Vyplňto.cz > Průzkumy > Archiv výsledků > Vnímání architektury

Vnímání architektury

Víte, že... si na Vyplňto.cz můžete zdarma vytvořit vlastní dotazník?

Základní údaje o provedeném průzkumu

Autor průzkumu:Kateřina Pavlová
Šetření:12. 04. 2012 - 16. 04. 2012
Počet respondentů:214
Počet otázek (max/průměr):22 / 15.38
Použité ochrany:žádné
Zobrazení otázek:po jedné otázce
Návratnost dotazníků:65,2 %
Návratnost dotazníků je dána poměrem vyplněných a zobrazených dotazníků. Jedná se o orientační údaj, který nebere v potaz ty oslovené respondenty, kteří ani nezobrazili úvodní text (neklikli na odkaz na dotazník).
Průměrná doba vyplňování:00.08:50
Stáhnout surová data:XLS XLSX CSV XHTML PDF-1 PDF-2 PDF-3 PDF-kódy
Stáhnout grafy:Všechny grafy
odpovědi & grafy   segmentace   závislosti   zdroje   dotazník   citovat

Úvodní informace zveřejněné respondentům

Tento dotazník se týká vnímání architektury a povolání architekta v ČR.

 

Budu Vám vděčná, pokud si najdete chvilku na vyplnění - nemělo by Vám to zabrat více než 5 minut. Rozepisovací otázky nejsou povinné, můžete je přeskočit. Nicméně budu moc ráda, pokud je vyplníte.

Odpovědi respondentů

1. Když slyšíte „architektura“, jaké pocity se vám vybaví?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
pozitivní15271,03 %71,03 %  
neutrální6028,04 %28,04 %  
negativní20,93 %0,93 %  

Graf

2. Když slyšíte „moderní architektura“, jaké pocity se vám vybaví?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
stejné jako u předchozí otázky10448,6 %48,6 %  
pozitivnější6731,31 %31,31 %  
negativnější4320,09 %20,09 %  

Graf

3. Krátce popište, co je pro vás architektura a moderní architektura:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

- navrhování, styl staveb - Dle dnešních trendů

-stavby -moderní architektura-stavby 20. a 21. století

:)))

a-kráné vily ma-geometrie

a-vše ma-vše prosklené, hranaté, bílé

arch.-budovy a staveni budov mod.arch-architektura v poslednich 20 letech

architektra jsou památky a moderní architektura jsou nově postavená díla, například by se z moderní architekturu dal považovat blob od Kaplického, kdyby se jeho realizace povedla.

Architektura - architektura obecně, stavební styly Moderní architektura - architektura po roce 1945

architektura - baráky, někdy hezčí jindy ošklivější, moderní je trochu na jedno brdo, ale koneckonců v baroku taky zrovna nestavěli gotický katerdrály

Architektura - budova, obydlí, stavba Moderní architektura - skleněné, futuristické budovy; čistá elegance

architektura - domy moderní architektura - hezké domy

architektura - historické budovy, památky moderní architektura - fantastické projekty typu Tančící dům, Chobotnice

architektura - Michelangelo moderní architektura - Kaplický - chobotnice

Architektura - nauka o stavbě a kompozici budov, jako první se mi vybaví pojmy jako renesance a baroko Moderní architektura - např. kontroverzní blob

Architektura - navrhování domů. Moderní architektura - snaha být za každou cenu originální.

architektura - neco velmi krasneho vzneseneho moderni archutektura - vetsinou studena, chladna... nekdy velmi pekna

architektura - obecný pojem, veškerá architektura moderní architektura - soudobá architektura

architektúra - obor, v ktorom sa dá asi najviac skĺbiť príjemne s užitočným. Pojem architektúra pre mňa naberajú objekty, v ktorých to architekt dokázal dokonale skĺbiť, objekty, ktoré sú plne využívané a zároveň oku lahodiace, až potom sa to stáva umením. moderná architektúra - na jednej strane je to pre mňa niečo pozitívne a to vtedy keď tento pojem vyjadruje skôr snahu o zdokonalenie stavieb čo sa týka ekológie a samozrejme snaha posunúť architektúru do iného levelu. Na druhej strane je moderná architektúra, ktorá sa snaží za každú cenu šokovať a pritom potláča funkčnosť a komfort ľudí, pre ktorých je určená (mám na mysli moderné stavby - kocky bez okien a pomaly aj bez dverí).

architektura - slohy a boje s pamatkari a nechani spadnout pekny budovy kvuli novym projektum moderni architektura - sklo a podivne kreace

architektura - starší budovy se zajímavým vzhledem moderní architektura - nové budovy nebo starší upravené budovy s moderními znaky

architektura - utváření prostoru moderní architektura - architektura postavená na principech odvozených ze současného života a využívající současné technologie

architektura je funkční uspořádání místností, které vytváří tvar domu. Moderní architektura je definovaný tvar domu reagující na prostředí s logicky uspořádanými dispozicemi.

Architektura je jak něco postavit, aby to bylo zároveň pěkné a funkční. Baroku se to nedařilo, gotice ano. Moderní architektura se u mě spojuje se zvědavostí. Vedle krásných budov pod tímto názvem vznikají i šeredné, a tak je dobré to prozkoumat.

Architektura je o navrhování budov v každé době, moderní pouze v dnešní době

architektura je pro me prace s prostorem a tu moderni chapu jako tu soucasnou, s ohledem na dnesni technicke i kcni moznosti a smzrjme s modernim pristupem (nove netradicny reseni - myslenkove, dispozicni atd..)

Architektura je pro mě prostředí, ve kterém žiji. Moderní architektura jsou pro mě stavby s neotřelým vzhledem.

Architektura je pro mě to, co chci studovat a připravuji se na to

Architektura je pro mě umění, do kterého ale bohužel moc nevidím, takže je pro mě složité ji hodnotit. Moderní architektura už spíš trochu biatch, záleží kus od kusu.

Architektura je pro mě všechno kolem mě, všechny budovy, domy. Architekturu mám spojenou hlavně s velkými městy jako je i Praha, a tady konkrétně Vinohrady a zdejší činžovní domy z 19. století, takové, které jsou ornamentálně bohatě zdobené, příjemné na pohled. Moderní architektura to je pro mě geometrie, čisté linie, přírodní materiály, něco, na co s dá dobře koukat (Ale tady upozorňuju, že něco, co se stavělo za dob komunismu ja mi naprosto odporný..)

Architektura je pro mě vzhled budov, dojmy z nich, krása, kterou nás mohou obdarovat a zlepšit nám náš den. Moderní architektura ve mě evokuje party mladých homosexuálních školáků v úplých svetrech s odpornými účesy a názorem, že vše musí být zelené nebo hranatě hnusné.

Architektura je pro mě způsob ztvárnění prostoru, ve kterém se člověk pohybuje. Moderní architektura je pro mě jako pro studentku architektury téměř zakázaný pojem. V každé době je moderní něco jiného. Pokud je tím myšlená současně stavěná architektura, tak jsou to pro mě naprosto úžasné promyšlené stavby a naopak nepovedené developerské projekty.

Architektura je pro mne dílem. Mnohdy uměleckým dílem. Prožitkem daného místa. Zajímavostí, poznáním. Moderní architektura je stálé zlepšování již postavených budov. Nový náhled na věc. Nová vize.

Architektura je pro mne uspořádání a výraz budov, vnitřních a venkovních míst, Moderní architektura je pro mne architektura "konzumní doby"

Architektura je pro mne v podstatě vše kolem nás co postavil člověk. Někdy je to krása hodná obdivu, někdy děs běs. Ale to samozřejmě záleží na vkusu. Moderní architektura většinou nic pro mne, jsem staromilec. Často se tlačí, kam nemá a nepěkně trčí. Ale musím uznat, že výjimky existují ;-). Hlavně tehdy, když stavba respektuje daný prostor a nesnaží se za každou cenu trčet a šokovat. Ale samozřejmě co člověk , to názor.

architektura je pro mne vytváření světa kolem nás, prostředí ve kterém se pohybujeme a které v nás vyvozuje emoce (neg. i poz.). Moderní architektura je pro mne odraz dnešní doby, měla by využívat nové technologie pro vytvoření něčeho, co nebylo dosud možné.

Architektura je prostredi okolo nas. Pusobi na nas, ovlivnuje nas. Moderni architektura je akurat prirozeny vyvoj.

architektura je stavitelství moderní architektuar ve stylu, který je zrovna módní nebo nový

architektura je umění, které může tvořit NADANÝ člověk- jinak by to byla jen stavba .. a moderní architektura je umění dneška- jako každá doba přináší své zvláštnosti a odchylky, tak i ta naše- stejně jako doba minulá nebo budoucí.

architektura jsou pro mě oku lahodící tvary staveb, moderní jsou železobetonové věci, které moc nechápu

Architektura má pro mě své kouzlo. Jako pojem ve mně nic nevzbuzuje, ale když pak vidím ty krásný budovy na Malé Straně nebo Giraldu ve Španělsku nebo operu v Sydney, tak jsem zkrátka uchvácená.

Architektura mi dává pocit, že nejsme jen banda primitivů, ale dokážeme se povznést nad realitu do krásy a estetična, zatímco moderní architektura je něco jako náznak toho, že i kdybychom byli jen banda primitivů, život by byl stejně působivý.

Architektura obecně spíš starý baráky, tlustý zdi, obří katedrály ... moderní arcgitektura otevřené domy, skleněné zdi, více světla, lepší využití prostoru.

Architektura obecně, je pro mne umění, krásné umění. Když se podívám například na Empire State Building, tak to je jako se koukat na obraz na nějaké výstavě. Ale jelikož malířské umění moc neobdivuji tak to není zase tak výborné přirovnání, ale myslím že to pochopíš jak to myslím. A co se týče moderní architektury, u ní mám u některých návrhů výhrady. Jako například Kaplického knihovna... To je zrovna ukázka stylu který opravdu nemusím.

Architektura pro mě vyjadřuje stavby, které byly vytvořeny již před nějakým časem a vytvářejí nějaký celek, který pasuje. Moderní architektura pak pro mě zahrnuje i stavby, které třeba nebyly realizované, ale jsou zajímavé.

Architektura pro mě znamená umění snoubit stavitelské a estetické prvky pro vybudování něčeho, co má nějakou hodnotu (ať už praktickou, historickou) a co vydrží několik let. Moderní architektura pro mě znamená snahu o aplikaci nových (jiných) přístupů pro budování staveb s větším důrazem na funkcionalitu těchto staveb. Představím si futuristické budovy, které mají spoustu nových prvků (bezbariérový přístup, klimatizace, hodně moderních materiálů, úspora energie apod.).

Architektura pro mne znamená i historické památky. Ta moderní pro mne je pokud je mladší než 50 let asi

architektura pro mne znamená krásné staré budovy, chrámy, hrady, které omračují avojí krásou a moderní architektura většinou u nás něco gigantického, co nezapadá do rázu staré architektury, ne vždy, ale většinou

Architektura se pro mě v nedávné době stala velkým pojmem. Zajímám se hlavně o moderní architekturu, jsem uchvácen pokaždé tím, co se dá postavit. Miluji však i staré památky, obzvláště církevní stavby. Pocit, který ve tobě vyvolá vstup např. do katedrály sv. Pavla v Londýně, je dech beroucí.

architektura znamená pěkná stavba, moderní architektura pro mne představuje sterilní prostředí

Architektura- prostředek komunikace mezi lidmi a protředím Moderní architektura - ve směs maximální zjednodušení s hlubším smyslem pro funkčnost a desigh než "normální" architektura

Architektura- stavitelství Moderní architektura- současné stavitelství

architektura-obecně- města, vesnice a jejich stavby, jak bytové tak průmyslové... moderní architektura-nevím, jestli je to přesné, ale já ji vnímám jako jednodušší, přesto funkčnější, třeba i z méně obvyklých matreiálů

architektura-všeobecný pojem týkající se vzhledu,konstrukce staveb moderní architektura - jeden z podoborů architektury (zaměření k modernímu vzhledu i využití materiálů a pod. )

architektura: historické budovy moderní a.: jednoduše moderní budovy, designově zajímavé

architektura: to co nas obklopuje kazdy den, historie moderni architektura: zajimave budovy, ne jen kostky, nekdy kycovite

architektura: vše co postavil člověk a má to nějakou hodnotu moderní architektura: umělecká díla s účelem ohromit

Architektura: způsob, jak zapojit estetiku do šedi obyčejných ulic. Moderní architektura: asi už jen třešnička na dortu architektury, něco navíc; spojuje se mi to s hodně svěžími nápady.

Architerktura = historie, moderní architektura = současnost = náš odkaz budoucím generacím

archytektura je pro mě něco co tu má zůstat na mnho let takže by rozhodně neměla být odfláknutá. Moderní archytektura vypadá občas až moc abstraktně což není muj styl

Baráky a baráky z 30. let. Ok, tak teda současný baráky ;-)

Budovy, cim vice skla a ocely, tim vice moderni

část naší kultury, ..historická je sice hezká ale kdybychom netvořili novou, moderni architekturu, tak bys jsme nepsali žádne dejiny ..žili jen ve svete ktery nam nekdo vytvořil

design a styl staveb; totéž, v moderní době

Design budov, mostů a všech ostatních staveb

Druh umění spojující užitnou a estetickou funkci. Kde užitná je primární a estetická sekundární. Moderní umění mě málo kdy zaujme, spíše preferuji stavby ve starších, již přežitých slozích (gotika, baroko, secesse).

funčkní budovy, které jsou i hezké napohled - v některých případech

hobby

Hodlám tím směrem pravděpodobně zaměřit svou kariéru.

husťácká věc

Ihned se mi vybaví satelitní "městečka" postavená na krajích vesnic a obcí...

impulz k přemýšlení.

je to to samé neb to, co byla kdysi moderní architektura je dnes architektura a to co je dnes moderní architektura bude za sto let architektura.

je to vše co mě obklopuje, co je pro mě důležité protože to ovlivňuje i mou náladu. nerozlišuji mezi moderní arch. a arch.

Je to všechno kolem nás, utváří prostředí, ve kterém žijeme, čímž výrazně formuje náš život

jsou to dva rozdílné pojmy. architektura sahá až po dávnou historii, která všechny a všude ohromí, a moderní architektura je pro mě osobně pocit blahobytu, krásy a představivosti, na co všechno člověk nepříjde

Klasické stavby od gotiky až po činžáky 1. republiky. Moderní architektura jsou často hezké, někdy až magořivé stavby.

krabice

krása stavby

Krásné stavby, zajímavý design, specifické kombinace materiálů...... renesance, gotika, kubismus

kreativita, lehkost, zábava

Líbí se mi architektura třicátých let min. stol., je úhledná , solidní a praktická.Co se týká moderní architektury , tak ta se mi nedaří ztrávit , viz dům na Karlově nám., to je něco naprosto hrozného a žel není to zjev ojedinělý , takových hrůz se v Praze objevuje stále víc.

Na to snad ani nejde jednoduše odpovědět. Architektura je všude. Ale moderní architektura... Může to bejt starý 100 let a moderní... a taky rok a nemoderní.

Návrhy staveb, bytů, zahrad a podobně.

něco na co se rád podívám, ale nijak to nevihledávám

nevím

nic

Nic mi to neříká...

nijak se o ni nezajímám

Nová představa jak udělat něco starého.

Nové technologie, nový originální vzhled, pěkné obrzáky a modely z AutoCADu a podobných programů, čistota a elegance (většinou...)

Pohodlné a funkčné bývanie.

Považuji podíl architektury na celkové estetické a kulturní kvalitě lidské společnosti za velmi významný. V mém životě se často měnily preference moderní či ,,klasické architektury". V současné době jsem příznivcem obého, je-li to kvalitní. Zvláště jsem si oblíbila zdařilé kombinace moderních věcí s historickými (míněno např. Sovovy mlýny).

Pro mě je architektura jednak způsob stavění nějakých objektů, ale také umělecký obor. Neboť nejde jen o to, jak to postavit, ale také jak to bude vypadat. Pod moderní architekturou si představím nové, neobvyklé tvary objektů, nové způsoby provedení, moderní design, ale také efektivní využití. Typicky se mi vybaví také nízkoenergetický rodinný dům.

Prostředí, ve kterém žiji, které na mě každodenně podvědomě i vědomě působí.

realizování představ

Rozdíl vnímám v časovém období. Pod "architektura" si představím cokoliv i z historie, u "moderní architektura" zejména nadčasové moderní budovy.

S architekturou se mi asociují klasické domy v Praze v centru, Muzeum, Divadlo atp. S moderní architekturou spíš chobotnice a různý rádoby experimenty, které mě příliž neoslovují

stavební styl např. 17.-19.století, moderní architektura je pro mě 20.+21.století ( kdy byly postaveny budovy ).

téměř žádný rozdíl, moderní architektura je mi bližší

Těžko psát stručně co pro mě tyto dva pojmy znamenají. Moderní architektura hlavně na české půdě je tak trochu nudná a němá (bez názoru). Styly jednotlivých architektů a architektonických kanceláří se příliš neliší a ve většině případů se jedná o podnikatelské baroko (nebo lépe řečeno podnikatelský minimalismus?). Naopak architektura obecně pro mě znamená odraz kvality (zejména kvalitního návrhu nebo provedení), osobitosti, originality, kreativity a mnoha dalších aspektů v okolním prostředí. V minulosti byla i nás práce architektů daleko více ceněná než dneska, právě kvůli tomu, že se více stavělo na míru lidí, kteří jednou tyto objekty budou obývat či využívat. Dnešní moderní architektura spíše přeje více komerčnímu využití než tomu soukroménu jako je rodinné bydlení apod.

to samý

Umělecko-technický obor s obrovskou progresí a potenciálem, ale na druhou stranu pevnými kořeny.

uměleckovědní dispciplína zkoumající nemovitostní komplexy z hlediska jejich stavebního řešení a pocitového vnímání moderní architektura se drží aktuálních trendů, či přináší něco nového

Vytváření příjemného prostoru pro život.

vzhled staveb

Za architekturu považuji jakýkoliv stavební styl, za moderní architekturu takové stavby, v nichž bych bydlet nechtěl (krabicové domy, domy vypadající jako sklad, patnáctiuhelníkové místnosti, atd.)

zhmotnění myšlenek nějakého směru, dynamičnosti,symetričnosti,jistého řádu. Výborné uplatnění shopnosti jedince prostorové imaginace. co jistá doba to nová architektura. je to fajn.

způsob vyjádření dojmů a pocitů a jejich nejlepší začlenění do praktického života.

žití

4. Povolání architekta je:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [prestižníotázka č. 5, průměrnéotázka č. 7, málo prestižníotázka č. 6].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
prestižní16878,5 %78,5 %  
průměrné4219,63 %19,63 %  
málo prestižní41,87 %1,87 %  

Graf

5. Pokud je prestižní, proč? (náročnost profese, důležitost pro společnost, plat...)

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Ani nevím, prostě to tak je.

Architekt je zároven intelektrual a umělec, proto

Architekt vytváří prostředí, ve kterém žijí lidé, díky němu mají místa, kde se setkávají, pracují, nakupují, baví se, čekají, spí a jí. Takto důležitá práce vyžaduje velkou zodpovědnost a také nese velkou prestiž.

Atraktivní, pokud je v tom člověk opravdu dobrý, je to vytváření nových věcí z ničeho

časově náročné

dává prostor pro uplatnění autorské individuality

Dle mého názoru je to jako v každém povolání - čím je člověk lepší, tím prestižnější jeho povolání může být. Tato profese je opravdu náročná a aby člověk uspěl, musí být dobrý, jinak klidně mohl být inženýrem. S tím také souvisí jeho plat. Řekla bych, že po lékařích je to stejně jako jiná odvětví techniky pro společnost nejdůležitější oblast.

Dlouhodobě působí na vnímání lidí (ať pozitivně nebo negativně)

dobré platové ohodnocení, příjemné prostředí, viditelné výsledky práce (doslova :)...

dobře to zní :D

Dôležitosť pre spoločnosť.

Domy jsou drahé a stojí dlouho=> jejich design je důležitý a z hlediska doby trvání významnější, než třeba design automobilů či jiných spotřebních výrobků. Navíc je za tim spousta matiky a fyziky coz ocenuju...

dotýká se hodně lidí

Důležité pro společnost.

Důležitost

důležitost pro společnost

Důležitost pro společnost, plat

důležitost pro společnost, plat...

Důležitost, náročnost, vysoký plat

Hlavne proto, ze architekt ovlivnuje velky pocet lidi, ich zivoty a podobne.

Individuální tvůrčí práce

Já si myslím že to je hodně kvůli důležitosti pro společnost... A co se týče obtížnosti tak podle zkušeností z technického kreslení to asi nebude žádný "Easy Job".

Jde o náročnou profesi s jistým uměleckým vkladem.

je atraktnivní a tvořivé

Je prestižní hlavně kvůli zodpovědnosti spojené s touto profesí. Architekt je zodpovědný za to co tvoří, jelikož to má dopad na společnost v blízkém okolí (případně i v širokém okolí - záleží na rozsahu projektu).

je to huťácký - navrhnu big barák a on ho někdo faktys postaví

Je to náročná profese, nemůže to dělat kdejaké trdlo. Pro společnost velmi důležitá profese. Vždyť zásadně ovlivňuje prostředí ve kterém žijeme. Bohužel již velmi dlouho jsem přesvědčená, že uplatnění v tomto oboru není až tak o talentu, ale hlavně o konexích. O tom svědčí některé hrůzy, které kolem nás vyrostly v posledních desetiletích. Prestižní plat má asi jen pár vyvolených, v dnešní době investiční boom moc není a zakázek je méně než architektů. Takže i ti talentovaní, ale bez konexí, to mají jistě těžké.

je to odkaz budoucím generacím neni to něco po čem za 10 let pes ani neštěkne

je to práce velice zodpovědná a skýtá nemálo práce- "zákazník" si podle mého názoru ani dobře neumí představit, co všechno architekt musí vymyslet, navrhnout, prověřit a následně představit. Navíc je to práce s lidmi, kteří si budou chtít prosadit svůj názor i přes to, že jim následně v provozu a žití bude dělat neplechu. A otázka, jestli jsou architekti důležití pro společnost si žádá jednoduchou odpověď- NEKOMPROMISNĚ ANO!!!

Je to viditelné, trvalé, mění charakter města, prostředí, veřejný prostor....

je to zajímavé povolání - atraktivní, kreativní, dobře platově ohodnocené

Když se člověk stane dobrým architektem, je vyhledávaný, určitě je to náročná profese a potřebná pro rozvoj.

když se v tomto oboru člověk dobře uplatní tak je docela za vodou :-)

komplexně

kreativita, kus sebe v nečem...

Kreativní práce, která může vydržet i mnoho let po smrti autora a ovlivnit nebo inspirovat mnouho lidí..

kreativní, zodpovědná, vyžadující preciznost, nadání a estetické cítění

má volnost, rozhled, může se realizovat a být čím dál tím víc kreativnější a stávat se uznávaným

Mám dojem, že architekti jsou čím dál, tím více žádaní.

mam pocit, ze je jich malo

Možná se tato prestižnost již z povědomí lidí vytrácí, ale dříve platilo, že pan architekt je PAN NĚKDO (pro náročnost profese, důležitost pro společnost i pro výši jeho odměny)

může ovlivňovat veřejné prostranství, inspirovat lidi, hrát si s vnímáním lidí daného prostoru

Myslím si, že šikovný architekt musí mít mnoho znalostí a zkušeností ze spoustu oblastí (multidisciplinární znalosti - např. stavební inženýrství, estetika, technika). Co se týče důležitosti pro společnost, zcela nepochybně architekt může přispět ke krásnějšímu prostředí dané oblasti. Otázkou je, do jaké míry dokáže respektovat ostatní styly budov tak, aby nová stavba zapadla do prostředí, ve kterém se nachází.

Myslím, že je architektura často hodně podceňovaná, přitom je velmi důležitá pro společnost. Jedno s renesančních povolání, které když je dobře prováděno je i slušně ohodnoceno.

najdi si dům na google maps a oddaluj dokud se ti neztratí. on se totiž neztratí.

narocnost

narocnost a dulezitost ano.. ale jde i o velkou zodpovednost, ktera trva mnoho a mnoho let.. vytvareni prostoru tu zanechava stopu, ovlivnuje primo byti lidi (tvorba prostredi) a zasahuje to i do myslenkove roviny.. v tom je prestiz.. ale nevidim ji v prumernem financnim ohodnoceni

náročná a kreativní profese, výsledky práce jsou lidem na očích ,plat

náročná profese, dobře finančně oceněná

náročná profese. achitekti vytvářejí okolí. jsou často pod tlakem

náročnost

náročnost profese

náročnost profese, důležitost pro společnost, plat

náročnost profese, jistý umělecký talent

náročnost profese, plat

Náročnost profese, schopnost najít kompromis mezi spousty celky, tvoří prostředí člověka - vliv na jeho psychiku, spoluvytváří ráz společnosti.

Náročnost profese.

náročnost profesní, ne vždy uznávaná

náročnost vzdělání a zodpovědnost

náročnost, obdiv, plat, úspěch

Náročností profese, důležitost pro společnost

Ne každý má talent malovat a navrhovat.

Není to jednoduché a výsledek práce je vždy hodně vidět. Proto musí být architekt rozumný, s citem pro barvy a tvray a zároveň musí i přemýšlet velice prakticky, aby stavba fungovala.

Nutno mít talent - skoro druh umění.

odkazy pro generace příští

patří mezi náročnější profese, důležitý jsou všechny profese, ale mít jen samý popeláře neni dobrý, plat odpovídající povolání, pokud zrovna neni krize

plat

plat

plat i náročnost

plat, ideální práce

plat, náročnost

Pokud jste uznávaný architekt, znamená to, že jste schopný, vaše nápady jsou přijatelné pro okolí, díla jsou funkční ale i příjemná na pohled, plat je dostatečně vysoký, pokud máte dobrou zakázku a důležitost pro společnost tu určitě taky hraje svou roli, musíte se umět společnosti zavděčit, přimět ji se zastavit a všimnout si vašeho výtvoru

Pokud staví krásné a účelné stavby, je pozitivní silou celé společnosti.

Povolání architekta je pro mě prestižní pro náročnost profese, kterou vykonává.

Práce je to kreativní, tvořivá a zábavná, nebo tak o tom alespoň hodně lidí smýšlí, je o ni tedy velký zájem. Logicky dostanou tedy šanci jen ti nejlepší....

Práce je to náročná a nesmírně zodpovědná

Prestiž je dána více faktory - náročnost studia, následující náročnost v praxi, kdy je nezbytné, aby návrhy byly maximálně precizní, architekt je celkově pro společnost velice důležitý, protože spolu s různými stavebními inženýry navrhuje všechny budovy, které společnost využívá.

prestižním se stane, pokud je sám architekt úspěšný, stejně jako spousta jiných povolání, jež vyžadují vysokoškolské vzdělání

Pro mne je prestiž v tvorbě. V hledání nových technologií, nových vizí, náhledů. Ze společenského hlediska- Náročnost práce, postavení, uznání.

pro pracovní náplň, kreativního myšlení

profese architekta je zodpovědná činnost, archtekt utváří prostředí, v němž se pohybujeme a které formuje naši osobnost

protože jsou protekční.. nepochybně je to náročná profese, ale je příliš nadhodnocená.

Protože ti nejlepší se zapíší do dějiny svými díly a navíc jich je málo (těch nejlepších).

Protože to nedokáže každý. Nemám teď namysli architekty činžáků, ale skutečných originálů. Chce to kreativitu, a kdo je kreativní, je i chytrý.

protože tvoří něco co tu zůstane desítky let a ovlivní třeba i několik generací.

Především pro svoji důležitost pro společnost...

především určitá zodpovědnost a náročnost

Připadá mi prestižní, protože architekt je také umělec a ke své práci potřebuje také umělecký talent (umět kreslit, být kreativní...), a to nemá každý. Proto je lidé respektují. Navíc lidé asi nemají dojem, že by na nich architekti nějak vydělávali (přemrštěnými cenami atd.). Nejsou s nimi spojené ani žádné mediálně známé kauzy nekalého jednání.

Rozhodně je povolání architekta náročné, obnáší velkou dávku zodpovědnosti, a to nejenom, aby budova nespadla, ale aby byla "odkazem" pro další generace. A co se týká platu, tak se domnívám, že na to architekti nejsou špatně :-)

Spojení technických a uměleckých dovedností je dle mého názoru náročné.

Spojuje uměleckou s praktickou stránkou, profese je tvůrčí, tedy náročná.

stylovost

tak řekla bych že plat, ale i důležitost pro společnost určitě,je potřeba taky určité nadání..

to prostě zní. plat je kupříkladu jistě vyšší nežli u učitele. architektura je stale lidmi vnímána jako profese aristokratickych jedincu..rekneme tech , co na to meli penize.

určitě náročnost profese, s tím souvisí i plat, je hezké dívat se na stavbu nebo interier, který se povede.

velmi důležitá, protože musí na stavbě skloubit estetiku s funkčností

všeobecnost, nutno znát něco ze spousty oborů, "humanitní tehnická profese", plat

vyzaduje preciznost a talent, neda se delat "jen tak napul"

Vyžaduje talent a kreativitu. "Cool" lidi :)

vzdělání je náročné, povolání je zodpovědné, potřebné a obvykle dobře platově hodnocené

vzdělání, plat

vzdělaný, s fantazií, ocenění společnosti

Zajimave

Záleží na tom, jak to řeknete... Obdivuji profese, které vyžadují kreativitu a zároveň k něčemu v praxi slouží.

zejména z hlediska platu

Zodpovědná práce, kterou málokdo umí udělat dobře. Dělám revize a kontroly technologií budov a často vidím velmi hruhé základní chyby už v projektu :( Jinak je to důležitá práce, jejíž výsledky mohou ovlivnit život mnoha lidí. Platové rozmezí mi není známo.

zodpovědnost za bezpečí uživatele budovy, zodpovědnost za vzhled budovy, zodpovědnost za vliv budovy na životní prostředí

6. Pokud není prestižní, proč ne? (náročnost profese, důležitost pro společnost, plat...)

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

To jak vypadají naše města, vesnice, budovy, obydlí je důležitým prvkem, ale není to rozhodujícím prvkem a zároveň k tomu, aby byl člověk umělec, repektive i architekt není potřeba, ani inteligence ani škola, jen fantazie a štěstí.

V ČR je tradice architektů přetržená dekádama komunismu. Lidi maj architekty za podivíny, co jen navrhujou divný domy a chtěj za to zbytečně moc peněz. "Proč bych potřeboval architekta, když mám tenhle príma katalog?"

7. Krátce popište, co podle Vás zahrnuje povolání architekta:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

- navrhování staveb + příp dohled nad realizací

- návrhy staveb (výkresy, konzultace se zákazníkem, úřady apod.) - technická dokumentace - projektové řízení

-návrhy staveb

1) tenhle dotaznik ma mezery v metodologii odpoved: porozumeni

Architekt by měl mít v popisu práce navrhnout vzhled budovy tak aby nespadla :D.

Architekt se zabývá plánem pro realizaci stavby a měl by dohlížet nad jeho uskutečněním.

Dát staré formě nové hodnoty.

Design staveb, vymýšlení rozvržení interieru a vzhledu exterieru

Domnívám se, že architekt by měl mít předevší cit pro to do jakého prostředí a hlavně krajiny bude umístěn jeho projekt.

Hm, obstarat si klienta, co zaplatí za jeho práci. Pak navrhnout to, co klient chce, nechat ho to schvalovat a upravovat a dávat mu k tomu dobré rady (takhle ne, to byste tu skříň neotevřel, pane). Upravit návrh tak, aby to celé nespadlo a aby se z toho při požáru dalo utéct. Udělat pár ústupků od svých krásných epesních nápadů ku klientově banálním požadavkům (vážně nechete prosklený strop na záchodě? Proč?!). No, asi tak.

Ideová studie, návrh budovy n. urbanismu, vypracování projektové dokumentace, koordinace profesí (statik, "člověk přes elektroinstalaci, požární ochranu.."), odhad ceny, dohled nad realizací.

investiční záměr, studie stavby, DÚR, DSP, PD, ... stavební dozor, kontrola kvality a dodržení plánu PD

Komplexní pohled na lidské potřeby v životě.

konzultace, projektové práce, vizualizace, kontrola, dohled...

krátce nejde.

kreativnost a schopnosti vytvářet něco nového

kresleni a modelovani v PC :] predstavivost a prostorove videni...

kreslit navrhy, konzultovat jestli by to takhle slo postavit, vybira material, barvy

krome splneni pracni investora a vyprojektovani fungujiciho domu by to melo byt podle me hlavne zacleneni projektu do okolní krajiny

Mám zkušenosti s návrhem software a předpokládám, že to bude podobný workflow, tzn. Zakázka, návrh, model + specifikace a implementace(samotná konstrukce budovy)...

Matika, technika, umění, logika, ...

Maximální využití lokality jedinečným způsobem a utváření funkčních, příjemných prostor s ohledem na ráz domu. Hledání kompromisu mezi těmito body zahrnuje celou práci architekta.

mělo by zahrnovat nejen odborné znalosti,ale i vnímání estetické pro zařazení stavby do svého okolí,

mít hodně velkou představivost, kreslit návrhý nových staveb, dělat modely, být originální...

mít nápady, dělat návrhy, znát technické parametry

Mít plnou hlavu nápadů, fantazii, cit pro prostor. Skvěle kreslit a počítat. Mít trpělivost. Umět jednat s klientem. Umět prosadit svůj nápad.

Musí mít skvělou představivost, musí si umět představit, jak zapadne navrhovaný objekt do krajiny, dbát na detaily, všechno si dopodrobna rozkreslit a vypočítat

Myslet, kreslit, vymýšket a konat :D

nakresy a vypocty staveb, konzultace se zadavatelem

nákresy,rýsování, propočty, představivost

nápady

Nápady a umění přesvědčit zadavatele o svých představách.

Návrh budovy, realizace projektu. Dohled nad projektem. Komunikace se zákazníkem.

Návrh stavby, propočty, rýsování, kreativní vymýšleni...

Návrh vzhledu domu, návrh a rozmístění jednotlivých místností.

návrh vzhledu stavby, tvorba pěkného prostředí

návrh,příprava, prosazení, že to přece postavit jde:D

navrhování

navrhování budov

navrhování budov, jejich funkcí, zakomponování do okolí,

Navrhování budov, zejména z té designové stránky.

navrhování interiéru a exteriéru,

navrhování nových budov, staveb, designu domů apod

Navrhování projektu nějakého objektu - jak bude objekt vypadat, jakým způsobem se postaví, jaký materiál se použije.

Navrhování prostorů (uvnitř, stavbu...). Kreativitu, počítání, přesnost, detailnost, talent...

navrhování různých staveb, pozemků, rekonstrukcí

navrhování staveb

navrhování, projektování, realizace, řízení projektu

Navrhování, rýsování, kreslení, plánování, konzultování,..

navrhovat jak bude něco vypadat. (budova, interiér)

návrhy budov apod.

návrhy exteriéru domu, interiéru, případně návrhy na změny v okolí domu

Návrhy projektů staveb, úprav krajin. Jejich vizuální zpracování na počítači/v ruce, vymodelování, autorský dohled nad stavbou....

navrhy zmen a novych stavebv- rysovani :) snahu sve napady prosadit a uplatnit

návrhy, plány, nákresy, zprostředkování realizace

Navymýšlet si co nejoriginálnější řešení budovy a pak nechat opravdové inženýry spočítat všechny potřebné parametry, aby to fungovalo.

Nejen kreativu (vymýšlení konceptu) a kreslení návrhu, ale také diskuze a dohady s investorem, obcházení jiných staveb (inspirace, ale i odlišení).

nejen navrhování staveb a interiérů, ale i územní plánování a podobně

Neustálé shánění zakázek a dělání věcí neodpovídajících jeho vzdělání

nevím

Nevím, je to určitě velmi náročná práce, zvláštně když okolí čeká neustále nové nápady.

party hard!

Planovani, navrhy, realizace

plnění požadavků zadavatele stavby, umístění budovy do urbanistického a krajinného rázu, naplnění vlastních vizí

po tom ako sa rozhodne pre nejaký projekt, spoznať okolie, spoznať ľudí pre ktorých je stavba určená, stavbu navrhnúť dispozične, navrhnúť vizuálnu stránku budovy, skonzultovať a stále dokola....

podle mě zahrnuje navrh stavby což zahrnuje i ukotvení do krajiny

Podle mého architekt navrhuje budovu a to včetně statických náležitostí a poté následuje částečné řízení stavby dané budovy či stavby.

Pokud vezmu stavebního architekta, tak je to potom navržení stavby, tvaru, barev, dále pak interiér, rozmístění pokojů a místností a základní návrh rozvodů vody, elektřiny, plynu, odpadu atd. Následuje nakreslení stavebních plánů. To se týká stavebních architektů, zahradní architekti a další budou mít trochu jinou práci...

porjektování

Porozumění, komunikaci s investorem, schopnost kompromisu, hodiny a hodiny práce a schopnost umět ty hodiny zahodit, když je třeba, a začít od nuly.

Porozumnět problému a vybrat správné řešení

Povinnost vyplnit co nejlépe přání klienta.

práce v terénu, na úřadech a ve svojí kanceláři

prenatální návrch budovy, komunikace s klientem, sladění osobních představ s požadavky klienta, konečný návrch obsahující všechny nutné informace pro stavebníka

prohlídka terénu, domu, návrhy a výpočty jak staveb, tak i materiálu, asi i shánění řemeslníků, určitý dozor, finanční rozpis..

projektovou dokumentaci; technické správy; jednání s úřady, dodavatelem, investorem; dohled na stavbě

Průzkum, přehled v oboru i mimo něj, kreativní a náročná práce, práce v týmu, odpovědnost, stres, boj s úřady :-), ... a mnoho dalšího.

Předkládání tvůrčích nápadů klientovi, následná úprava podle klientových připomínek, konkrétní řešení stavby (zařízení...)

Přemýšlení, kreslení, sledování dění a velká interakce s okolím.

Přemýšlet o městech a jejich využití. Vnímání detailů a zahrnování vlastních myšlenek a vlastního vyjádření. Snaha porozumět problémům, správně je uchopit a pracovat s nimi. vytváření příjemného a praktického prostředí.

Přesnost a představivost

Roztržité chování, vystupování, vytříbený vkus, péče o vzhled. :D

rýsování, měření, rýsování, rýsování, kreativita

Rýsování, plánování a projektování.

Rýsování. Hodně rýsování. Ale zároveň velkou kreativitu.

Samozřejmě záleží na zaměření architekta. Ale všeobecně vypracovává návrhy spojené s budovami a jejich okolím.

Sedět u AutoCADu a rýsovat.

Sezení v kanceláře, kreslení návrhů, pochodování po obchodech s nábytkem, objednávky kusů nábytku na míru a jednání s klienty.

Schopnost promýšlet věci do nejmenších detailů, představivost, kreativita, nápaditost, fyzikální a matematické znalosti, znalost vlastností materiálů, ovládání perspektivy (znalost diskriptivy)

skloubit do sebe dílo a přírodu, zároveň docílit významu stavby a to vše v odpovídajícím provedení :D

Sny, sny a sny a pak přesvědčování úředníků o tom, že i sny se mohou splnit.

stres, časová náročnost

studium trendů, práce na počítači - graf. programy, administrativa, tvorba fyzických modelů

studium...tezke... , propocty, kreativita

toho je...predstaavivost,orientace na trhu, spolehlivost, smysl pro detail, originalita, styl, komunikace,prosazení se,zvizualizovat pokrok doby

tvorbu prostoru v kontextu a navaznostech

V dnešní době velké rvaní, aby byl uznáván.

v dnešní době zejména sehnání investorů pro projekt, pak nápad, pak realizace návrhu v digi podobě, mnoho jednání s úřady a potom reálná realizace.

Viz otázka 5.

Vnimani okoli a navaznosti v prostredi a pak mnoho hodin tvoreni, kresleni, rysovani a predelavani.

vnímat okolí, neustále se učit, tvořit, vyvíjet, komunikovat

Všechno od vátvarné výchovy až po filosofii..záleží na samotném architektovi,jak k tomu přistoupí

vymýšlení interiéru i exteriéru budov + materiály stavby

Vymýšlení projektů, oprava projektů,

Vymýšlí koncepci stavby a dohlíží na její realizaci.

vypracování návrhu-plánu (podle zaměření architekta např. bytu, domu, zahrady, ...)

vytváření budov, plánování jejich stavby, skladby(z hlediska funkčnosti například celé čtvrti), přemýšlení nad vhodností umístění na daném místě, dohled nad tím, aby veškeré plány byly správně zrealizovány

vytvářet lidem podmínky pro kvalitní prožití těch pár let, co tu na zemi máme šanci být

Vzít si čistý papír a začít tvořit koncept stavby.

zjištění požadavků klienta, zjištění informací o okolí budoucí stavby,vyhotovení nákresu s veškerými detaily

Zodpovědnost, pracovitost, kreativitu, umění řešení problémů, fantazii,..

zpracování návrhů designu staveb

zvolení vhodného místa, kreativita, představivost, odpovědnost

8. Jak si vybavíte architekta?

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
umělec17280,37 %80,37 %  
inteligentní12357,48 %57,48 %  
technik10750 %50 %  
vizionář8037,38 %37,38 %  
dobře vydělávající7735,98 %35,98 %  
přepracovaný4822,43 %22,43 %  
sympatický4521,03 %21,03 %  
nafoukaný2210,28 %10,28 %  
zkorumpovaný62,8 %2,8 %  
nevím10,47 %0,47 %  
volnomyšlenkáře10,47 %0,47 %  
zavádějící, když to vyplňuju pro tebe žejo10,47 %0,47 %  
sebevědomý10,47 %0,47 %  
nevybírám10,47 %0,47 %  
ješitný každopádně ;)10,47 %0,47 %  
Ted Mosby, the Architect :D10,47 %0,47 %  
Adam Gebrian <3 hot!10,47 %0,47 %  
...a měl by být vizionář10,47 %0,47 %  
vybavim si jen dva a u obou bych byla nerada, kdyby mi tvorili dojem z architektu jako celku10,47 %0,47 %  
Ted Mosbey :-)10,47 %0,47 %  
něco mezi technikem a umělcem s brýlemi s výraznými obroučky10,47 %0,47 %  
Precizní a svým způsobem graciésní10,47 %0,47 %  
pitomý10,47 %0,47 %  
Renesanční člověk10,47 %0,47 %  
člověk s určitou představou10,47 %0,47 %  
Člověk10,47 %0,47 %  
a jestli je nafoukaný nebo sympatický, to už záleží na lidech a jejich přístupu ke své práci.. asi jako v každé profesi10,47 %0,47 %  
Kvalitní počtář10,47 %0,47 %  
komunikativní10,47 %0,47 %  
Výstřední10,47 %0,47 %  
super ego10,47 %0,47 %  
nelze kategorizovat10,47 %0,47 %  
a zažil jsem i nafoukaného pitomce10,47 %0,47 %  
kreativní10,47 %0,47 %  
realista10,47 %0,47 %  
samozřejmě, že se najdou špatní architekti, ale o těch v této otázce není řeč v mém případě :-)10,47 %0,47 %  
snaží se vytvořit něco nového, takže tak trochu revolucionář10,47 %0,47 %  

Graf

9. Co dělá architekt?

Nepovinná otázka, respondent mohl zvolit více z nabízených odpovědí nebo dopsat nějakou vlastní.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
navrhuje funkční budovy13366,17 %62,15 %  
formuje prostor12763,18 %59,35 %  
navrhuje krásné budovy9949,25 %46,26 %  
kreslí technické plány budov8642,79 %40,19 %  
zlepšuje prostředí, ve kterém žijeme8642,79 %40,19 %  
navrhuje extravagantní budovy8341,29 %38,79 %  
navrhuje drahé budovy6029,85 %28,04 %  
navrhuje nepraktické budovy4723,38 %21,96 %  
Navrhuje budovy21 %0,93 %  
může dělat všechno uvedené10,5 %0,47 %  
nechává se ovlivňovat10,5 %0,47 %  
snaží si vydělat peníze a přežít10,5 %0,47 %  
co uzná za vhodné.10,5 %0,47 %  
předpokládám, že se architekti mohou mít nejrůznější specializace10,5 %0,47 %  
mění prostředí, ve kterém žijeme ;)10,5 %0,47 %  
navrhuje krásné a funkční budovy10,5 %0,47 %  
jak který...10,5 %0,47 %  
Liší se to architekt od achitekta10,5 %0,47 %  
označila jsem jak si myslím že by to mělo být, ale bohužel není10,5 %0,47 %  
dělá všechno z toho10,5 %0,47 %  
navrhuje takove budovy, jak si kdo objedna10,5 %0,47 %  
každý to dělá po svém10,5 %0,47 %  
navrhuje to, za co mu zaplatí10,5 %0,47 %  
navrhuje stavby10,5 %0,47 %  
projevuje svůj intelekt10,5 %0,47 %  
neni architekt jako architekt.. každej může dělat něco jinýho..10,5 %0,47 %  
inkasuje podíly ze stavby10,5 %0,47 %  
kvalitní architekturu10,5 %0,47 %  
všechny odpovědi platí, záleží na konkrétním architektovi10,5 %0,47 %  
Může dát nový obsah staré formě.10,5 %0,47 %  
myslím, že vše je možné, podle typu architekta, zda-li je umělec, nebo zaměstnán ve stavební a projektantské firmě10,5 %0,47 %  
otazna zni, co by mel delat architekt?10,5 %0,47 %  
je to individuální, někdo navrhuje budovy krásné, jiný nepraktické...10,5 %0,47 %  
a někdy i naopak10,5 %0,47 %  
navrhuje nečím zajímavé budovy10,5 %0,47 %  
měl by néavrhovat budovy praktické a životaschopn10,5 %0,47 %  
nepraktické budovy by skutečně navrhovat neměl, měly by mít vždy nějaký smysl10,5 %0,47 %  
snaží se skluobit funkčnost s krásou a vklad investora10,5 %0,47 %  
Nejednoznačná otázka; ideální architekt, běžný architekt? Každá nabízená odpověď bude mít svého architekta. 10,5 %0,47 %  
záleží na stavbě a na architektovi, nelze zevšeobecnit10,5 %0,47 %  
vše výše10,5 %0,47 %  
utváří prostředí, ve kterém žijeme10,5 %0,47 %  

Graf

10. Které současné světové architekty/architektonické kanceláře znáte?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

-

..

Antonio Citterio and Partners Archea

are you fucking kidding me?

architekti- Foster,Hadid, Liebeskind, Jiřičná,.. kanceláře- BIG, projektil, OMA

asi jen Jiricna, jmena si nepamatuju

atelier bow-wow, zaha hadid, oscar niemeyer, frank o gehry, renzo piano..

BIG, Foster a partners, Zaha Hadid, Eva Jiřičná, RIP Jan Kaplický and Future Systems

BIG, Foster, MVRDV, Herzeug a de Meuron, Gehry, Hadid, Ofis, 3LHD, BOW-WOW, Dominuque Perrault

BIG, MVRDV, Zaha, Rem Koolhass, ... je jich dost

BIG, Norman Foster, Santiago Calatrava, Zaha Hadid

Big, Sanaa

Bohužel žádné neznám

Burdž Dubaj

Calatrava, Foster, Mayer

calatrava, hadid

Cat Pavlová

DAM

don't know :-D

Evu Jiřičnou

Evu Jiřičnou, pana Kaplického

Foster, Hadid, DaM, BIG

Future Systems

Future Systems, Eva Jiřičná, Zaha Hadid, Frank Gehry

Future systems/Kaplický, Petr Žáček

Gehry, Hadid, Liebeskind, Foster, Nouvel, Jiřičná, BIG, Asymptote...

hodně

hundertwasser

Jan Kaplický

Jan Kaplický, Eva Jiřičná, z našich např. Ladislav Lábus, David Vávra, Martin Pračka

Jan Kaplický, CHS architects

je jich dost

Jiřická

Jiřičná

jolana fričová, petr kolář, m.rohelová

Kaplický

Kaplický

kaplický

kaplický

Kaplický

Kaplický i když současný už moc není

Lábus, Liesler, Jiran, HŠH

mario cucinella,

marty's architecture company

MVRDV, Rogers, Gehry, Piano, Calatrava, Zaha Hadid...

N/a

např. Zaha Hadid

Nemám nejmenší tušení.

nevzpomenu si

Nezajímám se.

neznám

neznám

neznám

neznám

Neznam

neznám

neznam

Neznám žádné. Znal jsem Kaplického.

Nikdy jsem se moc nezajímal o jména, takže pouze Kaplický.

nikoho

O-ou, Kaplický už zemřel, že?

poznám ich len veľmi málo, pretože nie som schopná si zapamätať názvy, v tejto otázke mám malý obzor. Snáď kanceláriu Zahy Hadid, možno české AP sudio...

promiň kačko. nechce se mě to vypisovat.

RAW, Markéta Veselá, Viktor Rudiš, Ivan Koleček, Kuba & Pilař, Hrůša...

Santiago calatrava Norman Foster Nepamatuji si jména spíš díla

Seuta, Gehry

Současné světové neznám žádné.

světový: Calatrava český: Kaplický

Tadao Ando, OMA, Daniel Libeskind.

Tak současné architekty, přiznám se, bohužel neznám... Nezajímám se o to přímo a ani média nám informace o architektuře příliš nepřinášejí (asi jsou "zajímavější" brutální vraždy a handrkování politiků ;-)).

Ted Mosby :)

Ted Mosby, THE architect

van der Rohe (Tugendhat)

Vlastně v podstatě žádné

zadne

zaha hadid, frank gehry, vlado milunič, jindřich synek, tichý, trojan, zora martinová, petr šikola, václav dvořak, filsak pavel, petr lédl, luboš knytl

Zaha Hadid, Jan Kaplicky R.I.P., a tebe!

Zaha Hadid, Jean Nouvel, Renzo Piano, Daniel Libeskind, Hani Rashid (Asymptote Architecture), Wolf D. Prix (Coop Himmelb(l)au), Frank Gehry, SANAA, Bjarke Ingels (BIG), Oscar Niemeyer, J. Mayer H., Amanda Levete (bývalý Future Systems), Morphosis Architects, Norman Foster, ...

znala jsem jen Kaplického

žádné

žádné

žádné

žádné

žádné

žádné

Žádné

žádné

žádné

Žádné :-) Když pominu mrtvého Kaplického...

Žádné neznám

žádného

Žádnou

11. Které současné české architekty/architektonické kanceláře znáte?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Jiřičná, Šrámková, Projektil, Hnilička, OK plan,... ještě bych si vzpomněl na dost

-

-

-//-

..

...

4D Studio

AI Design, Petr Vágner, Eva Jiřičná, DaM

AP studio, Milunič

Beran.

Bořek Šípek, Studio AM

Cat Pavlová

DAM

DaM, A69, Projektil Architekti, Architekti 4a, HŠH Architekti (dnes působící samostatně), Martin Rajniš, Kamil Mrva, Josef Pleskot, ...

David Vávra, Ladislav Lábus, Martin Pračka,

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná, Gebas atelier, Juhu, HSH Architekti, Vyšehrad atelier, Fialová, Pleskot

Evu Jiřičnou

firmu EGF, Marie Nová,

hodně

jako minulá odpověď bez zahy hadid a franka gehryho

Jaromír Pissinger

Jiřičná, ATOS6, Vyšehrad atelier

Kamil Mrva, Jiřičná, Katedra architektury Fsv, Hausner a Spevacek, Sfera, Projektil, Jiný dům, Studio Pha, Klanc, 4A

Kamil Mrva, Kuba a Pilař, Ok Plan, Hnilička-Císler architekti, Eva Jiřičná, Petr Hájek, S.H.S architekti, Projektil

Kanceláře žádné.

Kaplický

Kaplický

kaplický

kaplický

Kaplický

kaplický :)

Kaplický, Future Systems

Kuba&Pilař, Kroupa, Kratochvíl

Lábus, Vávra

Luboš Knytl, rajniš

Markéta Fleischnerová

Maximálně tak Kaplického, tedy pokud se dá počítat jako současný...

Mjoelk, A1, Projektil, Milunič

nevím

Neznám

neznám

neznám

Neznam

neznam soucasne

Neznám žádné, znal jsem Kaplického.

nikoho

No... z dob minulých Kaplického a z dob dnešních náš známý Filip Řepka :D

odpověď z předchozí Kaplický, CHS Architects

Opět nikoho... (kromě Kaplického)

paní Jiřičná

Petr Žáček

Pleskot, Projektil, 69 Architekti, Mrva

Pouze od vidění... :-/

Projektil, Sporadical, e-Mrak, OK-Plan, Kuba-Pilař architekti, Šrámková, Jiřičná...

Roman Koutský, Eva Jiřičná, Václav Girsa, Tomáš Šantavý, HŠH Architekti, Jiří Pleskot, Alena Šrámková, Jan Štípek.

S.P.A.D.

sial

SPAD, David Vávra,

taky Jiricna

tebe :)

těch už je míň

viz. otázka č. 10.

vlado milunic, zdenek franek, HŠH architekti, A69, projektil, alena sramkova

Znala jsem Jana Kaplického, jinak ale nemám moc přehled

žádné

žádné

žádné

žádné

Žádné

žádné

žádné

Žádné.

Žádného

12. Zaškrtněte architekty/architektonické kanceláře, které znáte:

Povinná otázka, respondent musel zvolit alespoň některou z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Eva Jiřičná8740,65 %40,65 %  
žádného z nich8439,25 %39,25 %  
Zaha Hadid6128,5 %28,5 %  
Josef Pleskot6028,04 %28,04 %  
Santiago Calatrava5927,57 %27,57 %  
Frank O. Gehry5726,64 %26,64 %  
Projektil5525,7 %25,7 %  
Norman Foster5224,3 %24,3 %  
Renzo Piano4320,09 %20,09 %  
Alena Šrámková4219,63 %19,63 %  
BIG3516,36 %16,36 %  
Patrik Kotas3516,36 %16,36 %  
DaM2913,55 %13,55 %  
OMA2310,75 %10,75 %  
Zdeněk Fránek198,88 %8,88 %  
Peter Zumthor146,54 %6,54 %  

Graf

13. Kdybyste uvažovali o stavbě vlastního rodinného domu, najali byste si architekta? (Pokud již dům stavíte/máte, jakou možnost jste zvolili.)

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [anootázka č. 14, neotázka č. 15].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano15471,96 %71,96 %  
ne6028,04 %28,04 %  

Graf

14. Pokud ano, proč? (cena, osobní přístup, ovlivnění architektem, vkus...)

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

Aby člověk neudělal nějakou pitominu, takový architekt má zkušenosti, a může poradit co funguje, co vypadá pěkně...

aby dům nebyl nakřivo

aby poradil s návrhy, které mohou být i pro mne dobré a z pohledu architekta nevhodné nebo nepraktické

Ač se o obor zajímám, myslím, že jako laik nedokážu architektonické řešení dostatečně promyslet. Pokud bych budovala dům, chci, aby se mi v něm dobře žilo, aby byl funkční...

asi bych to nezvládla navrhnout si barák sama, byť jsem umělec

budu mit něco originalniho, a mnohdy i kvalitnějšího takže i hezčího,..

dobra zkusenost. dobra rada.

doufala bych, ze neudela ty same boty jako bych udelala ja

dovedení stavby k dokonalosti

dum by vypadal presne tak jak bych si prala, byl by originalni

Dům je kvalitnější a osobitější.

dům na míru asi v anglickém stylu

Dům na míru. To je jedinej relevantní důvod.

Hlavne proto, ze by to byl dum na miru.

chtel bych originalni stavbu s nejakym zajimavym designem

Chtěl bych si najít někoho šikovného a příjemného člověka, který se o vše postará a jehož představivost bude nápomocná při tvorbě mého domova.

Jako, doufejme, budoucí architektka bych si ho navrhla sama :)

jedině pokud bych byla dostatečně finančně zaopatřená a měla čas diskutovat s ním, co bych všechno chtěla

jedinečnost projektu

Jelikož doufám, že sama architektkou budu, tak si ho snad jednou navrhnu sama.

jelikož se v tom pohybuje, má rozhled a ví o čem maluje... ale není pravidlo, že se mi to musí líbit

jiný pohled na věc

Když už bych měla mít vlastní dům, chtěla bych, aby byl v něčem jedinečný. Odsuzuji satelitní městečka atp.

Konzultace a realizace mých představ.

Kvůli profesionálně odvedené práci.

Lepší funkční využtí domu, lepší vzhled domu.

Má přehled o současných trendech, možnostech a věřím, že s odborníkem bych dokázal svou představu dotáhnout k dokonalosti. Auto taky povezeš do servisu...

má zkušenosti a může mít dobrý nápad

Mám představu jak by dům měl vypadat, ale nedokážu ji zformovat, tak aby byla reálná a funkční. To očekávám od architekta

moznost mit originalni dum

možnost konzultovat a poradit se a tím pádem mít možnost se o stavbě dozvědět víc před jeho postavením

Možnost ovlivnění stavby.

Myslím že architekt bude mít s návrhem budovy větší zkušenosti než já a dokáže to 1000x lépe.

Najala v případě, že bych na to měla peníze, jinak bych si to dovolit nemohla. Proč - považuju za přínosné poradit se s odborníkem, může mít zajímavé nápady.

někdo to musí vymyslet a namalovat, aby to bylo v souladu s legislativou a abych dostala stavební povolení

Někdo to navrhnout musí, sám to nezvládnu a chci získat také rady od někoho zkušeného, kdo ví, co a jak...

nenajala bych si nikoho jiného než sebe- pokud dostuduji

Nerozumím tomu, předpokládám, že architekt ano

Nevšední vzhled výsledného domu moderně pojatý s logicky navazujícími dispozicemi s podpisem umělecké tvorby najatého architekta.

Nove napady,zajimavost, zkusenost

Obava o výsledek v případě, že bych to nechal pouze na sobě.

odborná pomoc, doporučení...

Odbornost

Odborný názor na stavení

Odpadnutie starostí.

originalita a stylovost domu

Originalita stavby Při návrhu bude brán velký ohled na místě, kde stojí (umístění terasy, oken, izolace, atd.)

osobní přístup

Osobní přístup

osobní přístup

osobni přistup a možnost mit volby dum podle svych snu a představ

osobní přístup a přizpůsobení mým potřebám v závlislosti na splnění funkčních a estetických nároků

osobní přístup, jedinečnost, možnost přispusobení přímo na mě...

osobní přístup, možnost naplánovat si, co sama chci a nechat si u toho poradit od odborníka..

osobní přístup, možnost podělit se s architektem o své nápady, které může zakomponovat do plánu...

Osobní přístup, vkus, ...

osobní přístup, vkus,nějaká vlastnní idea

osobní přístup, vyhnout se postavení "šmoulohradu"

ovlivnění architektem

pokud bych na architekta měla (bohužel nemám), určitě bych jeho služeb využila, protože si myslím, že by navrhl stavbu podle mých potřeb a přání.

pomoc

pro slepičí kvoč

Protože architekt dokáže navrhnout funkční prostor a zároveň pěknou a zajímavou stavbu.

Protože nechat tohle dělat stavaře je asi jako nechat se léčit od popeláře.

Protože vím, co od svého domu chci a katalogový projekt by mi jistě nevyhovoval. Dům tím také získá celkově větší úroveň.

Rozhled v použití materiálu, snadněji realizovaná vlastní vize

sám to neumím

sama nejsem schopna plán domu navrhnout (aby splňoval normy, byl staticky v pořádku apod.)

specifické požadavky, možnost podílet se na vytváření

Spíš rady a tipy techničtějšího a praktického rázu.

tak hlavně bych chtěla poradit, sama se v tom moc nevyznám

Tak pokud si člověk najímá architekta, musí počítat s tím, že to nebude levné, ale na druhou stranu tu máte možnost osobního kontaktu s ním a to může mít taky hodně velkou váhu při sestavování výsledné podoby daného objektu

Tak sama bych to asi nenakreslila...

Upřímně řečeno, kdyby byla možnost odpovědět na předchozí otázku "nevím", tak bych tak učinil. Nevím jak se staví domy, ještě jsem žádný nestavěl. Od architekta bych očekával, že dokáže převést do konkrétního projektu moje konkrétní požadavky a k tomu přidá uměleckou přidanou hodnotu.

Určitě bych chtěla rady odborníka - technické i umělecké.

Věřím, že s pomocí architekta bychom došli k našim představám.

vkus

vkus

vkus

vkus

vkus

vkus, orientuje se v problematice, možný přínos skrze nová řešení...

Vkus, zkušenosti v oboru, osobní přístup

vkus, zkušenosti, nápady

vkus, zkušenosti, znalost oboru, dobré rady

využití jeho znalostí, které já nemám

Vždycky je dobré zkonzultovat své nápady s odborníkem z oboru, abychom si nenavrhli nějakou věc, která pak nebude fungovat, ale my si toho na papíře nevšimneme. Architekt taky může přijít s novým nápadem a společně se vytvoří návrh, se kterým budeme spokojeni.

Zejména kvůli zkušenostem, doporučením, porozumění novým trendům a také z časových důvodů :-)

zkušenosti

zodpovědnost.

15. Pokud ne, proč ne? (cena, osobní přístup, ovlivnění architektem, vkus...)

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

asi by to dost stálo

cena

Cena

cena

cena

cena

cena

cena

cena

cena, predsa len je to zvýšenie nákladov. Vo všeobecnosti asi platí názor, že skôr so stavbou pomôže inžinier, architekt je skôr nadštandard.

Cena.

cena.

cizí vkus

doufám, že sama to budu umět, tak proc bych si do toho mela nechat kecat nekym jinym!!!

Doufám, že se mi povede úspěšně dostudovat a sama tím architektem budu.

chtěl bych dům podle sebe, studuji stavební obor, takže bych ho víceméně nepotřeboval

chyběla mi odpověď "nevím", proto jsem zvolila odpověď "ne", celý tento dotazník je neprofesionálně koncipovaný, chybějí odpovědi atd.

Jednak cena a taky bych si to chtěl udělat podle svého, tedy spíš bych si najal architekta konzultanta, jestli něco takového existuje a na designu se aktivně podílel hloupými návrhy:D

jsem architekt kotas? no offense, ale otevri oci catt

mám doma dva inženýry

Mám své představy...

Možná ano, záleží na okolnostech - cena, přínos, druh a velikost stavby.

myslím, že je to prostě zbytečné

Navrhnu si ho sám :)

navrhnu si sám

nepotřebuju ho

nerespektování přání zadavatele

osobní přístup

osobní přístup, cena

ovlivnění

Proč bych si najal architekta, když sám tento obor studuji? Pokud bych se na tento problém díval z pohledu člověka, který se tím nezabývá tak názor neměním. Pro výstavbu rodinného domu není potřeba architekt, protože je již navrženo nepřeberné množství dobrých projektů.

Prodražilo by to stavbu :D

Radějí bych se pustil do vlastní tvroby, už jen pro žkušenost

Stavař v rodině

stavět budu z hlíny

Záleží jak na co... Ideální by byly pouze občasné konzultace, svůj dům bych chtěl mít podle svých představ, navíc volby bývají často podmíněny spíše finančními, než estetickými aspekty.

ze zkušeností známých je dům navržený architektem podle vkusu architekta, na jejich vlastní názor a požadavky byl brán zřetel jen minimálně

Zkusil jsem to, nebylo to přínosné. Moc drahé.

16. Ve kterém z těchto rodinných domů byste bydleli raději?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

Multimediální soubory v této otázce:


1

2


3

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
110850,47 %50,47 %  
37233,64 %33,64 %  
23415,89 %15,89 %  

Graf

17. Myslíte si, že architektura ovlivňuje Vás a způsob Vašeho života?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí a podle toho se mu zobrazily další otázky [anootázka č. 18, neotázka č. 19].

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
ano16074,77 %74,77 %  
ne5425,23 %25,23 %  

Graf

18. Pokud ano, proč a jak?

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

tím, že se mi budto líbí nebo nelíbí, dělá mi dobře nebo naopak nedělá...

... to je různé

Architektura je součástí života všech a prostředí, ve kterém se pohybujeme ovlivňuje naši náladu, vnímaní atd.

Architektura je všude kolem nás a své okolí vnímám buď negativně nebo pozitivně. Takže ovlivňuje každý den, kdy se dívám kolem sebe.

Architektura ovlivňuje prostředí - v pěkném prostředí se člověk lépe cítí, je formován jeho smysl pro estetiku

Architektura se nevztahuje jen na domy, ale i na silnice, mosty, vestibuly metra. Tudíž tvoří náš životní prostor pokud nežijeme na venkově. Tím jak architekt zpracuje projekt, působí na nás od výšky budovy, přes barvu fasády až po to, jestli bude na náměstí strom a kašna...

architektura,ať už pro nás líbivá či méně a nebo vůbec, ovlivňuje každodenní život, díváme se na ni a i podle toho si zařizujeme naše bydlení, podle toho, co se mi líbí více či méně.

architekturu studuji

Architekturu vnímáme všude kolem nás a nelze ji ignorovat.

bydlení v domě znamená víc klidu, větší volnost, rozhled.. bydlení v bytě naopak pro mě znamená menší soukromí, ztrátu kontaktu s přírodou..

Byla by pitomost říct, že ne, když žiju ve městě, které stavěli architekti, neuvědomuji si ale přímé důsledek ovlivnění architekturou.

design budov má vliv na psychiku (jak je člověk vnímá, jak se v nich cítí - zda napodobují přirozené, příjemné prostředí člověka, nebo jsou naopak nepřirozené)

díky architektuře získávám nové obzory do budoucí stavby domu

Dívám se na problémy z nadhledu. Při procházení městem si těchto běžných problémů všímám.

Dokáže život a prostředí učinit krásnějším a snazším a samozřejmě také naopak.

hlubsi porozumeni tady nedocilime, takze strucne povrchne: uzemni plan

hodně

inspirace, energie, pocit pohody

Inspiruje mne

je součástí. jakkoli.

Je to koníček, kterému věnuji čas, ovlivňuje mě, v čem žiji, jak je to řešené, v čem pracuji (jedná se o architektonicky zajímavou budovu, na rozdíl od bytu).

je to prostor ve kterém žijeme a pokud je promyšlený a usnadňuje nám život tak je to velká pomoc ...

Je to prostředí, ve kterém žiji. Samozřejmě mě ovlivňuje jestli bydlím v chatrči poslepované z beden nebo v sice malém, ale funkčním malém domku.

je to umění které nás obohacuje

je to volba stylu života např. v betonové krabici nebo v domě nízkoenergetickém

Je všude kolem nás, a jako cokoliv pusobí na nás. Vohavnej barák nám náladu nevylepší, a u krásnýho mám prostě pocit krásna tak jako u umění.

je všude kolem nás, vyvolává v nás určité pocity, stejně jako cokoli jiného, co vidíme, cítíme, prožíváme...

je všude v různých formách, tak prostě nemůže neovlivňovat

Je všude, nelze před ní uniknout, pokud neuteču do lesů a nebudu jíst ještěrky. Ovlivňuje pocit z prostředí, náladu, mezilidské vztahy a vlastně skoro všechno :)

Každý den ji potkáváme..zlepšuje(popřípadě i zhoršuje) náladu, utváří vnitřní (ne)pohodu

moje práce jsou kontroly a revize technologí budov

můj přítel je architekt

myslim, ze cloveka ovlivnuje vse v jeho okoli.. Napr kdyz sme v hezkem dome, chovame se slusneji/opatrneji

Myslím, že má rozhľad a vie prísť s užitočnými nápadmi a radami.

např. musím chodit po neprakticky navržených cestách v jednom nově rekonstrovaném parku

Například u moderní prosklené firemní budovy předpokládám serióznost firmy, v NTK lidi, kteří na něčem chtějí pracovat (a nechodí tam jíst jen koblihy).

neboť kddyž vidím budovu, ze které srší moderna a umění, tak me napadá plno věcí, o kterých přemýšlím

Nedokážu to moc dobře popsat.. Ráda se dívám na pěkné věci, přitahují mou pozornost, musím se alespoň na chvíli zadívat a prozkoumat to pohledem. Mám ráda krásno a jemnost a když jedu Prahou, tak se ráda koukám nahoru, 'nad' ulici a kochám se.. Tak asi takhle mě to ovlivňuje

Nemohla bych bydlet na místě, kde by nic neprobouzelo mé smysly, kde by nebyly na každém rohu zajímavosti, které člověk objeví třeba až na tisící pohled.

no, nevím, tak pokud architekt navrhl můj pracovní prostor v hranatých tvarech s množstvím červené barvy, cítím se nepříjemně

Okolí ve kterém žiji mě určitě ovlivnuje

omezuje mě

Ovlivňuje a inspiruje mě v mé vlastní práci.

Ovlivňuje nás prostředí, ve kterém žijeme, ať už to abstraktní složené z lidí kolem nás nebo to hmatatelné složené z objektů kolem nás. V některém se cítíme lépe, v některém hůře, hodně subjektivní.

ovlivňuje prostředí ve kterém se nacházíme

Ovlivňuje veřajný prostor, ze kterýho se mi poslední dobou chce blejt

ovlivňuje vnímání prostoru, mentální mapu krajiny apod. , formuje město, ve kterém žiju

Počtem schodů. A taky esteticky, a hlavně taky množstvím světla co tam je.

Pohled na zajímavou budovu v zbudí zájem o využití prostoru.

Pokud se mi budovy, na které koukám líbí, tak mě ovlivňují pozitivně

posouvá vkus a vnímání prostoru, fascinuje, funguje jako inspirace

postupem času se architektura mění.. a tak se mění i myšlení lidí..

prostě ovlivňuje

Proto ze to je prostredi ve kterym zijeme.

protože je to vše okolo nás

Protože se tim živim.

Protože ty stavby vidím. A jelikož se mi moderní domy nelíbí, tak je nemohu ani obdivovat, a tím mě to ovlivňuje.

Přispívá k tomu, abych se v daném prostředí cítila dobře (např. v souladu s přírodou kolem, v souladu s kulturou kolem). Představuje i prvek, kterým vnímám svůj domov a kulturu.

psychické vnímání ovlivňuje

Setkávání s noými stavbami

Stoprocentně ho ovlivňuje. Ovlivňuje život každého z nás, protože formuje prostředí, ve kterém žijeme. Mně konkrétně proto, že ji studuju a řeším architektonické otázky každý den..

Studuji ji.

studuju architekturu.. uz delsi dobu pozoruju "profesni deformace"

studuju jí + ovllivnuje jas jako každy jiny umeni..například takova pisnička ktera se nam usadí v hlave

tak v okolí je spousta architektonických objektů a okolí nás ovlivňuje

To co vnímáme na okolích každý den je architekturou a formuje to náš názor na jednotlivá architektonická zpracování budov atd.

To záleží na úhlu pohledu... architektura mě ovlivňuje ve stylu života, ale také v tom jak vnímám okolní svět

Určitě se mi líbí, jak dovede utvářet podobu města. A z vlastní zkušenosti, kdy v rodině vlastníme několik typů bytů: v hezčím domě se cítím lépe a uvolněněji, např.mám větší klid na práci atd.

utváří prostor, ve kterém žiju

Utváří prostředí, v němž se každodenně pohybuji, v němž žiju.

V hezkém prostředí se každý cítí lépe.

Viz kniha "architektura štěstí", ta se mi líbila k tomu tématu.

Vnimani a podrzizovani se okoli

vnimani sveta okolo

Všechno, co kolem sebe vnímáme, nás nějakým způsobem ovlivňuje. Působí např. na naši náladu.

výběrem prostředí kde pobývám

zaprvé ve škole, za druhé je vsude okolo nas:-)

19. Vybavte si nedávné novostavby nebo rekonstrukce, které se realizovaly ve Vašem okolí:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
Více je těch, ze kterých mám dobrý pocit.10147,2 %47,2 %  
Více je těch, ze kterých mám špatný pocit.8740,65 %40,65 %  
Žádné si nevybavuji.2612,15 %12,15 %  

Graf

20. Prostor pro komentář k předchozím otázkám, názory nebo připomínky:

Nepovinná otázka, respondent mohl napsat odpověď vlastními slovy.

K 19. otázce: V blízkosti v poslední době moc projektů nerealizovalo a pokud ano, šlo o dostavby.

:)

..

ani ne

Architekti by se měli naučit navrhovat hezčí a praktičtější domy. Architekturu z první poloviny minulého století považuji za "lépe zapadávající" do dnešní společnosti. Když už berou horentní sumy, tak by se měli naučit stavět!

Architektky jsou sexy...

Architekturu vnímám jako součást svého života, součást veřejného prostoru, ve kterém se pohybuji, a tím pádem na mne samozřejmě nějak působí. Neuvědomuji si, že bych jí přikládala zvláštní význam, samozřejmě je možné, že jsem jí podvědomě ovlivňována. Myslím, že dokážu rozpoznat absolutní kýč, stejně tak jako starý architektonický skvost, nicméně většina architektonických počinů mé smysly neupoutá, jsou to věci či objekty, které prostě jsou a vnímám je jako automatickou součást prostoru, ve kterém se pohybuji.

Dnes se většinou do histor.domů z konce 19. a zač. 20.století dávají plastová okna !!! Bohužel do historických center měst se staví extravagantní stavby ( Brno ).

dobrý dotazník

Dotazník je zajímavě vytvořen, doufám, že z něj vyjdou zajímavá zjištění. Děkuji a přeji sílu pro další aktivitu!.)

GL při zpracování ;)

good luck

good luck with your career

K otázce s obrázky - ta třetí stodola je strašná, druhý katalog skoro stejně, ten první obrázek je jediný dům, na který se dá koukat :-) A trochu mi to ilustruje dnešní architekturu, různý variace na minimalismus nebo katalog a nic moc mezitím.

Klaus a Bém pohřbili Kaplického knihovnu a je to nesmírná škoda, ne-li zločin, když si člověk uvědomí kolik lidí dodneška navštívilo a vyfotilo třeba Tančící dům.

komentář k otázce 19): Musel jsem opět odpovědět nepravdivě, neboť si novostavby ve svém okolí vybavuji, nicméně z nich nemám ani dobrý, ani špatný pocit. Spíše jsou mi domy které staví někdo jiný více méně buřt :). Obecně si myslím, že se architekti často berou až příliš vážně a že se z architektury zbytečně dělá důležitější věc, než by musela. Řekl bych, že je to občas ke škodě samotné architektury a architektů. Čímž nechci nijak snižovat tu profesi, která je bezpochyby užitečná a potřebná. Jen mi příjde, že se to místy přehání, neřekl bych, že je ta profese jiná než ostatní. Čímž mimo jiné i tak trochu narážím na to, že architekti mají pocit, že je okolí vnímá nějak "obecně", nebo jako celek, což je podle mě nesmysl (něco jako kdybych měl vyplňovat dotazník "vnímání strojního inženýrství", kde by skupina strojních inženýrů měla pocit, že se o nich dají vyřknout nějaké jednotící nebo obecně hodnotící věci). Rozepsal jsem se víc než jsem chtěl, za což se omlouvám. Znám několik architektů (respektive studentů architektury) a všechny vnímám kladně, pokud to pomůže k nějakému závěru:)

Na některé otázky padla odpověď až po diskusi.

neni tu tlačítko z5!!! Petr Žáček je samozřejmě český architekt...

Nevim no... Co z toho budeš mít. spíš se zajímám o urbanismus než o architekturu. Co se týče obrázků těch tří domů, nechtěl bych žít ani v jednom.

nic

nice

Obecně v Česku se málo opravují staré domy a moc staví nové. Pro můj výběr bydlení je zcela rozhodující lokalita, dostupnost, veřejné služby, náklady na bydlení. Jen málo rozhoduje vzhled domu.

Podle mého názoru to bylo zajímavé k zamyšlení nad tím co si o architektuře myslím a co o ní vím. Něco takového jsem nikdy neudělal a tímto jsem si srovnal v hlavě názory s ní spjaté.

Pryč s paneláky.

sedni si na pole a pozoruj svet. vsechna architektura, kterou potrebujes poznat, je v tobe. je to nekoncici proces a kdyz ho budes smerovat tak, aby te bavil.. pak jsi vyhrala

Snad ti to nějak pomůže:)

univerzitní kampus v Brně Bohunicích, autobusová zastávka Loosova

V dotazníku chybí možnosti odpovědí, je zkreslující.

většinou to jsou jen krabice s velkým množstvím prosklených prostor. Působí to neosobně a celkově si myslím, že si s tím architekti dali míň práce než třeba secesní architekti. Co se týče rodinných domů, vládne často podnikatelské baroko, i když to může být i kvůli zadavatele...

vnímám spíše celkový dojem než jednotlivé architektonické styly, domy..

zdraví vojta.

žádné

žádné připomínky

Žádné připomínky.

21. Jsem:

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
student12759,35 %59,35 %  
architekt/student architektury/fanoušek architektury4721,96 %21,96 %  
pracující3415,89 %15,89 %  
důchodce41,87 %1,87 %  
nezaměstnaný20,93 %0,93 %  

Graf

22. Kolik Vám je let?

Povinná otázka, respondent musel zvolit jednu z nabízených odpovědí.

OdpověďPočetLokálně %Globálně %Akce
0-3019390,19 %90,19 %  
31-55177,94 %7,94 %  
56 a více41,87 %1,87 %  

Graf

SEGMENTACE RESPONDENTŮ A OVĚŘOVÁNÍ HYPOTÉZ BETA

Pomocí tohoto nástroje můžete získat přepočítané výsledky pro jednotlivé segmenty respondentů a zjistit, zda se odpovědi určitého segmentu respondentů liší od „průměrného” respondenta. Funkce je v tomto momentě v testovacím režimu a zcela bez záruky, nepoužívejte ji jako jedinou metodu pro vyhodnocení hypotéz!

Metodická část této funkce se teprve připravuje, časem přibude podpora také pro chybějící typy otázek. V případě, že objevíte nějakou chybu, neváhejte mě kontaktovat.

Segmentační otázka č. 1
Segmentační otázka č. 2
Segmentační otázka č. 3

Analýza zajímavých souvislostí a závislostí (DZD)5

Byly nalezeny zajímavé souvislosti u jedné otázky.

Upozornění: V případě, že se Vám u otázky zobrazuje pouze jedna odpověď, nejedná se patrně o žádná senzační zjištění. Při interpretaci výsledků se vždy řiďte také výsledky uvedenými výše - pokud určitou odpověď zvolila většina lidí, nejsou zjištění zajímavá (např. pokud je věk 90% respondentů v rozmezí 15 - 25 lety, jsou veškeré závislosti k této odpovědi prakticky bezcenné).

Tip: Vysvětlení této funkce i s příklady naleznete v nápovědě

12. Zaškrtněte architekty/architektonické kanceláře, které znáte:

  • odpověď Eva Jiřičná:
    • 2.3x vetší pravděpodobnost při odpovědi Peter Zumthor na otázku 12. Zaškrtněte architekty/architektonické kanceláře, které znáte:
  • odpověď Frank O. Gehry:
    • 3.5x vetší pravděpodobnost při odpovědi Peter Zumthor na otázku 12. Zaškrtněte architekty/architektonické kanceláře, které znáte:
  • odpověď Zaha Hadid:
    • 3.3x vetší pravděpodobnost při odpovědi BIG na otázku 12. Zaškrtněte architekty/architektonické kanceláře, které znáte:

Zjišťování závislostí odpovědí

Pomocí této funkce můžete analyzovat vztahy mezi různými odpověďmi. V části A vždy vyberte jeden výrok (odpověď na určitou otázku), který Vás zajímá. V části B poté zaškrtněte odpovědi, u kterých předpokládáte, že by mohly mít nějakou souvislost s odpovědí z části A. Po stisku tlačítka Analyzovat na konci formuláře se dozvíte sílu závislosti A na B.

Tip: Delší vysvětlení i s příklady naleznete v nápovědě

A) VYBERTE ODPOVĚĎ (VÝROK), KTERÁ VÁS ZAJÍMÁ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky tyto výroky sloučíte (logická spojka NEBO), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek docílíte vytvoření kombinovaného výroku (logická spojka A).

1. Když slyšíte „architektura“, jaké pocity se vám vybaví?

2. Když slyšíte „moderní architektura“, jaké pocity se vám vybaví?

4. Povolání architekta je:

8. Jak si vybavíte architekta?

9. Co dělá architekt?

12. Zaškrtněte architekty/architektonické kanceláře, které znáte:

13. Kdybyste uvažovali o stavbě vlastního rodinného domu, najali byste si architekta? (Pokud již dům stavíte/máte, jakou možnost jste zvolili.)

16. Ve kterém z těchto rodinných domů byste bydleli raději?

17. Myslíte si, že architektura ovlivňuje Vás a způsob Vašeho života?

19. Vybavte si nedávné novostavby nebo rekonstrukce, které se realizovaly ve Vašem okolí:

21. Jsem:

22. Kolik Vám je let?

B) DEFINUJTE SKUPINU RESPONDENTŮ NA ZÁKLADĚ ODPOVĚDÍ:

Poznámka: Můžete zaškrtnout více výroků. Zaškrtnutím více výroků v rámci jedné otázky skupinu respondentů rozšíříte (podskupiny respondentů budou sloučeny), zaškrtnutím více výroků v rámci více otázek skupinu zúžíte (použije se podskupina respondentů vyhovující všem otázkám).

1. Když slyšíte „architektura“, jaké pocity se vám vybaví?

2. Když slyšíte „moderní architektura“, jaké pocity se vám vybaví?

4. Povolání architekta je:

8. Jak si vybavíte architekta?

9. Co dělá architekt?

12. Zaškrtněte architekty/architektonické kanceláře, které znáte:

13. Kdybyste uvažovali o stavbě vlastního rodinného domu, najali byste si architekta? (Pokud již dům stavíte/máte, jakou možnost jste zvolili.)

16. Ve kterém z těchto rodinných domů byste bydleli raději?

17. Myslíte si, že architektura ovlivňuje Vás a způsob Vašeho života?

19. Vybavte si nedávné novostavby nebo rekonstrukce, které se realizovaly ve Vašem okolí:

21. Jsem:

22. Kolik Vám je let?

C) KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SPUSŤTE ANALÝZU ZÁVISLOSTI

Analýza Vám řekne, zda má Vaše definice skupiny respondentů nějaký vliv na Vámi vybraný výrok.

Zdroje respondentů

Níže uvedený seznam obsahuje odkazy na nejvýznamnější stránky, ze kterých přišli respondenti (dle refereru):

Z bezpečnostních důvodů nejsou zobrazeny kompletní adresy, ze kterých uživatelé přišli, ani minoritní zdroje respondentů. V případě následování odkazu z outlooku, icq nebo použití firewallu obvykle není možné zdroj zjistit. Jedná se o statistiku návštěvnosti dotazníku, nikoli jeho úspěšného odeslání (z různých zdrojů mohla být úspěšnost vyplnění dotazníku různá). Údaje tedy mohou sloužit pouze pro velmi hrubou orientaci.

Citace

Pavlová, K.Vnímání architektury (výsledky průzkumu), 2012. Dostupné online na https://vnimani-architektury.vyplnto.cz.

Licence Creative Commons   Výsledky průzkumu podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Poznámky:
1) Globální procenta se počítají s ohledem na celkový počet respondentů, lokální četnost bere potaz pouze respondenty, kteří danou otázku zodpověděli.
2) U otázek typu "seznam - alespoň jedna" si mohli respondenti zvolit více odpovědí, proto součet procent u jednotlivých odpovědí nemusí dát dohromady 100 %
3) Na povinnou otázku musí respondent zodpovědět pouze v případě, kdy mu je zobrazena. Dotazník může obsahovat skoky mezi otázkami, takže lze na základě určitých odpovědí některé otázky přeskakovat.
4) Tato funkce je zatím v testovacím stadiu a je určena spíše pro zábavu - mějte na paměti, že může zobrazovat i nesmysly. V tomto momentě probíhá pouze automatická analýza dvojic výroků, zavislosti kombinací výroků můžete zatím sledovat pouze prostřednictvím funkce zjišťování závislostí odpovědí.