Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Vliv předvolebních průzkumů

Vliv předvolebních průzkumů

Víte, že... si na Vyplňto.cz můžete zdarma vytvořit vlastní dotazník?

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Jiří Hejla
Šetření:12. 03. 2011 - 19. 03. 2011
Počet respondentů:46
Počet otázek (max/průměr):4 / 3.37
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:celý dotazník najednou
Návratnost dotazníků:81 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.01:25
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Na základě tohoto průzkumu chci ověřit, jak silný vliv má zveřejňování výsledků předvolebních průzkumů na samotné výsledky voleb.

Odpovědi respondentů

1. Setkal/la jste se před parlamentním volbami 2010 s předvolebními průzkumy ukazující voličské preference jednotlivých stran?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano4291,3 %91,3 %  
ne48,7 %8,7 %  

Graf

2. Kde jste se setkal/la s předvolebními průz

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Tv2963,04 %63,04 %  
Internet2963,04 %63,04 %  
Tisk2247,83 %47,83 %  
Rozhlas715,22 %15,22 %  
Jinde613,04 %13,04 %  

Graf

3. Máte dojem, že výsledky předvolebních průzkumů mohly ovlivnit vaše volební rozhodnutí v parlamentních volbách 2010?

Povinná otázka, respondent se musel rozhodnout mezi odpověďmi „ano” a „ne”.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ne2963,04 %63,04 %  
ano1736,96 %36,96 %  

Graf

4. Vypište důvody, proč si myslíte že, předvolební výzkumy ovlivnili vaše volební rozhodnutí.

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

-vim, jak to vidí ostatní

Masivnost kampaní

nemyslím si to..je to jen plýtvání pěnez

nemyslim si že nějak moc

neovlivnili..jsou to kecy

neovlivnily

neovlivnily - nevolím. Neumím rozpoznat, které "zlo" je menší...

Neovlivnily, protože v průzkumech se objevovaly pouze strany, jejichž členy bych raději upálil a jejich názory a zaměření pro mě byly, a nadále jsou neakceptovatelné, až urážlivé.

neovlivnily... hlavně ani neodpovídaly skutečným výsledkům... zajímalo by mne, koho se tyto agentury ptají... když si spustíte internetovou diskuzi, na všech článcích, týkajících se naší politiky, najdete velmi negativní příspěvky lidí... a to stále!!! Naříkají na tuto dobu, ve které jsou jen a jen okrádáni a zelenými plusovými hlasy si vzájemně dodávají pocit pravdy a důležitosti... Pokud agentury provádějí průzkum pomocí internetu, sdělte jim, že je to hloupost... protože člověk, který nemá na naříkání na internetu čas, se k takovému průzkumu nemá čas dostat...

Nevolila jsem strany, které dle předvolebního průzkumu neměly šanci na dostatečně velkou pozici v parlamentu

ovlivnily jen částečně. rozhodovala sem se, zda moje preferovaná strana má šanci se dostat do parlamentu

Průzkumy jsou zmanipulované s cílem vyřadit menší strany. Vybírám zásadně podle programů a hlavně podle referencí z dřívější doby (skutečné hlasování v parlamentu, prosazované názory,...)

Strana kterou jsem chtěl volit byla těsně pod hranicí 5%, chtěl jsem aby se dostala do parlamentu, proto jsem jí dal jsvůj hlas. Předvolební průzkum mě zmobilizoval..

určitě ovlivní jinak by to přece nedělali

Utvrdily mě v rozhodnutí vyhnout se některým malým stranám, ačkoli přesně z tohoto důvodu považuji předvolební průzkumy za negativní činnost. I přes veskrze liberální názory bych uvítal přísná omezení jejich provádění (dlouho před volbami). Jen umocňují davový efekt.

videla jsem upadek ODS, tak jsem je chtela podporit :-) jinak bych volila VV, ale ti meli dost procent v pruzkumech

Všeobecné mínění dokáže člověka znejistět, zda je jeho rozhodnutí správné. pokud některá strana má v předvolebním průzkumu malou úspěšnost, vede to k úvaze nad změnou hlasování pro stranu, která má větší šanci uspět a tím něco ovlivnit.

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Tento dotazník byl vyhodnocen jako nevhodný pro úlohu DZD (s největší pravdědpodobností jej zodpovědělo příliš málo respondentů).

Zdroje respondentů

Níže uvedený seznam obsahuje odkazy na nejvýznamnější stránky, ze kterých přišli respondenti (dle refereru):

Z bezpečnostních důvodů nejsou zobrazeny kompletní adresy, ze kterých uživatelé přišli, ani minoritní zdroje respondentů. V případě následování odkazu z outlooku, icq nebo použití firewallu obvykle není možné zdroj zjistit. Jedná se o statistiku návštěvnosti dotazníku, nikoli jeho úspěšného odeslání (z různých zdrojů mohla být úspěšnost vyplnění dotazníku různá). Údaje tedy mohou sloužit pouze pro velmi hrubou orientaci.

Citace

Hejla, J.Vliv předvolebních průzkumů (výsledky průzkumu), 2011. Dostupné online na https://vliv-predvolebnich-pruzkumu.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.