Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Snížení věkové hranice pro konzumaci alkoholu

Snížení věkové hranice pro konzumaci alkoholu

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:David Šigut
Šetření:14. 03. 2023 - 16. 03. 2023
Počet respondentů:32
Počet otázek (max/průměr):5 / 5
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:69,6 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.05:02
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Dotazník je určen jen pro studijní účely. Cílem je získat názory lidí na snížení věkové hranice pro konzumování piva a vína na 16 let stejně, jako je tomu např. v Rakousku. Dotazník je anonymní

Odpovědi respondentů

1. Kolik vám je let?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
20-501959,38 %59,38 %  
17-20721,88 %21,88 %  
16 nebo méně39,38 %9,38 %  
51+39,38 %9,38 %  

Graf

2. Pijete pivo nebo víno?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
piju obojí1443,75 %43,75 %  
nepiju nic1031,25 %31,25 %  
piju pouze víno515,63 %15,63 %  
piju pouze pivo39,38 %9,38 %  

Graf

3. Myslíte si, že snížení věkové hranice pro konzumaci piva a vína na 16 let je správné?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ne2475 %75 %  
Ano825 %25 %  

Graf

4. Proč si myslíte, že to je nebo není správné?

Povinná otázka, respondent musel napsat odpověď vlastními slovy.

.

.

16 je dítě

Aby fízlové nemohli buzerovat lidi, kteří nikomu nic nedělají.

alkohol je prakticky droga, snizenim vekove hranice bychom dosahli jen vice addicts a jeste vetsi normalizaci alkoholu (pritom uz v tuto chvili to je plne znormalizovane). dostupnost navykovych latek u mladych lidi neni prdel. Myslim si, ze lide muzou byt radi vubec za to, ze muzeme pit od 18 a ne od 21 jako v USA.

Alkohol poškozuje mozek, mozek ve vývoji ještě víc

alkohol škodí zdraví, v mladém věku se tělo vyvíjí a alkohol mu ublíží více, než ve věku starším u starých lidí už je to jedno

ať si každý dělá co chce

Člověk, kterému je 16 let nemá z alkoholu rozum. Pivem a vínem to začíná. Končí tvrdým alkoholem a možná horšíma drogama. Prostě puberta. Já bych věkovou hranici zvýšila na 21 let.

Dopady na zdraví jsou u dospívajících větší, lol

Je to akorát nastavené, po dovršení 18ti let.

Je to správné, protože by byla větší kontrola nad konzumací alkoholu.

Je to správné, protože se policie dá nasadit na důležitější věci a mládež bude pít tak jako tak.

Jmenuji se Yoshikage Kira. Je mi 33 let. Můj dům je v severovýchodní části Morioh, kde jsou všechny vily, a nejsem ženatý. Pracuji jako zaměstnanec v obchodních domech Kame Yu a domů se dostanu každý den nejpozději do 20:00. Nekouřím, ale občas piju. V 23:00 jsem v posteli a bez ohledu na to, abych spal osm hodin. Poté, co si dám sklenici teplého mléka a udělám si asi dvacet minut strečinku před spaním, obvykle nemám problémy se spaním až do rána. Stejně jako miminko se ráno probouzím bez únavy a stresu. Bylo mi řečeno, že na mé poslední kontrole nebyly žádné problémy. Snažím se vysvětlit, že jsem člověk, který si přeje žít velmi tichý život. Dávám si pozor, abych se neobtěžoval žádnými nepřáteli, jako jsou výhry a prohry, kvůli kterým bych v noci ztrácel spánek. Tak jednám se společností a vím, že to je to, co mi přináší štěstí. I když kdybych měl bojovat, s nikým bych neprohrál.

Každý koho znám pil snad už o 15. , ale bylo to s mírou a museli jsme si dávat pozor. takhle ty děcka budou rozpustilé a nenažrané

Má to svoje pro a proti. Si myslím že je nesmysl dělat u starších "puberťáků" drama z jedné skleničky piva nebo vína k nedělnímu obědu nebo s přípitku sektem na oslavě, naopak si myslím že pro mnoho z nich pak alkohol ztratí ten punc a lákavost zakázaného ovoce a nebudou mít pak mít potřebu se zpráskat do němoty sotva dosáhnou osmnácti let. Na druhou stranu i pivem nebo vínem se člověk může zpráskat do němoty a to u mladistvých určitě žádoucí není. Je mi sympatický britský model, kde je nižší hranice pro konzumaci alkoholu doma pod dohledem rodičů nebo právě pro tu skleničku piva k obědu, ale samostatná konzumace a nákup alkoholu je možná až od 18.

Myslím si že by se věková hranice neměla snižovat, protože dětem vzniká rychleji závislost.

Myslím si, že nastavit nižší hranici není správné, částečně kvůli nedokončenému psychosomatickému vývoji, částečně kvůli absenci jakékoli kultivace jednání vůči alkoholu ve společnosti. Mladí lidé často pijí do stavu těžké opilosti, nevnímají, že alkohol ve vyšší dávce nevede k žádným příjemným ani bezpečným důsledkům, teenageři v tomto směru nedokážou odhadnout nebezpečnost svého jednání. Dělá to problémy i těm osmnáctiletým, ne tak šestnáctiletým.

Myslím si, že to má svá pozitiva i negativa. Mezi negativa patří například kombinace nezodpovědnost dospívajících osob a alkoholu. Povolení bych zvažoval pouze v případě nějakého omezení, například pít jen s rodiči, nebo omezení limitu opilosti třeba na 1 promile. Mezi pozitiva bych zařadil možnost si vyzkoušet pít alkohol a zvyknout si na něho v menším měřítku. To by vedlo k menší pravděpodobnosti situace, kdy 18ti letý člověk přijde na párty a hodí do sebe 10 panáků na jednou.

Návikové látky a alkohol by mal byťdostupný len osobám ktoré sú dostatočne vyspelé na to aby správne zhodnotili svoju situáciu alebo aby si vedeli stanoviť koľko alkoholu zvládnu. Tým že veľa ľudí nemá sebakontrolu nad alkoholom ani po 18 tak by sa veková hranica nemala znižovať.

Není sebemenší důvod, v 16 letech jsou jedinci naprosto nezpůsobili ke konzumaci

Není, protože to není zdravé pro vyvíjející se tělo

Pokud se sníží hranice je možné, že alkohol začnou zkoušet i ti, kteří jsou věkovou hranicí odrazování a bojí se ji porušit.

protože v nižším věk se snadněji buduje závislost.

Stejně k tomu dochází

Stejně pijou tak nebo tak

Tak ono to nedospělému organismu opravdu škodí víc, navíc, v tom věku je bezva dělat něco zakázaného! : )

Tělo je ještě ve vývinu

Tělo takto mladého člověka je ještě ve vývinu a rychleji vzniká závislost.

u nás se moc pije

Většina mladistvých si alkohol sežene tak jako tak, pokud by pivo/víno bylo od 16, bylo by pití mladistvých lépe kontrolovatelné, například skrz omezení počtu piv/sklenic vín, který si mladistvý může zakoupit/objednat

Z historického hľadiska má zachovanie hranice 18 rokov zmysel. Alkoholizmus mladistvých je už beztak veľkým problémom, netreba ich v tom podporovať. Uvoľňovanie pravidiel pre konzumáciu návykových látok je spiatočnícke a zlé pre verejné zdravie.

5. Pil/a jste někdy pivo nebo víno před dovršením 18 let?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano2681,25 %81,25 %  
Ne618,75 %18,75 %  

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Tento dotazník byl vyhodnocen jako nevhodný pro úlohu DZD (s největší pravdědpodobností jej zodpovědělo příliš málo respondentů).

Citace

Šigut, D.Snížení věkové hranice pro konzumaci alkoholu (výsledky průzkumu), 2023. Dostupné online na https://snizeni-vekove-hranice-pro-k.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.