Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Společenská odpovědnost firem a vy jako zákazník

Společenská odpovědnost firem a vy jako zákazník

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Lenka Václavíková
Šetření:12. 10. 2010 - 19. 10. 2010
Počet respondentů:46
Počet otázek (max/průměr):4 / 3.04
Použité ochrany:unikátní IP
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:62,5 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.01:49
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Prosím všechny ochotné holky, kluky, ženy i muže o vyplnění krátkého dotazníku, který bude součástí mé seminární práce.

Na otevřené otázky nemusíte odpovídat, ale pokud se vám bude chtít odpovědět, budu moc ráda. :-)

Děkuji za vyplnění.

Lenka

Odpovědi respondentů

1. Na trhu existují 2 stejně kvalitní výrobky za přibližně stejnou cenu. Koupíte si raději ten, jehož koupí přispějete nějakou (byť jen nepatrnou) částkou na dobrou věc?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Ano, raději si koupím ten výrobek, jehož koupí přispěji na dobrou věc.3065,22 %65,22 %  
Ne. Vyberu si ten výrobek, který mě více zaujme. To, jestli jeho koupí přispěji na dobrou věc pro mě nehraje žádnou roli.1634,78 %34,78 %  

Graf

2. Proč? (Zde můžete zdůvodnit svoji odpověď na otázku č. 1)

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Budu mít dobrý pocit za koupený výrobek, kterým přispěju na dobrou věc.

člověk pak mái pocit, že aspoň udělal něco málo dobrého, když už tak utrácí

Chovám se efektivně. Tedy aspoň se většinou snažím.

Jelikož budu pracovat v neziskovém sektoru tak vnímám potřebu firemní filantropie i tímto způsobem.

Jelikož mám vyhraněný sortiment zboží, které kupuji, nestává se mi tak často, abych tímto přispívala na dobrou věc, ale když je to možné, udělám to. Proč?:) Abych měla dobrý pocit, že jsem udělala zase nějakou správnou věc a pomohla alespoň malou mírou těm, kteří to opravdu potřebují.

jsem typ, který rád pomáhá (někdy až moc). vždycky kupuji srdíčka, kytičky, pastelky a další podobné "nezbytnosti". A alespoň na mě působí dobře, když má firma nějakou společenskou zodpovědnost - obzvlášť u fyzicky či mentálně postižených lidí z ČR

Když budou výrobky srovnatelné, proč nekoupit ten, kde můžu přispět.

Když nemohu přispět finančně, mám radost že mohu přispět aspoň něčím.

Lepší udělat dobrou věc pro někoho jiného, než jen pořád myslet na sebe

Mám za to, že ceny většiny výrobků jsou přemrštěné. Když už tedy kupuji výrobek za cenu, která podle mě neodpovídá jeho hodnotě, ráda budu mít pocit, že alespoň malá část částky, kterou za něj zaplatím, se dostane k někomu, komu snad pomůže.

ne každá charita je vždy charitou

Nehodlám zbytečně utrácet za PR a reklamu

odpovědnost a pomoc

Pokud jsou výrobky srovnatelné a pokud není ten výrobek s určitou pomocí příliž drahý, raději si koupím ten, kterým mohu pomoci někomu v nouzi. Ať už nějakým dětským domovům, lidem po povodních nebo nějaké nadaci. Každý občas potřebuje nějakou pomoc a pokud je to v našich silách měli bychom mu ji poskytnout.

pre svoj dobrý pocit

proč by ne, když je to to samé

protoze dam na svoje rozhodnuti misto tradicniho "vydirani" dobrou veci

protoze se vetsinou prachy stejne vsude ztraci a kdo mi zaruci ze ty penize opravdu prijdou tam kam maji?

PROTOŽE MI JDE O USPOKOJENÍ MÝCH POTŘEB

Protože mi záleží na sociálních tématech a životním prostředí

protože tím přispěji nějakému dobrému účelu

Protože to většinou bývá tak malá částka, že koupě jednoho výrobku nemá valný smysl. Raději přispěji při charitativní sbírce nebo humanitární pomoci.

Stejně ani nepoznám, z kterého výrobku by šla nějaká část na dobrou věc.

Za součást výrobku/služby považuji i materiály a zatížení životního prostředí tímto výrobkem. (součástí auta jsou i plasty, koženné sedačky, benzin) Pokud však někdo pózuje a účtuje do ceny příspěvek na nesouvisející charitu, nezajímá mě.

Zda výrobek, který nepřispívá na doboru věc je kvalitnější tak kvůli tomu.

3. Myslíte si, že firmy, které jsou společensky odpovědné (podporují charitativní organizace, třídí odpad, neznečišťují životní prostředí...) chtějí opravdu konat dobro, nebo se tak chovají jen proto, aby získaly dobrou pověst, více zákazníků a tím pádem i vyšší zisk?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Společenská odpovědnost firem je podle mě pouze nástrojem k získání většího množství zákazníků a zisku.3882,61 %82,61 %  
Společensky odpovědné firmy chtějí opravdu pomoci a přispět na dobrou věc.817,39 %17,39 %  

Graf

4. Proč? (Zde můžete zdůvodnit svoji odpověď na otázku č. 3)

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Ano i ne. Chybí zde odpověď, že se snaží o obojí. Alespoň dle mého názoru. Jde to ruku v ruce s dnešní prací tisku - lidé se o skutečné pomoci dané firmy většinou dozvědí a to znamená příliv zákazníků pro firmu.

asi záleží jak která firma....

Jak kdo, nekdo to bere jen jako prestiz firmy, druhy opravdu chce treba tridit odpad, zalezi na kazde firme.

je to pro firmu krok kdy pomocí dojde ke zvýšení konkurenceschopnosti

Každému podniku jde především o "výdělek". Tím neříkám, že společenská povinnost je pro ně nepodstatn, ale myslím si, že je to spíše jako druhotný zisk z jedné věci. Kdyby to bylo pouze jako jedna výhoda (nezískali by tím více zákazníků nebo např. odečty na daních), Pochybuji, že by to podniky dělaly.

lebo je to teraz trend v marketingu a reklame

Myslím si, že je to individuální, část firem tím chce získat větší zisk, část to dělá skutečně proto, aby pomohla dobré věci. Důvody budou taky individuální.

Myslím si, že někdy je to opravdu hlavně marketingový trik upoutat na sebe pozornost tímto způsobem, ale pořád mi to přijde lidštější, než bilboardy, ošklivé plakáty a letáky ve shcránkách. Takhle si sice firma udělá reklamu, ale pomůže tím někomu, kdo to potřebuje.

Někdo si potichu dává do katalogu fakta o svém produktu, způsobu výroby, atd. "Společensky odpovědná" firma má plnou reklamu o své odpovědnosti. Nejden telekomunikační operátor nazývá cenzuru společenskou odpovědností.

No aspoň v to doufám, kdyby to tak nebylo, byla bych zklamaná.

Pokud by jednaly jinak, bylo by to nezodpovědné.

Pokud by tohle PR mělo za následek snížení zisků, tak by management musel na hodinu letět z důvodu poškozování zájmů akcionářů.

Protoze svet je plnej zkazenosti

Protože žijeme v moderním světě, kde zájmy firmy/jedince jsou až na prvním místě

reklama

Řekla bych, že odpovědi mohou být obě správné, osobně bych řekla, že firmy si dobře uvědomují to, že v očích veřejnosti se stávají lepšími, pokud pomáhají dobré věci. Dneska už reklama nestačí, protože ji dělá každý, a tak se musí využít jakákoliv jiná cesta. Každopádně ať je důvod jakýkoliv, je to chvályhodná cesta a já osobně bych se po důvodech nepátrala, hlavně když firmy pomáhají :-)

V dnešní silně kapitalistické společnosti, která se orientuje výhradně na majetek, finance apod. to snad už ani jinak /bohužel/ nejde. V dnešní společností jsou peníze víc než lidský život. Tak je logické, že hlavně firmám jde o vysoký hospodářský výsledek. A druhotné účinky byť pozitivní jsou už vedlejším působením na trhu.

V této době si myslím, že odpověď a) je určitě víc pravdivá, než odpověď b). Bohužel.

VĚŘÍM JIM

Více zákazníků, větší tržby, větší zisk

Viz otázka číslo jedna, jsou lidi, kteří při výběru nehledí jen na to, co si za kolik peněz kupují, ale i na to, zda je tam napsané, že výrobek někam přispívá.

všem de o zisky!

Z vlastní zkušenosti - Pracuji v jedné firmě, kde se charita dělá pro dobrou pověst.

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Tento dotazník byl vyhodnocen jako nevhodný pro úlohu DZD (s největší pravdědpodobností jej zodpovědělo příliš málo respondentů).

Citace

Václavíková, L.Společenská odpovědnost firem a vy jako zákazník (výsledky průzkumu), 2010. Dostupné online na https://spolecenska-odpovednost-firem-a-vy-jako-zakaznik.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.