o lidech a jejich vnitřní morálce, kam až jsou schopni zajít. Prameny jsou již ve výchově, dále se podepisuje konzumní doba, sdělovací prostředky, internet, celá společnost. Lidé si začnou vážit jeden druhého a stanou se pokornějšími, teprve poté, až přijde nějaká katastrofa nebo válka. Poté jsou schopni procitnout, vidět to podstatné a cítit soudržnost.

Je to o lidech.

Je to ovlivněno tlakem (stresem), který na pracovišti vládne. Zároveň to může odrážet situaci v rodině. Další možností násilí na pracovišti je způsobeno tím, co člověka ovlivňuje z médií (filmy)- sex, zabíjení, moc, peníze...

Je to strach o svoje místo ve firmě nebo pomsta zaměstnavateli za (nízký plat, vyhození kolegy)

je to v lidech

Jeden si chce dokazovat svou moc nad druhými, bojí se jejich schopností

jednoduše závist

Jednoznačná žárlivost!

jen lidský faktor

jen v lidech

Jsou lidé, kteří si posilují vlastní sebevědomí vědomím, že jsou schopni manipulovat s ostatními. Když to nejde po dobrém, jde to po zlém... a kdo se nebrání, je snadnou kořistí. Dále nacházení výhod pro sebe - třeba v podobě vyšších odměn.

Jsou to podle mne vedoucí bez sebenáhledu, vzdělání, respektu, zakomplexovaní a psychycky labilní. Toto vše MgA. Slavíková konkrtétně splnuje. Vždy se cítila být ohrožená, protože sama nemá vzdělání na její post vedoucí. Sama asi v dětství zažila utrpení.

Jsou to zakomplexovaní lidé, kteří přes široká ramena a vyceněné zuby navenek trpí pocitem, že v životě nic mimořádného nedokázali a snaží se to nějak kompenzovat na svých podřízených.

k těm, co si vyskakují, si to nedovolí a na někom si musí dokazovat, kdo je tam šéfem

Karierismus

Každý člověk má své chyby, které si nerad přiznává. Pokud se najde v okolí někdo, na koho lze převézt zodpovědnost, třeba proto, že nezná plně situaci, je nový na pracovišti, udělá sám něajkou drobnou chybu a ta může být pak zveličována.

každý kdo má brýle si koleduje o facku.

Kdybych to někde výše oznámila, jsem si jistá, že by si ze mě jenom dělali legraci. Kolegyně něco podobného oznámila a byla pak terčem vtipů.

kdyz se debil.dostane na.vysokou pozici

Když je například šéf mladší nez jeho podřízeni a nekteri to holt neumí vydychat. Málo peněz. Závisti. Nevím, jestli neříkám hlouposti...jen po pravde nevím, co odpovědět...nemám s tím absolutne zadnou zkušenost.

Když je někdo nesmělý, tak se může najít člověk, který toho využije a když zjistí, že ten "slabší" neprotestuje a v podstate nevědomě pristoupil na jeho hru a pravidla tak už se spirála roztočila a jen stěží se zastaví. Šikanu dle mého může iniciovat více druhů (typů) lidí. Například násilník, nebo naopak někdo kdo byl v mládí ušlápnutý a někam nastoupí a chce za sebou udělat tlustou čáru a zkouší být "tvrdší".

Když někdo vybočuje z řady, ostatní si na něj zasednou.

když není kompetentní vedení a když se vedení agresora bojí, jako to bylo v tomto případě

Když se na pracovišti objeví násilník, může se objevit i násilí… Myslím, že je to o lidech.

když se na pracovišti objeví nový zaměstnanec který může být např. kamarád vedoucího tak ho ostatní zaměstnanci kteří jsou ve firmě déle nemusí mezi sebe přijmout a tím vznikne jedna z forem násilí na pracovišti

když se přidělí velká funkce člověku s komplexem

Když si hloupí a arogantní člověk hraje na vládce a bohužel, díky školskému systému k tomu má možnost.

Když stoupne nadřízenému sebevědomí moc do hlavy a ví že on je tady pánem a nikdo na něj nemůže.

Když ukážete, že oni jsou více, nebo když jste agenturní zaměstnanec.

Komplex jedince . V našem příkladě velmi nízké vzdělání . Ale, zaměstnána ve firmě už 30let.

komplex méněcennosti u mužů

komplex méněcennosti ze strany muže

komplex toho, co to působí

Komplexy

komplexy a přehnaná soutěživost

Komplexy některého ze zaměstnanců a snaha kompenzovat si je na povahově slabším jedinci.

Komplexy útočníka (útočník sám má pocit, že je méněcenný či ohrožený), netolerance k jiným názorům/postupům/přístupům, ignorace problémů ze strany nadřízených (neochota řešit případné problémové situace, ikdyž o nich vědí), výchova, vliv okolí

konfliktní osoba, nějaký agresor, nový člověk ve stávajícím kolektivu

konflikty,nedorozumění, nulová tolerance, nadřazenost některého z pracovníků/vedoucích, závist, pomsta

Konkrétně na našem pracovišti je vždy obětí šikany někdo, kdo určitým způsobem vybočuje. Buď se jedná o atraktivní, nebo inteligentní osobu, případně obojí najednou, nebo naopak o osobu neprůbojnou, která se od počátku nesnaží každému zalíbit a nepředstírá přehnaný zájem o ostatní.

konkurence

konkurence

konkurence

konkurence mezi pracovníky, nedostatečný výkon pracovníků...

Konkurence, strach o své místo (dokázat, že je osoba šikanující silná). Závist, že druhý člověk je atraktivnější.

konkurence, závist, touha prosadit se

konkurenční boj, rozdílné povahy, závist, všeobecné napětí

Kromě osobnostních rysů útočníka v těchto věcech jistě sehrává významnou roli i pracovní prostředí, které podněcuje násilné a manipulativní chování nebo se mu účelně nebrání a neřeší ho.

krutá lidská povaha

kvôli žiarlivosti

labilita-měkkost šikanovaného agresivita,arogantnost šikanovatele

labilní povaha až psyschopatická

Lečení si komplexu

lepší pracovní post

lezení mistrovi či šéfovi někam a na druhých vidí špatnosti.Prostě závist....atd

lidé

Lidé nejsou tolerantní - většina z nich má představu o tom, jaké je "normální"chování, které vyžadují od všech ostatních. Nechápou, že někdo má odlišné zájmy a podobné jedince se snaží z kolektivu vyloučit. Z toho pramení násilí ať už vůči takto vyloučenému člověku z kolektivu nebo násilí vyloučeného vůči svým utiskovatelům nebo vůči sobě (pokud se jedná o dlouhodobý stav a není možné najít jiné východisko).

Lidé se bojí o místo a pachatel vidí příležitost vybíjet si svůj vztek na podřízených. Slabá schopnost prevence společnosti bojovat proti tomuto negativnímu jevu.

Lidé se bojí o práci a nechají si proto hodně líbit.

Lidé se bojí o práci a tak si nechají sr... na hlavu. Nepatřím k takovýmto lidem.Momentálně jsem bez práce, ale svým přičiněním.Právě proto,že si nenechám srát na hlavu. Vždy každý dělá jen to, co je mu dovoleno

lidé se bojí rázně odpovídat, mít svůj názor

lidé se bojí ztráty zaměstnání; jsou slušní a proti vulgárnostem nejsou schopni reakce; nejsou verbálně tak zdatní, aby dokázali uhájit svá práva a nakonec jsou vlezdoprdelkové a myslí si, že když se to momentálně netýká jejich osoby, nebudou si raději kazit image, aby se kolegy zastali... ale pozor, jednou dojde i na ně....

Lidé se bojí, že pak přijdou o práci.

lidé si léčí své problémy v práci.

lidé si nesednou, rivalita, z vlastní zkušenosti: jedinec leze do zadku šéfům, svoji práci vyvyšuje nad ostatní apod.

Lidé si neumějí vyřešit své vlastní problémy a z toho pramení jejich vědomé či nevědomé negativní působení na okolí.

Lidé si to nechají líbit... Musí se takovým kteří si myslí, že jsou něco víc než oni postavit, bez ohledu na následky. Nikdo nemá právo na ubližování druhým a ani na nadřazování nad druhými!

Lidé si vyvíjejí svoje neschody na druhých a nejsou schopni se ovládat, myslí si, že za to mohou ostatní.

lidi

lidi jsou lidi a každý chce někdy cítit, že má tu "moc"...

lidi se málo bojí boha

Lidská blbost

Lidská hloupost a nutnost zakomplexovaného jedince zvyšovat si alespoň nějak své ego ...

lidská hloupost a povyšování se nad ostatními

lidská hloupost, nedostatek inteligence, nedostatek práce, velká moc

lidska moralka, nejake spatne zkusenosti z desttvi mozna

Lidská nadřazenost

Lidska povaha

Lidská přirozenost, špatné vedení.

Lidská závist, vztahy na pracovišti, nepřizpůsobení se novým kolegům.

Lidské mindráky, nejistota sebou samým. Tedy u těch lidí, kteří k tomu mají sklony :)

Ľudia majú komplexy, paranoje a potom nasleduje prehnané kontrolovanie hraničiace s šikanou.

Malá informovanost lidí, mnozí si neuvědomují, že se jedná o šikanování a neví, jak se bránit

Malá informovanost oběti o možnostech jejich obrany, nedostatečná schopnost managementu reagovat na viditělné jevy z důvodu, že je to nezajímá a když se jim v práci nelíbí, tak je za nimi ještě dlouhá fronta

malá informovanost. Dlouho jsem scháněl informace o tom kam se mohu obránit s mím problémem, případně jak se šikaně na pracovišti bránit a jaká je obrana. Posléze jsem zjistil, že i když bych se chtěl a chtěl jsem se bránit soudně. Zjistil jsem, že právní úprava vyloženě existuje na diskriminaci a sexual harasment. Člověka, kterého jsem kontaktoval mi řekl, že obrana je velice složitá a vyloženě důkazy, které by byli potřeba jsem bohužel neměl.

malá míta tolerance, arogance a sociální nejistoty

malé sebehodnocení nadřízených, zastávají místo, na něž nemají potřebné vzdělání a jakmile se někdo se vzděláním objeví, jednají takto, aby si místo udrželi... cítí se ohroženi schopností vzdělaného a schopného podřízeného

Malé sebevědomí nadřízených, strach z toho, že zaměstnaci mají vyšší vzdělání a tím vědomosti, zkušenosti.

malé sebevědomí vedoucích pozic

malé sebevědomí,

Málo nebo vůbec kvalifikovaný management

Mentalita lidí, výchova rodiny, předchozí zkušenosti v práci

mezi příčiny násilí na pracovišti patří - hloupost lidí, nuda na pracovišti, různé charaktery a nepřijímání jedince do kolektivu. Pokud někdo vybočuje od ostatních v kolektivu, tak je terčem kritiky a šikany. Mezi příčiny patří také nízké sebevědomí jedince.

mezilidské vztahy

Mladý vedoucí, který je do funkce dosazen z hlediska svého VŠ vzdělání, který nemá s policií ani vzdáleně něco společného a své postavení si chce ustálit pomocí různých usurpací k podřízeným, dle jeho názoru nevzdělaným, kdy toto není v dnešní policii nic vzácného. Každý, kdo má titul je hned pro dnešní policii potřebnější, než kdo slouží 20 let, ale má pouze maturitu.

Mladý, plachý kolega/kolegině, která hledá oporu a pomoc a místo toho najde jen urážky, ponižování a donášení šéfovi. Při tom nový pracovník, je v nové práci jen krátce. Další příčiny, které mají vliv na vznik šikany na pracovišti je vztahy nadřízenosti a podřízenosti, rasové předsudky.

mnoho lidí na jednom místě po dlouhou dobu-vzniká ponorka, tlak na výsledky,

Mobbing - potřeba se cítit nadřazen Bossing - potěšwní z nadřazenosti Staffing - cítí, že vedoucí pracovník na to nemá| kdo rád někoho slabého nad sebou?

Mobbing: Žárlivost kolegů na zaměstnance - např.: to, že je oblíbený, nebo že má vyšší plat. Staffing: Nedovedu si v ČR představit, maximálně u "podřízených s černou bravou pleti" Bossing: Neschopnost zaměstnance se bránit, nebo to, že se zaměstnanec se bojí o své místo.

moc nad lidmi

Moc nadřízeného a tlaky ze strany vedoucích pracovníků. Snižování stavu zaměstnanců a zvyšování výkonů práce.

mocenská struktura společnosti

Možná velký stres.

možnost to udělat a užít si pocit moci nad někým

Může to být z osobních důvodů,msta apod. Nebo také proto,že je dotyčný více pracovitý nebo vstřícný než se dotyčnému líbí.

myslí si,že jsou někdo a můžou si dovolit vše

Myslím si to, že člověk jde za svým cílem přes mrtvoly a jeho podřízení jsou jen kusy hadru ke kterým nemá jakoukoliv úctu se chovat, a neuvědomuje si že sám je také jen člověk.

Myslím si, že člověk, který šikanuje je sám svým způsobem nešťastný a nejistý, a proto si svůj vztek ventiluje tam, kde vidí v uvozovkách slabšího, většinou tichého jedince, který je spíš tišší a nemá přátele, kteří by se ho zastali. Je ovšem na vedoucím, aby se zajímal nejen o chod na pracovišti z pohledu kvantitativního, ale i sociálního a aby se postaral o optimální podmínky k efektivnímu fungování pracovníků ve všech směrech a v případě námi řešených problémů, je řešil již v zárodku, přísně a spravedlivě.

Myslím si, že je to individuální a nelze je jednoznačně specifikovat

Myslím si, že ten kdo šikanuje,si léčí nějaký kompex méněcennosti a chce vypadat před tím koho šikanuje jako sebevědomý a rozhodný. Přitom je to uvnitř zakomplexovaný a moc si nevěří. Dělá mu dobře, že se ho někdo bojí.

Myslím si, že ve většině případů je to závist. Lidé se snaží své kolegy, nadřízené i podřízené odstrkovat a šikanovat a být jen oni sami Ti nejlepší a nejoblíbenější.

Myslím si, že vždy záleží na člověku, pokud je tyran, pak se to může projevit i na pracovišti. Nebo určitě také rozhodují pracovní vztahy, závist ze stran kolegů atd.

Myslím, že to má člověk už v povaze a pak se to jen v rámci možností projeví.

N evim

Na místa vedoucích jsou ve většině případů dosazování lidé okolo 35 let, kteří nemají a ani vzhledem ke svému věku mít nemůžou dostatečné odborné znalosti, hlavně ale umí anglicky a byli nějaký čas v zahraničí, kde dělali "podržtašku". Teď dostali funkci a pro kariéru jsou ochotni udělat naprosto vše. Ale současně jim chybí slušnost, soudnost a komunikace ve vztahu k druhým, současně si neumí vážit práce druhých a vidí jen své JÁ.

nadrazenost nenavist sexualni touha

Nadrazenost nadrizeneho, komplex menecennosti

Nadriadení využívajú moc, ktorú majú v rukách ku kompenzácií svojich vlastných osobných komplexov.

nadrizený si o sobe moc mysli

nadřazení pracovníci si myslí, že jsou víc než ostatní

nadřazenost

Nadřazenost

Nadřazenost vedoucích pracovníků, manažerů atd., arogance vůči podřízeným, vysoká nezaměstnanost, tudíž jistota "násilníka", že si to druhý nechá líbit.

nadřazenost, nedostatečné sebevědomí, skrytá agrese

Nadřazenost, někdy závist !

Nadřazenost, nevyzrálost.

Nadřazenost, odmítnutí pracovního úkolu, sociální situace oběti.

Nadřazenost, povýšenost, egoismus, rasismus, vybíjení si vzteku, náladovost  myslím, že to vše a ještě více vede lidi k šikaně

Nadřazenost, ryvalita, povýšenost

nadřazenost, touha po moci,

nadřízení mají nad podřízenými navrch, hojí si přes ně svoje chyby

Nadřízení si příliš nárokují svá práva na svých podřízených, až nezdravě.

Nadřízení vedoucí nemají přímou kontrolu

nadřízenost a podřízenost

nadřízenost a podřízenost

nadřízený pracovník se bojí, že bude někdo lepší než on

nadřízený si myslí, že je něco víc než jeho podřízení, závist

Nadžízená se zřejmě cítila ve své pozici ohrožena..

namyšlenost, předsudky a první dojem

Namyšlenost..A povyšovaní se nad ostatními lidmi.

Napadení jsou moc slušní útočník vycítí převahu a využije toho aby si něco dokázal.

např, závist úspěchu kolegy, jeho vysoké pracovní nasazení...

Např. když lidí s průměrným vzděláním dostanou moc a vynahrazují si to šikanováním na podřízených.

např. když se sejde "agresor" a "oběť" na jednom pracovišti a současně lhostejnost a bázlivost ostatních

Například, že si člověk něco dokazuje šikanováním slabšího...stějně jako tomu bývá ve školách, a je jedno,jestli je ten slabší podřízený, nadřízený nebo na stejné pracovní úrovni

Nárůst násilí ve společnosti, špatný přístup vedoucích pracovníků k zaměstnancům (vyhrožování propuštěním, zneužití moci). Vysoká tolerance k násilí a agresivitě obecně.

narušený jedinec co nezvládá pozici nadřízeného

Násilí bylo je a bude, příčiny jsou různé- v tomto případe to bylo neespokojenost agresora se svým vlastním životem a nevyzralost. Často to je i léčeni vlastního ega.

Násilí? K násilí nedošlo, pouze k šikaně, s násilím na pracovišti jse se nesetkala.

ne

neci si dokazuji nadrizeni, nejsou vyrovnani se sebou

Něco si určitě dotyčný nese z výchovy, ze své osobnosti a může to u něj zpustit např. závist (povýšení kolegy), že to kolegovi více sluší apod. U nadřízených to může vyvolávat pocit moci, že je výš - nad podřízenými a tak si myslí, že si může ledaco dovolit, ale hlavní spouštěč je určitě osobnost dotyčného, protože to musí mít v sobě, tu zlobu a chorobnost.

nedorozumění, závist, pomluvy, agrese

nedostatečná informovanost o možnostech obrany a následků

Nedostatečná nebo špatná komunikace.

Nedostatečná právní obrana, neschopnost firmy se angažovat v prevenci či informovanosti zaměstnanců (jak se v takové situaci zachovat). Ohrožení lidé, kteří se bojí přijít o místo a nebo se bojí, že když přijde nový pracovník se stejnou kvalifikací.

nedostatečná spolupráce mezi spolupracovníky, nadřazenost šéfa firmy

Nedostatečné kompetence k výkonu pozice si někteří vybíjejí na těch podřízených, kteří dají najevo slabost. Většinou se násilí dopouštění ti, kteří mají nějaký komplex a potřebují si ho vybít na slabších bez ohledu na to, jestli jsou podřízení nebo nadřízení

nedostatečné pracovní vytížení pracovníků

nedostatečné sebevědomí šikanovaného

Nedostatečné sebevědomí šikanujícího

Nedostatečné zvládnutí pracovníků ze strany nadžízených

Nedostatek lásky a následná agrese a dokazování moci.

Nedostatek práce a proto si vedení myslí, že si může dělat co chce. Najít si v dnešní době práci je dost složité, a i když pracujete nemáte nikde zaručeno, že dostanete zaplaceno

Nedostatek pracovních příležitostí na pracovním trhu-zneužívání tohoto problému

Nedostatek sebevědomí člověka, který šikanu provozuje, nebo byl v mládí obětí šikany. V neposlední řadě, strach z podřízeného, který má větší odborné znalosti než on sám, takže vyštípat ho dřív, než se přijde na to, že na nadřízenou funkci nemá...

nEDOTKNUTELNOST

Neexistence pravidel, pevně stanovené firemní kultury, pracovní přístup bez důvěry a osobního přístupu.

nefungující komunikace,absence informací, příliš vysoké požadavky na zvyšování výkonů

Nefunkční kontrolní mechanismy ze strany zodpovědných, nespravedlnost a korupce v justici a policii, pachatelé nemají tedy strach. Téměř nikdy se jim nic nestane a oběť se nikde práva nedovolá, přivedou si falešné svědky. Přibývá případů, kdy oběť řeší věc sebevraždou nebo vraždou.

nehodící se pracovník, z různých důvodů např. vynikajících znalosti, vysoké výkonnosti, atd.

nejedná se o násíli pouze o šikanu

nejistota a osoba si tak kompenzuje své nedostatky na druhých

nejistota zaměstnání

někdo fyzicky silnější než ten druhý si svojí nadřazenost a sílu musí dokazovat na slabších kteří se nemůžou bránit tyto lidi nazívám chudáky.

Někdo se cítí ohrožen a reaguje na podněty vlastní agresivitou. Ostatní se této agresivity bojí, nehodlají se sami stát terčem a mají tendenci věci přehlížet. To se pak může rozrůst do větších nebo hlubších rozměrů.

někdo se potřebuje vybít - například když ho někdo týrá v soukromí apod., nebo taky pro pocit větší moci a nadřazenosti

Někdo si myslí, že je víc než ti druzí...a dalším důvodem může být třeba nespokojenost dotyčné osoby..ta co šikanuje...a vylívá si zlost na druhých

Někdo si potřebuje dokázat svou sílu a léčit sis s tím vlastní ego.

někdo si prostě potřebuje dokazovat, že je vedoucí a nebo se prostě potřebujou někoho zbavit, tak po něm šlapou až to nevydrží a odejde a to se stává dnes a děnně.

nekompetentnost

Nekompetentnost lidí, protekce, strach o zaměstnání.

některý ze zaměstnanců to má v povaze nebo je schopen rozeštvat ostatní

Někteří lidé mají potřebu být neustále středem pozornosti.

Někteří lidé si připadají nadřazeně a i když jsou na stejné vlně s Vámi....lidi se nechají hodně věcí líbit, stáhnou ocas a jdou s ostatními...

nekvalifikované HR oddělení, fluktuace zaměstnanců, vznik prac. agentur,

Nekvalitní nadřízení,často ne moc vzdělaní.

nemam chut se nad tim zamyslet.

Nemůžu posoudit, nikdy jsem se s tím nesetkala.

Nenávist, strach, nevčasné upozornění, netolerance, porušování práv a povinností.

Neodbornost, lenost, povaha.

Neochota lidí změnit zaměstnání.

neochota, lenost

Neporozumnění si, jeden druhému "nesedne" , jeden si myslí že je víc než jiný

neporozumnění, málo komunikace

neprofesionalita zneužití vyššího postavení ve společnosti

Neprofesionalita, lenost

neprofesionální vedení firmy, závist, soutěživost, nesourodost prcovníků

Nepřemýšlela jsem nad tím

Nepřizpůsobivý jedinec, slabé vedení, diskriminace, předsudky, osobnostní předpoklady jedinců, zneužívání své pozice na pracovišti, soutěživost.

nerozum

nervozita ,agresivita,problemy

NERVOZITA, NEJISTOTA ZAMĚSTNÁNÍ, STÁT NEJDE NIČÍM TZV. NA RUKU ZAMĚSTNAVATELŮM, STÁTNÍ ORGÁNY NEJDOU PŘÍKLADEM OSTATNÍM, .....

nervozita, zvýšit své sebevědomí

neřešení začínajících problémů ze strany nadřízených

Nesetkal jsem se s tím, netuším. Nejspíš zakomplexovanost určitých jedinců a potřeba pocitu moci a převahy nad jinou osobou. Tipuji, že je to infantilní forma seberealizace určitých narušených osob.

Nesetkala jsem se s tím, pravděpodobně bych hledala příčiny v osobních vlastnostech šikanujících a neschopnosti nebo nemožnosti šikanovaných se bránit.

neshoda

Neschopnost

Neschopnost a lhostejnost vedení- zaměstnanců si neváží vzhledem k faktu, že je nedostatek pracovních míst a každého zaměstnance je možno nahradit padesáti dalšíma.

neschopnost komunikovat, nebo najít kompromis

neschopnost správně vést lidi, peníze, nezodpovědnost, spontánní zloba, arogance, hloupost lidí, chabá komunikace, nedostatek empatie, nynější společnost, korupce

neschopnost vedoucích pracovníků

Neschopnost vedoucích, opomíjení psychických a charakterových deformací při výběru vedoucích, neschopnost a nevzdělanost jejich vedoucích. Vítězí absurdita nad soudností, firmy se dostávají díky neschopnosti vedoucích do ekonomicky svízelné situace, řeší to tím, že vedoucí mají volnou ruku při zacházení se zaměstnanci, tolerují šikanu a sami sebe a poklonkovače nepropustí. Firmu to kupodivu nepoloží a tak se šikany nelze zbavit.

Neschopný , nevzdělaný nadřízeny , nemá žádne sebevědomí

neschopný vedoucí šikanuje schopnějšího podřízeného než je on sám ze závisti,strachu o své místo,aby ho nenahradili oním schopnějším

Nesimpatie

nespokojenost

nespokojenost

nespokojenost

nespokojenost a frustrace ve vlastním životě

nespokojenost s necim, osobni problem

nespokojenost, závist

Nestkal jsem se nikdy s násilím a tak nevím nic o příčinách. Při každém "maléru" to vždy spravilo pár facek, ale to není násilí. http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/pruzkum-forem-nasili-na-prac/ladímír 2

Nesvoboda. Lidé jsou v zajetí finančního tlaku a na pracovišti si proto musejí nechat leccos líbit, aby o práci nepřišli.

Nesympatie

Nesympatie, nesnášenlivost určitých typů lidí či jejich chování, předsudky vůči pohlaví, rase a názorům.

nesympatie, zakomplexovanost

netolerance jiného názoru, prac.postupů, způsobu života a jednání návyky osvojené z dětství z chování a reakce na chování blízkého okolí a v čase dospívání

netolerance k sobě navzájem, závist

netuším

netušim

netuším

netuším

Netuším

netuším

netuším, dosud jsem se s tím naštěstí nesetkala

netuším, lidem jebe..

Netuším.

Neúcta, egoismus

nevhodné chování

Nevhodný vedoucí,zisk majitele,co nejnižší náklady

nevím

nevím

nevim

Nevím

nevím

Nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevim

nevím

Nevím

nevím

Nevim

nevim

nevím

Nevím

Nevím

nevím

Nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevim

nevím

Nevím

nevím

nevím

nevím

nevím

nevim

Nevím

Nevím

nevím

nevím

nevim

nevím

Nevím

nevím

Nevim

nevím

nevim nikdy jsem se stím nesetkala

Nevím, asi to bylo vždycky, ale méně se o tom mluvilo.

nevím, ještě sem se s násilím na pracovišti nesetkala

nevím, jsem student a nepracuji

Nevím, nikdy jsem se s násilím na pracovišti nesetkala.

Nevim,ale rekl bych neschody kvuli nedodrzenemu terminu vyplat

Nevím.

Nevím.

nevin

nevyrovnané osobnosti na neodpovídajících funkcích

nevyrovnanost osob,které šikanují slabší jedince.Snaží si něco dokázat a dává jim to určité uspokojení.

nevyrovnanost, potreba si neco dokazovat

nevyzrala osobnost

nevzdělanost lidí v ohledech slušného chování a nezvládání dodržování vyznačených mezí chování ve vztahu zaměstnanec - zaměstnavatel (tj. někteří lidé jsou prostě nevyrovnaná hovada. a čím vyšší pozici mají, tím spíš se to projevuje)

Nezačlenění se do skupiny.

nezájem vedení

Nezájem vedoucích odpovědných pracovníků, kteří často včas neřeší šikanu, protože mají "svých starostí" nad hlavu ...

nezhoda na pracovisku, vyvyšovanie sa nad ostatnými, závisť,

nezvládání a nedostatečná kompetence nadřízeného, posilování vlastního ega

Nezvládnutá povýšenost a nízké sebevědomí.

nízká autorita vedoucího, silné Já vedoucího, osobní problémy vedoucího,

Nízká inteligence některých jedinců.

nízká inteligence některých lidí, netolerance a nepochopení ostatních...

Nízká inteligence, mindráky

nízka inteligence, mindráky

Nízká inteligence, rivalita, nadřazenost, potřeba zviditelňování se na úkor podřízených.

nízká sociální inteligence, lidská hloupost, pocit moci velmi člověka ovlivňuje

Nízké (nebo příliš vysoké) sebevědomí a závist pronásledovatele. Neschopnost a neochota vedoucích pracovníků toto řešit. A u některých zakořeněné estébácké praktiky (z let minulých a hojně podporované vlastní rodinou) :-(

nízké ego nebo osobní problémy

Nízké sebevědomí šikanovaného i nadřízeného který ma jedinečnou možnost se odkomplexovat na podřízeném nebo psychicky slabším kolegovi.

nízké sebevědomí šikanovaných

nízké sebevědomí šikanujícího, potřeba vyvýšit se nad ostatní, intolerance lidí, kteří nejsou sympatičtí jedinci nebo širšímu kolektivu

nuda

nuda, špatně nastavená pravidla uvnitř firmy, vrozené předpoklady u násilníků

nutnost vybít si ego na slabším ,dat najevo prevahu, nedobra psychika

obava o místo

obava o vlastní pozici a prestiž, dokazování vlastní důležitosti, karierismus, pocit moci

obecně špatné mezilidské vztahy, firemní kultura, nezájem/strach a neschopnost nadřízených tyto situace řešit, nedostatečné vzdělávání v této oblasti

Obět se bojí bránit, nechce ztratit práci.

Obsazování vedoucích pozic lidmi, kteří nemají schopnosti vést kolektiv a většinou pak z důvoodu zalíbit se svým nadřízeným, dosahují "lepších výsledků" psychoterorem na svých podřízených...

odlisne nazory a slabsi neboli vybusne povahy neuznavaji jinou pravdu, nez tu jejich a snazi se tu svou pravdu nebo svuj nazor prosadit a je jim jedno jak. Jdou tzv. pres mrtvoly :-D

odlišnost

Odlišnost

Odlišnost sympatií 2 osob, touha po moci (finanční, fyzické, psychické).

odměny za práci

Osboní problémy toho kdo sikanuje. ventiluje svoje problemy z domova

osbonost člověka, stresové podmínky, vybíjení si své neúspěchy na slabších lidech a dokazování si tak nadřazenosti

Osobně jsem se s tím nesetkala. Ale může to být nízké sebevědomí, nadřazenost, i domácí problémy ventilované právě na pracovišti.

osobní antipatie, syndrom povýšenosti ze strany šéfa a kolegů

osobní či psychické problémy toho který šikanuje

Osobní frustrace , rodinné problémy , duševní choroby - schizofréni, sexuální harasment

Osobní frustrace, potřeba zvýšit si své ego

osobní komplexy

Osobní neshody.

osobní problémy

osobní problémy

osobní problémy - jejich ventilace

osobni problemy prenasene na pracoviste

osobní problémy, vycítění nadřízenosti a tím tedy slabosti šikanovaného , psychické nebo jiné problémy...

Osobní problémy, které si člověk vylévá na pracovišti; stres; u vyšších postů potřeba dokázat, že vedoucí znamená něco více, apod.

osobní problémy, labilita, psychické problémy, pocit nadřazenosti

osobni problemy, spory v pracovním kolektivu

Osobní sympatie/ antipatie ješitnost a nelibost pokud máte jiný názor než zaměstnavatel rozdílné pohlaví zvyšování si vlastního ega a maskování vlastních chyb psychická nerovnováha

osobní vztahy, snaha získat lepší místo

Osobnosti, špatní lidé na vysokých pozicích, závist, hon za kariérou, penězi, prestiží, potřeba si filtrovat své emoce na někom ne blízkém...

Osobnostné predpoklady jednotlivca.

Osobnostní rysy, povaha.

panovačnost

peníze mocenské postavení

peníze a tlak nadnarodních společností na své zaměstnance

peníze, závist

personální korupce

pocit moci (nadřízenost), tlak, stres

Pocit moci a nadřazenosti toho, který je násilnický vůči ostatním.

pocit moci nad slabšími

Pocit moci, pocit nejistoty, dokázat si něco ....

pocit nadřazenosti

pocit nadřazenosti a moci,někdy též strach ze ztráty pozice, pocit ohrožení

pocit nadřazenosti a vylívání si zlosti na nižší pracovníky.

Pocit nadřazenosti, ať už je to vedoucí nebo kolega a chtíč to ukázat ostatním. Podle mě je to něco, co má člověk v sobě, ať už měl vždycky sklony k tomu ukazovat nadřazenost, povyšovat se nad ostatními atd nebo to získal během života, právě proto, že byl někdy obětí šikanování nebo něčeho podobného.

Pocit nadřízeného, že na uvolněné místo čekají davy uchazečů ( v době krize), nalezne náhradu během pár minut. Jak kvalitní a s jakými zkušenostmi- to už ho nezajímiá. Většina firem nectí dlouhodobou spolupráci, která se vyplatí hlavně zaměstnavateli. Zaměstnanec je zaučen a po delší praxi téměř samostatně rozhoduje. Je loajální a zodpovědný, nese větší dlouhodobou odpovědnost za výsledky, dopady své práce.

Pocit síly/převahy nad ženou či podřízeným

Podle mého názoru ve většině případů šikanuje zaměstnavatel své podřízené, poněvadž si to může dovolit ze své strany, jelikož je nejvyšší. a nebo když na pracovištích pracuje rodinný příslušník nebo velmi dobrý známy zaměstnavatele, tak může dojít k šikaně mezi spolupracovníky.

Podle mého názoru, když si někdo na vyšších místech myslí o sobě, že je bůhví kdo a má na to nárok. Takové lidi bych hned vyhodila!!!

Podle mého, jsou to hlavně povahové vlastnosti nadřízených. Podobné situace, vyžadující řešení problémů, zažívám i v současném zaměstnání, s rozumným šéfem to ale není problém. Alespoň v mém případ mi takto připadá.

pokřivená morálka,kompenzace svého ega

pokud je vedoucí, zneužívá svoje postavení, pokud kolega/kolegyně má titul a vy ne, tak si myslí, že si může dovolit vše, jste pro ně nula, protože on je na vyšším postu zaměstnance

Pokud nejde o konkrétní, věcně podložený spor, nebo neshodu, na základě které vzniká averze, obvykle je důvodem komplex méněcennosti, nebo jiná frustrace či osobnostní oblok v charakteru útočníka, popřípadě sexuální frustrace.

pokud se ukáže že jedinec má nějakou slabinu a pak toho ostatní využijí

Pokud se v kolektivu pracujících objeví agresivní jedinec, kterému se nikdo nepostaví, pak má "násilí" na pracovišti volnou cestu. A je jedno, jestli se jedná o podřízeného, kterého neumí srovnat šéf, nebo o nadřízeného, kterému se neumí postavit podřízený a jeho šikanování nahlásit na patřičných místech. Samozřejmě ale záleží na celkové kultuře v podniku. Člověk může být sebestatečnější, ale pokud hlavní vedení "násilí" tiše toleruje, bude se situace řešit těžko.

pokud si to někdo nechá líbit, pak se po něm určitý "vozí" nadále, nejspíše si zvyšuje sebevědomí že je něco víc než jeho kolega nebo podřízený

ponorka, malá výplata, stres

Popsanou situaci bych vysloveně neoznačila za násilí. Problémy obvykle vyplývají z charakterových vad a nedostatku discipliny u podřízených nebo naopak nedostatku autority u nadřízených. V době svého mládí bych si nedovolila zdaleka tolik, co si dnes dovolují mladí lidé vůči starším kolegům, obchodním partnerům atd.

poruchy osobnosti (agresivní chování, lidé bez žebř. hodnot, úchyláci, atd) , neprofesionalita zaměstnanců (nedostatečné proškolení na pozici), velmi úzký osobní přístup (rodinné vtahy na pracovišti), neschopnost změnit své myšlení (bývalí vojáci / bachaři / trenéři boj. sportů),

posilňování svého ega.

Posilování vlastního ega na druhých.

Postižení se nemají kam obrátit.

Potřeba dokazovat si nadřazenost z důvodu vlastního nízkého sebevědomí, nedostatek pochopení kolegů/podřízených, neschopnost tolerance, respektu atd.

potřeba dokazovat si svoji nadřazenost (např. v případě šikany podřízeného nadřízeným), závist

potřeba povyšovat se nad ostatní, zvyšovat si sebevědomí, pokud se člověku moc nedaří apod.

potřeba si dokázat svou nadřazenost

Potřeba si zvednout sebevědomí

Potřeba si zvednout sebevědomí a vylejt zlost na druhé, aby též neměli dobrou náladu.

potřeba uspokojit machistické či jiné formy potřeb nadřazenosti.

Povaha (osobnost) šikanujícího. Nedostatek trestů a kontroly ze strany vedení, jestli jsou vztahy na pracovišti korektní.

povaha člověka, strach o svou pozici, ...

povaha člověka,problémy v osobním životě

povaha lidí

Povaha nadrizenych

povaha, chování, charakter jednotlivých osob

Povahově slabší/silnější jedinec

povahové vlastnosti jednotlivých pracovníků

povahy určitých individuí

povýšenost

Povýšenost a arogance výše postavených kolegů.

Povýšenost a nadřazenost některých pracovníků

Povýšenost šéfů.

povýšenost, vysoké ego

Povýšenost, závist, obavy z lepších pracovních výsledků jiných.

Povýšenost,strach ze ztráty zaměstnání.

povyšování se zaměstnavatelů nad zaměstnanci

povyšování se, šikana...

Povyšování. Nebránění lidí na stejné úrovni.

Pracovní morálka

pracovní stres, snaha zalíbit se ostatním v pracovním kolektivu, snaha zalíbit se nadřizeným (např.při úmyslném shazování kolegů)

pracovníci mezi sebe nechtějí přijmout nového člena, mají strach z konkurence, o své místo, o peníze

Pravděpodobně touha po zviditelnění své vlastní osoby ( o nenahraditelnosti) v očích nadřízených .

Pricin je hodne:(

Pricina by mohla byt hlavne z duvodu toho,ze je nedostatek prac.prilezitosti a lide si nechaji libit to,co by si za normalnich podminek na prac. trhu libit nenechali,boji se o svoji praci a nadrizeny toho muze bohuzel zneuzit.

problémy doma, lidi si chtějí dokazovat, že mají moc nad svými podřízenými

problémy s chodem firmy, a problémy v osobním životě- nekde si člověk přece musí vybít vztek

problémy z dětství

Projevy nesouhlasu, nadřazenosti, vysoké ego - potřeba ovládat druhé, chtíč.

Prostor pro psychicky narušené lidi, kteří se dostanou na pozici vedoucího zaměstnance, neschopné řešit pracovní věci běžnými způsoby.

Přavážně to závisí na moci, jednomu je dána velká moc, druhému nikoli..jako ve válce

Především v lidech. V jejich touze po úspěchu, penězích a v prostředí, ve kterém byli tito lidé vychováni. Ten kdo je zvyklý od dětství na dostatek financí a ostatní lidi považuje pouze za prostředek k dosažení svého cíle, se s větší pravděpodobností stane strůjcem bossingu.

Přenáši se násilí z ulice, TV, PC .... násilí je všude kolem nás, panuje frustrace ve společnosti.

Příčin může být mnoho, především sobeckost lidí, kteří jsou nepřejícní (umí něco lépe apod.) a také i dnešní dobou, kdy každý člověk bojuje "o přežití" a o zajištění si místa, dokážou lidé udělat cokoliv.

Příčinou jsou jednak morální vlastnosti jedinců, kteří šikanují nebo naopak se nechají šikanovat, a jednak situace na pracovišti, která tomu nahrává.

Příčinou může být může být pocit ohrožení, slabé sebevědomí, nedostatečná firemní kultura.

Příčiny jsou jen v přístupu lidí. Kdo si co dovolí a kdo si co nechá líbit.

Příčiny jsou takové,že dělají falešné inventury a okrádají zaměstnance aby si nadřízení namastili kapsy!

Příčiny mohou být různé. Myslím si, že dotyčný, který šikanu provozuje, si tímto řeší nějaké své problémy, komplexy, zvyšuje své ego. Takoví jsou většinou "nemocní"

příčiny? netroufám si odhadnout, hodně to dělá ( v mém případě) kolektiv, kde jsou jen ženy, nízký plat, nejistota práce v zaměstnání ... Ta dotyčná osoba, nevím co si dokazuje, zvyšuje si sebevědomí, je i o 3 roky mladší, mluvit normálně asi neumí, pořád jen řve...a hlavně před "obecenstvem" a když jsme sami, tak mě uráží ještě víc...strašný je, že nikdo z nadřízených to řešit ani nechce...jsme tam celkem 4 v kanceláři, všechny 3 jdou proti mě, nejvíc ta 22-ti letá ...Přitom si jí člověk fakt nevšímá, v hlavě má nas***o :) ...

příchod nového pracovníka, organizační změny v podniku, pracovní pozice

příliš intenzivní sledování seriálů

Příliš nahuštěná nedobrá nálada ve společnosti, vyvolaná politikou vlády, prezidentem parlamentem a lobbysty. Zkrátka špatná nálada, a násilí je jen odreagováním. Bohužel

Příliš velké ambice kolegů či spolupracovníků a jejich strach z někoho lepšího.

přílišné ambice

přílišné ego jedince

Přirozenost, Darwinismus, nevnímám to jako špatnou věc, slabší články odpadají.

psychická odolnost a slabost jednotlivých osob

psychické potíže, strach o práci

Psychické problémy (mindráky) agresora

Psychické problémy jednotlivců

Psychické problémy jednotlivých zaměstnanců (nevyrovnanost osobnosti, komplexy).

Psychické problémy na straně útočníka, je jedno, jestli jde o strach, závist atd.

psychické vypětí

Psychicky nevyrovnaní jedinci mezi spolupracovníky nebo na vedoucích postech.

psychicky nevyzrálá osoba

psychicky slabší jedinec

Psychologická predispozice jedinců.

Psychologicke - vysoke ambice, snaha uspet za kazdou cenu

psychologický profil pracovníkov

pýcha, namyšlenost

Radost s ubližování, vnitřní prázdnota

rasismus

rasismus,

rasové podtexty

Rec sefu

Rivalita

rivalita a zavist.

Rivalita mezi zaměstnanci, nesnášenlivost vůči pohlaví/rase...

Rivalita, diskriminace.

rivalita, moc blízké vztahy mezi kolegy, různé názory na náplň práce, nedůslednost managerů v řešení podobných problémů, obecně vztahy ve společnosti (jako státě), nedostatek empatie mezi lidmi obecně. A´t se práce vydaří

Rivalita, nedostatečné IQ, obezita /nespokojenost sama se sebou/toho, kdo šikanuje = nížší sebevědomí. Nesmíšený kolektiv, čím více žen na pracovišti, tím hůř!!!

rivalita, závist

RIVALITA,TOUHA PO NĚČÍ PRACOVNÍ POZICI, NEZÁJEM OKOLÍ

rozdilne nazory

Rozdílné povahy nadřízeného a podřízeného. Jeden může být lehce ovladatelný a citově méně odolný.

Rozdílné povahy-někteří lidé si připadají důležitější, lepší než ostatní a jsou rádi, když můžou druhé srážet na kolena

rozdílné povahy, nadřazenost, malé sebevědomí,

Rozdílné výkony/úspěchy v práci, závist dosažených úspěchů/vzdělání/platového ohodnocení. Avšak mohou to být i jevy jako oblíbenost/soudržnost kolektivu, které nejsou vedoucímu/podřízenému pochuti.

rozdíly mezi lidmi (věk, pohlaví,barva pleti) nepochopení, určitá nadřazenost člověka vůči ostatním

Rozdíly mezi lidmi, závist.

rozdíly ve výši mezd (závist), nedůslednost nadřízených při porušování pracovní kázně

různé

různé

různé nározy a postoje na konktrétní věc

různé povahy lidí - sebejistota, nadřazenost

s příchodem nového nadřízeného, firma nedodržuje zákonník práce a obchází ho jen jak to jde, a vyhrožuje že demokracie je před branou firmy.

saddsd

sama nestíhala,tak to musela na někoho hodit

Sebevědomí podřízených je na velmi nízké úrovni.

sexualita

sexuální harašení

sila nadrizenosti

situace na trhu práce - nedostatek pracovních míst, tlak na vedoucí a zaměstnance

slabá firemní kultura, neetické chování vedení, závist

slaba osobnost vlastni hloupost

slabá osobnost zaměstnance/zaměstnavatele

Slabá povaha oběti, nedokáže se vzepřít nebo odejít.

slabší pracovník- menší pracovní temto, menší nasazení. není ostatním sympatický

slabší se nechá ovlivnovat silnějším jedincem

složitá otázka,charakter lidí...?

snaha co nejvíce vydělat

snaha nad někoho se povýšit, ukázat, že jsem něco víc

snaha získat lepší pozici

Snaha znepříjemnit kolegovi práci, aby se mohl posunout na jeho pozici známy, který umí méně.

sobecké jednání, kariera, nadřazenost

sociálně silnější si dovolují na sociálně slabší ve smyslu, že mohou - pokud na to mají povahovou vrozenost

sotezivost mezi kolegy, touha po penezich a po moci, spatna povaha lidi

Sou lidé, kteří mají absolutní moc, jak nad zaměstnanci, tak nad policií i soudy.

současná finanční situace ve státě a tím pádem obava o své místo, zakrytí vlastní neznalosti v oboru, kariérní postup, slabost šikanujícího jedince, nadřazenost šikanujícího jedince

soupeření mezi kolegy

Soutěživost. Lidé jsou dnes schopní jít za úspěchem přes mrtvoly.

Spatna podnikova kultura

spatne vztahy a boj o koryta

spatřují v tom zábavu, protože jejich práce je nudná

Stejné jako u šikany ve škole. Nejistý hledá pozici nevhodným způsobem.

strach

STRACH !

strach o práci

Strach o práci, vytipované místo pro známe, aktuální doba.

strach o své místo, závist, nuda, odreagování se či dělání si legrace z někoho

stres

Stres

Stres a ekonomický tlak

stres, který vyústí v podráždění. na někom se musí vybít.

Stres, napětí, "buzerace".

Stres, natlak zamestnavatele na save zamestnance, nejistota pracovni pozici....

stres, nerespektování jedince

Stres, penize, vedeni tlaci na vedouci oddeleni, zlepsovani efektivity zamestnance/pracovniho vykonu, zlepsujici se konkurence ve firmach.....

stres, poruchy osobnosti

Střet slabého a silného jedince

šéf je na hlavu a vybíjí si zlost na někom jiném

šéf s pocitem všemocnosti

Šéf si léčí své mindráky a problémy na podřízených.

Šéf, který cítí, že ho kolektiv nemá rád a straní se ho a chce si dokazovat nadřízenou pozici.

šikaná,sexuální obtěžování,

šikanující má silnou pozici a nad sebou ochrannou ruku na vyšších místech

Šikanující může být člověk, který si tímto "řeší" nějaký svůj osobní, domácí problém (toto se týká všech skupin). Při bossingu takto jedná z pozice moci a jeho heslem je "na lidi musí být přísnost", ovšem plete si přísnost a rozhodnost se šikanou. Ovšem může také jít o případ, kdy je záměrem zaměstnavatele ukončení pracovního vztahu s tím zaměstnancem, ovšem pro toto ukončení není dán zákonný důvod (čili ukončit nemůže) nebo mu zákon přikazuje při ukončení vyplacení odstupného, čemuž se chce vyhnout. Proto po neúspěšné dohodě s podřízeným volí strategii znepříjemňování. Nebo je to prostě hrubián a podřízený toto pociťuje jako šikanu. U staffingu půjde podle mého názoru případ, kdy pořízený ví na nadřízeného nějakou nepravost a chce ho trestat nebo vydírat. Nebo je to opět hrubián, který se chce něčeho domoci a jeho nadřízený je slabá osobnost. V případě mobbingu může jít o závist nebo o snahu "vykousat" kolegu se záměrem doporučit na jeho místo např. svého známého. Nebo jde opět o rozeného hrubiána, který si troufá na toho, kdo si takové chování nechá líbit. Ve všech případech ovšem může jít také o to, že chování nepřesáhne meze slušnosti, kritika je oprávněná a i např. nepřiznání nenárokové složky mzdy je oprávněné nebo aspoň možné, ale dotyčný je přecitlivělý.

špatná atmosféra, špatné vedení, konflikty, nejasné pravomoce

špatná forma kontroly všech zaměstnanců

špatná komunikace

špatná komunikace

špatná komunikace, antipatie jednotlivých členů

špatná komunikace, málo dostupné kontroly,tato doba, každý mylsí jen na sebe

Špatná komunikace, neschopnost a nechuť nadřízeného případ řešit a mnoho dalších faktorů

Špatná morálka na pracovišti, neúcta nadřízených k pracovníkům. Chybná motivace zaměstnanců.

špatná organizace, špatné týmové začlenění, ...

špatná personální práce a povyšování charakterově narušených lidí, kteří neunesou a zneužívají vedoucí funkci

špatná výchova dětí, neúcta k lidem

špatná výchova, pocit autora šikany že je nadřazený-může si dovolit co mu bylo přirozeně odepřeno a odsouváno v dětství

Špatná vzdělanost v oboru, ve kterém pracuje. Neumění si vytvořit autoritu. Nerozhodnost a nedůvěra vůči vlastní osobě...

špatné charakterové vlastnosti spolupracovníků či vedoucích pracovníků, jejich nespokojenost s vlastní osobou či jejich neúspěchy v životním či profesním životě

špatné mezilidské vztahy, neochota komunikace

špatné povahy lidí, lidé zkoušejí co si můžou dovolit a pokud si to slabší osobnosti nechávají líbit, tak to může vyústit až v nějakou formu násilí

špatné pracovní podmínky

Špatné sociální vazby a zneužívání postavení.

Špatné vedení a sobectví - každý myslí jen na sebe a né na ty druhé.

špatné vedení teamu

špatné vedení, špatné vztahy mezi kolegy

špatné vedení!

Špatné vlastnosti lidí.

špatné vztahy

špatný kolektiv

špatný kolektiv, neochota vedoucích pracovníků respektovat osobnost zaměstnanců

špatný výběr lidí do řídících pozic získání moci nadřízeného přátelení se s first line vedením, kterým poté zneužívá své postavení

špatný výběr spolupracovníků do týmu, špatná komunikace

špatný výběr zaměstnanců

Tak jako v celé zvířecí říši zcela přirozený jev - přežije nejsilnější.

Těch může být spousta. Malé sebevědomí nadřízených, boj o místa, nejistota v zaměstání, podbízení atd.

Ten co páchá na někom násilí má podle mého názoru problém sám v sobě a ventiluje ho tímto způsobem.

Ten kdo sikanuje, byl sikanovan v minulosti

Ten kdo šikanuje si zřejmě léčí svůj nějaký komplex. Při šikaně představeným šlo o to mě donutit k výpovědi, což se nakonec povedlo.

těžko říct... jak to vznikne, ale je velmi nepěkné vidět pak ty lidi v depce a nevědět, jak jim pomoct

Ti co šikanujou jsou idioti a sociálně zaostalí primitivní lidé!

Ti, kteří šikanují, mají sami se sebou problém

Tito lidé si myslí,že jsou nepostradatelní, že si můžou všechno dovolit.

tlak majitele na vedoucí pracovníky pro větší zisky

Tlak ze strany majitelů.

to je na dlouho :)

to, že většinou jsou lidé nespokojeni doma (mají nějaké problémy, často i třeba z dětství) a vybíjejí si pak svou agresu násilí v práci

Tolerance až skrytá podpora nadřízených.

touha moci nad ostatními přetěžování některých zaměstnanců

Touha po moci

touha po moci, ať již nadřízeného, který tuto svou moc může uplatňovat na podřízené, nebo i skrytá touha po moci kolegů a podřízených.

touha po penězích, zachování si práce za každou cenu

Trauma z dětství. Vrytá nadřazenost. Sobectví

Tuto zkušenost jsem nabyla ve státní správě. V současné době pracuji v NNO. Naše manažerka je profesionál každým coulem. Precizní, flexibilní, lidská. Nemám vítek a ve srovnání se státní správou (12 let praxe) - chyby státní správy: 1) neprofesionální management = "pravá neví, co dělá levá", chybějící supervize, neschopnost vedoucích k sebereflexi, demotivace schopných lidí, které státní "kolos zaběhlých pravidel-nepravidel" rozemele a tím v konečném důsledku ztrácí hodnotný lidský potenciál. 2) rozhodovací pravomoci místích úředníků (kteří jsou u toho) se nesmyslně předává až do Prahy (přes Plzeň), kde si jednotliví právníci vždy něco najdou, jen aby obhájili svá místa. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Výsledek - právnické smlouvy paskvily, zdržení řízení pro žadatele, flustrace nejnižších úředníků a žadatelů nad neschopností "vyšších".

U nás strašná nouze o práci.

ubohost nadřízeného s pocitem si něco dokázat

ubohost osobnosti

udržitelnost pracovního místa, finanace

Ukazát moc

Úpěšnější kolega, závist, touha po moci, vládě, penězích jen pro sebe.

upevnovani pozic

upevňování pozice

Určitý pocit moci, dokazování si vlastního ega na někom slabším.

Úspěch oběti, osobní problémy

Úspěch v práci, závist druhých na našich schopnostech.

Utlačovat někoho kvůli tomu aby ho nepovýšili nebo mu nepřidali, kvůli závisti, z hecu.

Útočník je nevychovanej blb a oběť neplní zadané úkoly

Útočník řeší své rodinné či finanční problémy touto cestou Jeho pracovní výkon mu přijde nedoceněný Někdo šikanuje jeho, proto on šikanuje další

V daném případě vysoké sebevědomí, bezohlednost a cholerická povaha nadřízeného. A určitě i neschopnost nás zaměstnanců mu adekvátně ukázat, že v práci nejsme proto, abychom na sebe nechali křičet a ponižovat se.

V dnesni dobe je kazdy rad,ze je zamestnany,protoze na jeho misto ceka dalsich 10zajemcu,toho jsou si firmy vedomi a uz vedome ci nevedome tyranizuji sve podrizene.dnesni clovek jako zamestnance nema moc na vybranou pokud nechce praci ztratit.v linii zamestnancu prezivaji jen ti nejprubojnejsi,pokud se vybocuje z pracovniku je po zasluze potrestan a je nucen delat tu nejmene prijemnou praci.

V jeho případě je to asi výchovou, která vedla k neuvědomění si rozdílu mezi vtahem kolega-kolega (popř.kamarád - kamarádka) a přítel - přítelkyně (popř. syn-matka).

V mém případě komplexy nadřízeného. Měla jsem vyšší vzdělání, byla jsem mladá ... Dotyčný byl "soudruh".

V mém případě šlo o použití moci, o neochotu vedení firmy siuaci řešit, přesto, že stejná situace byla i na jeho předcházejícím pracovišti.

V mém případě to byla závis a také strach, že jim budu šéfovat. Také omezenost lidí.

v mém případě to byla závist

v mém případě, to byla žena, která mohla být matka a štvalo ji, že má stejně starou dceru jako jsem já, ale na rozdíl od ní, jsem se živila sama, byla jsem samostatná (v 30letech asi nic neobvyklého)

V tomhle případě byla příčina maskování neschopnosti nadřízeného. Naštěstí dostal po roce výpověď, stejně jako z předchozího zaměstnání.

Vedoucí není schopna přijmout jakoukoliv kritiku. Cokoliv by ji stavělo do špatného světla okamžitě trestá. Pramení to z její nedostatečné kvalifikace a neschopností vést konstruktivní dialog. S vedoucím, který nedokáže komunikovat se nedá pracovat.

vedoucí si chce něco dokázat

Vekové rozdiely, finančné ohodnotenia

věkové rozdíly, názorové rozdíly nebo prostě nesympatie

Velká nezaměstnanost a boj místo

velké nároky na výkonnost, uspěchaná doba

Velký pocit nadřazenosti vedoucího apod.

Velký stres, vztek

veoudcí si chce něco dokazovat na ostatních

vetsi ohodnoceni, lehci prace

většinou šikanují osoby, které mají pocit, že jsou něco více a chtějí si něco dokázat, že jsou nadřazení...tohle se často vyskytuje mezi zaměstnanci a vyhledávají si osoby, které se neumí bránit, ozvat a raději se nechají a snaží se to přejít v tichosti....u vedoucích pracovníků to bývá většinou už pro ten pocit, že jsou vedoucí, on to vede, ho zaměstnanci musí poslouchat....

většinou toto dělá člověk, který má sám nízké sebevědomí a tímto se ho snaží zvýšit

více práce za méně peněz

vlastní starosti útočníka nebo pocit moci útočníka

vlastnosti a vztahy

Vlastnosti lidí, jejich soutěživost, když jsou úspěšní-pocit úspěchu a chtějí to ukázat ostatním.

vliv okolí na člověka v dané pozici, nedostatek sebevědomí a neschopnost člověka učinit vlastní rozhodnutí (popřípadě "utvoření" pracovní pozice pro známého).

vnitřní problémy, které si člověk vybíjí na ostatních, zvýšení sebevědomí

vrodené správanie, nedostatočná inteligencia šikanujúcich, nuda na pracovisku

vše je v lidech

vše způsobuje lidská povaha

Všeobecné klima ve společnosti + příliš volná výchova dětí spolu s konstalací v týmu (slaboššký šéf, neoceňovali se bezproblémoví spolehliví lidé, kteří zde vydrželi několik let, ale ostří hoši, protože se jich šéf bál) a ve firmě (open space, anonymní prostředí, sobecký individualismus, velká fluktuace, moc mladých-nezralých lidí kolem 20 let věku ve firmě, při výběru zaměstnanců se nehledělo na jejich charakter). Své dělá i svět nadnárodních korporací, které navenek prezentují své dobré jméno, ale uvnitř fungují "všelijak", nesnaží se pěstovat si loajální a stabilní zaměstnance (v rozporu s prezentací navenek), neboť u nás v Čechách se pro korporace většinou nedělá moc kvalifikovaná práce a lidé jsou tudíž pro firmu prostradatelní, kvalifikovanou práci si korporace nechávají na tzv. západě. Na to navazuje obecný problém euro-atlantické civilizace, že se zde více dá na efekt (PR, reklama) než na skutečnost a velká role individuálního úspěchu bez ohledu na to, jak dravým individualismem trpí lidské vztahy.

vybíjení si zlosti, nedostatek sebevědomí

vybijení svých problému na ostatních

vybočování z řady

Vylévání si vzteku.

vynahrazování si pocitu méněcennosti

výsledky firmy

vysoká nezaměstnanost v místě pracoviště nízké nebo nedostatečné sebevědomí na straně šikanujícího, který si tak léčí své komplexy neochota kolegyň ke spolupráci na svržení šikanujícího (raději předstírají, že se jim to nikdy nemůže stát)

vysoke ambice

Vysoké ego

Vysoké ego nadřízeného, netolerantnost kolegů, snaživost být lepší než druhý

Vysoké ego nadřízeného, špatná efektivita práce (hodnocení nadřízeným)

vysoké ego nadřízených, peníze, myslí si že on je něco a podřízení jsou jen odpad, že se dá na tu práci najít dalších milion jiných lidi takže bud bude poslouchat nebo muze jít..

vysoké ego vedoucích

Vysoké ego.

vysoké tlaky na vedoucí z vyššího vedení, aby byla zvýšená produktivita práce. Vysoké ego vedoucích.

Vyšší pracovní nasazení, které násilník nerad vidí, osobní problémy násilníka, pocit ohrožení pracovní pozice (např. mladším, schopnějším, studovanějším), pocit osobního ohrožení či závist (větší atraktivita), potřeba ukázání své moci

Vyvišování nadřízeného

Vyvišování nadřízeného, nevyrovnanost osobnosti, komplexy.

vyzývavé oblékání, nevhodné chování, nebo taky naopak, záleží jak člověku jiný člověk sedne

Vzhed, úspěšnost, závist

vzhled, obezita...

vzniká především vůči podřízeným - psychické strádání nadřízeného

vztahy

Vždy je to o lidech a jejich povaze. Zejména muži si pořád musí něco dokazovat, postavení a moc jim dávají sílu a myslí,si, že jsou borci.

x

x

xxx

Z pohledu našeho nadřízeného snad jen to,že je mistr bez jakéhokoliv vzdělání a soc.cítění k lidem.

zahořklost a závist pachatele

Zákeřností, agresivním člověkem.........je mnoho příčin, bohužel. Lidi jsou víc a víc zlý a snaží se škodit ostatním. Člověka může tížit nějaké osobní věci a tím si vylévá vztek na ostatních.

zakomplexovaná osobnost dotyčného,který šikanuje

Zakomplexovanost

Zakomplexovanost lidí, zvyšování si sebevědomí.

zakomplexovanost šikanujícího

Zakomplexovaný vedoucí

záleží - někdy je to osobností jedince, jindy podmínkami (tvrdá soutěž a hodnocení jen těch nejlepších nejsou zrovna dobré podmínky pro vytvoření dobrých vztahů)

Záleží na charakteru člověka

záleží na osobnosti zaměstnance a jeho vlastnostech

Záleží na povahové a osobní stránce člověka, člověk jako osobnost takové věci nedělá!

Zaměstnavatelé využívají toho, že proti bossingu prakticky neexistuje obrana a že obzvláště v oblastech s vyšší nezaměstnaností se lidé bojí o práci, tak si nechají více věcí líbit. Zaměstnavatelé tedy šikanují z pozice silnějšího, protože vědí, že si to mohou dovolit a prakticky nic se jim nestane.

zamestnavatelem spatne vytvarene pracovni podminky, neschopnost druhych

Zaslouží si to

Závist

závist

závist

závist

Závist

závist

závist

závist

Závist

Závist

závist

závist

závist

závist

závist

závist

závist

Závist

závist

Závist

Závisť

Závist

závist

závist

závist

závist

závist

Závist

závist a osobní spory

Závist lidí úspěchu jiného.

závist mezi kolegy, sebevědomí nadřízených, pomluvy

závist netolerance

závist pachatele

závist, hloupí lidé, konkurence, obava z nahrazení, přílišné citové spojení s kolegy či vedoucími, nenávist, špatná komunikace, neochota komunikovat, nezájem o hledání pravdy,...

závist, hněv, zloba, intrikář, člověk s těma vlastnosma dokáže rozvrátit, a poškodit hodně vztahů, většinou ze začátku ale vypadá, že on je mimo dění, ale většinou "tahá za nitky" on sám....

závist, komplexy, výchova,

zavist, konkurence, boj o pozice, nesympaticnost,....

Závist, lidé jsou jiní nepadnou si do noty, mají jiné názory. atd.

závist, moc

Závist, nadřazenost, povýšenost. Pocit, že jsem něco víc, než můj podřízený/nadřízený.

závist, ne každý zaměstnanec je hodnocen stejně, nesplnitelné nároky na zaměstnance, konflikt, různé rasy, drzost

Závist, neschopnost si pachatele prosadit své, netolerantnost

Závist, nesnášenlivost

závist, nespokojenost

závist, nespokojenost se sebou samým, vlastní komplex, strach z ohrožení

závist, nesympatie

závist, neúčta k druhému kolegovi, hojí si své vlastní mindráky, netolerance

závist, osobnostní nevyrovnanost

závist, pocit nadřazenosti, touha po moci, snaha o seberealizaci...

závist, pomlouvání, nepravdivosti o dotyčném

závist, pomsta, některý člověk si to někdy ani neuvědomí, že někoho šikanuje

Závist, strach z výpovědi, konkurenční boj

závist, stres, problémy v práci či rodině

Závist, špatný výběr zaměstnanců a v neposlední řadě málo práce, kdyby lidé museli víc pracovat, neměli by na šikanu čas ani prostor.

závist, touha po moci

závist, vlastní neschopnost

závist, vycítění psychicky slabšího jedince, snaha získat vyšší post

Závist, zakomplexovanost. Lidé si potřebuji něco dokazovat.

Závist, zlá povaha

závist, zloba atd.

Závist, žárlivost a nesympatie mezi kolegy

závist, žárlivost, psychická poruch

zavist,a zloba lidi kolem nas

Závist,lidská hloupost,...

závist,mé velmi slušné chování k ostatním

Závist.

Závist.

Závist. Charakter toho, kdo šikanuje. Rasová diskriminace. Pracovní podmínky.

Závist. Vylévání si vzteku na druhých, když má někdo sám problémy.

Zbavit se pracovnika

Ze strany vedoucího k podřízeným -nemá přirozenou autoritu, tak si jí vytváří zastrašováním a také když dělá něco "nekalého" a pak se bojí, aby se to nedozvěděli jeho nadřízení.

zlá doba

Zloba

znaneni....

zneužívání dané funkce, komplex osobnosti

Zneužívání moci

Zneužívání pravomocí, postavení, namyšlenost (, protože on má titul a vy ne, přitom je na stejné pracovní pozici)

Zneužívání situace lidí s vyšším postavením.

ztráta zaměstnání, závist

zvýšení sebevědomí, snaha dát najevo nadřazenost

zvyšování ega násilníka

zvyšování sebevědomí

zvyšování si sebevědomí a následné dokazování moci

zvyšování si svého ega na ostatních; soukromé problémy

žádný nadhled nad prací. Lidé řeší problémy násilím, protože nevědí jak jinak je řešit. Jsou do toho tak vtěleni, že nemají nadhled a nemají možnost řešit problémy komunikací.

Žárlivost, povýšenost, láska

žárlivost, strach o pozici

Ženský kolektiv,závist mezi nimi ať už se to týká vzhledu,vzdělání,kvalifikace či šikovnosti pracovnice.Některá z nich nezvládne přijmout Vás do kolektivu,protože jste zastínila její osobu svou osobností.Nadřízený neví o šikanování na pracovišti a pokud ano,dělá že to není tak horké....Zkrátka je to o lidech a kolektivu,který se sejde.Je to má první zkušenost s šikanou.Zažila jsem si třeba nepříjemnou jednu nadřízenou či kolegyni...všude je něco,někdo kdo umí znepříjemnit život v práci.Někde je to,ale hlavní náplní práce.Příčina je tedy o osobě,která šikanuje a dává podněty kolegům aby se připojili,jinak bude zle,například.Je moc druhů šikany,jejího vzniku na pracovišti a je na každém z nás jestli o tom budeme mluvit.Proto Vám chci pomoci a přeji Vám ať se Vám Vaše bakalářská práce povede co nejlépe a ať v životě i v zaměstnání poznáte ty lepší stránky lidí,a pokud poznáte ty horší nedejte se a vzpomeňte si na tento dotazník.Krásný den.Jana

ženy

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u 2 otázek.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

8. V zaměstnání?

 • odpověď předcházejícím:
  • 5.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi Odešel/odešla jsem ze zaměstnání na otázku 9. Jak jste řešil/a situaci?
  • 5.7x vetší pravděpodobnost při odpovědi ovlivnila mě zkušenost v dalším zaměstnání na otázku 12. Jak Vás vlastní zkušenost ovlivnila?

11. Došlo k řešení situace ve firmě?

 • odpověď ne:
  • 4.1x vetší pravděpodobnost při odpovědi cítím se meněcenný/á na otázku 12. Jak Vás vlastní zkušenost ovlivnila?
  • 4.1x vetší pravděpodobnost při odpovědi Neřešila jsem danou situaci na otázku 9. Jak jste řešil/a situaci?
  • 4x vetší pravděpodobnost při odpovědi Odešel/odešla jsem ze zaměstnání na otázku 9. Jak jste řešil/a situaci?
  • zobrazit další souvislosti
  • 3.9x vetší pravděpodobnost při odpovědi došlo ke změně Vašeho chování v soukromém životě na otázku 12. Jak Vás vlastní zkušenost ovlivnila?

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Vaše pohlaví?

2. Jaký je Váš věk?

3. Vaše nejvyšší dosažené vzdělání?

4. V jakém kraji pracujete?

5. Stal/a jste se někdy obětí některého z těchto jevů?

7. Pohlaví útočníka?

8. V zaměstnání?

9. Jak jste řešil/a situaci?

11. Došlo k řešení situace ve firmě?

12. Jak Vás vlastní zkušenost ovlivnila?

13. Myslíte si, že ve firmě v které pracujete/pracovali panuje jedna z těchto forem násilí na pracovišti (mobbing, bossing, staffing)?

14. Znáte někoho, kdo se osobně setkal s násilím na pracovišti?

15. Jaké si myslíte, že jsou příčiny vzniku násilí na pracovišti?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Vaše pohlaví?

2. Jaký je Váš věk?

3. Vaše nejvyšší dosažené vzdělání?

4. V jakém kraji pracujete?

5. Stal/a jste se někdy obětí některého z těchto jevů?

7. Pohlaví útočníka?

8. V zaměstnání?

9. Jak jste řešil/a situaci?

11. Došlo k řešení situace ve firmě?

12. Jak Vás vlastní zkušenost ovlivnila?

13. Myslíte si, že ve firmě v které pracujete/pracovali panuje jedna z těchto forem násilí na pracovišti (mobbing, bossing, staffing)?

14. Znáte někoho, kdo se osobně setkal s násilím na pracovišti?

15. Jaké si myslíte, že jsou příčiny vzniku násilí na pracovišti?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Citace

Kroupová, L.Průzkum forem násilí na pracovišti (výsledky průzkumu), 2012. Dostupné online na https://pruzkum-forem-nasili-na-prac.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.