Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Šikana, mobbing a bossing

Šikana, mobbing a bossing

Víte, že... si na Vyplňto.cz můžete zdarma vytvořit vlastní dotazník?

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Milan Havránek
Šetření:27. 02. 2016 - 05. 03. 2016
Počet respondentů:153
Počet otázek (max/průměr):11 / 10.25
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:79 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.02:01
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dobrý den,
prosím o věnování pár minut vašeho času k vyplnění krátkého dotazníku, který slouží k vypracování seminární práce na téma mobbing, bossing a šikana na pracovišti.

Odpovědi respondentů

1. Setkal/a jste se s pojmem mobbing?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano pojem znám a vím, co znamená8152,94 %52,94 %  
Ne nevím a netuším co to je4126,8 %26,8 %  
Ano znám pojem, ale nevím co to znamená3120,26 %20,26 %  

Graf

2. Setkal/a jste se s pojmem bossing?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano pojem znám a vím, co znamená9360,78 %60,78 %  
Ne nevím a netuším co to je4227,45 %27,45 %  
Ano znám pojem, ale nevím co to znamená1811,76 %11,76 %  

Graf

3. Domníváte se, že mobbing, bossing a šikana na pracovišti jsou častým jevem?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano8152,94 %52,94 %  
Nedokážu posoudit5737,25 %37,25 %  
Ne159,8 %9,8 %  

Graf

4. Domníváte se, že mobbing, bossing a šikana na pracovišti je vážný problém?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, určitě11776,47 %76,47 %  
Spíše ano2214,38 %14,38 %  
Nedokážu posoudit85,23 %5,23 %  
Spíše ne42,61 %2,61 %  
Ne, určitě21,31 %1,31 %  

Graf

5. Stal jste se svědkem mobbingu, bossingu nebo šikany na pracovišti?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne9159,48 %59,48 %  
Ano osobně3422,22 %22,22 %  
Ano byl/a svědkem šikany jiného kolegy2818,3 %18,3 %  

Graf

6. Pokud jste odpověděli v předchozí otázce ano, popište jak?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

- _-

2 měsíce jsme pracovala na oddělení (ve veřejné sféře na magistrátu ve velkém městě), které se po volbách zrušilo a já byla přidělena jinému oddělení.....týden na novém místě jsem nevykonávala práci, i po mé opakované žádosti mi nebyla žádná přidělena. následující dny mi byly posílány od nadřízeného nesmyslné úkoly, které se netýkaly mojí práce (v pozici asistentky dělat manažerská rozhodnutí apod.) a byl mi an to vyčleněn určitý časový termín, např. 5 minut, po nesplnění časového limitu mi bylo vynadáno, a následující den jsem byla ve zkušební době (týden před koncem zkušebky) propuštěna s tím, že nezvládám svou práci, nikdo se mnou není spokojen, a ostatní si na mě stěžují

Bezdůvodné snížení platu a úvazku. Přetěžování úkoly, aby bylo dosaženo neplnění úkolů a zdání práva pro vyhrožování výpovědí. Příkazy, které kromě vybraného jedince nemusí nikdo plnit. Administrativní překážky v práci, které mají stresovat.

bossing v bývalém zaměstnání, bezdůvodné strhávání mzdy, rušení dovolené na poslední chvíli, kontrola času, jaký strávím na toaletách, nedodržování povinných přestávek

Byl jsem soustavne zesmesnovan a urazen..

Byla jsem sikanovana celou zakladku a stredni - jednalo se o psychickou i fyzickou šikanu -> narážky ať se jdu zabit, strkali me do koleji, hlavu do zachoda, brali a schovávali mi věci ale i horší věci dělali.

Byla jsem šikanována mou nadřízenou, protože měla rodinné problémy a potřebovala se na někom vybít.

kamarádila jsem se s holkou (s lítosti, protože se nikdo jiný s ní nebavil), ale později mi začala zarývat nehty do kůže, nadávala mi, rodičům, sourozencům, pomlouvala mě na svém blogu, nadávala tam mě i mé ségře. Nikomu sem to neřekla. A jenom jsem komentovala články kde na mě nadává, přiznám se, když ona nadávala mě, já sem jí na to reagovala. Pak smazala nebo přepsala všechny články, a nechala tam jenom to jak sem na ní hnusná já, jak jí nadávám a tak. a šla s tím do školy. Strašně se to řešilo, všude hrála chudáčka a že chce zavolat policii. Za všechno sem prý mohla já. Že sem s tím začala. Učitelka mi říkala, že to opravdu vypadá, že sem to byla já. Když u nás byla Policie třeba na nějaký přednášce a řešila se šikana, ona že byla šikanovaná. A tak podobně. že slabší šikanujou silnější (tím jednou argumentovala na přednášce). Ale přitom já jí nehty do kůže nezarývala, ale stejně sem za to já mohla! byla jsem malá a blbá!

každej den vybossuju sekretářku , pak ji vymobbuju do análu a nakonec ji ostatní zaměstnanci pošikanují do všech děr....

Když se ptáte na výskyt/ závažnost atd. pojmů, u kterých dle prvních otázek nevyžadujete znalost, měl byste je vysvětlit.

Kladeny vysoké až nezvladatelné nároky.

Kolega, který svým dlouhodobým nepříjemným chováním nebral ohledy na ostatní lidi v kanceláři, i když byl na své chování opakovaně upozorňován a na upozorňování reagoval postojem: "Mně ale mé chování nevadí," (doslovná citace) byl nakonec pomocí mobbingu dotlačen změnit pracoviště a teď pracuje odděleně v odloučeně umístěné místnosti sám s jiným kolegou, který se obdobně projevoval v jiné kanceláři a oba si teď lezou vzájemně na nervy.

Kolegyně nesnášela svou spolupracovnici,dávala jí to patřičně najevo,ignorovala její dotazy,za zády dělala různé posměšky,pokud odpověděla,bylo to vždy ironické.Beze svědků ji dokázala ponižovat a křičela na ni.Řešilo to potom i vedení a kolegyně byla přeložena jinam.Doposud se nezdraví.

lenost sry

Mlatili ho nadávali mu a povyšovaly se na něho

Môj nadriadený neuznáva akékoľvek nápady, ktoré mu predložím ja, alebo moji kolegovia (kolegyne). Okamžite ich zamietne ako neúčinné. O pár dní neskôr predstaví rovnaké nápady ako svoje a nás poverí ich vyriešením. Správa sa arogantne, osobne mi pri rozhovore povedal: neodvrávaj, ja som tvoj šéf. Pri vystupovaní pred inými firmami sa stavia do postoja majiteľa firmy. V rozhovoroch často používa slová ako ja podpíšem, ja kúpim, ja overím. V skutočnosti nemôže urobiť nič z toho, pretože nemá na to kompetencie (nie je členom vrcholového manažmentu). Na prezentáciách prezentuje práce iných ako vlastné. V odborných časopisoch uvádza pod článkami, ktoré píšu kolegovia, iba svoje meno.

Např. rozdělování odměn podle ksichtu a ne podle zásluh

Nevím, zda se dá mluvit o šikaně, protože ta holka po sobě nechává doslova šlapat a dělá vše jen proto, aby potěšila ty druhé. Ostatní ji využívají, protože neumí a nikdy neřekne ne. To se dá považovat za formu šikany, nebo ne? Vidím na ní, že to občas psychicky nezvládá, ale zkuste někomu něco takového vymluvit. Nedá se říct, že bychom byly kamarádky, ale ráda bych jí pomohla.

Nova kolegyně se stala terčem jiné. Vylévala si na ni svoje nálady, házela na ni své povinnosti a stejně byla nespokojena.

ohrozuji misto vedouciho smeny tim ze jsem sikovny a rychle se ucim -> zvladnu to same co on ale s podstatne nizsim platem

Osobně

podřízená se snažila získat místo svého nadřízeného, pomlouvala ho, snižovala jeho důvěryhodnost v očích ostatních spolupracovníků, v komunikaci s ním "slovíčkařila", překrucovala význam toho, co jí řekl, neplnila jím zadané úkoly, místo toho vymýšlela důvody, proč je nemohla splnit, snažila se, aby on působil neschopným dojmem ...

Pokud si na nekom zasednete, tak si najdete cokoliv, co dana osoba dela spatne. Jsem krupierka. at to nebyli popelniky vysipane, nadobi umyte, zidle k automatu nezasunute apod. Trest penezity.

Ponižování, urážky, psychický nátlak...

ponižování, zesměšňování

Ponižování..

Při brigádě. Osobně jsem se bavil s každým pracovníkem a další dva brigádnici se bavili jen spolu. Jelikož jsem se přátelil se všemi, tak mě všichni chválili před šéfem. Na ty dva brigádníky jenom každý nadával a přidělovali jim spousty práce a když nestíhali, tak si stěžovali šéfovi, že jsou k ničemu. Já si tam mohl dělat co chtěl a byla na mne jenom samá chvála, i když prakticky jsem dělal mnoho méně jako zmiňování brigádníci.

psychické týrání, řvaní, ovlivňování výše Kč ve výplatě, naschvály ze strany vedení

Sef neustale ztrapnoval kolegu pred ostatnimi kolegy na poradach — vycitil,ze je jeste slabsi povahy nez on samotny.

Slovní šikana

Sluzebne starsi kolegove uplatnuji prevahu nad novacky, komplikuji jim praci, na ukor vlastniho pohodli nebo vyhod se je snazi poskodit atd. Povsechne se jednalo o drobnosti, ktere se upravily po durazne promluve, ale neprijemne to je a clovek na to spotrebuje obrovske mnozstvi energie, kterou by jinak venoval praci.

Šéf ke mně měl jiný přístup (požadoval více) než po kolegyních.

Šéf si mě "vychytnával" nesplnitelnými úkoly. Spolupracovnícimi mi různě ubližovali.

šéf sousedního oddělení velice často řval na své pořízené před svědky dalších cca 50 lidí, když jim vytýkal jejich chyby

šikana od přímé nadřízené

šikanuju negra

Ve skole me sikanovali

ve škole - nadávky, fyzické ubližování

Záměrné udržování nízké teploty na pracovišti, vyčleňování z kolektivu ostatních zaměstnanců, pomluvy, zadávání podřadných úkolů (vaření kávy, pochůzky po městě, vyřizování záležitostí za jiné).

7. Myslíte si, že tyto problémy spojené s šikanou, mobbingem a bossingem lze zdárně vyřešit soudní cestou?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, pouze v některých případech6945,1 %45,1 %  
Spíše ne6643,14 %43,14 %  
Rozhodně ne1711,11 %11,11 %  
Ano, vždy10,65 %0,65 %  

Graf

8. Dokázal/a byste se veřejně zastat kolegy nebo kolegyně, který se stal terčem mobbingu, bossingu nebo šikany na pracovišti?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, vždy4529,41 %29,41 %  
Ano, ale pouze pokud by mi nehrozila osobní újma4529,41 %29,41 %  
Ano, pouze pokud by se jednalo o přítele2918,95 %18,95 %  
Nedokážu posoudit2315,03 %15,03 %  
Ne, nechci mít problémy95,88 %5,88 %  
Ne, je mi to lhostejné21,31 %1,31 %  

Graf

9. Věk?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
21 - 309562,09 %62,09 %  
31 - 452214,38 %14,38 %  
15 - 202113,73 %13,73 %  
46 - 60127,84 %7,84 %  
60 a více31,96 %1,96 %  

Graf

10. Nejvyšší dosažené vzdělání?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Středoškolské s maturitou8656,21 %56,21 %  
Vysokoškolské4227,45 %27,45 %  
Základní159,8 %9,8 %  
Vyšší odborné74,58 %4,58 %  
Vyučen v oboru bez maturity31,96 %1,96 %  

Graf

11. Jsem zaměstnanec?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Jiná5938,56 %38,56 %  
Soukromé sféry5938,56 %38,56 %  
Veřejné sféry3522,88 %22,88 %  

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u jedné otázky.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

2. Setkal/a jste se s pojmem bossing?

  • odpověď Ano pojem znám a vím, co znamená:
    • 1.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Ano pojem znám a vím, co znamená na otázku 1. Setkal/a jste se s pojmem mobbing?

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Setkal/a jste se s pojmem mobbing?

2. Setkal/a jste se s pojmem bossing?

3. Domníváte se, že mobbing, bossing a šikana na pracovišti jsou častým jevem?

4. Domníváte se, že mobbing, bossing a šikana na pracovišti je vážný problém?

5. Stal jste se svědkem mobbingu, bossingu nebo šikany na pracovišti?

7. Myslíte si, že tyto problémy spojené s šikanou, mobbingem a bossingem lze zdárně vyřešit soudní cestou?

8. Dokázal/a byste se veřejně zastat kolegy nebo kolegyně, který se stal terčem mobbingu, bossingu nebo šikany na pracovišti?

9. Věk?

10. Nejvyšší dosažené vzdělání?

11. Jsem zaměstnanec?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Setkal/a jste se s pojmem mobbing?

2. Setkal/a jste se s pojmem bossing?

3. Domníváte se, že mobbing, bossing a šikana na pracovišti jsou častým jevem?

4. Domníváte se, že mobbing, bossing a šikana na pracovišti je vážný problém?

5. Stal jste se svědkem mobbingu, bossingu nebo šikany na pracovišti?

7. Myslíte si, že tyto problémy spojené s šikanou, mobbingem a bossingem lze zdárně vyřešit soudní cestou?

8. Dokázal/a byste se veřejně zastat kolegy nebo kolegyně, který se stal terčem mobbingu, bossingu nebo šikany na pracovišti?

9. Věk?

10. Nejvyšší dosažené vzdělání?

11. Jsem zaměstnanec?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Zdroje respondentů

Níže uvedený seznam obsahuje odkazy na nejvýznamnější stránky, ze kterých přišli respondenti (dle refereru):

Z bezpečnostních důvodů nejsou zobrazeny kompletní adresy, ze kterých uživatelé přišli, ani minoritní zdroje respondentů. V případě následování odkazu z outlooku, icq nebo použití firewallu obvykle není možné zdroj zjistit. Jedná se o statistiku návštěvnosti dotazníku, nikoli jeho úspěšného odeslání (z různých zdrojů mohla být úspěšnost vyplnění dotazníku různá). Údaje tedy mohou sloužit pouze pro velmi hrubou orientaci.

Citace

Havránek, M.Šikana, mobbing a bossing (výsledky průzkumu), 2016. Dostupné online na https://sikana-mobbing-a-bossing.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.